
Справа № 310/8819/20
Пр.2-о/310/30/21
УХВАЛА
про витребування доказів
15 березня 2021 рокум. Бердянськ
Бердянський міськрайонний суд Запорізької області у складі: головуючого судді Вайнраух Л.А., за участі секретарки судового засідання Соколової О.В., розглянув у відкритому судовому засіданні у залі суду в м.Бердянськ цивільну справу за заявою Виконавчого комітету Осипенківської сільської ради Бердянського району Запорізької області, заінтересована особа: Бердянська районна державна адміністрації Запорізької області, про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність територіальної громади, подану в порядку окремого провадження,
без участі сторін, -
ВСТАНОВИВ:
Представник заявника сільський голова Смага В.І. 26.11.2020 звернувся до суду із вищевказаною заявою, в якій просить суд передати в комунальну власність заявника безхазяйне нерухоме майно – нежитлову будівлю церкви, загальною площею 180 кв.м., що розташована за адресою: АДРЕСА_1 .
Ухвалою судді від 01.12.2020 року заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження, постановлено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні за участі заявника, із обов`язковим повідомленням заінтересованої особи. Інших процесуальних дій у справі судом вчинено не було.
В судовому засіданні сторони присутні не були, письмово повідомили про розгляд справи за їх відсутності. Заінтересована особа про наявність заперечень з приводу заяви не зазначила.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу у зв`язку із неявкою всіх учасників справі, не здійснюється згідно ч.2 ст. 247 ЦПК України.
Так, із поданої заяви вбачається, що ставиться питання про передачу у комунальну власність Осипенківської сільської ради Бердянського району Запорізької області безхазяйного нерухомого майна – нежитлової будівлі церкви, загальною площею 180 кв.м., яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 .
З заяви видно, що в ході обстеження безхазяйного майна відповідно до Акту від 02.09.2019 року виявлено наступні основні характеристики нерухомої речі: будівля являє собою залишки культової споруди – церкви, орієнтовною загальною площею 180кв. м., в цілому основні конструкції даної будівлі знаходяться в задовільному стані, але будівля потребує відновлення та реставрації, в будівлі відсутні вікна, двері, дах, стіни споруди складаються із цегли, фундамент – бетонний, документи на будівлю відсутні.
Згідно з ч.1,2 ст.294 ЦПК України під час розгляду справ окремого провадження суд зобов`язаний роз`яснити учасникам справи їхні права та обов`язки, сприяти у здійсненні та охороні гарантованих Конституцією і законами України прав, свобод чи інтересів фізичних або юридичних осіб, вживати заходів щодо всебічного, повного і об`єктивного з`ясування обставин справи. З метою з`ясування обставин справи суд може за власною ініціативою витребувати необхідні докази.
Під час проведення судового засідання судом встановлено підстави для витребування додаткових доказів у даній справі, враховуючи таке.
За змістом ст. 54 Конституції України культурна спадщина охороняється законом. Держава забезпечує збереження історичних пам`яток та інших об`єктів, що становлять культурну цінність. У преамбулі Закону України "Про охорону культурної спадщини" зазначено, що охорона об`єктів культурної спадщини є одним із пріоритетних завдань органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
Відповідно до ч.2 ст.6 Закону України «Про охорону культурної спадщини» до повноважень районних державних адміністрацій, виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідно до їх компетенції у сфері охорони культурної спадщини належить, зрокрема: подання пропозицій органу охорони культурної спадщини вищого рівня про занесення об`єктів культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам`яток України, внесення змін до нього; забезпечення юридичним і фізичним особам доступу до інформації, що міститься у витягах з Державного реєстру нерухомих пам`яток України, а також надання інформації щодо програм та проектів будь-яких змін у зонах охорони пам`яток та в історичних ареалах населених місць; забезпечення дотримання режиму використання пам`яток місцевого значення, їх територій, зон охорони; забезпечення захисту об`єктів культурної спадщини від загрози знищення, руйнування або пошкодження; організація відповідних охоронних заходів щодо пам`яток місцевого значення та їх територій у разі виникнення загрози їх пошкодження або руйнування внаслідок дії природних факторів чи проведення будь-яких робіт; видання розпоряджень та приписів щодо охорони пам`яток місцевого значення, припинення робіт на цих пам`ятках, їх територіях та в зонах охорони, якщо ці роботи проводяться за відсутності затверджених або погоджених з відповідним органом охорони культурної спадщини програм та проектів, передбачених цим Законом дозволів або з відхиленням від них; надання висновків щодо відчуження або передачі пам`яток місцевого значення їх власниками чи уповноваженими ними органами іншим особам у володіння, користування або управління.
За нормою п.4 Положення "Про Державну інспекцію культурної спадщини України", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 №1185, Державна інспекція культурної спадщини України відповідно до покладених на неї завдань: здійснює контроль за виконанням законодавства у сфері охорони культурної спадщини; здійснює нагляд за виконанням робіт з дослідження, консервації, реабілітації, реставрації, ремонту, пристосування та музеєфікації пам`яток, об`єктів всесвітньої спадщини та інших робіт на них; призначає відповідні охоронні заходи щодо пам`яток національного значення, об`єктів всесвітньої спадщини, їх територій у разі виникнення загрози руйнування або пошкодження зазначених об`єктів внаслідок дії природних факторів або проведення будь-яких робіт; забороняє будь-яку діяльність юридичних або фізичних осіб, що створює загрозу об`єкту культурної спадщини, видатній універсальній цінності об`єкта всесвітньої спадщини або порушує законодавство у сфері охорони культурної спадщини; видає розпорядження та приписи щодо охорони пам`яток національного значення, об`єктів всесвітньої спадщини, припинення робіт на них, їх територіях, в зонах охорони, буферних зонах, на охоронюваних археологічних територіях, в історичних ареалах населених місць, якщо такі роботи проводяться за відсутності затверджених або погоджених з відповідними органами охорони культурної спадщини програм та проектів, передбачених Законом України «Про охорону культурної спадщини», без дозволів або з відхиленням від них; приймає рішення про накладення фінансових санкцій за порушення законодавства про охорону культурної спадщини; здійснює контроль за паспортизацією нерухомих об`єктів культурної спадщини .
Проаналізувавши зміст заяви, враховуючи особливості здійснення права власності на пам`ятки, врегульовані окремим розділом Закону України "Про охорону культурної спадщини", перелік наведених вище повноважень органів виконавчої влади, оскільки виконавчим комітетом Осипенківської сільської ради ініційовано питання про передання нежитлової будівлі церкви до комунальної власності, проте, відомостей про приналежність/ неприналежність об`єкту до культурної спадщини не надано, суд дійшов висновку про наявність підстав для витребування інформації з Бердянської районної державної адміністрації Запорізької області стосовно того, чи відноситься нерухоме майно – нежитлова будівля церкви, загальною площею 180 кв.м., що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , до об`єктів культурної спадщини, враховуючи дані з Державного реєстру нерухомих пам`яток України місцевого та національного значення.
При цьому, суд зауважує, що зазначена вище поштова адреса присвоєна об`єкту нерухомого майна лише на підставі рішення виконавчого комітету Осипенківської сільської ради Бердянського району Запорізької області "Про присвоєння поштової адреси" від 19.09.2019, тому, перевірку наявності об`єкта у Державному реєстрі необхідно провести із урахуванням наведеного.
Крім того, необхідно витребувати з Державної інспекції культурної спадщини України відомості про те, чи є підстави для проведення державної реєстрації вказаного об`єкту, як культурної спадщини, враховуючи Порядок визначення категорій пам`яток, затверджений Постановою КМУ від 22.05.2019 №452, шляхом занесення до Державного реєстру нерухомих пам`яток України.
З підстав, передбачених п.4 ч.2 ст.223 ЦПК України, внаслідок необхідності витребування нових (додаткових) доказів розгляд справи необхідно відкласти.
Слід роз`яснити відповідальним за виконання ухвали уповноваженим особам норму ч.7 ст. 84 ЦПК України.
Керуючись ст. 84, 223, 258-260, 294 ЦПК України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В порядку витребування доказів зобов`язати:
1) Бердянську районну державну адміністрацію Запорізької області надати належним чином засвідчений витяг з Державного реєстру нерухомих пам`яток України місцевого та національного значення стосовно того, чи відноситься нерухоме майно – нежитлова будівля церкви, загальною площею 180 кв.м., що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , до об`єктів культурної спадщини.
2) Державну інспекцію культурної спадщини України надати відомості про те, чи є підстави для проведення державної реєстрації нерухомого майна – нежитлової будівлі церкви, загальною площею 180 кв.м., що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , шляхом занесення до Державного реєстру нерухомих пам`яток України місцевого або національного значення.
Копію ухвали суду надіслати для виконання визначеним уповноваженим особам (Бердянській районній державній адміністрації Запорізької області: вул.Перемоги, буд.3, м.Бердянськ, Запорізька область; Державній інспекції культурної спадщини України: 01030, м. Київ, вул. Івана Франка, 19).
Роз`яснити, що особам, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов`язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п`яти днів з дня вручення ухвали.
Ухвала суду оскарженню не підлягає, складена та підписана 15.03.2021.
Суддя Л.А. Вайнраух