
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 березня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/3910/20 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Василяки Д.К., розглянувши за правилами загального позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини А4427 (польова пошта В2278), Військової частини А1376 про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, у якому просить визнати бездіяльність протиправною та зобов`язати вчинити певні дії, а саме визнати протиправною бездіяльність ВЧ А 4427 щодо ненарахування та невиплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 та зобов`язати ВЧ А4427 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період служби у військової частині А 4427 з 12.07.2016 по 03.04.2017 року та з 21.06.2017 по 21.12.2017 р.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається, що сума індексації грошового забезпечення є складовою частиною грошового забезпечення і відповідно до Закону, підлягає обов`язковому нарахуванню та виплаті. Проте, в порушення вимог Закону України від 03.07.1991 № 1282 XII «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон № 1282) та пункту 2 Порядку проведення індексації грошових доходів громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 (далі - Порядок № 1078), у періоди з 12.07.2016 по 03.04.2017 року та з 21.06.2017 по 21.12.2017 р. відповідач не здійснював індексацію грошового забезпечення та не виплачував належні йому суми.
Ухвалою від 08.12.2020 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
18.01.2021 року від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповдіно дяо кого проти позову заперечував.
Ухвалою від 03.02.2021 року судом вирішено перейти до розгляду справи за правилами загального позовного провадження, продовжити строк підготовчого засідання на 30 днів та залучити військову частину А 1376 в якості відповідача-2, підготовче засідання призначене на 23.02.2021 року.
23.02.2021 року від представника позивача надійшло клопотання про закінчення підготовчого провадження без участі представника за правилами письмового провадження.
Ухвалою від 23.02.2021 року підготовче провадження закрито, а справу призначено до розгляду по суті на 12.03.2021 року.
12.03.2021 року по справі від представника позивача надійшли додаткові пояснення та клопотання про подальший розгляд справи в порядку письмового провадження.
Ухвалою від 12.03.2021 року судом вирішено продовжити подальший розгляд справи за правилами письмового провадження.
16.03.2021 року від відповідача-2 надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого проти позовних вимог заперечував.
Дослідивши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне: ОСОБА_1 проходив військову службу у військовій частині А 4427 з 10.07.2015 року по 03.04.2017 року на посадах командир відділення, командир взводу та з 21.06.2017 року по 21.12.2017 року на посаді головного сержанту.
Відповідно до наказу ВЧ А 4427 від 21.12.2017 року № 180 головного сержанта ОСОБА_1 звільнено з військової служби у запас.
З 16.02.2018 року по теперішній час позивач проходить військову службу у Військовій частині А 4279 на посаді головного сержанту.
При звільнені з військової служби позивачу не нарахована та не виплачена індексація грошового забезпечення за період 12.07.2016 по 03.04.2017 року та з 21.06.2017 по 21.12.2017.
Позивач звернувся до відповідача щодо із заявою про нарахування та виплату індексації грошового забезпечення за вказаний період.
Листом від 29.07.2020 року № 3162 відповідач повідомив, що провести нарахування та виплату індексації грошового забезпечення у липні 2020 року ОСОБА_1 за періоди проходження ним військової служби за контрактом у ВЧ А 4427 з 12.07.2016 року по 03.04.2017 року та з 21.06.2017 по 21.12.2017 року не вбачається за можливе у зв`язку з відсутністю законодавчо урегульованого механізму такого здійснення за минулі періоди.
Вирішуючи правовідносини, які склались між сторонами, суду зазначає, що відповідно до статті 1 Закону України від 20.12.1991 № 2011XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (надалі Закон № 2011), соціальний захист військовослужбовців діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених Законом.
Абзацом 2 частини четвертої статті 9 Закону № 2011 встановлено, що порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.
Відповідно до частин другої та третьої статті 9 Закону № 2011, до складу грошового забезпечення входять посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія) одноразові додаткові види грошового забезпечення та індексація грошового забезпечення.
Згідно частиною першою 1 статті 2 Закону № 1282, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).
Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін (стаття 4 Закону № 1282).
Статтею 18 Закону України від 05.10.2000 № 2017III «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» визначено, що індексацію доходів населення, яка встановлюється для підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, віднесено до державних соціальних гарантій, що, згідно зі статтею 19 цього Закону, є обов`язковими для всіх підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Таким чином, індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці. За вимогами вказаних нормативно-правових актів проведення індексації у зв`язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов`язковою для всіх юридичних осіб роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Згідно з пунктом 11 Порядку № 1078, підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка (у 2016 році 103 відсотка). Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Відповідно до пункту 2 Порядку № 1078, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.
За змістом пункту 4 Порядку № 1078, індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, індексуються оплата праці (грошове забезпечення), розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, допомога по безробіттю та матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, що надаються залежно від страхового стажу у відсотках середньої заробітної плати, стипендії.
Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.
Пунктом 5 Порядку № 1078 визначено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що місяць, в якому відбулося підвищення оплати праці (суми її постійних складових), є базовим при проведенні індексації.
Згідно з пунктом 6 Порядку № 1078, виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню: 1) підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів; 2) підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету.
У разі коли грошовий дохід формується з різних джерел і цим Порядком не встановлено черговість його індексації, сума додаткового доходу від індексації виплачується за рахунок кожного джерела пропорційно його частині у загальному доході.
Таким чином, індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій щодо оплати праці. Суд звертає увагу, що, відповідно до вимог законодавства, проведення індексації у зв`язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов`язковим для всіх юридичних осіб роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Нормами Закону № 1282 та Порядку № 1078 визначено джерело коштів на проведення індексації. Пунктом 6 Порядку № 1078 безпосередньо не скасовано виплату індексації заробітної плати (грошового забезпечення) та не пов`язано індексацію з надходженням коштів до власника підприємства, установи, організації. В Законі йдеться про фінансові ресурси бюджетів всіх рівнів.
Частиною 4 статті 43 Конституції України встановлено, що кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом.
З матеріалів справи вбачається, що наказом командира військової частини - польова пошта В 0425 (військової частини А 1376) № 344 від 10.03.2016 р. «Про створення об`єднаної бухгалтерської служби військової частини – польова пошта В 0425 (військової частини А 1376) та військових частин В2278 (військової частини А4427), В2260 (військової частини А 4532), В2287 (військової частини А 4590)», з метою забезпечення належного ведення бухгалтерського обліку з урахуванням специфіки фінансового забезпечення та фінансового господарства військової частини польова пошта В 0425 (військової частини А 1376) та військових частин В2278 (військової частини А4427), В2260 (військової частини А 4532), В2287 (військової частини А 4590) створено об`єднану бухгалтерську службу військової частини польова пошта В 0425 (військової частини А 1376) та військових частин В 2278 (військової частини А4427), В 2260 (військової частини А 4532), В 2287 (військової частини А 4590).
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що належним відповідачем є військова частина А4427.
В свою чергу, відповідач-1 не надав суду доказів виплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 12.07.2016 по 03.04.2017 р. та з 21.06.2017 р. по 21.12.2017.
У рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Кечко проти України» від 08.11.2005 зазначено, що держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними (п.23 рішення).
У зв`язку з цим, Європейський суд з прав людини не прийняв аргумент Уряду України щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов`язань.
Таким чином, не нарахування та невиплата позивачу індексації грошового забезпечення з 12.07.2016 по 03.04.2017 р. та з 21.06.2017 р. по 21.12.2017 року є порушенням вимог Закону № 1282, Порядку № 1078 та порушує права позивача.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення грошових доходів населення.
Враховуючи те, що у матеріалах справи відсутні будь-які докази, щодо встановлення базового місяця та відсутні будь-які докази зміни у спірний період посадового окладу позивача, у суду відсутня можливість самостійно визначити базовий місяць для нарахування позивачу індексації грошового забезпечення за період з 12.07.2016 по 03.04.2017 р. та з 21.06.2017 р. по 21.12.2017.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що встановлення місяця підвищення (базового місяця) у відповідності до положень Порядку № 1078 та Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" належить до повноважень відповідача.
Згідно з положеннями частини другої статті 2 КАС України в справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України Про судовий збір підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позовну заяву ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Військової частини А4427 (код ЄДРПОУ 00046692, Сумська область, с.м.т. Вороніж, вул. Некрасова, 50), Військової частини А1376 (41600, м.Конотоп, вул. Деповська, 101, код ЄДРПОУ 26614840) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язати вчинити певні дії - задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправною бездіяльність Військової частини А4427 (код ЄДРПОУ 00046692, Сумська область, с.м.т. Вороніж, вул. Некрасова, 50) щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) індексації грошового забезпечення за час проходження військової служби у Збройних Силах України у військовій частині А4427 в період з 12.07.2016 по 03.04.2017 р. та з 21.06.2017 р. по 21.12.2017 року.
Зобов`язати Військову частину А4427 (код ЄДРПОУ 00046692, Сумська область, с.м.т. Вороніж, вул. Некрасова, 50) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) індексацію грошового забезпечення за час проходження військової служби у Збройних Силах України у військовій частині А4427 в період з 12.07.2016 по 03.04.2017 р. та з 21.06.2017 р. по 21.12.2017 року.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Д.К. Василяка
кат. 106030000