
Справа № 420/11941/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 березня 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючий суддя - Бойко О.Я.
секретар судового засідання - Белінський Г.В.
за участі:
позивача - ОСОБА_1
представника позивача - адвокат Трокоз О.В.
представника відповідача - Небесняк В.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Одеської обласної державної адміністрації про визнання протиправної відмови від 21.09.2020 №Б-2629-взп-06-2481 та зобов`язання повторно розглянути заяву від 01.09.2020 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду на 49 років для будівництва та обслуговування об`єктів рекреаційного призначення, орієнтовною площею 0,91 га на території Сичавської сільської ради Лиманського району Одеської області, вирішив відмовити у задоволенні позову.
І. Суть спору:
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться справа за адміністративним позовом позивача, ОСОБА_1 , до відповідача, Одеської обласної державної адміністрації, в якому позивач просить:
- визнати протиправною відмову Одеської обласної державної адміністрації від 21.09.2020 № Б-2629-взп-06-2481;
- зобов`язати Одеську обласну державну адміністрацію повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 01.09.2020 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду на 49 років для будівництва та обслуговування об`єктів рекреаційного призначення, орієнтовною площею 0,91 га на території Сичавської сільської ради Лиманського району Одеської області.
ІІ. Аргументи сторін
(а) Позиція позивача
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що вважає відмову відповідача у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду протиправною, прийнятою з підстав, не передбачених частиною 3 статті 123 Земельного кодексу України.
Відмова відповідача у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду, зазначена у листі за вих. № Б-2629-взп-06-2481 від 21.09.2020 не є мотивованою відмовою в розумінні положень ст. 123 Земельного кодексу України, оскільки не відповідає передбаченим цією нормою підставам, та не містить їх обґрунтувань. Підставою для відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
У відповіді на відзив позивач посилається на те, що підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Позивач зауважує, що відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не зазначив будь-якої документації, якій би не відповідало розташування земельної ділянки щодо надання дозволу на розроблення проекту відведення в оренду якої позивач звернувся.
(б) Позиція відповідача
27.11.2020 відповідач до суду надав відзив на адміністративний позов в якому позов не визнає, вважає його безпідставним, необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню. Відповідач зазначив, що зазначене в клопотанні цільове призначення земельної ділянки не відповідає видам цільового призначення земель, затвердженого наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010 № 548, тому позивачу було відмовлено листом від 25.08.2020 № Б-2193-взп-01-2214.
Відповідач зазначає, що планувальними рішеннями містобудівної документації місцевого рівня - генерального плану с. Сичавка Лиманського району Одеської області, затвердженого рішенням Сичавської сільської ради від 27.08.2018 № 412-VII, бажана земельна ділянка знаходиться у межах пляжної зони (вздовж території існуючих баз відпочинку). Також, на бажаній до відведення земельній ділянці не передбачено будівництво гідротехнічних, гідрометричних та лінійних споруд, що додатково підтверджує неможливість задоволення вимог позивача.
Об`єкт нерухомого майна, що належить ОСОБА_1 на праві приватної власності, а саме база відпочинку, розміщена на земельній ділянці за кадастровим номером 5122785800:01:008:0005, не стосується земельної ділянки щодо відведення якої клопоче позивач. Документи, що підтверджують право власності позивача на інші об`єкти нерухомого майна до обласної адміністрації не надавались, що виключає можливість реалізації прав позивача відповідно до статті 123 Земельного кодексу України.
ІІІ. Процесуальні дії у справі
10.11.2020 суд ухвалою відкрив провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження та призначив підготовче судове засідання на 03.12.2020 об 11 год. 30 хв.
04.02.2021 суд закрив підготовче провадження та призначив розгляд справи по суті на 11.03.2021 о 09 год.30 хв.
IV. Обставини, встановлені судом
30.01.2017 позивач звернувся до Одеської обласної державної адміністрації з питанням надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,91 га в оренду на 49 років для будівництва та експлуатації гідротехнічних, гідрометричних та лінійних споруд на території Сичавської сільської ради Лиманського району Одеської області.
Листом за вих. № Б-296 від 28.02.2017 Одеська обласна державна адміністрація відмовила у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду, пославшись на те, що до заяви не долучено матеріалів, визначених частиною 2 статті 123 Земельного кодексу України, за якими можливо визначити місце розташування земельної ділянки.
Розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 19.06.2017 № 488/А-2017 позивачу було надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду на 49 років орієнтовною площею 0,90 га із земель рекреаційного призначення, що не надані у власність або користування, для обслуговування та експлуатації бази відпочинку за адресою: АДРЕСА_1 .
21.07.2020 позивач звернувся вдруге до Одеської державної обласної адміністрації з заявою про надання в оренду земельної ділянки орієнтовною площею 0,91 га в оренду на 49 років для розміщення, спорудження, будівництва та обслуговування інших об`єктів стаціонарної рекреації та розміщення, будівництва та експлуатації гідротехнічних, лінійних, протиерозійних та захисних протизсувних споруд, розташованої за межами населеного пункту с. Сичавка на території Сичавської сільської ради Лиманського району Одеської області. Позивач до заяви додав викопіюване з плану визначення меж існуючого використання земель власниками та землекористувачами відповідно до інформації з Публічної кадастрової карти України.
У відповідь Одеська обласна державна адміністрація листом за вих. № Б-2193-взп-01-2214 від 25.08.2020 повідомила про неможливість ухвалення позитивного рішення з порушеного позивачем питання з підстав того, що зазначене в клопотанні цільове призначення земельної ділянки не відповідає видам цільового призначення земель, встановленого Класифікацією видів цільового призначення земель, затвердженою наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010 № 548. Відповідач також повідомив про те, що планувальними рішеннями містобудівної документації місцевого рівня - генерального плану с. Сичавка з планом зонування та розширення меж с. Сичавка Лиманського району Одеської області, затвердженого рішенням Сичавської сільської ради від 27.08.2018 № 412-VII, бажана до виділення земельна ділянка знаходиться в межах пляжної зони (вздовж території існуючих баз відпочинку).
За результатами розгляду заяви ОСОБА_1 щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,91 га в оренду на 49 років для будівництва та обслуговування об`єктів рекреаційного призначення на території Сичавської сільської ради Лиманського району Одеської області, відповідач листом від 21.09.2020 № Б-2629-взп-06-2481 повідомив, що відповідно до частини другої статті 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу. Відповідно до ч.2 ст.134 Земельного кодексу України, не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них, у тому числі у разі розташування на земельних ділянках об`єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб. У додатках до заяви були відсутні документи, які б підтверджували наявність на згаданій земельній ділянці об`єктів нерухомого майна, які належать позивачу, тому відповідач не вбачав за можливе ухвалити позитивне рішення з порушеного питання та повернув матеріали ОСОБА_1
V. Джерела права та висновки суду.
Дослідивши надані письмові докази, перевіривши матеріали справи, а також проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов не належить до задоволення. Свій висновок суд вмотивовує наступним чином.
Відповідно до статті 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів , крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.
Законодавство передбачає вичерпний перелік випадків, коли земельні ділянки державної чи комунальної власності, або права на них, не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах). Частиною 2 ст. 134 Земельного кодексу України до таких виключень належить розташування на земельних ділянках об`єктів нерухомого майна (будівельних споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб.
Об`єкт нерухомого майна, що належить позивачу на праві приватної власності, а саме база відпочинку, розміщена на земельній ділянці з кадастровим номером 5122785800:01:008:0005, площею 1,316 га, розташований на території АДРЕСА_2 , цільове призначення: експлуатація та обслуговування існуючої бази відпочинку та витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрації права власності не стосується земельної ділянки, про відведення якої позивач звернувся.
Суд дійшов висновку, що об`єкт нерухомого майна, на яке позивач посилається у позові, не має прямого або опосередкованого відношення до земельної ділянки, щодо відведення якої клопоче позивач. Враховуючи, що документи, які підтверджують право власності позивача на інші об`єкти нерухомого майна відповідачу не надавались, як і до позовної заяви, а тому це виключає можливість реалізації прав позивача відповідно до статті 123 Земельного кодексу України.
Згідно з планувальними рішеннями містобудівної документації місцевого рівня - генеральним планом с. Сичавка Лиманського (Комінтернівського) району Одеської області, затвердженого рішенням Сичавської сільської ради від 27 серпня 2018 року № 412-VII (далі - Генеральний план) спірна земельна ділянка знаходиться на піщаній території, фактично у межах пляжної зони та у межах населеного пункту (вздовж існуючих баз відпочинку).
Сторони не заперечують того факту, що генеральним планом с. Сичавка не передбачено будівництво гідротехнічних, гідрометричних та лінійних споруд на бажаній до відведення земельній ділянці.
У додаткових поясненнях позивач акцентує увагу на тому, що на засіданні постійної депутатської комісії з питань адміністративно-територіального устрою, земельних відносин та охорони навколишнього середовища Южненської міської ради Одеської області розглядалось питання щодо відомостей Генерального плану с. Сичавки та меж цього населеного пункту в Держгеокадастрі Одеської області. Управлінням архітектури та містобудування було виявлено багато недоліків та прийнято рішення щодо ініціювання внесення змін до Генерального плану с. Сичавка Одеської області та розробки концепції розвитку громади із забезпеченням дотримання інтересів її жителів. Однак, суд відхиляє наведений довід, оскільки на момент вирішення спору по суті, питання щодо наявності або відсутності недоліків Генерального плану не вирішене, та безпосередньо або опосередковано не вплине на результати спору.
Також, посилання позивача на те, що станом на 30.11.2020 року до Державного земельного кадастру не внесені відомості про межі с. Сичавка Сичавської сільської ради Лиманського району Одеської області, суд відхиляє, оскільки, відповідно до ст. 173 Земельного кодексу України, межі району, села, селища, міста, району в місті встановлюються і змінюються за проектами землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальних одиниць. Ці проекти розробляються з урахуванням генеральних планів населених пунктів. Вирішення питання про внесення відомостей до Державного земельного кадастру не стосується змісту позовних вимог.
Суд дійшов висновку, що відмова Одеської обласної державної адміністрації від 21.09.2020 № Б-2629-взп-06-2481 є правомірною, оскільки у доданих до заяви матеріалах були відсутні документи, які б підтверджували наявність на земельній ділянці, бажаній до відведення, об`єктів нерухомого майна, які належать позивачу на праві приватної власності, що унеможливлює прийняття відповідачем рішення на користь позивача на підставі ст. 123 Земельного кодексу України.
Щодо позовної вимоги позивача про зобов`язання Одеської обласної державної адміністрації повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 01.09.2020 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду на 49 років для будівництва та обслуговування об`єктів рекреаційного призначення, орієнтовною площею 0,91 га на території Сичавської сільської ради Лиманського району Одеської області, суд вважає її похідної від першої позовної вимоги та пов`язаною з нею. Оскільки суд зробив висновок про відмову у її задоволенні, відповідно суд відмовляє у задоволенні позовної вимоги про зобов`язання Одеської обласної державної адміністрації повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 01.09.2020.
Враховуючи викладене, суд робить висновок про відмову у задоволенні позовних вимог.
У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження тих обставин.
VI. Судові витрати
Враховуючи, що позивачу суд відмовив у задоволенні позову, свідки та експерти впродовж розгляду даної справи не залучались, суд не здійснює розподіл судових витрат.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст 2, 139, 244-246 КАС України, суд -
В И Р І Ш И В:
1.У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Одеської обласної державної адміністрації про визнання протиправною відмову та зобов`язання повторно розглянути заяву - відмовити.
Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П`ятого апеляційного адміністративного суду.
Позивач - ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_3
Відповідач - Одеська обласна державна адміністрація, код ЄДРПОУ 00022585, адреса: пр-т Шевченка, буд. 4, м. Одеса, 65032
Повний текст рішення складений та підписаний 25 березня 2021 року.
Суддя О.Я. Бойко
.