
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
25 березня 2021 року № 520/19199/2020
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Зоркіна Ю.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративний позов Харківської обласної організації політичної партії "СЛУГА НАРОДУ" (вул. Суздальські ряди, буд. 12, м. Харків, 61011, код ЄДРПОУ 43660231) до Безлюдівської селищної територіальної виборчої комісії Харківського району Харківської області (вул. Зміївська, буд. 48, смт. Безлюдівка, Харківський район, Харківська область, 62489, код ЄДРПОУ 43782037) , Безлюдівської селищної ради Харківського району Харківського області (вул. Зміївська, буд. 48, смт. Безлюдівка, Харківський район, Харківська область, 62489, код ЄДРПОУ 04396555) про стягнення грошової застави,
установив:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Безлюдівської селищної територіальної виборчої комісії Харківського району Харківської області та Безлюдівської селищної ради Харківського району Харківського області щодо стягнення грошової застави.
Ухвалою суду від 04.01.2021 року залишено адміністративний позов без руху з підстав недотримання вимог ст. 5 КАС України в кореспонденції з приписами п.п. 4,5 ч. 5 ст. 160 КАС України та встановлено спосіб і строк усунення недоліків позовної заяви.
На виконання рішення суду позивачем надано до суду відповідні документи та уточнену позовну заяву, у якій просить суд: визнати дії Безлюдівської селищної територіальної виборчої комісії Харківського району Харківської області щодо неповернення грошової застави Харківській обласній організації ПП " Слуга народу" в розмірі 4253.00 грн. за реєстрацію виборчого списку кандидатів у депутати до Безлюдівської селищної ради Харківського району Харківської області та перерахування грошової застави до бюджету Безлюдівської селищної ради Харківського району Харківської області, протиправними; стягнути з Безлюдівської селищної ради Харківського району Харківської області на користь ХОО ПП " Слуга народу" грошову заставу в розмірі 4253.00 грн; стягнути судовий збір з відповідачів солідарно.
Ухвалою від 20.01.2021 у справі відкрито провадження.
В обґрунтування позову позивач зазначає, що для участі у місцевих виборах 2020 року позивачем внесено грошову заставу у розмірі 4253 грн.за реєстрацію виборчого списку кандидатів в депутати до Безлюдівської селищної ради Харківського району Харківської області. Позивач зазначає, що на момент звернення до суду Безлюдівська СТВК в порушення частини п`ятої ст.225 Виборчого кодексу України, п. 9 Порядку внесення, повернення та перерахування грошової застави на місцевих виборах не повернула грошову заставу на рахунок партії. Оскільки грошова застава у восьмиденний строк з дня офіційного оприлюднення результатів виборів перераховується до сільського бюджету, то 4253 грн. грошової застави, на переконання позивача, належить стягнути з Безлюдівської селищної ради Харківського району Харківської області.
Безлюдівська селищна рада Харківського району Харківської областіпроти позову заперечувала, подала до суду відзив, в якому зазначила, що не наділена повноваженнями перевіряти правомірність підстав для зарахування коштів на рахунок, відповідачі є відокремленими, не підпорядкованими, самостійними структурами, права позивача радою не порушувалися.
Безлюдівська селищна територіальна виборча комісія Харківського району Харківської області не скористались правом подати відзив на позов.
Частиною шостою ст.162 КАС України визначено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши подані позивачем документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
Позивач згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, зареєстрована як політична партія 12.06.2020, номер запису 14801020000084972, керівником вказано ОСОБА_1 (29-30).
Постановою Верховної Ради України від 15.07.2020 р. №795-ІХ "Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році" призначено чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на неділю 25 жовтня 2020 року.
Постановою Центральної виборчої комісії "Про утворення та формування складу обласних, районних (крім районів в Автономній Республіці Крим), місцевих (крім міст в Автономній Республіці Крим), районних у місті Києві територіальних виборчих комісій" від 10.08.2020 р. №172 утворено та сформовано склад обласних, районних (крім районів в Автономній Республіці Крим), міських (крім міст в Автономній Республіці Крим), районах у місті Києві територіальних виборчих комісій.
Постановою Центральної виборчої комісії від 30.08.2020 р. №208 "Про початок виборчого процесу місцевих виборів 25 жовтня 2020 року" оголошено з 5 вересня 2020 року початок виборчого процесу місцевих виборів, призначених на 25 жовтня 2020 року.
Відповідно до постанови Центральної виборчої комісії від 10.09.2020 року №246 "Про розмір грошової застави на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року" визначено розмір грошової застави на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року.
Як зазначено позивачем у позові для реєстрації виборчого списку кандидатів у депутати до Безлюдівської селищної ради Харківського району Харківської області ним 22.09.2020 згідно платіжного доручення № 333 внесена заставу у розмірі 4253.00 грн. (а.с.8).
27.10.2020 Безлюдівської СТВК Харківського району встановлено результати виборів депутатів Безлюдівської селищної ради, що підтверджується копією протоколу (а.с. 91-108); повідомлено про результати виборів у вигляді списку осіб, обраних депутатами селищної ради, в тому числі кандидатів від Харківської ООРР «Слуга Народу» (а.с.86-87)
Вважаючи, що відповідач, в порушення норм виборчого законодавства, не повернув на користь Харківської ООПП "Слуга Народу" грошової застави у розмірі 4253.00 грн., позивач звернувся до суду з даним позовом.
Згідно пункту 3 частини 2 ст.32, частини 8 ст.33 Виборчого кодексу України до виборчих комісій належать територіальні виборчі комісії. Територіальні виборчі комісії є постійно діючими органами.
Відповідно до частин 2, 5 ст.225 Виборчого кодексу України організація партії, яка висунула виборчий список кандидатів у депутати обласної, районної, районної у місті, а також міської, селищної, сільської (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше) ради, кандидати на посаду міського голови (міста з кількістю виборців 75 тисяч і більше) або організація відповідної партії вищого рівня, а також особа, яка висувається кандидатом на посаду міського голови (міста з кількістю виборців 75 тисяч і більше) шляхом самовисування, після початку виборчого процесу та до подання документів до відповідної територіальної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати та на посаду міського голови вносить одним платежем у безготівковій формі на спеціальний рахунок виборчої комісії грошову заставу в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат у місячному розмірі, встановленому на день початку виборчого процесу, на кожні 90 тисяч виборців відповідного єдиного територіального виборчого округу для кожного виду виборів окремо.
Центральна виборча комісія не пізніш як на п`ятий день після початку виборчого процесу на підставі відомостей Державного реєстру виборців станом на день початку виборчого процесу відповідних місцевих виборів визначає розмір грошової застави для кожного єдиного сільського, селищного, районного в місті, міського, районного, обласного виборчого округу, невідкладно оприлюднює його на своєму офіційному вебсайті та інформує про це відповідні територіальні виборчі комісії.
Грошова застава, внесена організацією партії, яка висунула кандидатів у депутати, або організацією відповідної партії вищого рівня, або кандидатом, який висувався шляхом самовисування, повертається у разі, якщо за підсумками виборів організація партії отримала право на участь у розподілі депутатських мандатів або кандидата визнано обраним у восьмиденний строк з дня офіційного оприлюднення результатів виборів депутатів, на рахунок суб`єкта внесення застави, з якого вносилася грошова застава.
Порядок внесення, повернення та перерахування грошової застави встановлюється Центральною виборчою комісією спільно з Міністерством фінансів України не пізніш як за шістдесят днів до дня голосування.
Отже, процедура повернення грошової застави регламентована Постановою ЦВК від 21 серпня 2020 року № 193 "Про Порядок внесення, повернення та перерахування грошової застави на місцевих виборах" (надалі Постанова №193) та наказом Міністерства фінансів України від 21.08.2020 року №517 "Про затвердження порядку внесення, повернення та перерахування грошової застави на місцевих виборах" (надалі Наказ №517).
Відповідно до пункту 9 Порядку №193 грошова застава, внесена місцевою організацією політичної партії, яка висунула виборчий список кандидатів у депутати обласної, районної, районної в місті, а також міської, селищної, сільської ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше), або місцевою організацією відповідної політичної партії вищого рівня, повертається у разі, якщо за підсумками виборів місцева організація політичної партії отримала право на участь у розподілі депутатських мандатів, на рахунок, з якого вона вносилася, або на рахунок, зазначений у відповідній заяві. Грошова застава, внесена місцевою організацією політичної партії, яка висунула кандидатів у депутати сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч), або місцевою організацією відповідної політичної партії вищого рівня, повертається у разі, якщо за підсумками виборів особу (осіб) визнано обраною депутатом (депутатами), у розмірі, що вносився за такого кандидата (кандидатів), на рахунок, з якого вона вносилася, або на рахунок, зазначений у відповідній заяві.
Повернення застави територіальною виборчою комісією здійснюється у восьмиденний строк з дня офіційного оприлюднення результатів виборів.
До матеріалів справи позивачем надано заяву до Безлюдівської СТВК Харківського району Харківської області про повернення коштів яка датована 23.11.2020 із зазначенням того, що партія 06.11.2020 зверталася на адресу комісії із заявою про повернення коштів, проте доказів подання такої заяви, як і самої заяви до матеріалів справи не долучено.
На заяву від 23.11.2020 комісією надано відповідь від 30.11.2020 , якою повідомлено, що кошти сплачені в кості застави 13.11.2020 повернуті на рахунки Безлюдівської селищної ради.
Проте суд зауважує, що виходячи з аналізу означених вище актів, слід дійти висновку, що обов`язок комісії по поверненню грошової застави, внесеною місцевою організацією політичної партії, настає в силу закону з факту отримання права на участь у розподілі депутатських манатів та мав бути реалізованим виборчою комісією у восьмиденний строк з дня офіційного оприлюднення результатів виборів, незалежно від подання такою місцевою організацією політичної партії заяви. Подання заяви про повернення грошової застави має місце у випадку зміни банківських реквізитів на сплату.
Отже, не здійснивши повернення Харківській обласній організації Політичної партії «СЛУГА НАРОДУ» грошової застави в розмірі 4253.00 грн та подальше перерахування вказаних коштів до місцевого бюджету, Безлюдівська селищна територіальна виборча комісія Харківського району Харківської області не дотрималася вимог частини п`ятої ст.225 Виборчого кодексу України та пункту 9 постанови ЦВК від 21.08.2020 № 193.
Суд зазначає про те, що поверненню грошової застави позивачу Безлюдівською селищною радою має передувати звернення позивача із відповідною заявою до ради, оскільки остання не має жодної правової підстави без відповідної заяви здійснювати перерахування грошових коштів з місцевого бюджету, не знаючи, яку суму треба повернути та на який рахунок позивача необхідно провести таке перерахування грошових коштів.
Згідно частини 2 ст.73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до частити 1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу.
Позивач не надав суду доказів звернення до ради із заявою/заявами про повернення грошової застави у розмірі 4253 грн.
Завданням адміністративного судочинства згідно з положеннями частини 1 ст.2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Відповідно до пункту 8 частини 1 ст.4 КАС України позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, а також суб`єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подана позов до адміністративного суду.
Положеннями частини 1 ст.5 КАС України, позиції Конституційного Суду України, викладеної у рішеннях №6-рп/1997 від 25.11.1997, №9-рп/1997 від 25.12.1997 щодо офіційного тлумачення частини 2 статті 55, статей 64, 124 Конституції України, встановлено, що кожен має право звернутись до суду, якщо його права чи свободи порушені або порушуються, створено або створюються перешкоди для їх реалізації або мають місце інші ущемлення прав чи свобод.
Отже, право на звернення до адміністративного суду з позовом не є тотожним праву на судовий захист, яке закріплено у ст.5 КАС України. Саме по собі звернення до адміністративного суду ще не означає, що суд зобов`язаний надати такий захист, адже для того, щоб він був наданий, необхідно встановити, що право особи, яка звернулась з позовом, було дійсно порушено у публічно-правових відносинах.
Натомість, на думку суду не має доказів наявності спору між позивачем та Безлюдівською селищною радою Харківського району Харківської області , оскільки лише у випадку не повернення позивачу грошової застави після звернення з заявою із зазначенням рахунку, на якій необхідно перерахувати кошти, з`являться усі ознаки наявності спору між сторонами.
Суд зауважує, що відсутність ознак спору є наслідком відсутності порушеного права позивача.
Враховуючи вищевикладене, суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.
Судові витрати підлягають розподіл в порядку ст.139 КАСУ країни
Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, 295 КАС України, суд,
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Безлюдівської селищної територіальної виборчої комісії Харківського району Харківської області щодо неповернення грошової застави Харківській обласній організації ПП " Слуга народу" в розмірі 4253.00 грн. за реєстрацію виборчого списку кандидатів у депутати до Безлюдівської селищної ради Харківського району Харківської області та перерахування грошової застави до бюджету Безлюдівської селищної ради Харківського району Харківської області.
В іншій частині вимог позов залишити без задоволення.
Стягнути на користь Харківської обласної організації політичної партії «Слуга народу» за рахунок бюджетних асигнувань Безлюдівської селищної територіальної виборчої комісії Харківського району Харківської області судовий збір у розмірі 2012 (дві тисячі сто дві ) грн.00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Рішення суду може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Харківський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Зоркіна Ю.В.