
Справа № 560/3766/19
УХВАЛА
29 березня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши заяву про прийняття звіту про виконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 24 січня 2020 року суд зобов`язав Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перерахувати та виплатити з 01 вересня 2019 року ОСОБА_1 пенсію із збільшенням її розміру на 1% заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років згідно з ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Ухвалою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 30.03.2020 повернуто апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області. Отже, рішення суду у цій справі набрало законної сили 30.03.2020.
04 серпня 2020 року суд задоволив заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними дій та рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, подану в порядку ст. 383 КАС України. Суд також встановив судовий контроль за виконанням рішення, постановив окрему ухвалу та встановив строк для подання Головним управлінням звіту про виконання рішення Хмельницького суду протягом 30 календарних днів з дати набрання законної сили даною ухвалою.
Від Головного управління надійшов звіт про виконання рішення суду від 24 січня 2020 року. Суд призначив до розгляду в порядку письмового провадження вказану заяву.
Ухвалу від 04 серпня 2020 року відповідач оскаржив в апеляційному порядку. 12 листопада 2020 року апеляційну скаргу Головного управління залишено без задоволення, а ухвалу суду від 04 серпня 2020 року - без змін.
Судом встановлено, що відповідачем прийняте рішення №968250868455 від 16.04.2020 "Про перерахунок пенсії" згідно з яким ОСОБА_1 здійснений перерахунок пенсії за "двоскладовою формулою".
04 серпня 2020 року суд, розглянувши заяву ОСОБА_1 , подану в порядку ст. 383 КАС України, дійшов висновку, що відповідач в порушення вимог ст. 129-1 Конституції України та ч. 1 ст. 370 КАС України не виконав рішення суду, яке набрало законної сили. Суд визнав протиправним рішення Головного управління №968250868455 від 16.04.2020 та встановив судовий контроль за виконанням рішення суду, постановивши окрему ухвалу.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області проведений інший перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 вересня 2019 року.
Станом на 01.09.2019 року за документами пенсійної справи страховий стаж ОСОБА_1 становив 43 роки 5 місяців 24 дні. Для обчислення пенсії враховано заробітну плату за періоди роботи з 01.01.1980 р. по 31.12.1984 р. (згідно довідки про заробітну плату) та з 01.07.2000 р. по 31.10.2010 р. (згідно даних, що містяться в системі персоніфікованого обліку), індивідуальний коефіцієнт заробітної плати становить 0,77399. Розрахунок пенсії з 01.09.2019 р.: 4404,35 грн. (середня заробітна плата у галузях економіки України за 2014-2016 роки, 3764,40 грн. збільшена на 17%) х 0,77399 (індивідуальний коефіцієнт заробітку) = 3408,92 грн. (середньомісячний заробіток для обчислення пенсії) х 0,43417 (коефіцієнт страхового стажу) = 1480,05 грн. (основний розмір пенсії) + 784,05 грн. (доплата за 23 роки стажу, 3408,92 грн. * 23 %) + 113,88 грн. (додаткова пенсія особам віднесеним до 3 категорії ЧАЕС) = 2377,98 грн. З 01.04.2020 року Головним управлінням позивачу в автоматичному режимі (без звернення особи) проведено перерахунок пенсії згідно з ч. 4 статті 42 Закону з урахуванням страхового стажу за період роботи з 01.04.2018 року по 29.02.2020 року. Після перерахунку пенсії страховий стаж ОСОБА_1 склав 45 років 5 місяців 21 день. Розрахунок пенсії на 01.04.2020 року становить: 4404,35 грн. (середня заробітна плата у галузях економіки України за 2014-2016 роки, 03764.40 грн. збільшена на 17%) х 0,77399 (індивідуальний коефіцієнт заробітку) = 3408,92 грн. (середньомісячний заробіток для обчислення пенсії) х 0,45417 (коефіцієнт страхового стажу) = 1548,23 грн. (основний розмір пенсії) + 784,05 грн. (доплата за 23 роки стажу, 3408,92 грн. х 23 %) + 113,88 грн. (додаткова пенсія особам віднесеним до 3 категорії ЧАЕС) = 2446,16 грн. З 1 травня 2020 року відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020р. №251 позивачу проведений перерахунок пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, в розмірі 1,11. Розрахунок пенсії з 01.05.2020 р.: 4888,83 грн. (середня заробітна плата у галузях економіки України за 2014-2016 роки 3764.40 грн., збільшена на 17% з 01.03.2019р. та на 11% з 01.05.2020р.) х 0,77399 (індивідуальний коефіцієнт заробітку) = 3783,91 грн. (середньомісячний заробіток для обчислення пенсії) х 0,45417 (коефіцієнт страхового стажу) = 1718,54 грн. (основний розмір пенсії) + 784,05 грн. (доплата за 23 роки стажу, 3408,92 грн. х 23 %) + 113,88 грн. (додаткова пенсія особам віднесеним до 3 категорії ЧАЕС) = 2616,47 грн.
На виконання рішення суду від 24.01.2020 року з врахуванням ухвали від 04 серпня 2020 року за період з 01.09.2019 р. по 31.08.2020 р. ОСОБА_1 нарахована доплата в сумі 5157,90 грн. Перерахована пенсія в сумі 5157,90 грн. позивачу не виплачена, чого відповідач не спростував.
Відповідно до ст.129-1 Конституції України судове рішення є обов`язковим до виконання, держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Згідно з ч.1 ст.370 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Суд звертає увагу на те, що здійснення перерахунку пенсії є лише передумовою її виплати, однак не свідчить про повне виконання рішення суду, оскільки рішенням суд зобов`язав пенсійний орган не лише провести перерахунок, але й виплатити позивачеві повну суму перерахованої пенсії.
Покликання відповідача на відсутність фінансових ресурсів не може вважатись обставиною, що виправдовує невиконання судового рішення. Невиплата особі коштів з посиланням на їх відсутність без будь-яких належних доказів, які це підтверджують (листи про відсутність коштів не є належними доказами), порушує гарантоване статтею 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод право мирно володіти своїм майном. Відповідно до правової позиції Європейського суду у справі «Кечко проти України» (рішення від 08 листопада 2005 року) в межах свободи дій держави визначати, які виплати проводити громадянам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити такі виплати, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату коштів, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов`язань. У справі "Шмалько проти України" Європейський суд констатував, що орган державної влади не має права посилатися на брак коштів, щоб виправдати невиконання судового рішення про виплату боргу. У справі "Півень проти України" Європейський суд констатував порушення ст.6 Конвенції та зазначив, що невиконання судового рішення не може бути виправдане недоліками законодавства, які унеможливлюють його виконання, та відсутністю у законодавстві України нормативної бази щодо завдань, покладених на органи виконавчої влади.
Суд також звертає увагу на те, що відповідачем не надано доказів вчинення будь-яких дій для отримання фінансування з метою виконання судового рішення у цій справі, тому суд вважає, що поданий відповідачем звіт з додатками не свідчить про повне виконання рішення суду.
Верховний Суд у постанові від 31.10.2018 у справі №704/1547/17 сформулював правову позицію, що за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту можна, зокрема, встановити новий строк подання звіту. Основним призначенням стадії виконання судового рішення є фактичне втілення судових присуджень у певні матеріальні блага, яких особа була протиправно позбавлена до отримання судового захисту. В ухвалі Верховного Суду від 04.05.2020 року зазначено наступне: «здійснення лише перерахунку (розрахунку) пенсії, та не здійснення її виплати, у зв`язку з цим, наявні підстави для встановлення нового строку подання звіту або накладення на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штрафу».
Відповідно до частини 2 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф.
Суд за наслідками розгляду звіту від 01.09.2020 вважає необхідним визнати звіт таким, що не підтверджує повне виконання рішення суду, та встановити відповідачу новий строк для подання звіту про повне виконання рішення суду. До спливу наданого судом нового строку відповідач зобов`язаний подати звіт про повне належне виконання рішення суду на користь позивача, тобто про виплату останньому нарахованих коштів.
Неподання такого звіту або якщо суд прийде до висновку про необґрунтованість бездіяльності, може бути підставою для вирішення питання для застосування штрафу згідно з положеннями статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 248, 254, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
визнати поданий Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області звіт №2200-0803-7/38325 від 01.09.2020 таким, що не підтверджує повне належне виконання рішення суду.
Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Хмельницькій області новий строк (20 робочих днів) з дати отримання цієї ухвали для подання Хмельницькому окружному адміністративному суду звіту про повне та належне виконання рішення суду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її підписання.
Головуючий суддя І.С. Козачок