ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м. Херсон, вул. Горького, 18
____________________________
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21.05.2010р. Справа № 11/9-10
Господарський суд Херсонської області у складі судді Чернявського В.В. при секретарі Борхаленко О.А., за участю представників учасників процесу:
від позивача: Соловйова К.В.- гол. експ.-ю/к, дов. № 07-04-1 від 06.01.2010р.
від відповідача: Гололобова М.І.- ю/к, дов. № 01-4/1395 від 26.06.2009р.
розглянув у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Херсонського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, м. Херсон
до Відкритого акціонерного товариства "Херсонська теплоелектроцентраль",
м. Херсон
про стягнення 30 000грн.
Обставини справи: провадження у справі порушено за позовом про стягнення штрафу в сумі 15тис.грн., застосованого за рішенням № 22/П-1 від 27.08.2008р., та пені в такому ж розмірі у зв’язку з невиконанням рішення.
Відповідач позов не визнав, надав письмові заперечення проти позовних вимог, які полягають у наступному.
Спір, щодо якого порушено провадження є адміністративним, а не господарським.
Діючий договір на постачання теплової енергії не передбачає деяких обов’язків ВАТ “Херсонська ТЕЦ”, як постачальника теплової енергії, що містяться в Типовому договорі, затвердженому Постановою КМ України № 630 від 21.07.2005р., зокрема обов’язки постачальника теплової енергії по обслуговуванню, утримуванню в належному технічному стані та перевірці 2 рази на рік внутрішньобудинкових мереж не могли бути включеними до діючого договору по наданню послуг з централізованого опалення у зв'язку з цілим рядом обставин.
По-перше, ВАТ "Херсонська ТЕЦ " не могло і не може прийняти на баланс внутрішньо будинкові мережі з власної ініціативи. Це можливо було б тільки на підставі рішення органу місцевого самоврядування, яким є Херсонська міська рада. Такого рішення Херсонською міською радою не прийнято до теперішнього часу.
По-друге, ВАТ "Херсонська ТЕЦ" є акціонерним товариством і не входить до складу комунальних підприємств м. Херсона, у зв'язку з чим питання про прийняття на баланс внутрішньо будинкових мереж може бути вирішеним не тільки за наявності рішення органу місцевого самоврядування , але ще й за умови згоди на це акціонерів.
По-третє, до цього часу не вирішено питання про включення до тарифу за теплову енергію" витрат по обслуговуванню, утримуванню в належному технічному стані та перевірці 2 рази на рік внутрішньо будинкових мереж. По-четверте, ніякими законодавчими та підзаконними актами, рішеннями органів місцевого самоврядування не передбачений обов'язок теплопостачальної організації в прийнятті на свій баланс внутрішньо будинкових мереж, не визначено Порядок прийняття на баланс підприємствами - виробниками теплової енергії , внутрішньобудинкових мереж.
Поряд з цим, проект договору про надання послуг з опалення та постачання гарячої води для населення погоджений ХОТВ АМК України листом № 1-50/51-8 від 25.01.2006р.
ВАТ “Херсонська ТЕЦ” не має у власності жодного засобу вимірювання теплової енергії, що не надає підстав для включення витрат на їх обслуговування, повірку та ремонт до формування тарифів на теплову енергію.
На час проведення перевірки міськвиконкомом ВАТ “Херсонська ТЕЦ” не було визначено виконавцем послуг з теплопостачання. Згідно Положення про розмежування зон експлуатаційної відповідальності, внутрішньобудинкові мережі постачання гарячої води та опалення, трубопроводи прокладені вздовж стін будинку, прилади та пристрої на них, в тому числі і запірна арматура, транзитні трубопроводи, віднесено до зони експлуатаційної відповідальності обслуговуючих підприємств, а тому обов'язок по утриманню у належному технічному стані внутрішньобудинкових мереж, здійснення їх технічного обслуговування та ремонту, ліквідації аварійних ситуацій, усунення порушень якості послуг, здійснення контролю за технічним станом санітарно-технічного та інженерного обладнання квартир, проведення два рази перевірки стану внутрішньобудинкових мереж систем багатоквартирного будинку із складанням відповідного акту, покладено на ЖЕКи.
Відповідач заявив клопотання про зупинення провадження у справі у зв’язку з подачею ним касаційної скарги на постанову Запорізького апеляційного господарського суду від 08.04.2010р. у цій справі № 11/9-10, якою не задоволено апеляційну скаргу відповідача на ухвалу суду І інстанції від 09.02.2010р. Зазначеною ухвалою відмовлено в задоволенні клопотань відповідача про зупинення та про припинення провадження у справі.
Суд не має даних про прийняття до розгляду Вищим господарським судом України названої касаційної скарги, справа № 11/9-10 знаходиться у провадження суду першої інстанції, не витребовувалась Вищим господарським судом України. Відтак, нема перешкод для продовження розгляду справи - підстав для зупинення провадження у справі, передбачених ст.79 ГПК України.
У судовому засіданні 20.05. оголошувалась перерва до 11год. 15хв. 21.05.2010р.
С у д в с т а н о в и в:
Адміністративною колегією Херсонського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (ХОТВ АМК України) 27.08.2008р. у справі № 31/1-07, порушеній 12.09.2007р., винесено рішення № 22/П-1 “Про припинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладання штрафу”.
Цим рішенням визнано, що ВАТ “Херсонська теплоелектроцентраль” займає монопольне становище на ринку централізованого постачання теплової енергії в межах власних діючих мереж м. Херсона з часткою 100 відсотків.
Певні дії та бездіяльність ВАТ “Херсонська теплоелектроцентраль” визнані порушеннями законодавства про захист економічної конкуренції, за ці порушення на товариство накладено штрафи в 10тис.грн. та 5 тис.грн., всього 15тис.грн.
Дії ВАТ “Херсонська теплоелектроцентраль”, які полягають у наданні послуг з централізованого опалення та підігріву води безпосередньо (кінцевому споживачу (населенню) при визначенні точок розподілу, в яких здійснюється передача послуг від виконавця споживачеві, всупереч п.22 Типового договору, та без укладання відповідних угод з балансоутримувачем будинків, що суперечить ст.29 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", визнано порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим п.2 ст.50, ч.1, п.1 ч.2 ст.13 Закону України "Про захист економічної конкуренції" у вигляді зловживання монопольним становищем на ринку послуг централізованого теплопостачання, що можуть призвести до ущемлення інтересів споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку, шляхом встановлення таких умов реалізації товару, які неможливо було б встановити за умов існування значної конкуренції на ринку.
Бездіяльність ВАТ “Херсонська теплоелектроцентраль” як фактичного виконавця послуг з централізованого опалення та підігріву води, щодо виконання законодавчо встановленого для виконавця послуг обов'язку проведення робіт з періодичної повірки, обслуговування та ремонту (включаючи демонтаж, транспортування та монтаж після повірки) засобів вимірювання теплової енергії (встановленого ст.28 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність"), внаслідок якої споживачі змушені розраховуватися за послуги згідно з нормами споживання теплової енергії у випадку невиконання припису теплопостачального підприємства щодо самостійної організації робіт по проведенню чергової повірки цих приладів обліку, визнано порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого п.2 ст.50, ч.1 ст.13 Закону України "Про захист економічної конкуренції" шляхом зловживання монопольним становищем на ринку централізованого теплопостачання, що може призвести до ущемлення інтересів споживачів, яке було б неможливим за умов існування значної конкуренції на ринку.
Рішення ХОТВ АМК України № 22/П-1 від 27.08.2008р. не визнано недійсним, не змінено, не скасоване, є чинним, але визначений за ним штраф не оплачений відкритим акціонерним товариством "Херсонська теплоелектроцентраль”.
Відповідно до ч.2,3,5,7 ст.56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" рішення органів Антимонопольного комітету України є обов’язковими до виконання; особа, на яку накладено штраф за рішенням органу Антимонопольного комітету України, сплачує його у двомісячний строк з дня одержання рішення про накладення штрафу. За кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі півтора відсотка від суми штрафу, при цьому розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням органу Антимонопольного комітету України. У разі несплати штрафу у строки, передбачені рішенням, та пені органи АМК України стягують штраф та пеню в судовому порядку.
Рішення ХОТВ АМК України № 22/П-1 від 27.08.2008р. ВАТ "Херсонська теплоелектроцентраль" отримано 03.09.2008р. з відповідним супровідним листом, про що свідчить поштове повідомлення про вручення кореспонденції (копія на а.с.17).
Разом зі штрафом позивачем заявлено до стягнення 15тис.грн. пені з числа нарахованої за 406 днів прострочки сплати штрафу з 05.11.2008р. по 15.12.2009р.
На підставі наведених норм позов підлягає задоволенню. Судові витрати у справі - держмито та вартість послуг з інформаційно-технічного забезпечення судового процесу - покладаються на відповідача.
При оцінці заперечень відповідача суд крім викладеного приймає до уваги:
а) судження щодо відсутності вважати цю справу справою адміністративної юрисдикції, наведені в ухвалі від 09.02.2010р., якою відмовлено у клопотанні відповідача про припинення провадження у справі за непідвідомчістю;
б) дані про те, що ВАТ "Херсонська теплоелектроцентраль" не оскаржувало рішення ХОТВ АМК України до господарського суду у 2-місячний строк з дня одержання рішення, а за ч.1 ст.60 Закону України "Про захист економічної конкуренції" цей строк не може буди відновлено.
Керуючись ст.ст.82-84 Господарського процесуального кодексу України, суд
в и р і ш и в:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства з "Херсонська теплоелектроцентраль", м. Херсон, Бериславське шосе, 1, рахунок № 2600504112 в Херсонській філії ВАТ АБ "Укргазбанк", МФО 342177, код ЄДР 00131771:
а) до Державного бюджету України 15тис.грн. штрафу та 15тис.грн. пені на рахунок № 31116106700002 в Головному Управлінні Державного казначейства у Херсонській області, МФО 852010, одержувач: Управління Державного казначейства у м. Херсоні (код ЄДР 24104230);
б) до Державного бюджету України 300грн. держмита;
в) до Державного бюджету України 236грн. вартості послуг з інформаційно-технічного забезпечення судового процесу.
Накази видати.
Суддя В.В. Чернявський
Дата підписання рішення
відповідно до вимог ст. 84 ГПК України
25.05.2010р.