Постанова № 9568744, 23.04.2010, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.04.2010
Номер справи
2а-432/10/1870
Номер документу
9568744
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 квітня 2010 р. Справа № 2а-432/10/1870

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Павлічек В.О.

за участю секретаря судового засідання-Дикач О.О.,

представника позивача - Підгорної О.П.

пердставника відповідача - Воєйко В.Л.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Глухівської міжрайонної державної податкової інспекції до відкритого акціонерного товариства "Глухівська фабрика по переробці вторинної сировини" стягнення податкового боргу ,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Глухівська міжрайонна державна податкова інспекція (далі - Глухівська МДПІ, позивач), звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому, з урахуванням уточнення позовних вимог, просить стягнути з відкритого акціонерного товариства "Глухівська фабрика по переробці вторинної сировини" (далі - ВАТ "Глухівська фабрика по переробці вторинної сировини", відповідач) податковий борг в сумі 151019,67 грн.

Позовні вимоги обґрунтовуються наступним. Станом на 31.03.2010 ВАТ "Глухівська фабрика по переробці вторинної сировини", не виконуючи обовязок зі сплати податків, закріплений у ст. 9 Закону України "Про систему оподаткування", має несплачене узгоджене зобовязання в сумі 151019,67 грн., яке виникло за період з 07.05.2008 по 31.03.2010 в результаті несплати:

- податку на додану вартість в сумі 94575,88 грн. в тому числі: податкове зобовязання в сумі 91693,60 грн., залишок несплаченої пені в сумі 2882,28 грн.;

- податку з власників транспортних засобів в сумі 587,00 грн.;

- податку на землю в сумі 2518,09 грн.;

- орендної плати за землю з юридичних осіб в сумі 53338,70 грн. в тому числі: податкове зобовязання в сумі 50128,02 грн., залишок несплаченої пені в сумі 3210,68 грн.

У судовому засіданні представник позивача позов підтримав у повному обсязі.

У судовому засіданні представник відповідача позов визнав частково мотивуючи тим, що 19.08.2008 відносно відповідача господарським судом Сумської області за заявою Глухівської МДПІ та УПФУ в м. Глухів порушено провадження в справі про банкрутство, введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, за період дії якого штрафні санкції не застосовуються та пеня не нараховюється. Позивачем у справі про банкрутство заявлені вимоги до боржника в сумі 136909,20 грн., ухвалою господарського суду Сумської області від 12.04.2010 затверджені зазначені вимоги позивача, в тому числі 133364,93 грн. - 3 черга, та 3544,27 грн. - 6 черга а також цією ухвалою визначено, що вимоги конкурсних кредиторів, яким є і позивач, що не були заявлені в тридцятиденний строк з моменту публікації оголошення - визнати погашеними. Таким чином, позовні вимоги позивача визнаються частково за період з 19.08.2008 по 31.03.2010 в сумі 118531,97 грн. в тому числі:

- податкове зобов'язання по податку на додану вартість в сумі - 74732,00 грн.;

- податкове зобов'язання з податку з власників транспортних засобів в сумі 587,00 грн.

- податкове зобов'язання по орендній платі за землю з юридичних осіб в сумі - 41968,00 грн.

- податкове зобов'язання по комунальному податку в сумі - 244,80 грн.

Суд, заслухавши представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню частково.

Судом встановлено, що відкрите акціонерне товариство "Глухівська фабрика по переробці вторинної сировини" зареєстровано як юридична особа.

Відповідач самостійно узгодив податкове зобов'язання з податку на додану вартість шляхом подачі податкових декларацій до Глухівської МДПІ з травня 2008 року по серпень 2009 року (а.с. 9-40). Виходячи з вищезазначеного, сума ПДВ, яка підлягає сплаті в бюджет становить 94575,88 грн. Податковим повідомленням-рішенням № 0001281531/0 від 07.04.2008 (а.с. 41) до відповідача були застосовані штрафні санкції за затримку сплати суми узгодженого податкового зобовязання в сумі 841,64 грн. Зазначене рішення було отримано відповідачем про що свідчить підпис уповноваженої особи ВАТ "Глухівська фабрика по переробці вторинної сировини" та в установлений законом строк оскаржене не було.

Також, відповідач самостійно узгодив податкове зобов'язання шляхом подачі податкових декларацій орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності до Глухівської МДПІ за 2008 та 2009 роки (а.с. 42-46, 84). Виходячи з вищезазначеного, сума податкового боргу, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет становить 52646,11 грн. На зазначений вище борг була нарахована пеня в сумі 3210,68 грн.

Відповідач повинен сплатити до державного бюджету податок з власників транспортних засобів в сумі 587,00 грн.

Таким чином, заборгованість відповідача становить 151019,67 грн.

Зазначений борг, також, підтверджується обліковою карткою платника податків (а.с. 47-55).

Відповідачу було направлено першу податкову вимогу від 21.04.2005 № 1/60, за якою загальна сума податкового боргу становить 37907,22 грн., та другу податкову вимогу від 23.05.2005 № 2/71, за якою загальна сума податкового боргу становить 49320,53 грн. Про це свідчать копії корінців першої та другої податкових вимог (а.с. 7, 8). Зазначені податкові вимоги були отримані відповідачем про що свідчить підпис відповідача (а.с. 7, 8)

Ухвалою Господарського суду Сумської області від 19 серпня 2008 року (а.с. 67) за заявою УПФУ в м. Глухів та Глухівської МДПІ (а.с. 103-105) було порушено провадження по справі про банкрутство ВАТ "Глухівська фабрика по переробці вторинної сировини".

Відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" № 2343-ХІІ від 14.05.1992 (далі - Закон), конкурсні кредитори за вимогами, які виникли до дня порушення провадження у справі про банкрутство, протягом тридцяти днів від дня опублікування в офіційному друкованому органі оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство зобов'язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують.

Відповідно до ч. 2 ст. 14 Закону, вимоги конкурсних кредиторів, що заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі, - не розглядаються і вважаються погашеними, про що господарський суд зазначає в ухвалі, якою затверджує реєстр вимог кредиторів. Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає.

Згідно ч. 8 ст. 11 Закону, кредитор, за заявою якого порушено провадження у справі про банкрутство, має право заявити додаткові майнові вимоги до боржника у межах строку, встановленого у статті 14 цього Закону.

Згідно з ухвалою Господарського суду Сумської області від 15.09.2008 (а.с. 68) по справі про банкрутство ВАТ "Глухівська фабрика по переробці вторинної сировини" № 7/217-08 у газеті "Голос України" № 180 від 23.09.2008 опубліковано оголошення про порушення справи про банкрутство відповідача.

Грошові вимоги кредиторів були визнані, що підтверджується ухвалою господарського суду Сумської області від 15.09.2008 (а.с. 68). Ухвалою Господарського суду Сумської області від 11.12.2008 (а.с. 69-71), був затверджений реєстр вимог кредиторів від 09.06.2008 до якого включені вимоги Глухівської МДПІ у розмірі 136909,20 грн. Але, Глухівська МДПІ в заяві про порушення справи про банкрутство заявила свої вимоги до боржника в сумі 136909,20 грн., додаткових вимог відповідно ч. 8 ст. 11 Закону Глухівська МДПІ не заявляла. Виходячи з викладеного вимоги Глухівської МДПІ про стягнення податкового боргу на додану вартість та орендній платі за землю з юридичних осіб за період з 09.04.2008 по 19.08.2008 є неправомірними, оскільки заявлені вимоги в сумі 136909,20 грн. розглядаються Господарським судом Сумської області у справі про банкрутство, а решта не заявлених вимог, які виникли до порушення справи про бонкрутство визнаються погашеними на підставі ч. 2 ст. 14 ЗУ "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", про що зазначено в п. 8 ухвали Господарського суду Сумської області від 11.12.2008 (а.с. 69-71).

Згідно довідки Глухівської МДПІ про суми податкового боргу платника податків за період з 23.10.2008 по 31.03.2010, тобто, після порушення справи про банкрутство, сума податкового боргу складає 137493,58 грн. (а.с. 135)

Відповідачем здійснювалось погашення поточних податкових зобов'язань що виникли після порушення справи про банкрутство а саме:

- сума сплати податкового заобов'язання у жовтні 2008 року з орендної плати за землю становить 3000,00 грн. (а.с. 136);

- сума сплати податкового зобов'язання у жовтні 2009 року з податку на додану вартість становить 1400,00 грн. (а.с. 137), за жовтень, вересень 2008 року становить 13704,00 грн. (а.с. 137).

Але Глухівська МДПІ зазначену сплату зараховувала як погашення податкових боргів ВАТ "Глухівська фабрика по переробці вторинної сировини", що виникли до порушення справи про банкрутство.

Виходячи із вищезазначеного, суд вважає за необхідне позов задовольнити частково в сумі 119389,40 грн. тобто, в сумі, що виникла після порушення справи про банкрутство в тому числі:

- податкове зобов'язання по податку на додану вартість в сумі 76589,60 грн.;

- податкове зобов'язання з податку з власників транспортних засобів в сумі 587,00 грн.;

- податкове зобов'язання по орендній платі за землю з юридичних осіб в сумі 41968,00 грн.;

- податкове зобов'язання по комунальному податку в сумі 244,80 грн.

Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Статтею 11 Закону України "Про систему оподаткування" від 25 червня 1991 року N 1251-XII закріплено, що відповідальність за правильність обчислення, своєчасність сплати податків і зборів (обовязкових платежів) і додержання законів про оподаткування несуть платники податків і зборів (обовязкових платежів) відповідно до законів України.

На підставі п. 1 та п. 2 ч. 1 ст. 10 Закону України "Про Державну податкову службу в Україні" від 05.02.1998 року № 83/98-ВР (зі змінами та доповненнями), державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обовязкових платежів), забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів, а також здійснюють реєстрацію фізичних осібплатників податків та інших обовязкових платежів.

Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України "Про систему оподаткування" від 25 червня 1991 року N 1251-XII, платники податків і зборів (обовязкових платежів) зобовязані сплачувати належні суми податків і зборів (обовязкових платежів) у встановлені законами терміни.

Відповідно до п.п. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21 грудня 2000 року N 2181-III (далі - Закон), платник податків самостійно обчислює суму податкового зобовязання, яку зазначає у податковій декларації.

Згідно з п. 5.1 ст. 5 Закону, податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобовязання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.

Відповідно до п.п. 5.2.4 п. 5.2 ст. 5 Закону, день закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження податкового зобов'язання платника податків. При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу податкове зобов'язання вважається неузгодженим до розгляду судом справи по суті та прийняття відповідного рішення.

Відповідно ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000р. № 2181-III із змінами та доповненнями, платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

П.п. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 вказаного Закону визначає, що узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Відповідно до п. 11 ст. 11 Закону України "Про державну податкову службу" від 4 грудня 1990 року N 509-XII зі змінами та доповненнями, органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.

П.п. 3.1.1 п. 3.1 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" встановлює, що активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.

Судом встановлено, що податковий борг на час розгляду справи відповідачем не сплачений, у звязку з чим суд приходить до висновку про те, що зазначений податковий борг підлягає стягненню з нього у судовому порядку.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Глухівська міжрайонна державна податкова інспекція Сумської області до Відкрите акціонерне товариство "Глухівська фабрика по переробці вторинної сировини" стягнення податкового боргу задовольнити частково.

Стягнути з відкритого акціонерного товариства "Глухівська фабрика по переробці вторинної сировини" (41400, Сумська область, м. Глухів, вул. Індустріальна, 25, код 01878408) податковий борг в сумі 119389,40 грн. (сто дев'ятнадцять тисяч триста вісімдесят дев'ять грн. 00 коп.) в тому числі:

- податок на додану вартість в сумі 76589,60 грн. одержувач Державний бюджет м. Глухів, МФО 837013, банк одержувача ГУДКУ у Сумській облассті, код 23635209, р/р 31116029700007, код бюджетної класифікації 14010100;

- податок з власників наземних транспортних засобів в сумі 587,00 грн. одержувач: місцевий бюджет м. Глухів, МФО 837013, банк одержувача ГУДКУ у Сумській області, код 23635209, р/р 33217807700007, код бюджетної класифікації 12020100;

- орендна плата за землю з юридичних осіб в сумі 41968,00 грн. одержувач: місцевий бюджет м. Глухів, МФО 837013, банк одержувача: ГУДКУ у Сумській області, код 23635209, р/р 33218828700007, код бюджетної класифікації 13050200;

- комунальний податок в сумі 244,80 грн. одержувач: місцевий бюджет м. Глухів, МФО 837013, банк одержувача: ГУДКУ у Сумській області, код 23635209, р/р 33218828700007, код бюджетної класифікації 16010200.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня складення постанови в повному обсязі та подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови складено 28 квітня 2010 року.

Суддя (підпис) В.О. Павлічек

<Список ><Дата >

З оригіналом згідно

Суддя В.О. Павлічек