Рішення № 95776167, 25.03.2021, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.03.2021
Номер справи
480/400/21
Номер документу
95776167
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 березня 2021 року Справа № 480/400/21

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Прилипчука О.А.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м.Суми адміністративну справу №480/400/21

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Охтирська молочна промислова компанія "Славія"

до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області

про визнання протиправною та скасування постанови,-

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Охтирська молочна промислова компанія "Славія" звернулось до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області, в якій просить:

- визнати протиправною та скасувати постанову начальника Головного управління - головного державного інспектора та головного державного ветеринарного інспектора Полтавської області Г. Пікуля № 29 від 08.10.2020року.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 09.09.2020року на молокоприймальному пункті ТОВ “ОМПК “Славія” (розташований за адресою: 38000, Полтавська обл., Шишацький р-н, смт. Шишаки, вул. Солодовника, 46) було проведено позаплановий захід державного контролю стосовно додержання операторами ринку вимог законодавства про харчові продукти та корми, здоров`я та благополуччя тварин, за результатами якого складено акт № 27 від 09.09.2020року.

За результатами проведеної перевірки, державним інспектором - начальником Шишацького районного управління ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області Григорчуком О.В, складено протокол № 2 від 22.09.2020року про порушення ЗУ “Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин”.

На підставі вказаного протоколу начальником ГУ - головним державним інспектором та головним державним ветеринарним інспектором Полтавської області Г. Пікулем винесено оскаржувану постанову № 29 від 08.10.2020року, за якою ТОВ “ОМПК “СЛАВІЯ” притягнуто до відповідальності за порушення п.1 ч.1 ст. 65 ЗУ “Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин” та накладено штраф в розмірі десяти мінімальних заробітних плат в сумі - 50 000 грн.

Не погодившись з прийнятою постановою, позивач оскаржив її в адміністративному порядку до Держпродспоживслужби України. За результатом розгляду скарги 07.12.2020 року позивач отримав рішення про залишення постанови № 29 від 08.10.2020року без змін, а скарги без задоволення.

Позивач вважає оскаржувану постанову неправомірною, винесеною з порушенням порядку проведення перевірки, оскільки вказаний захід проведено з участю завідуючої молокоприймального пункту Запорожець Н.С. та приймальника ОСОБА_1 , тобто осіб, які не мають делегованих представницьких повноважень на участь від імені товариства в заходах державного контролю та не уповноважені на представництво інтересів товариства його статутними документами.

Крім цього, акт № 27 від 09.09.2020 року не складався на місці проведення заходу контролю та не вручався уповноваженому представнику товариства. До того ж, за фактом та переліком технологічних порушень, викладених в акті перевірки, інформація про останні не відповідає дійсності, так як перевіряючими особами проігноровано, а ОМПК “Славія” не мала можливості надати відповідні пояснення в зв`язку з відсутністю уповноваженого представника на момент перевірки.

Також позивач вважає, виходячи з аналізу змісту оскаржуваної постанови, що сам протокол № 2 від 22.09.2020року, складений начальником Шишацького районного управління ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області Григорчуком О.В., не вказаний як доказ виявленого порушення у відповідному розділі оскаржуваної постанови, що, в свою чергу, унеможливлює його застосування як підставу для притягнення до відповідальності.

Виходячи з вищевикладеного, позивач вважає, що оскаржувана постанова, за якою ТОВ “ОМПК “СЛАВІЯ” притягнуто до відповідальності за порушення п. 1 ч.1 ст. 65 ЗУ “Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин” та накладено штраф в розмірі десяти мінімальних заробітних плат в сумі - 50 000 грн. є неправомірною, оскільки винесена на підставі доказів, отриманих з порушенням порядку проведення заходів державного контролю, та з порушенням визначених законом прав суб`єкта господарювання - оператора ринку.

Ухвалою суду від 25.01.2021 відкрито провадження у справі, ухвалено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідач у відзиві на позовну заяву зазначив, що 04.09.2020 р. надійшло повідомлення Миргородського міськрайонного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області щодо виявлення невідповідності.

Відповідно до наказу відповідача від 07.09.2020 № 2579-ОД та посвідчення (направлення) на проведення перевірки від 07.09.2020 № 2410 09.09.2020 р. відповідачем проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) суб`єкта господарювання- ТОВ “Охтирська молочна промислова компанія “Славія” (38000, Полтавська область, Шишацький район, смт. Шишаки. вул.Солодовникова, 46).

Всупереч твердженню позивача, завідуюча молокоприймального пункту позивача ОСОБА_2 та приймальник молокоприймального пункту позивача ОСОБА_1 є уповноваженими особами, що підтверджується відеозаписом.

Відповідач зауважив, що присутність будь-яких інших уповноважених осіб на працюючій потужності - молокоприймальному пункті ТОВ “Охтирська молочна промислова компанія “Славія”, позивач 09.09.2020 р. не забезпечив.

09.09.2020 відповідач прийняв рішення № 64 та здійснив відбір продукції: молока коров`ячого незбираного з охолоджувальної ємкості, розміщеної на молокоприймальному пункті позивача, заготовленого від населення, та молока коров`ячого незбираного з автомобільної молокоцистерни позивача, заготовленого від населення.

Перевіркою встановлено ряд порушень, а саме: ч.8 ст.20; ч.1 ст.21; ст.22; ч. 1, ч. 19 ст.23; ч.1, ч.2 ст.37; п.1, п.2, п.3, п.4, п.5 ч.1 ст.41; п.1, п.2. п.3, п.4. п.5. п.6 ч.1 ст.42; п.1, п.3, п.4, п.5 ч.1 ст.44; п.1, п.2, п.3 ч.1, ч.2 ст.45; п.1 ч.1 ст.47; п.1, п.2 ч.1 ст.48; п.1, п.2, п.3, п.4, п.5, п.9 ч.1 ст.49 Закону України “Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів”; ч.4 ст.40 Закону України “Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин”.

Зазначені порушення відображені в акті, складеному за результатами проведення позапланового заходу державного контролю (інспектування) стосовно додержання операторами ринку вимог законодавства про харчові продукти та корми, здоров`я та благополуччя тварин від 09.09.2020 р. № 27 (примірник якого позивач отримав 09.09.2020 р., що підтверджується підписом уповноваженої особи позивача в акті).

Пояснення та зауваження щодо перевірки у позивача відсутні, що зазначено уповноваженою особою позивача в акті.

Порушення, які відображені в Акті від 09.09.2020 р. № 27, зафіксовані засобами відеофіксації від 09.09.2020 року.

Відповідачем 09.09.2020 р. прийнято рішення № 62 про тимчасове припинення виробництва та обігу харчових продуктів, позивач отримав 09.09.2020р., що підтверджується підписом уповноваженої особи позивача на ньому.

Позивачу встановлено терміново вжити заходи щодо приведення у відповідність потужності з виробництва та обігу харчових продуктів гігієнічним вимогам чинного законодавства в сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, забезпечити усунення порушень в повному обсязі.

14.09.2020 відповідачем винесено припис № 28 щодо усунення порушень.

Крім цього, згідно експертного висновку Регіональної державної лабораторії Держпродспоживслужби в Полтавській області від 14.09.2020 р. №003172 д.к./20 молоко коров`яче незбиране за мікробіологічними показниками не відповідає ДСТУ 3662:2018.

14.09.2020 відповідно до наказу відповідача від 14.09.2020 р. № 2635-ОД та посвідчення (направлення) на проведення перевірки від 14.09.2020 р. № 2465 відповідачем проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) перевірку виконання вимог рішення від 09.09.2020 р. № 62 про тимчасове припинення виробництва та обігу харчових продуктів ТОВ “Охтирська молочна промислова компанія “Славія”.

Перевіркою встановлено, що потужність оператора ринку - молокоприймальний пункт ТОВ “Охтирська молочна промислова компанія “Славія”, розташована за адресою: 38000, Полтавська область, Шишацький район, смт. Шишаки, вул.Солодовникова, 46, працює без експлуатаційного дозволу.

Вимоги рішення про тимчасове припинення виробництва та обігу харчових продуктів від 09.09.2020 р. № 62 не виконано - на момент перевірки потужність працює, здійснюється заготівля молока коров`ячого (на зберіганні 4088 кг молока). Попередньо виявлені невідповідності оператором ринку шляхом корекцій та коригувальних дій не усунуто.

Таким чином, позивач порушив ч.1, ч.19 ст.23 Закону України “Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів”; п.2 ч.1 ст.16 Закону України “Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин”.

Викладені вище обставини відображені в акті, складеному за результатами проведення позапланового заходу державного контролю (інспектування) стосовно додержання операторами ринку вимог законодавства про харчові продукти та корми, здоров`я та благополуччя тварин від 14.09.2020 р. № 68, примірник якого позивач отримав 14.09.2020 р., що підтверджується підписом уповноваженої особи позивача в акті.

Пояснень, зауважень або заперечень щодо перевірки позивач не має, що зазначено уповноваженою особою позивача в акті.

Примірник припису від 14.09.2020 р. № 28 та копію експертного висновку від 14.09.2020 р. № 003172 д.к./20 позивачу надіслано з листом від 15.09.2020 р.

Відповідач повідомив позивача про необхідність прибуття до відповідача для підписання протоколу, що підтверджується накладною від 17.09.2020 р.

22.09.2020 позивач надав відповідачу лист, в якому зазначив, що заготівля молока проводиться від населення Шишацького, Диканського, Полтавського, Миргородського районів. Перевірка щодо проходження здавачів молока державної реєстрації як операторів ринку - не проводилась, що в свою чергу, також спростовує твердження позивача в позовній заяві про те, що на підприємстві наявні списки здавачів молока по населених пунктах зони заготівлі, що дає змогу забезпечити діяльність системи простежуваності “Крок вперед-назад”. Також листом повідомлено, що молокоприймальний пункт припинив діяльність з 15.09.2020 р.

Відповідачем складено протокол про порушення Закону України “Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин”, законодавства про харчові продукти та корми від 22.09.2020 р.

Факти порушень позивачем законодавства також встановлені у протоколі.

22.09.2020 відповідач надіслав позивачу примірник протоколу, що підтверджується накладною від 22.09.2020 р.

Відповідач листом вих.01-27/02.1/6674 від 22.09.2020 року повідомив позивача про розгляд справи про порушення Закону України “Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин”, законодавства про харчові продукти та корми, яку призначено на 08.10.2020 р., яке отримано позивачем 25.09.2020.

Згідно постанови про накладення штрафу за порушення Закону України “Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин”, законодавства про харчові продукти та корми від 08.10.2020 р. № 29 на позивача накладено штраф у розмірі десяти мінімальних заробітних плат у сумі 50000 гривень 00 копійок.

Всупереч твердженню позивача, посилання на протокол від 22.09.2020 р. міститься у абз.1 постанови від 08 жовтня 2020 р. № 29.

Таким чином, відповідач вважає, що оскаржена постанова від 08.10.2020 р. № 29 прийнято правомірно, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому просить відмовити у задоволенні позовних вимог (а.с. 48-56).

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 04.09.2020 р. до ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області надійшло повідомлення Миргородського міськрайонного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області щодо виявлення невідповідності (а.с. 70).

Наказом ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області від 07.09.2020 № 2579-ОД призначено проведення позапланового заходу ТОВ “Охтирська молочна промислова компанія “Славія” (а.с. 71).

09.09.2020 р. ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) суб`єкта господарювання- ТОВ “Охтирська молочна промислова компанія “Славія” (а.с. 76).

09.09.2020 відповідач прийняв рішення № 64 та здійснив відбір продукції: молока коров`ячого незбираного з охолоджувальної ємкості, розміщеної на молокоприймальному пункті позивача, заготовленого від населення, та молока коров`ячого незбираного з автомобільної молокоцистерни позивача, заготовленого від населення (а.с. 74).

09.09.2020 р. ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області за результатами проведення позапланового заходу державного контролю (інспектування) стосовно додержання операторами ринку вимог законодавства про харчові продукти та корми, здоров`я та благополуччя тварин складено акт № 27 (а. с. 76-87).

В наведеному акті ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області зафіксовано порушення позивачем вимог: ч.8 ст.20; ч.1 ст.21; ст.22; ч. 1, ч. 19 ст.23; ч.1, ч.2 ст.37; п.1, п.2, п.3, п.4, п.5 ч.1 ст.41; п.1, п.2. п.3, п.4. п.5. п.6 ч.1 ст.42; п.1, п.3, п.4, п.5 ч.1 ст.44; п.1, п.2, п.3 ч.1, ч.2 ст.45; п.1 ч.1 ст.47; п.1, п.2 ч.1 ст.48; п.1, п.2, п.3, п.4, п.5, п.9 ч.1 ст.49 Закону України “Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів”; ч.4 ст.40 Закону України “Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин”.

09.09.2020 відповідачем прийнято рішення № 62 про тимчасове припинення виробництва та обігу харчових продуктів (а.с. 88-89).

14.09.2020 ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області винесено припис № 28 про усунення порушень (а.с. 90-93).

14.09.2020 відповідачем проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) перевірку виконання вимог рішення від 09.09.2020 р. № 62 про тимчасове припинення виробництва та обігу харчових продуктів ТОВ “Охтирська молочна промислова компанія “Славія” (а.с. 95, 96).

14.09.2020 р. ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області складено акт за результатами проведення позапланового заходу державного контролю (інспектування) стосовно додержання операторами ринку вимог законодавства про харчові продукти та корми, здоров`я та благополуччя тварин № 68 (а.с. 97-106).

Перевіркою встановлено, що потужність оператора ринку - молокоприймальний пункт ТОВ “Охтирська молочна промислова компанія “Славія”, розташована за адресою: 38000, Полтавська область, Шишацький район, смт. Шишаки, вул.Солодовникова, 46, працює без експлуатаційного дозволу. Вимоги рішення про тимчасове припинення виробництва та обігу харчових продуктів від 09.09.2020 р. № 62 не виконано - на момент перевірки потужність працює, здійснюється заготівля молока коров`ячого (на зберіганні 4088 кг молока). Попередньо виявлені невідповідності оператором ринку шляхом корекцій та коригувальних дій не усунуто.

22.09.2020 р. ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області складено протокол про порушення ТОВ “Охтирська молочна промислова компанія “Славія” Закону України “Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин”, законодавства про харчові продукти та корми (а.с. 112-115).

ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області листом вих.01-27/02.1/6674 від 22.09.2020 року повідомив ТОВ “Охтирська молочна промислова компанія “Славія” про розгляд справи про порушення Закону України “Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин”, законодавства про харчові продукти та корми, яку призначено на 08.10.2020 р. (а.с. 117).

08.10.2020 Головним управлінням Держпродспоживслужби в Полтавській області прийнято постанову № 29 про накладення штрафу за порушення Закону України “Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин”, законодавства про харчові продукти та корми, відповідно до якої на позивача накладено штраф у розмірі десяти мінімальних заробітних плат у сумі 50000,00 грн. (а.с. 121-123).

Не погодившись з прийнятою постановою, позивач оскаржив її в адміністративному порядку до Держпродспоживслужби України (а.с. 127-129).

За результатами розгляду скарги Держпродспоживслужба України постанову № 29 від 08.10.2020року залишено без змін, а скаргу без задоволення (а.с. 130).

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Відповідно до частини 2 статті 4 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів», держава здійснює регулювання безпечності та окремих показників якості харчових продуктів шляхом, зокрема здійснення державного контролю.

Пункт 18 частини 1 статті 1 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» передбачено, що державний контроль - діяльність (нагляд, інспектування, схвалення, аудит, моніторинг, огляд, відбір зразків та їх дослідження (випробування) та інші подібні за своїм змістом дії), що провадиться з метою проведення перевірки відповідності законодавству про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів.

Згідно з пунктом 3 Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2015 №667 (далі - Положення № 667, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), основними завданнями Держпродспоживслужби є, зокрема 1) реалізація державної політики у галузі ветеринарної медицини, сферах безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, санітарного та епідемічного благополуччя населення; здійснення відповідно до закону державного ветеринарно-санітарного контролю, державного нагляду (контролю) за дотриманням санітарного законодавства, санітарного та епідемічного благополуччя населення, безпечністю та окремими показниками якості харчових продуктів, дотриманням законодавства про захист прав споживачів; 2) здійснення відповідно до закону державного ветеринарно-санітарного контролю, державного нагляду (контролю) за дотриманням санітарного законодавства, санітарного та епідемічного благополуччя населення (крім виконання функцій з реалізації державної політики у сфері епідеміологічного нагляду (спостереження) та у сфері гігієни праці та функцій із здійснення дозиметричного контролю робочих місць і доз опромінення працівників), здоров`ям та благополуччям тварин, безпечністю та окремими показниками якості харчових продуктів, неїстівних продуктів тваринного походження, репродуктивним матеріалом, племінною справою у тваринництві, біологічними продуктами, патологічним матеріалом, ветеринарними препаратами, субстанціями, кормовими добавками, преміксами, кормами та іншими об`єктами санітарних заходів, застосуванням санітарних та ветеринарно-санітарних заходів, профілактичних і протиепідемічних заходів щодо охорони в межах компетенції території України від проникнення хвороб людей, тварин та рослин з території інших держав або карантинних зон, вимог законодавства у сфері насінництва та розсадництва, дотриманням законодавства про захист прав споживачів, за дотриманням законодавства про рекламу в частині захисту прав споживачів реклами, законодавства щодо зберігання, транспортування, торгівлі та застосування засобів захисту рослин, показників вмісту шкідливих для здоров`я людини речовин та інгредієнтів у тютюнових виробах, які реалізуються на території України, дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, здійснення державного нагляду (контролю) у сфері агропромислового комплексу, здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони прав на сорти рослин, у сфері туризму та курортів, за якістю зерна та продуктів його переробки, за додержанням заходів біологічної і генетичної безпеки щодо сільськогосподарських рослин під час створення, дослідження та практичного використання генетично модифікованих організмів у відкритих системах на підприємствах, в установах та організаціях агропромислового комплексу незалежно від їх підпорядкування і форми власності, за рівнем радіоактивного забруднення сільськогосподарської продукції і продуктів харчування, за діяльністю суб`єктів господарювання, які здійснюють виробництво, перевезення, зберігання, реалізацію органічної продукції (сировини).

Згідно з пунктом 7 Положення №667, Держпродспоживслужба здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи.

Пунктом 55 статті 1 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» передбачено, що оператор ринку харчових продуктів (далі - оператор ринку) суб`єкт господарювання, який провадить діяльність з метою або без мети отримання прибутку та в управлінні якого перебувають потужності, на яких здійснюється первинне виробництво, виробництво, реалізація та/або обіг харчових продуктів та/або інших об`єктів санітарних заходів (крім матеріалів, що контактують з харчовими продуктами), і який відповідає за виконання вимог цього Закону та законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів. До операторів ринку належать фізичні особи, якщо вони провадять діяльність з метою або без мети отримання прибутку та займаються виробництвом та/або обігом харчових продуктів або інших об`єктів санітарних заходів; потужності - споруди або комплекс споруд, приміщення, будівлі, обладнання та інші засоби, включаючи транспортні засоби, а також територія, що використовуються у виробництві та/або обігу об`єктів санітарних заходів.

Згідно з частиною 3 статті 31 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення» на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, покладаються функції з державного санітарно-епідеміологічного нагляду на відповідних територіях, транспорті.

Статтею 42 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення» визначено заходи щодо припинення порушень санітарного законодавства, а саме: обмеження, тимчасова заборона чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій, об`єктів будь-якого призначення, технологічних ліній, машин і механізмів, виконання окремих технологічних операцій, користування плаваючими засобами, рухомим складом і літаками у разі невідповідності їх вимогам санітарних норм.

Так, судом встановлено, що 04 вересня 2020 р. відповідачем отримано повідомлення Миргородського міськрайонного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області щодо виявлення невідповідності (а.с.70).

Частиною 3 статті 18 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин» визначено, що заходи державного контролю здійснюються без попередження (повідомлення) оператора ринку, крім аудиту та інших випадків, коли таке попередження є необхідною умовою забезпечення ефективності державного контролю.

Заходи державного контролю можуть здійснюватися позапланово у разі виявлення невідповідності або появи обґрунтованої підозри щодо невідповідності, а також в інших встановлених законом випадках, що передбачено у ч.4 ст.18 Закону.

Згідно ч.7 ст.2 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів та у сфері ветеринарної медицини, його територіальні органи зобов`язані забезпечити дотримання з урахуванням особливостей, визначених Законом України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин», виключно вимог частин першої, четвертої, шостої сьомої, абзацу другого частини десятої, частин дванадцятої чотирнадцятої статті 4, частин першої (крім вимоги щодо отримання погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу на проведення позапланового заходу) та третьої статті 6. частин першої четвертої, шостої, восьмої десятої статті 7, частин першої та другої статті 12, статей 13 - 18, 20, 21 цього Закону.

Так, 09 вересня 2020 р. відповідачем проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) суб`єкта господарювання- Товариства з обмеженою відповідальністю «Охтнрська молочна промислова компанія «Славія» за адресою: 38000. Полтавська область, Шишацький район, смт. Шишаки. вул.Солодовникова, 46.

Судом встановлено, що, завідуюча молокоприймального пункту - ОСОБА_2 та приймальник молокоприймального пункту - ОСОБА_1 були присутніми під час проведення позапланового заходу та допустили перевіряючих до позапланового заходу (відеозапис: 09 вересня 2020 р. з 09 год. 38 хв. 16 сек.. по 09 год. 39 хв. 08 сек. , з 10 год. 29 хв. 20 сек. по 10 год. 29 хв. 30 сек. , з 10 год. 59 хв. 01 сек .по 10 год. 59 хв. 30 сек.) (а.с. 73).

Згідно п.1- п.3, п.5, п.6, п.8 ч.1 ст.11 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин» під час здійснення державного контролю державні інспектори та державні ветеринарні інспектори мають право: безперешкодного доступу без попередження до потужностей під час їх роботи; здійснювати інспектування потужностей, випробувальних лабораторій, що розміщуються на потужностях і пов`язані з виробництвом та/або обігом харчових продуктів та/або кормів; здійснювати відбір зразків з метою перевірки відповідності законодавству про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин; перевіряти документи щодо дотримання операторами ринку законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин і отримувати їх копії; здійснювати інтерпретацію результатів лабораторних досліджень (випробувань) зразків; збирати докази, що підтверджують порушення операторами ринку цього Закону, законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин, у тому числі здійснювати відбір зразків.

Згідно ч.8 ст.20 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» операторам ринку забороняється здійснювати обіг харчових продуктів, отриманих з потужностей, що не пройшли державної реєстрації або не отримали експлуатаційного дозволу відповідно до цього Закону, та/або використовувати такі харчові продукти у виробництві інших харчових продуктів.

Оператори ринку розробляють, запроваджують та використовують постійно діючі процедури, які базуються на принципах системи аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках, що визначено у ч.1 ст.21 Закону.

За ст. 22 Закону оператори ринку повинні бути здатні встановити інших операторів ринку, які постачають їм харчові продукти та інші об`єкти санітарних заходів за принципом «крок назад».

Оператори ринку повинні бути здатні встановити інших операторів ринку, яким вони постачають харчові продукти та інші об`єкти санітарних заходів за принципом «крок вперед».

Вимоги до операторів ринку стосовно забезпечення простежуваності не передбачають встановлення ними зв`язку (так званої внутрішньої простежуваності) між об`єктами санітарних заходів, які використовуються під час виробництва, та об`єктами санітарних заходів, отриманих в результаті такого виробництва.

З метою виконання вимог частин першої та другої цієї статті оператори ринку повинні застосовувати системи та процедури, що забезпечують доступність такої інформації компетентному органу за його запитами. Інформація повинна зберігатися протягом шести місяців після закінчення кінцевої дати продажу харчового продукту, нанесеної на маркуванні.

Відповідно до п.1, п.4 ч.1, п.1, п.2, п. 3 п.4 ч.2 ст.37 Закону забороняється обіг харчових продуктів на потужностях, що не відповідають вимогам санітарних заходів; обіг харчових продуктів, вироблених па потужностях, щодо яких не отримано експлуатаційного дозволу, передбаченого цим Законом, або дія якого тимчасово припинена. Забороняється також обіг об`єктів санітарних заходів, якщо ці об`єкти: небезпечні; непридатні до споживання; неправильно марковані, незареєстровані відповідно до вимог цього Закону.

У разі отримання інформації про невідповідності потужностей вимогам Закону, виявлені під час здійснення державного контролю, оператор ринку вживає всіх необхідних заходів для усунення таких невідповідностей, що передбачено у ч.4 ст.40 Закону.

Відповідно до п.1, п.2, п.3, п.4, п.5 ч.1 ст.41 Закону потужності, на яких здійснюється виробництво та/або обіг харчових продуктів, повинні відповідати, у тому числі таким вимогам: підтримуватися в чистому та робочому стані; бути спланованими, сконструйованими та розміщеними для належного утримання, чищення та/або дезінфекції, запобігання або мінімізації будь-якого забруднення, а також здійснення заходів, необхідних для забезпечення гігієнічних вимог, у тому числі заходів з боротьби із шкідниками, запобігання накопиченню бруду, контакту з токсичними речовинами та матеріалами, забрудненню харчових продуктів, підтримання необхідних температурних режимів; мати належну природну або механічну вентиляцію. Система вентиляції має бути сконструйована таким чином, щоб механічний потік повітря із забрудненої зони не потрапляв до чистої зони, був забезпечений безперешкодний доступ до фільтрів та інших частин, які необхідно чистити або замінювати; забезпечуватися належним природним та/або штучним освітленням приміщення, необхідним для виробництва та/або зберігання харчових продуктів; підлога повинна мати достатню дренажну систему, конструкція якої запобігатиме ризику забруднення. При відкритих та/або частково відкритих дренажних каналах рух відходів має бути з чистої до забрудненої зони.

Конструкція та планування приміщень повинні забезпечувати можливість дотримання належного рівня гігієнічних вимог до харчових продуктів, включаючи захист від забруднення, під час операцій із харчовими продуктами та між такими операціями.

З цією метою приміщення, в яких харчові продукти обробляються та/або переробляються, повинні відповідати таким вимогам: для стін та підлоги приміщень використовуються непроникаючі, непоглинаючі. нетоксичні та придатні до миття матеріали, або інші матеріали, які забезпечують можливість дотримання належного рівня гігієнічних вимог до харчових продуктів, включаючи захист від забруднення, під час операцій із харчовими продуктами та між такими операціями; стеля (або у разі її відсутності внутрішня поверхня даху) та верхні кріплення побудовані таким чином, щоб запобігати накопиченню бруду, утворенню небажаної плісняви і відпаданню часток конструкції, зменшувати конденсат. Поверхня стелі, висота якої є належною для здійснення операцій, має бути гладкою; вікна та інші отвори побудовані таким чином, щоб це запобігало накопиченню бруду. Вікна, що відкриваються назовні, у разі потреби повинні бути обладнані сіткою від комах, що легко знімається для чищення. Вікна, відкриття яких може призвести до забруднення, під час виробництва повинні бути зачинені; поверхня дверей гладка та зроблена з непоглинаючих вологу матеріалів. Двері легко чистяться та у разі потреби дезінфікуюгься; всі поверхні (включаючи поверхню обладнань), що контактують з харчовими продуктами, утримуються у непошкодженому стані, легко чистяться, у разі потреби дезінфікуються та зроблені з гладких, нержавіючих, нетокспчних, придатних до миття матеріалів; залежно від типу, розміру та виду діяльності на потужностях наявні приміщення для чищення, дезінфекції і зберігання робочих інструментів та обладнання, які виготовлені з нержавіючих матеріалів, легко чистяться, мають гарячу та холодну воду, що зазначено у п.1, п,2, п.3, п.4, п.5, п.6 ч.1 ст.42 Закону.

За п.1, п.3, п.4, п.5 ч.1 ст.44 Закону оператори ринку використовують лише транспортні засоби, що відповідають таким вимогам: транспортні засоби та/або контейнери, що використовуються для перевезення харчових продуктів, є чистими, утримуються у належному стані, що забезпечує захист харчових продуктів від забруднення, та мають таку конструкцію, що забезпечує результативне чищення та/або дезінфекцію; у разі одночасного використання транспортних засобів та/або контейнерів для перевезення харчових та нехарчових продуктів або у разі одночасного перевезення різних харчових продуктів забезпечується таке розділення продуктів, що унеможливлює їх забруднення. Для уникнення ризику забруднення забезпечується результативне очищення зазначених транспортних засобів та/або контейнерів перед кожним наступним завантаженням; перевезення рідких, гранульованих, порошкових харчових продуктів здійснюється в ємностях та/або контейнерах/танкерах, передбачених для перевезення тільки харчових продуктів. Зазначені ємності та/або контейнери/танкери чітко промарковані державною мовою, що вказує на їх використання виключно для перевезення харчових продуктів, або мають маркування «тільки для харчових продуктів»; харчові продукти розміщуються у транспортних засобах та/або контейнерах таким чином, щоб мінімізувати ризик їх забруднення.

Відповідно до п.1, п.2, п.3 ч.1, ч.2 ст.45 Закону, оператори ринку можуть використовувати обладнання та інвентар, з якими контактують харчові продукти, що відповідають таким вимогам: є чистими та у разі потреби продезінфікованими. Чищення та дезінфекція здійснюються таким чином, щоб забезпечити захист від появи ризику забруднення; виготовлені з матеріалів та утримуються у належному стані та умовах, що зменшують ризик забруднення та дають змогу проводити їх чищення та дезінфекцію (крім тари та упаковки, що не повертається оператору ринку); розміщені таким чином, що дозволяє чищення обладнання та навколишньої території. Обладнання має бути каліброваним відповідно до законодавства.

Оператори ринку дотримуються таких вимог щодо постачання води: забезпечення постачання води питної на потужностях у кількості, яка відповідає розміру та типу потужності, що визначено у п.1 ч.1 ст.47 Закону.

Оператори ринку дотримуються таких вимог щодо гігієни персоналу потужностей, який працює у зоні поводження з харчовими продуктами: на потужності допускається персонал, який не має протипоказань щодо поводження з харчовими продуктами та пройшов у цього оператора ринку навчання з питань гігієни персоналу, що підтверджено відповідними записами цього оператора ринку; персонал потужностей періодично проходить навчання щодо гігієнічних вимог до виробництва та обігу харчових продуктів у цього оператора ринку. Періодичність такого навчання встановлюється самим оператором ринку, що передбачено у п.1, п.2 ч.1 ст.48 Закону.

Відповідно до п.1, п.2, п.3, п.4, п.5, п.9 ч.1 ст.49 оператори ринку дотримуються таких вимог: забороняється прийняття об`єктів санітарних заходів (крім живих тварин), що використовуються для виробництва харчових продуктів, після переробки яких отриманий харчовий продукт є непридатним для споживання людиною; первинна продукція та всі інгредієнти, які зберігаються на потужностях, утримуються в умовах, що запобігають їх псуванню та забезпечують захист від забруднення; харчові продукти повинні бути захищеними від будь-якого забруднення на всіх стадіях виробництва, переробки та/або обігу; ведеться результативна боротьба із шкідниками і гризунами; дотримується температурний режим, який унеможливлює розмноження мікроорганізмів, формування токсинів. Такий режим не повинен перериватися. Виключення щодо дотримання температурного режиму, який унеможливлює розмноження мікроорганізмів, формування токсинів, можливе протягом обмеженого періоду часу в процесі підготовки харчового продукту до перевезення, зберігання, продажу, сервірування харчових продуктів за умови, якщо це не спричиняє ризик здоров`ю споживачів; небезпечні та/або неїстівні речовини, включаючи корми для тварин, чітко маркуються та зберігаються в окремих безпечних контейнерах.

Згідно ч.4 ст.40 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин» оператор ринку зобов`язаний розробити та впровадити процедури періодичної перевірки сирого молока для визначення рівня загального бактеріологічного забруднення та/або кількості соматичних клітин. Якщо за результатами такої перевірки виявляється невідповідність, оператор ринку має негайно повідомити про це компетентний орган. Якщо протягом трьох місяців з дати такого повідомлення зазначену невідповідність не усунуто, відправлення сирого молока з відповідного господарства забороняється. Така заборона застосовується до моменту надання оператором ринку компетентному органу підтвердження усунення невідповідності.

Відповідно до змісту акту перевірки перевіряючими встановлено, що потужність оператора ринку - молокоприймальний пункт Товариства з обмеженою відповідальністю «Охтирська молочна промислова компанія «Славія», розташована за адресою: 38000, Полтавська область, Шишацький район, смт. Шишаки, вул. Солодовникова, 46, не має актуального експлуатаційного дозволу.

Систему простежуваності не забезпечено. Неможливо одержати відповідну інформацію про рух молочної сировини по всіх встановлених етапах заготівлі, охолодження, збуту та ін.

Не надано інформацію щодо переліку операторів ринку, від яких надходить продукція, та чи пройшли вони державну реєстрацію.

Обіг молочної сировини на даному об`єкті здійснюється без належного відповідного документального підтвердження.

Потужність, на якій здійснюється обіг харчових продуктів, знаходиться в антисанітарному стані.

Потужність не підтримується в чистому та робочому стані. Територія захаращена бур`янами, залишками будівельних матеріалів та сміттям. Приміщення знаходиться в антисанітарному стані.

Потужність спланована, сконструйована та розміщена так, що не забезпечуються її належне утримання, чищення та/або дезінфекція, запобігання або мінімізація будь-якого забруднення, а також не здійснюються заходи, необхідні для забезпечення гігієнічних вимог, у тому числі заходи із боротьби зі шкідниками, запобігання накопиченню бруду, контакту з токсичними речовинами та матеріалами, забрудненню харчових продуктів, підтримання необхідних температурних режимів. Наявність безпритульних тварин. Відсутнє чітке розмежування чистої та брудної зони.

Потужність не має належну природну або механічну вентиляцію.

Потужність не забезпечена належним природним та/або штучним освітленням, необхідним для виробництва та/або зберігання харчових продуктів. В приміщенні недостатньо світла.

Підлога не мас достатню дренажну систему, має значні пошкодження, що сприяє накопиченню технічної рідини та бруду.

Стіни та підлога потребують ремонту, їх поверхні мають пошкодження, що унеможливлюють належне чищення, миття та дезінфекцію.

Стеля, її поверхня та верхні кріплення не запобігають накопиченню бруду, утворенню небажаної плісняви і відпаданню часток конструкції, зменшення конденсату, потребує ремонту.

Вікна та інші отвори брудні, деякі потребують заміни. Вікна, що відкриваються назовні, не обладнано сіткою від комах.

Поверхня дверей не відповідає чинним вимогам, пошкоджена, потребує ремонту.

Усі поверхні (включно з поверхнею обладнання), що контактують з харчовими продуктами, утримуються у неналежному стані, не чистяться, не дезінфікуються, зроблені з невідповідних матеріалів.

Наявні приміщення для чищення, дезінфекції і зберігання робочих інструментів та обладнання, обладнані невідповідним чином в порушення чинних вимог. Знаходяться в антисанітарному стані, захламлені сторонніми предметами та сміттям.

Транспортні засоби та/або контейнери, що використовуються для перевезення молочної сировини, забруднені, утримуються у неналежному санітарному стані, та не забезпечують захист молочної сировини від забруднення, та результативне чищення і дезінфекцію.

Після вивантаження молочної сировини, транспортні засоби не піддаються належному чищенню, миттю та дезінфекції.

Ємності, контейнери та танкери, які використовуються для зберігання, перевезення, охолодження молочної сировини, не промарковані державною мовою, що підтверджує їх використання виключно для цих цілей.

Розміщення молочної сировини у транспортних засобах піддається забрудненню.

Обладнання та інвентар брудні, в неналежному санітарному стані.

Обладнання та інвентар виготовлені з матеріалів і утримуються у неналежному стані та умовах, що не зменшують ризик забруднення та не дають змогу проводити їх чищення та дезінфекцію.

Розміщення обладнання та зберігання інвентарю не відповідає чинним вимогам.

Обладнання потужності не каліброване відповідно до законодавства. Наявний прилад для лабораторного дослідження молока не повірений та не калібрований належним чином.

Постачання води питної на потужності не відповідає гігієнічним вимогам. Відсутнє лабораторне підтвердження щодо якості води, що використовується на об`єкті.

На потужності допускається персонал, без підтверджень протипоказань щодо поводження з харчовими продуктами та не пройшов у цього оператора ринку навчання з питань гігієни персоналу. Відповідні записи оператора ринку відсутні.

Персонал потужностей не проходить навчання щодо гігієнічних вимог до виробництва та обігу харчових продуктів у цього оператора ринку.

Прийняття молочної сировини здійснюється з порушенням гігієнічних вимог. Вивантаження молочної сировини проводиться в антисанітарних умовах, неналежним чином, із застосуванням невідповідного інвентарю.

Молочна сировина зберігається га охолоджується в неналежних санітарних умовах, що не запобігають її псуванню та не забезпечують захист від забруднення.

Молочна сировина під час зберігання в танках не захищена від будь-якого забруднення та попадання сторонніх домішок.

Не ведеться результативна боротьба зі шкідниками та гризунами. Двері, вікна на потужності відчинені. Відсутні приманки та інші засоби. Підтверджуючі документи відсутні.

Молочна сировина зберігається з порушенням температурного режиму та веденням відповідної документації по її фіксації.

Небезпечні речовини (зокрема, миючі засоби та деззасоби) не маркуються та не зберігаються в окремих контейнерах.

Оператор ринку не розробив та не впровадив процедури періодичної перевірки сирого молока для визначення рівня загального бактеріологічного забруднення та/або кількості соматичних клітин. Результати лабораторних досліджень молочної сировини не представлені.

Постійно діючі процедури, засновані на принципах системи аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках, не розроблено.

Наведені порушення зафіксовані в акті перевірки також підтверджуються наданими відповідачем засобами відеофіксації від 09.09.2020 року.

Суд звертає увагу, що позивач в адміністративному позові заперечує про наявність виявлених порушень та зазначає про часткове усунення порушень, проте не надає до суду жодних доказів щодо наведених доводів.

Виходячи з вищевикладеного суд приходить висновку, що позивачем порушено вимоги: ч.8 ст.20; ч.1 ст.21; ст.22; ч. 1, ч. 19 ст.23; ч.1, ч.2 ст.37; п.1, п.2, п.3, п.4, п.5 ч.1 ст.41; п.1, п.2. п.3, п.4. п.5. п.6 ч.1 ст.42; п.1, п.3, п.4, п.5 ч.1 ст.44; п.1, п.2, п.3 ч.1, ч.2 ст.45; п.1 ч.1 ст.47; п.1, п.2 ч.1 ст.48; п.1, п.2, п.3, п.4, п.5, п.9 ч. 1 ст.49 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів»; ч.4 ст.40 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин».

Також, з матеріалів справи судом встановлено, що п ТОВ «Охтирська молочна промислова компанія «Славія» не було надано пояснень та зауважень щодо перевірки, про що зазначено уповноваженою особою позивача в акті (а.с. 86).

Примірник акта від 09 вересня 2020 р. № 27 позивач отримав 09 вересня 2020 р., що підтверджується підписом в акті (а.с. 86).

Згідно ч.1, ч.2 ст.67 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин» не пізніше наступного дня з дня виявлення порушення законодавства про харчові продукти та корми головний державний інспектор (головний державний ветеринарний інспектор) приймає рішення про тимчасове припинення виробництва та/або обігу харчових продуктів та/або кормів, якщо таке виробництво та/або обіг становлять загрозу для життя та/або здоров`я людини та/або тварини. Рішення про тимчасове припинення виробництва та/або обігу харчових продуктів та/або кормів повинно обмежувати відповідну господарську діяльність лише в частині, що є необхідною та достатньою для усунення загрози для життя та/або здоров`я людини та/або тварини, та має визначати, який конкретний вид діяльності та з використанням якої потужності (її частини) підлягає тимчасовому припиненню.

Рішення про тимчасове припинення виробництва та/або обігу харчових продуктів та/або кормів набирає чинності з моменту його вручення операторові ринку і оприлюднення на офіційному веб-сайті компетентного органу та діє протягом визначеного таким рішенням строку, але не більше 10 робочих днів.

Так, з матеріалів справи судом встановлено, що відповідачем 09 вересня 2020 р. прийнято рішення № 62 про тимчасове припинення виробництва та обігу харчових продуктів (а.с. 88).

Рішення від 09 вересня 2020 р. № 62 позивач одержав 09 вересня 2020р., що підтверджується підписом ОСОБА_2 (а.с. 89).

Згідно п.7 ч.1 ст. 11 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин» під час здійснення заходів державного контролю державні інспектори та державні ветеринарні інспектори мають право: видавати приписи щодо усунення порушень цього Закону, законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин.

Так, 14 вересня 2020 р. ГУ Держпродспоживслужби у Сумській області складено припис № 28 (90-93) щодо усунення виявлених порушень.

14 вересня 2020 р. ГУ Держпродспоживслужби у Сумській області проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) перевірку виконання вимог рішення від 09 вересня 2020 р. № 62 про тимчасове припинення виробництва та обігу харчових продуктів ТОВ «Охтирська молочна промислова компанія «Славія».

Згідно п.2 ч.1 ст.16 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин» оператор ринку зобов`язаний усувати виявлені невідповідності шляхом здійснення корекцій та коригувальних дій.

Проте, перевіркою встановлено, що потужність оператора ринку - молокоприймальний пункт ТОВ «Охтирська молочна промислова компанія «Славія», розташована за адресою: 38000, Полтавська область, Шишацький район, смт. Шишаки, вул. Солодовникова, 46, працює без експлуатаційного дозволу.

Також, перевіряючими встановлено, що вимоги рішення про тимчасове припинення виробництва та обігу харчових продуктів від 09 вересня 2020 р. № 62 не виконано - на момент перевірки потужність працює, здійснюється заготівля молока коров`ячого (на зберіганні 4088 кг молока). Попередньо виявлені невідповідності оператором ринку шляхом корекцій та коригувальних дій не усунуто.

Викладені вище обставини були відображені в акті складеному за результатами проведення позапланового заходу державного контролю (інспектування) стосовно додержання операторами ринку вимог законодавства про харчові продукти та корми, здоров`я та благополуччя тварин від 14 вересня 2020 р. № 68 (а.с.97-106).

Проте, пояснень, зауважень або заперечень щодо перевірки позивач не надав, що зазначено уповноваженою особою позивача в акті (а.с. 106).

Примірник акта від 14 вересня 2020 р. № 68 позивач отримав 14 вересня 2020 р., що підтверджується підписом хіміка-лаборанта МПП ТОВ «Охтирська молочна промислова компанія «Славія» ОСОБА_3 в акті (а.с. 106).

Згідно ч.3 ст.66 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин» протокол про порушення цього Закону, законодавства про харчові продукти та корми за результатами здійснення заходів державного контролю мають право складати державні інспектори та державні ветеринарні інспектори.

Так, з матеріалів справи судом встановлено, що Шишацьке районне управління ГУ Держпродспоживслуби в Полтавській області було повідомлено позивача про необхідність прибуття для підписання протоколу, що підтверджується накладною від 17 вересня 2020 р. (а.с.109-110).

22 вересня 2020 р. підприємством на адресу Шишацького районного управління ГУ Держпродспоживслуби в Полтавській області надіслано лист, в якому зазначив, що заготівля молока проводиться від населення Шишацького, Диканського, Полтавського, Миргородського районів. Перевірка, щодо проходження здавачів молока державної реєстрації, як операторів ринку - не проводилась, що в свою чергу також спростовує твердження позивача в позовній заяві про те, що: «на підприємстві наявні списки здавачів молока по населених пунктах зони заготівлі, що дає змогу забезпечити діяльність системи простежуваиості «Крок вперед-назад»» Також листом повідомлено, що молокоприймальний пункт припинив діяльність з 15 вересня 2020 р. (а.с.111).

Відповідачем складено протокол про порушення Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин», законодавства про харчові продукти та корми від 22 вересня 2020 р. (112-115).

Згідно ч.8 ст.66 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин» справа про порушення цього Закону, законодавства про харчові продукти та корми розглядається компетентним органом або його територіальними органами. Від імені зазначених органів розглядати справи мають право головні державні інспектори та головні державні ветеринарні інспектори.

Судом встановлено, що 22 вересня 2020 р. відповідачем надіслано на адресу підприємства примірник протоколу, що підтверджується накладною від 22 вересня 2020 р. (а.с.116).

ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області листом вих.01-27/02.1/6674 від 22.09.2020 року було повідомлено ТОВ "Охтирська молочна промислова компанія "Славія" про розгляд справи про порушення Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин», законодавства про харчові продукти та корми, яку призначено на 08 жовтня 2020 р., що підтверджується листом, чеком пошти та рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (118-120).

Протокол та повідомлення про розгляд справи позивачем отримано 25 вересня 2020 р., що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.120).

Отже, суд вважає, що позивач мав можливість надати пояснення, як під час складення протоколу, так і після отримання його, проте жодних пояснень не надав.

Відповідно до п.1 ч.14 ст.66 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин» за результатами розгляду справи головний державний інспектор (головний державний ветеринарний інспектор) виносить, зокрема постанову про накладення штрафу.

Згідно п.1 ч.1 ст.65 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин» оператори ринку несуть відповідальність за такі правопорушення: порушення встановлених законодавством гігієнічних вимог до виробництва та/або обігу харчових продуктів або кормів, якщо це створює загрозу для життя та/або здоров`я людини або тварини, - тягне за собою накладення штрафу на юридичних осіб у розмірі десяти мінімальних заробітних плат.

Відповідно до ст.8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» з 01 вересня 2020 р. розмір мінімальної заробітної плати складає 5000 гривень 00 копійок.

Отже, суд приходить висновку, що відповідачем правильно обраховано суму штрафу у розмірі десяти мінімальних заробітних плат, а саме: 5000 грн. х 10 = 50000 (п`ятдесят тисяч) гривень 00 копійок.

Таким чином, суд приходить висновку, що оскаржувана постанова, винесена відповідно до вимог ч.2 ст.19 Конституції України.

Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

Суд зазначає, що відповідачем по справі, як суб`єктом владних повноважень, виконано покладений на нього обов`язок, а тому позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Охтирська молочна промислова компанія "Славія" до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області не підлягають задоволенню.

Враховуючи, що в задоволенні позову відмовлено, судові витрати, понесені позивачем, згідно ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України розподілу не підлягають.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Охтирська молочна промислова компанія "Славія" до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області про визнання протиправною та скасування постанови – відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.А. Прилипчук