ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"11" травня 2010 р. Справа № 66/74-10
вх. № 1905/1-66
Суддя господарського суду
при секретарі судовогозасідання
за участю представників сторін:
позивача - Головань В.І. відповідача - Твердохліб С.О.
розглянувши справу за позовом Державна екологічна інспекція в Х\о, м. Харків
до ВАТ "Харківське кар'єроуправління", с. Безлюдівка
про стягнення 4980,83 грн.
ВСТАНОВИВ:
Позивач - Державна екологічна інспекція в Харківській області (м. Харків) звернувся до господарського суду з позовною заявою про стягнення з відповідача -ВАТ "Харківське кар'єроуправління" (с. Безлюдівка) шкоди, заподіяної порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря в період з 01.04.2008 року по 07.07.2009 року за відсутності дозволу у розмірі 4980,83 грн..
Ухвалою господарського суду від 12.03.2010 року порушено провадження по справі та призначено до розгляду у судовому засіданні на 07 квітня 2010 року о 12 год 30 хв.
Ухвалою господарського суду від 07 квітня 2010 року розгляд справи відкладався до 20 квітня 2010 року о 09 год. 45 хв.
Ухвалою господарського суду від 20 квітня 2010 року розгляд справи відкладався до 11 травня 2010 року о 10 год. 00 хв.
Представник позивача у судове засідання 20.04.2010 року на виконання вимог ухвали суду про відкладення розгляду справи від 07 квітня 2010 року надав суду розрахунок розміру шкоди спричиненої відповідачем внаслідок здійснення понаднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел у період з 18.06.2009 по 07.07.2009 року здійснений відповідно до "Методики розрахунку розмірів збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря" затвердженої наказом Мінприроди України № 38 від 18.05.95р. та зареєстрованої в Мінюсті України 29.05.95 року за № 157/693, відповідно до якого загальна сума збитку за наднормативні викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, заподіяного відповідачем за період з 18.06.2009 року по 07.07.2009 року складає 237,59 грн..
Відповідач у судовому засіданні 11.05.10 р. позовні вимоги визнає у розмірі 237,59 грн. в іншій частині позову просить суд відмовити позивачу - Державній екологічній інспекції в Харківській області, посилаючись при цьому на те, що позивач мав право здійснювати розрахунок розміру шкоди керуючись новою "Методикою розрахунку розмірів збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря" затвердженою наказом Міністерством охорони природи № 639 від 10.12.2008, лише за період з 01.02.2009 року по 07.07.2009 року. А при здійсненні розрахунку розміру шкоди за період з 01.04.2008 по 31.01.2009 року позивач зобов'язаний був використовувати "Методику розрахунку розмірів збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря" затвердженої наказом Мінприроди України № 38 від 18.05.95р. та зареєстрованої в Мінюсті України 29.05.95 року за № 157/693.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення повноважних представників сторін, суд встановив наступне.
18, 19, 22-26 червня 2009 року позивачем було здійснено плановий захід – перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства відповідачем - Відкритим акціонерним товариством "Харківське кар'єроуправління".
За результатами даної перевірки було встановлено факти порушення відповідачем статей 26-29 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, статті 39 Закону України „Про екологічну експертизу”, ст. 11 Закону України „Про охорону атмосферного повітря”, про що складено акт №00585 перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 18-19 червня, 22-26 червня 2009 року, який підписано та отримано представником відповідача з зауваженнями.
10.12.09 р. відповідач надав позивачу довідку вих. № 184 про фактичне відпрацювання годин на викиди забруднюючих речовин в атмосферу за період з 01.04.08 р. по 07.07.09 р.
В зв’язку з виявленими порушеннями та з урахуванням норм, передбачених "Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря”, затвердженої наказом Мінприроди України від 10.12.08 № 639, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 21.01.09 № 48/16064, позивачем було розраховано розмір спричиненої шкоди в сумі 4980,83 грн.
16.12.09 р. позивачем було направлено відповідачу претензію № 539 про добровільне відшкодування шкоди, заподіяної державі в розмірі 4980,83 грн., яку відповідач залишив без відповіді.
Відповідно до ст. 40 Закону України „Про охорону навколишнього середовища” використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.
Статтею 51 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” обумовлено, що підприємства, установи й організації, діяльність яких пов'язана з шкідливим впливом на навколишнє природне середовище, незалежно від часу введення їх у дію повинні бути обладнані спорудами, устаткуванням і пристроями для очищення викидів і скидів або їх знешкодження, зменшення впливу шкідливих факторів, а також приладами контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин та за характеристиками шкідливих факторів.
Згідно ст. 10 Закону України „Про охорону атмосферного повітря” підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані, зокрема, здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо.
Відповідно до ч. 5 ст. 11 цього Закону викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.
Як вбачається з матеріалів справи, в період з 01.04.2008 по 07.07.2009 року дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами у відповідача був відсутній.
Враховуючи вищенаведене, вбачається, що відповідачем не виконано обов’язку щодо отримання відповідного дозволу на викиди забруднюючих речовин від стаціонарних джерел в атмосферне повітря, про що зазначено в акті перевірки № 00585 від 18-19 червня, 22-26 червня 2009 року.
Згідно ст. 34 Закону України „Про атмосферне повітря” шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.
Відповідно до ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала; особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Згідно частин 4, 5 ст. 68 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” підприємства, установи, організації та громадяни зобов’язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.
Згідно ст. 69 даного Закону шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Відповідно до п. „з” ст. 20 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, п. 5.9. „Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі”, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України 19.12.06 р. № 548, до повноважень Держекоінспекції, як спеціально уповноваженого органу державного управління в галузі охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів, належить подання позовів про відшкодування втрат і збитків, заподіяних внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
При цьому, згідно ч. 1 ст. 5 Цивільного кодексу України - акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності.
Згідно ч. 2 ст. 5 Цивільного кодексу України - акт цивільного законодавства не має зворотної дії у часі, крім випадків, коли він пом'якшує або скасовує цивільну відповідальність особи.
Згідно ч. 3 ст. 5 Цивільного кодексу України - якщо цивільні відносини виникли раніше і регулюються актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов'язків, що виникли з моменту набрання ним чинності.
Як вбачається з матеріалів справи позивачем було розраховано розмір спричиненої відповідачем шкоди в сумі 4980,83 грн. з урахуванням норм, передбачених "Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря”, затвердженої наказом Мінприроди України від 10.12.08 № 639, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 21.01.09 № 48/16064.
Оскільки, новою "Методикою розрахунку розмірів збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря" затвердженою наказом Міністерством охорони природи № 639 від 10.12.2008, не скасовувалася і не пом'якшувалася відповідальність відповідача, позивач мав здійснювати розрахунок розміру шкоди керуючись зазначеною новою Методикою, лише за період з 01.02.2009 року по 07.07.2009 року. А при здійсненні розрахунку розміру шкоди за період з 01.04.2008 по 31.01.2009 року позивач мав застосовувати "Методику розрахунку розмірів збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря" затверджену наказом Мінприроди України № 38 від 18.05.95р. та зареєстровану в Мінюсті України 29.05.95 року за № 157/693.
Виходячи із зазначеного господарський суд вважає, що позовна вимога позивача про стягнення шкоди, заподіяної порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря за відсутності дозволу у розмірі 4743,24 грн. задоволенню не підлягає.
Доказів відшкодування шкоди чи відсутності його вини в спричиненні шкоди за період з 18.06.2009 року по 07.07.2009 року у розмірі 237,59, або будь-які заперечення відповідач не надав.
Зважаючи на вищевикладене та враховуючи доведеність факту порушення відповідачем вимог чинного законодавства, прямого причинного зв’язку та розміру шкоди, суд знаходить позовні вимоги про стягнення з відповідача шкоди в розмірі 237,59 грн., заподіяної внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства (понаднормативні викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря) за період з 18.06.2009 року по 07.07.2009 року, обґрунтованими, доведеними та підлягаючими в цій частині задоволенню.
Відповідно до ст. 49 ГПК України державне мито та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, від сплати яких позивач у встановленому законодавством порядку звільнений, стягуються з відповідача в доход державного бюджету пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 10, 11, 34 Закону України „Про охорону атмосферного повітря”, ст.ст. 20, 40, 51, 68, 69 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, ст.ст. 33-35, 43, 46, 49, 75, 82-85 ГПК України,
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
У задоволенні позовних вимог в розмірі 4743,24 грн. відмовити.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Харківське кар'єроуправління" (62489, Харківська область, Харківський район, смт. Безлюдівка, код ЄДРПОУ 01267751, р/р 260000137759 в ВАТ "Інпромбанк" м. Харків) на користь місцевого бюджету р/р 31518921700433 УДК у Харківському районі, код ЄДРПОУ УДК 24134461, банк одержувача ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011, символ звітності 921, для зарахування по коду бюджетної кваліфікації 24062100 "грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності" шкоду, заподіяну внаслідок здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу, в сумі 237,59 грн.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Харківське кар'єроуправління" (62489, Харківська область, Харківський район, смт. Безлюдівка, код ЄДРПОУ 01267751, р/р 260000137759 в ВАТ "Інпромбанк" м. Харків) на користь Державного бюджету України (одержувач коштів –ВДК в м. Харкові (61024, м. Харків, вул. Гуданова, 4/10), код ЄДРПОУ УДК 24134490, р/р №31110095700002 в ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011, код бюджетної класифікації 22090200, символ звітності 095) державне мито в сумі 4,86 грн.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Харківське кар'єроуправління" (62489, Харківська область, Харківський район, смт. Безлюдівка, код ЄДРПОУ 01267751, р/р 260000137759 в ВАТ "Інпромбанк" м. Харків) на користь Державного бюджету України (одержувач коштів –ВДК у м. Харкові (61024, м. Харків, вул. Гуданова, 4/10), код ЄДРПОУ 24134490, р/р №31213259700002 в ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011, код бюджетної класифікації 22050000, символ звітності 259) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 11,25 грн.
Видати накази після набрання судовим рішенням законної сили.
Суддя
Повний текст рішення підписано 12 травня 2010 року.