
Справа № 420/14847/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 березня 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Корой С.М., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
23.12.2020 року до суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії.
Ухвалою суду від 28.12.2020 року судом залишено без руху позовну заяву ОСОБА_1 та надано позивачу 10-денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії ухвали.
11.01.2021 року (вх.№1095/21) від представника позивача надійшла заява на виконання вимог ухвали суду разом із позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області, в якій позивач просить суд:
1) визнати протиправною бездіяльність Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області, яка полягає у не розгляді заяви ОСОБА_1 про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням від 02.10.2020 року;
2) зобов`язати Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області:
- прийняти заяву ОСОБА_1 про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням разом із доданими до неї документами;
- здійснити перевірку документів щодо оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням, поданих ОСОБА_1 , відповідно до законодавства України;
- прийняти вмотивоване рішення за результатами перевірки документів щодо оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням, поданих ОСОБА_1 , відповідно до законодавства України.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що вона є громадянкою Російської Федерації та має законні підстави для набуття громадянства України за територіальним походженням, бажає реалізувати своє право та набути громадянство України.
У позові вказано, що 02 жовтня 2020 року з метою набуття громадянства України, ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області із заявою про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням. Листом від 21 жовтня 2020 року підписаним начальником ГУ ДМС України в Одеській області Погребняк О.Г. позивачу повернуто її заяву про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням разом із доданими до неї належним чином оформленими документами та роз`яснено неможливість реалізації ОСОБА_1 її права на набуття громадянства України.
Як стверджує позивач, в порушення вимог чинного законодавства України, заява ОСОБА_1 про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням не розглянута ГУ ДМС України в Одеській області відповідно до вимог чинного законодавства України, додані до заяви документи, які оформлені відповідно до законодавства України та якими повністю підтверджено наявність у ОСОБА_1 законних підстав для оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням, не перевірені відповідачем. На думку позивача, в даному випадку прослідковується очевидна бездіяльність ГУ ДМС України в Одеській області та не виконання даним суб`єктом владних повноважень приписів чинного законодавства України щодо процедури провадження із заявами з питань громадянства України, чим грубо порушено основоположне право позивача - право на громадянство.
З посиланням на ст.1, ст.3, ст.6, ч.1 ст.8, п.4 ч.1 ст.24 Закону України «Про громадянства України», п.1, абз.6, п.24, п.28 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого Указом Президента України від 27 березня 2001 року № 215 (в редакції Указу Президента України від 27 червня 2006 року № 588/2006), п.1, п.4, п.10 Положення про Державну міграційну службу України, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 р. № 360, у позові вказано, що у відповідності до приписів зазначених законодавчих положень, 02 жовтня 2020 року ОСОБА_1 маючи всі законні підстави для набуття громадянства України за територіальним походженням (баба позивачки ОСОБА_2 народилася та до 24 серпня 1991 року проживала на території, яка стала територією України відповідно до Закону України «Про правонаступництво України») звернулась до ГУ ДМС України в Одеській області з заявою про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням. Як стверджує позивач, до зазначеної заяви нею було додано повний перелік документів, які передбачені законодавством для оформлення набуття громадянства України за територіальним погодженням.
У позові вказано, що у зв`язку із епідеміологічною ситуацією та запровадженням на території України карантину, для убезпечення від ризику життя та здоров`я людей, керуючись положенням пункту 5 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого Указом Президента України від 27 березня 2001 року № 215 (в редакції Указу Президента України від 27 червня 2006 року № 588/2006), відповідно до якого заява та інші документи з питань громадянства можуть надсилатися поштою, 02 жовтня 2020 року заява про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням з додатками була надіслана ОСОБА_1 на адресу Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області за допомогою поштового зв`язку (кур`єрська доставка). 07 жовтня 2020 року зазначена заява від 02.10.2020 року з додатками була отримана відділом документального забезпечення та архівної роботи ГУ ДМС України в і Одеській області. Відповідно до листа від 21 жовтня 2020 року, підписаним начальником ГУ ДМС в Одеській області Погребняк О.Г., зазначено, що «заяву та інші документи з питань громадянства заявник подає особисто», що є підставою для повернення документів заявнику без розгляду.
Зважаючи на п. 5 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого Указом Президента України від 27 березня 2001 року № 215 (в редакції Указу Президента України від 27 червня 2006 року № 588/2006), яким прямо передбачена можливість надіслати заяву та інші документи щодо громадянства до відповідного органу Державної міграційної служби України поштою, позивач вважає, що бездіяльність відповідача, яка полягає у не розгляді заяви ОСОБА_1 про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням від 02.10.2020 року, є протиправною,
Крім того, з посиланням на п.92, п.932, п.94, п.95 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого Указом Президента України від 27 березня 2001 року № 215 (в редакції Указу Президента України від 27 червня 2006 року № 588/2006), позивач зазначає, що відповідачем під час повернення зазначеної заяви від 02.10.2020 року, не надано ОСОБА_1 строку для усунення недоліків, що містяться у заяві (якщо такі є), не відкрито провадження за даною заявою та, без наявності законних на те підстав, повідомлено позивачу про неможливість реалізації права на набуття громадянства України без прийняття відповідного рішення в порядку, встановленому законом.
Також, у позові вказано, що на виконання абз.6 п.5 вищевказаного Порядку, ОСОБА_1 до заяви про набуття громадянства України за територіальним походженням від 02.10.2020 року, було додано копію паспорту НОМЕР_1 від 02.02.2015 року (всіх сторінок) та нотаріально посвідчена копія перших сторінок паспорту НОМЕР_1 від 02.02.2015 року з перекладом (документ, що посвідчує особу заявника), а також нотаріально посвідчену копію довідки про звернення за захистом в Україні № 011235. На думку позивача, довідка про звернення за захистом в Україні засвідчує законність перебування ОСОБА_1 на території України та відповідно до п. 5 Порядку є документом про проживання заявника на території України та встановляю особу заявника, з огляду на що твердження відповідача, викладені у листі від 21 жовтня 2020 року, є безпідставними та не відповідають приписам чинного законодавства України.
Ухвалою суду від 18.01.2021 року прийнято до провадження позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії (в редакції уточнень від 11.01.2021 року за вх.№1095/21) і відкрито провадження в адміністративній справі.
Судом вирішено розглядати справу в порядку, який визначено ст.262 КАС України.
08.02.2021 року (вх.№6104/21) від представника відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому вказано, що Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області вважає позов необґрунтованим з огляду на наступне.
07.10.2020 позивач направила заяву не встановленого зразка про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням до ГУ ДМС України в Одеській області поштовим зв`язком. У відзиві вказано, що формою 8 затверджено Наказом МВС України від 16.08.2012 № 715 зразок заяви про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням. Відповідно до п. 5 Порядку заяву та інші документи з питань громадянства заявник подає особисто, за наявності поважних причин» (хвороба заявника, стихійне лихо) заява та інші документи з питань громадянства на прохання заявника можуть подаватися іншою особою або і надсилатись поштою. У своїй заяві позивач зазначила, що не може подати заяву в зв`язку з розповсюдженням СОVID-19, проте жодних доказів на підтвердження захворювання не надала. В свою чергу ГУ ДМС України в Одеській області працює в штатному режимі лише з дотриманням обмежувальних заходів.
З посиланням на фактичні обставини щодо звернення позивача з заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, судові провадження щодо оскарження ОСОБА_1 рішень, які прийняті за результатами розгляду вказаної заяви, відповідач вказує, що довідка про звернення за захистом в Україні засвідчує законність перебування особи на території України та не є документом, який встановлює особу.
Як стверджує відповідач, 21.10.2020 року Головним управлінням Державної міграційної служби України в Одеській області було надано роз`яснюючи відповідь №5100.4.5/11146-20 та разом із наданими позивачем копіями документів направлено їй лист, в якому міститься повідомлення про прийняте рішення та про подальші дії.
Зважаючи на вищевикладене, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .
09.03.2021 року (вх.№11687/21) від представника позивача до суду надійшла відповідь на відзив разом із додатками, в якій, зокрема, вказано, що подана ОСОБА_1 заява про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням від 02.10.2020 року оформлена відповідно до зразка, затвердженого наказом МВС України від 16.08.2012 року №715 (форма 8).
Станом на дату вирішення даної адміністративної справи інших заяв на адресу суду не надходило.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 КАС України, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є громадянкою Російської Федерації (а.с.13-15).
02 жовтня 2020 року з метою набуття громадянства України, ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області із заявою до якої, зокрема, було подано заяву про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням (а.с.54-55).
У заяві позивачем вказано, що у зв`язку із запровадженням карантину на території України, з метою нерозповсюдження корона вірусу COVID-19, для убезпечення від ризику життя та здоров`я людей, заяву про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням з додатками ОСОБА_1 надсилає за допомогою поштового зв`язку та просить її розглянути у встановленому порядку.
Як вказано у заяві, відповідно до пункту 28 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого Указом Президента України від 27 березня 2001 року № 215, позивач подає: заяву про набуття громадянства України за територіальним походженням з додатками; дві фотокартки розміром 3,5x4,5 мм; зобов`язання припинити іноземне громадянство.
Крім того, у заяві від 02.10.2020 року вказано, що з метою посвідчення особи ОСОБА_1 , позивач надає копію всіх сторінок паспорту НОМЕР_1 від 02.02.2015 року (нотаріальна засвідчена копія паспорту міститься в додатках до заяви про набуття громадянства України за територіальним походження) та копію довідки про звернення за захистом в Україні, якою підтверджено її законне перебування на території України.
Вказану заяву надіслано ОСОБА_1 на адресу відповідача за допомогою поштового зв`язку (кур`єрська доставка), що підтверджено доданими до позовної заяви копіями кур`єрської накладної № 8256 та описом вкладень до листа за кур`єрською накладною № 8256 (а.с.11-12).
Так, в переліку документів, які направлялись позивачем на адресу відповідача, зокрема, зазначено заяву від 02.10.2020 року, заяву про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням від 02.10.2020 року з 2 фотокартками, нотаріально посвідчену копію паспорта ОСОБА_1 НОМЕР_2 від 02.02.2015 року з перекладом.
Як стверджує позивач, не спростовувалося відповідачем та встановлено судом, вищевказану заяву з додатками отримано Головним управлінням Державної міграційної служби України в Одеській області 07.10.2020 року.
Листом Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області від 21 жовтня 2020 року позивачу повернуто її заяву про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням разом із доданими до неї документами та роз`яснено неможливість реалізації ОСОБА_1 її права на набуття громадянства України (а.с.9-10, 52-53).
Так, у листі роз`яснено, що умови та порядок набуття громадянства України регламентуються Законом України «Про громадянство України» та Указом Президента України від 27.03.2001 року №215, яким затверджено Порядок провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень.
У листі зазначено, що відповідно до п.5 Порядку заяву та інші документи з питань громадянство заявник подає особисто.
Додаткового позивачу роз`яснено про неможливість реалізації нею права на набуття громадянства України.
Вказані доводи у листі обґрунтовані тим, що довідка про звернення за захистом в Україні засвідчує законність перебування особи на території України та не є документом, який встановлює цю особу.
Вважаючи бездіяльність Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області, яка полягаю у не розгляді заяви ОСОБА_1 про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням від 02.10.2020 року протиправною, позивач звернулась до суду з даною позовною заявою.
Вирішуючи спір, що виник між сторонами, суд виходить з наступного.
Правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових і службових осіб визначає Закон України «Про громадянство України».
Статтею 1 вказаного Закону визначено, що громадянство України - правовий зв`язок між фізичною особою і Україною, що знаходить свій вияв у їх взаємних правах та обов`язках
Підстави набуття громадянства України визначено статтею 6 Закону України «Про громадянство України» пунктом 2 якого визначено, що громадянство України набувається за територіальним походженням.
Відповідно до ч.1 ст.8 Закону України «Про громадянство України» особа, яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра, син чи дочка, онук чи онука народилися або постійно проживали до 24 серпня 1991 року на території, яка стала територією України відповідно до Закону України "Про правонаступництво України", або яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра народилися або постійно проживали на інших територіях, що входили на момент їх народження або під час їх постійного проживання до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР), і є особою без громадянства або іноземцем, який подав зобов`язання припинити іноземне громадянство, та подала заяву про набуття громадянства України, а також її неповнолітні діти реєструються громадянами України. Іноземці, які є громадянами (підданими) кількох держав, подають зобов`язання припинити громадянство всіх цих держав. Іноземці, яким надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, замість зобов`язання припинити іноземне громадянство подають декларацію про відмову особи, якій надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, від іноземного громадянства. Іноземці із числа осіб, зазначених у частині двадцятій статті 4 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", замість зобов`язання припинити іноземне громадянство подають декларацію про відмову від іноземного громадянства особи, яка отримала посвідку на тимчасове проживання на підставі частини двадцятої статті 4 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства"
Порядком провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого Указом Президента Українивід 27 березня 2001 року № 215 (в редакції Указу Президента України від 27 червня 2006 року № 588/2006) (далі Порядок №215), зокрема пункт 1, 3 розділу 1 передбачено, що для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, виходу з громадянства України особа подає заяву, а також інші документи, передбачені розділом II цього Порядку.
Заява з питань громадянства подається у письмовій формі з зазначенням дати її складання та підписується заявником. Заяву з питань громадянства дитини підписує один з її батьків або інший законний представник дитини. Особа, яка зареєструвала шлюб до досягнення повноліття або якій надано повну цивільну дієздатність до досягнення повноліття відповідно до Цивільного кодексу України, заяву з питань громадянства підписує самостійно. Заяву з питань громадянства недієздатної особи підписує її опікун.
Відповідно до п.5 розділу 1 Порядку №215 заяву та інші документи з питань громадянства заявник подає особисто.
За наявності поважних причин (хвороба заявника, стихійне лихо тощо) заява та інші документи з питань громадянства на прохання заявника можуть подаватися іншою особою або надсилатися поштою.
Таким чином, положенням Порядку №215 передбачено право на подання заяви з питань громадянства шляхом надсилання її поштою за наявності поважних причин, якими є хвороба заявника, стихійне лихо тощо.
Суд зазначає, що Порядок №215 не визначає вичерпного переліку причин, які вважаються поважними та є підставою для подання заяви з питань громадянства шляхом надсилання її поштою.
У заяві від 02.10.2020 року обставиною, яка слугувала підставою для надсилання заяви ОСОБА_1 про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням, позивачем вказано: « У зв`язку із запровадженням карантину на території України, з метою нерозповсюдження корона вірусу COVID-19, для убезпечення від ризику життя та здоров`я людей».
Відповідно до статті 29 Закону України Про захист населення від інфекційних хвороб з метою запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19 та з урахуванням рішення Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 10 березня 2020 р., постановою КМУ від 11 березня 2020 р. № 211 Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19, з подальшими змінами, установлено з 12 березня 2020 року на усій території України карантин.
Станом на дату подання позивачем заяви, як і станом на дату вирішення даної адміністративної справи карантин на усій території України не припинено.
Згідно інформації, яка розміщена на веб-сайті Міністерства охорони здоров`я України станом на дату вирішення даної адміністративної справи в Україні 1504076 підтверджених випадків захворювання на коронавірус, з яких 29253 людини померло
На думку суду, за вказаних умов, подавши заяву про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням поштою позивач дотрималась вимог п.5 розділу 1 Порядку №215, оскільки зважаючи на поширенню на території України коронавірусу COVID-19, кількість осіб, які захворіли та померли через захворювання на коронавірус, у ОСОБА_1 були об`єктивні причини, які суд вважає поважними та є підставою для подання заяви з питань громадянства шляхом надсилання її поштою.
Враховуючи вказане, суд дійшов висновку, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність , яка полягаю у не розгляді заяви ОСОБА_1 про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням від 02.10.2020 року.
Отже, вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області, яка полягаю у не розгляді заяви ОСОБА_1 про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням від 02.10.2020 року є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Вирішуючи вимоги позивача про зобов`язання Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області прийняти заяву ОСОБА_1 про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням разом із доданими до неї документами, здійснити перевірку документів щодо оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням, поданих ОСОБА_1 , відповідно до законодавства України, - прийняти вмотивоване рішення за результатами перевірки документів щодо оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням, поданих ОСОБА_1 , відповідно до законодавства України, суд виходить з наступного.
Порядок провадження за заявами і поданнями з питань громадянства визначено розділом IV Порядку №215.
Відповідно до п.93 розділу IV Порядку №215 територіальний підрозділ Державної міграційної служби України, до якого подано документи щодо оформлення набуття громадянства України, перевіряє відповідність оформлення поданих документів вимогам законодавства України. Територіальний підрозділ Державної міграційної служби України, до якого подано документи про оформлення набуття громадянства України знайдою, також одержує від відповідного органу реєстрації актів громадянського стану копію запису акта громадянського стану, який підтверджує, що новонароджену дитину знайдено на території України і батьки її невідомі.
Якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не оформлені відповідно до вимог законодавства України, територіальний підрозділ Державної міграційної служби України не пізніш як у двотижневий строк з дня надходження документів повертає їх заявникові для усунення недоліків. Якщо заявник у двомісячний строк з дня повернення йому документів не усуває недоліки та не подає документи повторно, керівник територіального підрозділу Державної міграційної служби України приймає рішення про припинення провадження за цією заявою.
Подані заявником належно оформлені документи не пізніш як у двотижневий строк з дня їх надходження надсилаються до територіального органу Державної міграційної служби України.
Згідно з п.94 розділу IV Порядку №215 територіальний орган Державної міграційної служби України перевіряє відповідність оформлення документів з питань громадянства вимогам законодавства України та підтвердження ними наявності фактів, з якими Закон пов`язує набуття особою громадянства України.
Якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не оформлені відповідно до вимог законодавства України, зазначені документи повертаються до територіального підрозділу Державної міграційної служби України, до якого документи були подані заявником. Територіальний підрозділ Державної міграційної служби України не пізніш як у тижневий строк з дня повернення документів надсилає їх заявникові для усунення недоліків. Якщо заявник у двомісячний строк з дня повернення йому документів не усуває недоліки та не подає документи повторно, керівник територіального підрозділу Державної міграційної служби України приймає рішення про припинення провадження за цією заявою.
Під час перевірки документів щодо поновлення особи у громадянстві України, крім перевірки відповідності оформлення документів з питань громадянства вимогам законодавства України та підтвердження ними наявності фактів, з якими Закон пов`язує набуття особою громадянства України, територіальний орган Державної міграційної служби України також перевіряє у межах своєї компетенції відсутність передбачених Законом підстав, за наявності яких поновлення у громадянстві України не допускається.
Документи щодо поновлення особи у громадянстві України надсилаються до органів Служби безпеки України, які у межах своєї компетенції перевіряють відсутність передбачених Законом підстав, за наявності яких поновлення у громадянстві України не допускається. Про результати перевірки органи Служби безпеки України повідомляють територіальний орган Державної міграційної служби України не пізніше як у двомісячний строк з дня одержання документів.
Якщо документи оформлені належним чином і підтверджують наявність фактів, з якими Закон пов`язує набуття особою громадянства України, а стосовно поновлення особи у громадянстві України також відсутні передбачені Законом підстави, за наявності яких поновлення у громадянстві України не допускається, керівник територіального органу Державної міграційної служби України або його заступник приймає рішення про оформлення набуття особою громадянства України.
Якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не підтверджують наявність фактів, з якими Закон пов`язує набуття особою громадянства України, або стосовно поновлення особи у громадянстві України також будуть встановлені передбачені Законом підстави, за наявності яких поновлення у громадянстві України не допускається, керівник територіального органу Державної міграційної служби України або його заступник приймає вмотивоване рішення про відмову у задоволенні клопотання про оформлення набуття особою громадянства України.
Відповідно до п.95 розділу IV Порядку №215 рішення про оформлення набуття особою громадянства України або про відмову у задоволенні клопотання про оформлення набуття особою громадянства України не пізніш як у тримісячний строк з дня надходження документів надсилається до територіального підрозділу Державної міграційної служби України, до якого документи були подані заявником.
Територіальний підрозділ Державної міграційної служби України, до якого документи були подані заявником, не пізніш як у тижневий строк з дня надходження відповідного рішення повідомляє про нього заявника у письмовій формі. У разі прийняття рішення про відмову у задоволенні клопотання про оформлення набуття особою громадянства України заявникові у письмовій формі повідомляються причини відмови.
З аналізу вищевказаних положень законодавства вбачається, що розгляд заяви про щодо оформлення набуття громадянства України відбувається в декілька етапів.
Так першим з етапів розгляду такої заяви є перевірка відповідність оформлення поданих документів вимогам законодавства України.
Лише за умов оформлення належним чином документів керівник територіального органу Державної міграційної служби України або його заступник приймає вмотивоване рішення:
- про оформлення набуття особою громадянства України (за умов підтвердження наявності фактів, з якими Закон пов`язує набуття особою громадянства України).
- про відмову у задоволенні клопотання про оформлення набуття особою громадянства України (за умов відсутності підтвердження наявності фактів, з якими Закон пов`язує набуття особою громадянства України).
Як встановлено судом з листа Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області, складеного за результати розгляду заяви ОСОБА_1 від 02.10.2020 року, єдиною підставою для її повернення заявнику був факт її подачі позивачем поштою.
Роз`яснення, викладені у листі Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області, складеному за результати розгляду заяви ОСОБА_1 від 02.10.2020 року щодо неможливість реалізації позивач права на набуття громадянства України суд вважає безпідставним, оскільки документом, який подано позивачем для встановлення її особи була нотаріально засвідчена копія паспорта громадянки Російської Федерації. Крім того, у відзиві відповідачем зазначено, що довідка про звернення за захистом в Україні засвідчує законність перебування особи на території України.
Зважаючи на вищевикладені висновки суду про наявність у ОСОБА_1 підстав для подання заяви з питань громадянства шляхом надсилання її поштою, суд вважає, що вимоги позивача про зобов`язання Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області прийняти заяву ОСОБА_1 про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням разом із доданими до неї документами та здійснити перевірку документів щодо оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням, поданих ОСОБА_1 , відповідно до законодавства України є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
В той же час, зважаючи на вищевикладені висновки суду щодо етапів розгляду заяви про щодо оформлення набуття громадянства України, суд вважає, що вимога позивача про прийняття вмотивованого рішення за результатами перевірки документів щодо оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням, поданих ОСОБА_1 , відповідно до законодавства України є передчасно, а отже такою, що не підлягає задоволенню.
Решта доводів сторін висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.
Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Відповідно до ч.1, ч.5 ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
За таких обставин, враховуючи вищевикладене у сукупності, позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії підлягає частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 6, 8, 9, 14, 22, 139, 241, 242-246, 250, 255, 295, КАС України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області, яка полягаю у не розгляді заяви ОСОБА_1 про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням від 02.10.2020 року.
Зобов`язати Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області прийняти заяву ОСОБА_1 про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням разом із доданими до неї документами та здійснити перевірку документів щодо оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням, поданих ОСОБА_1 , відповідно до законодавства України.
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області про зобов`язання Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області прийняти вмотивоване рішення за результатами перевірки документів щодо оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням, поданих ОСОБА_1 , відповідно до законодавства України - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 );
Відповідач - Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області (вул.Преображенська, 44, м.Одеса, 65045, код ЄДРПОУ 37811384).
Суддя С.М. Корой
.