
415/6926/20
2/415/728/21
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 березня 2021 року м. Лисичанськ
Лисичанський міський суд Луганської області у складі:
головуючого судді Луньової Д.Ю.,
за участю: секретаря судового засідання Жукової Д.Д.,
за відсутності учасників справи,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області (місцезнаходження: вул. Малиновського, буд. 22 а, м. Лисичанськ, Луганська область, 93100) до ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) про стягнення надміру сплаченої суми допомоги на дітей одиноким матерям, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач 13 листопада 2020 року звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача надміру сплаченої суми допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 13 008,00 грн. Позовні вимоги обґрунтовано тим, що Управлінням праці та соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації м. Лисичанськ Луганської області (далі - Управління), відповідачу була призначена та виплачена допомога на дітей одиноким матерям відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811 та Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою КМУ від 27 грудня 2001 року №1751 з 01 вересня 2019 року по 29 лютого 2020 року. При зверненні 04 вересня 2019 року до Управління за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям відповідач в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги вказала: в розділі І - члени сім`ї або зареєстровані у житловому приміщенні/будинку особи, члени сім`ї, що проживають окремо (дружина, чоловік, неповнолітні діти) зазначила тільки свою доньку ОСОБА_2 та особисто зазначила, що у шлюбі не перебуває; в розділі ІІ - доходи членів сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, що проживають окремо вказала тільки розмір допомоги одиноким матерям та особисто зазначила, що інших доходів родина з березня 2019 року по серпень 2019 року не мала. При зверненні до Управління 11 березня 2020 року відповідачка надала копію свідоцтва про шлюб від 10 серпня 2019 року № НОМЕР_1 , виданого Луганським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Луганській області, згідно якого остання змінила прізвище на ОСОБА_1 .
Надання відповідачем недостовірних даних щодо складу сім`ї та сукупного доходу сім`ї, вплинуло на визначення розміру призначеної допомоги на дітей одиноким матеріям з 01 версеня 2019 року по 29 лютого 2020 року.
Позивачем здійснено перерахунок призначеної ОСОБА_1 допомоги на дітей одиноким матерям з урахуванням середньомісячного доходу родини. Розмір надміру виплаченої відповідачу допомоги складає 13 008,00 грн.
Ухвалою від 04 грудня 2020 року провадження по справі було відкрито та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а.с. 47). Роз`яснено відповідачеві її право подати відзив на позов протягом 15 днів з дня отримання ухвали. Копії зазначеної ухвали були направлені сторонам, а відповідачеві разом із копією позову та додатки.
Від представника позивача через канцелярію суду 01 лютого 2021 року надійшла заява, в якій вона просить проводити розгляд справ в спрощеному порядку за наявними в справі документами без участі представника Управління праці та соціального захисту населення. Позовні вимоги підтримують в повному обсязі, проти винесення заочного рішення не заперечувала (а.с. 54).
Відповідач в судове засідання не з`явилась, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялась належним чином шляхом направлення повісток за зареєстрованою адресою та шляхом розміщення оголошення про виклик до суду на офіційному веб-сайті Судова влада (а.с.а.с. 52-53, 58).
У встановлений судом строк відповідач відзив на позов не подала, жодних пояснень, заяв чи клопотань від неї до суду не надходило.
Частиною восьмою статті 178 ЦПК України визначено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами. Аналогічне положення міститься і в ч. 2 ст. 191 ЦПК України.
Згідно з ч. 5 ст. 279 ЦПК України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Враховуючи те, що судом були використані передбачені чинним законодавством способи для повідомлення відповідача про розгляд справи, та приймаючи до уваги той факт, що наявних у даній цивільній справі доказів достатньо для вирішення спору по суті, суд враховуючи позицію представника позивача у відповідності до норм ст. 280 ЦПК України ухвалив здійснювати заочний розгляд справи.
Оскільки відповідно до положень ЦПК України розгляд вказаної справи здійснювався судом за відсутності учасників справи, тому у відповідності до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідженими судом письмовими доказами встановлено наступне.
Судом встановлено, що 04 вересня 2019 року ОСОБА_1 звернулась до позивача із заявою про призначення допомоги на дітей одиноким матерям, відповідач в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги в розділі І - члени сім`ї або зареєстровані у житловому приміщенні/будинку особи, члени сім`ї, що проживають окремо (дружина, чоловік, неповнолітні діти) зазначила тільки свою доньку ОСОБА_5 та особисто зазначила, що у шлюбі не перебуває; в розділі ІІ - доходи членів сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, що проживають окремо вказала тільки розмір допомоги одиноким матерям та особисто зазначила, що інших доходів родина з березня 2019 року по серпень 2019 року не мала (а.с. 8-12).
Рішенням від 06 вересня 2019 року призначено допомогу одиноким матерям з урахуванням доходів з 01 вересня 2019 року по 29 лютого 2020 року в розмірі 2 118,00 грн (а.с. 33).
З копії свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 ОСОБА_6 уклав шлюб з ОСОБА_1 10 серпня 2019 року, після укладення шлюбу відповідач взяла прізвище чоловіка ОСОБА_1 (а.с. 14).
На запит позивача, ПАТ «Сєвєродонецький Оргхім» надав довідку про доходи від 27 квітня 2020 року, з якої вбачається, що ОСОБА_6 дійсно працює у ПАТ «Сєвєродонецький Оргхім» на посаді інженера з налагодження й випробувань ІІ категорії, загальний дохід за період з березня 2019 року по серпень 2019 року складає 62 815,12 грн (а.с. 16-17).
З копії довідки від 05 травня 2020 року встановлено, що ОСОБА_1 знаходиться на обліку в УПтСЗН Лисичанської міської ради і отримує допомогу на дитину одиноким матерям, за період з вересня 2019 року по лютий 2020 року всього нараховано 13 008,00 грн (а.с. 18-19).
Управлінням праці та соціального захисту населення прийнято рішення № 416279 від 05 травня 2020 року про відшкодування соціальної допомоги на дітей одиноким матерям в розмірі 13 008,00 грн (а.с. 20).
25 травня 2020 року позивач направляв на адресу відповідача повідомлення про необхідність повернення надміру отриманих коштів у сумі 13 008,00 грн (а.с. 21).
У відповідності до ст. 81 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, цією статтею; доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір.
Як встановлено статтею 76 ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Зі змісту наведених правових норм вбачається покладення процесуального обов`язку на кожну із сторін довести належними доказами наявність або відсутність тих обставин, на які вони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень.
Згідно з ч. 1 ст. 1212 Цивільного кодексу України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 1215 ЦК України заробітна плата і платежі, які прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми надані фізичній особі як засіб до існування підлягають поверненню набувачем, якщо при проведенні виплати мала місце недобросовісність з боку набувача.
Відповідно до ст. 18-3 Закону 2811-ХІІ та п.34 Порядку 1751 допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матерям у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років, надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців. Середньомісячний сукупний дохід сім`ї - обчислений у середньому за місяць доходів усіх членів сім`ї з усіх джерел надходжень протягом шести місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги, крім допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування.
Згідно статті 22 Закону № 2811-ХІІ, одержувачі державної допомоги зобов`язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом. Органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, мають право перевіряти матеріальний стан сімей.
За приписами п. 49 Порядку 1751, суми державної допомоги сім`ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України, суд покладає на відповідача судові витрати.
Керуючись статтями 4, 7, 10-13, 76-81, 89, 141, 206, 263-265, 274-279 Цивільного процесуального кодексу України, суд -
УХВАЛИВ:
Позов Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області (місцезнаходження: вул. Малиновського, буд. 22а, м. Лисичанськ, Луганська область, 93100) до ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) про стягнення надміру сплаченої суми допомоги на дітей одиноким матерям - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) на користь Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області (місцезнаходження: вул. Малиновського буд. № 22 а, м. Лисичанськ, Луганська область, 93100, код ЄДРПОУ 24205528), для зарахування в дохід держбюджету, надміру перераховану суму допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 13 008 (тринадцять тисяч вісім) грн. за наступними реквізитами:
Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області:
Банк: ДКСУ м. Київ, МФО 820172
код ЄДРПОУ 24205528 УПСЗН ВЦА м. Лисичанськ
р/р UA 808201720344290020000053554
переплата: допомога на дітей одиноким матерям
Стягнути з відповідача ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) на користь Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області судовий збір в сумі 2 102,00 грн (дві тисячі сто дві) за такими реквізитами:
Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області:
Банк: ДКСУ м. Київ, МФО 820172
код ЄДРПОУ 24205528 УПСЗН ВЦА м. Лисичанськ
р/р НОМЕР_4
відшкодування судового збору
Заочне рішення може бути переглянуте Лисичанським міським судом Луганської області за письмовою заявою відповідача, поданою протягом 30 днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд, якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку до Луганського апеляційного суду через Лисичанський міський суд Луганської області протягом 30 днів з дня його проголошення. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Заочне рішення суду може бути оскаржене позивачем до Луганського апеляційного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги через Лисичанський міський суд Луганської області.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя Д.Ю. Луньова