Ухвала суду № 95694299, 22.03.2021, Токмацький районний суд Запорізької області

Дата ухвалення
22.03.2021
Номер справи
328/762/21
Номер документу
95694299
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

328/762/21

22.03.2021

№ 2-а/328/10/21

У Х В А Л А

про залишення адміністративного позову без руху

22 березня 2021 року м. Токмак

Суддя Токмацького районного суду Запорізької області Новікова Н.В., розглянувши заяву ОСОБА_1 в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, -

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернувся до Токмацького районного суду Запорізької області з адміністративним позовом до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення.

Порядок звернення до суду за судовим захистом урегульовано, в тому числі, Кодексом адміністративного судочинства України (далі КАС України). Подання заяви до суду має відбуватись із дотриманням певних умов, зокрема ст. ст.160, 161 КАС України.

Дослідивши адміністративний позов на предмет відповідності зазначеним вище нормам, суддя приходить до висновку про їх порушення.

Згідно зі ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Частиною першою статті 132 КАС України визначено, що судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України «Про судовий збір». За статтями 1, 2 вищевказаного закону судовий збір справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим законом. Судовий збір включається до складу судових витрат. Платниками судового збору є: громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.

Частина друга статті 3 Закону України «Про судовий збір» містить перелік об`єктів, за які не справляється судовий збір, а стаття 5 цього Закону - перелік суб`єктів, які звільняються від сплати судового збору за подання до суду позовів, заяв, скарг тощо, а також підстави звільнення від сплати судового збору осіб, які звертаються із заявами про захист не власних прав, а охоронюваних законом прав та інтересів інших осіб.

Відповідно до статті 4 Закону України «Про судовий збір» за подання, зокрема, до адміністративного суду позовних заяв розміри ставок судового збору диференційовано за характером спору (майновий/немайновий), а також за правовим статусом платника судового збору (фізична особа/фізична особа - підприємець/юридична особа/суб`єкт владних повноважень).

Постановою Великої Палати Верховного Суду по справі № 543/775/17 від 18.03.2020 року зазначено, що відповідно до положень статей 3, 5 Закону №3674-VI серед осіб, які мають пільги щодо сплати судового збору, немає таких, які б звільнялися від сплати судового збору за подання до суду позовної заяви на постанову про накладення адміністративного стягнення, чи виключали б позовну заяву на постанову про накладення адміністративного стягнення з об`єктів оплати судовим збором. За системного, цільового та граматичного тлумачення до наведеного законодавчого регулювання відносин, пов`язаних зі сплатою судового збору, Велика Палата Верховного Суду в контексті фактичних обставин справи та зумовленого ними застосування норм процесуального права зазначає, що у справах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення у розумінні положень статей 287, 288 КУпАП, як і в інших справах, які розглядаються судом у порядку позовного провадження, слід застосовувати статті 2-5 Закону України «Про судовий збір», які пільг за подання позовної заяви, відповідних скарг у цих правовідносинах не передбачають. Разом з тим, з огляду на необхідність однакового підходу у визначенні розміру судового збору, який підлягає застосуванню у справах щодо накладення адміністративного стягнення та справляння судового збору, він складає за подання позовної заяви 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Отже, позивачу за подання позовної заяви про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення необхідно сплатити судовий збір у сумі 454,00 грн.

До позову додано заяву про звільнення ОСОБА_1 від сплати судового збору. В обґрунтування заяви зазначено, що позивач не отримував дохід за 2020 рік, а тому розмір судового збору для нього є занадто обтяжливим. На підтвердження вказаного до заяви додані Відомості з державного реєстру фізичних осіб – платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків.

Статтею 8 Закону України «Про судовий збір», ст. 133 КАС України, передбачено можливість суду звільнення позивачів від сплати судового збору.

Також, суд бере до уваги рішення ЄСПЛ на які посилається позивач в заяві, про те, що оцінюючи фінансове становище особи, яка звертається до суду з вимогою про звільнення її від сплати судового збору, зменшення його розміру, надання відстрочки чи розстрочки в його сплаті, національні суди повинні встановлювати наявність у такої особи реального доходу (розмір заробітної плати, стипендії, пенсії, прибутку тощо), рухомого чи нерухомого майна, цінних паперів, можливості розпорядження ними без значного погіршення фінансового становища (п. 44 рішення ЄСПЛ від 26 липня 2005 року у справі «Kniat v. Poland»; пункти 63-64 рішення ЄСПЛ від 26 липня 2005 року у справі «Jedamski and Jedamska v. Poland»).

Суд вважає, що надані позивачем докази, не у повній мірі свідчать про те, що майновий стан позивача перешкоджає сплаті судового збору. Зокрема, позивач зазначає, що не отримував доходу за 2020 рік, проте судом враховано, що у позивача є у власності автомобіль, ВАЗ 210994, 2007 року та квартира в м. Токмак, загальною площею 53,5 м.кв.

При цьому позивачем не надано довідки про нарахування субсидії на утримання нерухомого майна; не надано доказів відсутності у нього банківських (депозитних) рахунків, земельної ділянки, у зв`язку з чим у заяві про звільнення від сплати судового збору слід відмовити.

Отже, позивачу за подання позовної заяви про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення необхідно сплатити судовий збір у сумі 454,00 грн.

Таким чином, поданий адміністративний позов не відповідає вимогам, передбаченим ст.160, 161 КАС України, а тому відповідно до ч. 1ст. 169 КАС України підлягає залишенню без руху, з наданням строку для усунення недоліків.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст.160,161,169,286 КАС України, -

п о с т а н о в и в:

У задоволенні заяви ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору – відмовити.

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, залишити без руху.

Надати позивачу строк п`ять днів, з дня отримання ухвали, для виконання вимог статей 160, 161 КАС України шляхом сплати судового збору в розмірі 454,00 на наступні реквізити (отримувач коштів ГУК у Зап. Обл./ТГ м.Токмак 22030101, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37941997 банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA188999980313191206000008507, призначення платежу - судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050).

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя: