
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
26 березня 2021 року Справа № 160/5679/20 Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Єфанова Ольга Володимирівна, перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Держави Україна в особі виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом в якому просить про:
- визнання протиправною бездіяльності Держави Україна в особі виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривому Розі ради, яка виявилась у порушенні правового режиму розгляду скарги ОСОБА_1 від 15.01.2016р.;
- зобов`язання Держави України в особі виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривому Розі ради протягом 15-ти днів вжити заходів нормативно-правовим актом для забезпечення права для ОСОБА_1 на рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму, надання допомоги, як малозабезпеченій сімї в сумі 1853грн. 00коп. щомісяця згідно скарги від 15.01.2016р.;
- визнання протиправною бездіяльності Держави Україна в особі виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривому Розі ради, яка виявилася у не вжитті заходів для забезпечення непорушного права на рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму і забезпечення гарантій ст.3, 33, 34, 46, 70, 71 Конституції України.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.06.2020 року позовну заяву залишено без руху із наданням строку на усунення недоліків.
22.03.2021 року позивач надав заяву про усунення недоліків.
Проте, суд зазначає, що недоліки усунуто не в повному обсязі.
Так, судом було запропоновано позивачу надати докази сплати судового збору, оскільки, надані позивачем докази підтверджують лише отримання позивачем компенсаційних виплат за період з вересня 2017 року по серпень 2019 року, та не підтверджує розмір річного доходу позивача - фізичної особи за попередній 2019 рік.
Однак, на виконання вимог ухвали суду від 01.06.2020 року позивачем не надано докази сплати судового збору.
Як зазначив Верховний Суд в ухвалі від 19.07.2019 року по справі №215/5730/18 «Зокрема, скаржнику потрібно надати документ, з якого можна буде визначити сукупний розмір його доходу за попередній рік (зокрема відомості з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків за рік, що передує зверненню до суду, які надаються органами Державної фіскальної служби тощо) або документ про сплату судового збору».
Суд повторно зазначає, що КАС України не визначає обов`язку суду щодо звільнення від сплати судового збору та обов`язку самостійно збирати докази в обґрунтування та/або підтвердження обґрунтування підстав звільнення на стадії вирішення питання про відкриття провадження у справі.
Крім того, суд зазначає, що статтею 70 Податкового кодексу України передбачено, що до інформаційної бази Державного реєстру фізичних осіб – платників податків (далі – Держреєстр) включаються дані про фізичних осіб, зокрема, про суми нарахованих та/або отриманих доходів та суми нарахованих та/або сплачених податків.
Порядок отримання відомостей з Держреєстру визначено розділом X Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків, затвердженого наказом Мінфіну від 29.09.2017 р. № 822, згідно з яким відомості з Держреєстру є документом, який безоплатно надається контролюючим органом за зверненням фізичної особи – платника податків (його представника) щодо отримання відомостей з Держреєстру та свідчить про наявність або відсутність відомостей про таку особу в Держреєстрі.
Для отримання відомостей про себе з Держреєстру фізична особа звертається особисто або через представника до контролюючого органу за своєю податковою адресою (місцем проживання) або до будь-якого контролюючого органу у разі, якщо фізична особа тимчасово перебуває за межами населеного пункту проживання, подає документ, що посвідчує особу, та заяву за формою № 10ДР. Представник додає до заяви за формою № 10ДР довіреність, засвідчену в нотаріальному порядку, на отримання відомостей з Держреєстру, документ, що посвідчує особу такого представника, та ксерокопію (з чітким зображенням) документа, що посвідчує особу довірителя.
Також інформацію про суми виплачених доходів та утриманих податків з Держреєстру можна отримати у приватній частині (особистий кабінет) Електронного кабінету платника з використанням електронного цифрового підпису фізичної особи. Вхід до особистого кабінету Електронного кабінету платника за адресою: https://cabinet.sfs.gov.ua/cabinet/faces/login.jspx.
Таким чином, суд не наділений правом доступу до Держреєстру для отримання інформації про суми нарахованих та/або отриманих доходів.
Щодо посилання позивача на ч.3 ст.48 КАС України, то слід зазначити, що якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи.
Згідно ч.8, ч.9 ст.171 КАС України питання про відкриття провадження в адміністративній справі суддя вирішує протягом п`яти днів з дня надходження до адміністративного суду позовної заяви, заяви про усунення недоліків позовної заяви у разі залишення позовної заяви без руху, або отримання судом у порядку, визначеному частинами третьою - шостою цієї статті, інформації про місце проживання (перебування) фізичної особи.
Про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі суд постановляє ухвалу.
Таким чином, зміст вищевказаних норм передбачає, що заміну в порядку ч.3 ст.48 КАС України здійснює суд після відкриття провадження по справі, а не суддя до відкриття провадження.
Крім того, зміст вказаної норми передбачає її застосування після відкриття провадження по справі, оскільки вимагає отримання згоди позивача, яка може бути надання тільки після відкриття провадження.
Таким чином, станом на 26.03.2021 року недоліки позовної заяви не усунуто.
У відповідності до п.1 ч.4 ст. 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Згідно ч.5 ст.169 КАС України суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи без розгляду не пізніше п`яти днів з дня її надходження або з дня закінчення строку на усунення недоліків.
На підставі викладеного та керуючись п.1 ч.4 ст.169, ст.248 КАС України, суддя, -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Держави Україна в особі виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії – повернути позивачу.
Копію ухвали про повернення позовної заяви надіслати особі, яка її подала, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.
Роз`яснити позивачу, що відповідно до ч.8 ст.169 КАС України, повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Згідно ч.2 ст.256 КАС України ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Ухвала суду може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст.293, ст.295 КАС України.
Суддя О.В. Єфанова