Ухвала суду № 95674513, 22.03.2021, Господарський суд Луганської області

Дата ухвалення
22.03.2021
Номер справи
913/127/21
Номер документу
95674513
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

просп. Науки, 5, м. Харків, 61022, тел./факс (057)702-10-79, inbox@lg.arbitr.gov.ua

___________________________

УХВАЛА

про відкриття провадження у справі

22 березня 2021 року м.Харків Справа № 913/127/21

Провадження №18/913/127/21

Суддя господарського суду Луганської області Корнієнко В.В., розглянувши матеріали позовної заяви від 05.03.2021 № 34/3-264вих-21

заступника керівника Старобільської місцевої прокуратури Луганської області, м. Старобільськ Луганської області, в інтересах держави в особі органу уповноваженого виконувати функції держави у спірних правовідносинах

Північно-східного офісу Держаудитслужби, м. Харків

до першого відповідача - дочірнього підприємства «Ритуальна служба» Марківського комунального підприємства «Марківський комунальник» Марківської селищної ради Марківського району Луганської області, смт. Марківка Луганської області

другого відповідача - фізичної особи-підприємця Омєлаєва Руслана Олександровича, с. Можняківка Новопсковського району Луганської області

про визнання недійсним рішення уповноваженої особи, визнання недійсним договору поставки товару та застосування наслідків недійсності правочину

В С Т А Н О В И В:

Заступник керівника Старобільської місцевої прокуратури Луганської області звернувся до господарського суду Луганської області в інтересах держави в особі позивача - Північно-східного офісу Держаудитслужби з позовом до 1-го відповідача - дочірнього підприємства «Ритуальна служба» Марківського комунального підприємства «Марківський комунальник» Марківської селищної ради Марківського району Луганської області та 2-го відповідача - фізичної особи-підприємця Омєлаєва Руслана Олександровича, в якому заявлено вимоги про:

- визнання недійсним рішення уповноваженої особи ДП «Ритуальна служба» Марківського комунального підприємства «Марківський комунальник» Марківської селищної ради харківського району Луганської області оформлене протоколом № 3 від 04.12.2020 про визначення ФОП Омєлаєва Р.О. переможцем публічної закупівлі у формі відкритих торгів з предметом - «Мікроавтобус Mersedes-Benz Sprinter (або еквівалент), такий що був у використанні», код класифікатора предмета закупівлі - ДК 021:2015:34110000-1 - Легкові автомобілі;

- визнання недійсним договору укладеним за результатом проведення закупівлі між ДП «Ритуальна служба» Марківського комунального підприємства «Марківський комунальник» Марківської селищної ради Марківського району Луганської області (ЄДРПОУ № 43635600) та ФОП Омєлаєвим Русланом Олександровичем (ЄДРПОУ - реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ): договір поставки товару № 1 від 22.12.2020 на суму 355000,00 гривень:

- зобов`язання ФОП Омєлаєва Руслана Олександровича (ЄДРПОУ - реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) повернути ДП «Ритуальна служба» Марківського комунального підприємства «Марківський комунальник» Марківської селищної ради Марківського району Луганської області (ЄДРПОУ № 43635600) грошові кошти в сумі 355000,00 грн та зобов`язання ДП «Ритуальна служба» Марківського комунального підприємства «Марківський комунальник» Марківської селищної ради Марківського району Луганської області повернути ФОП Омєлаєву Руслану Олександровичу мікроавтобус Mersedes-Benz 213 CDI, державний номерний знак НОМЕР_2 вартістю 355000,0 грн.

Заявлені позовні вимоги прокурор обґрунтовує порушенням відповідачами вимог Закону України «Про публічні закупівлі».

Згідно з ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999 № 3-рп/99 суд, з`ясовуючи поняття «інтереси держави» висловив міркування, що інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону України, гарантування її державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб`єктів права власності та господарювання тощо.

Інтереси держави можуть збігатися повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами державних органів, державних підприємств та організацій чи з інтересами господарських товариств з часткою державної власності у статутному фонді. Проте держава може вбачати свої інтереси не тільки в їх діяльності, але й в діяльності приватних підприємств, товариств. «Інтереси держави» є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

В даному випадку порушенням інтересів держави є те, що виконання зобов`язань за договором поставки товарів від 22.12.2020 № 1, укладеним між ДП «Ритуальна служба» Марківського комунального підприємства «Марківський комунальник» Марківської селищної ради Марківського району Луганської області та ФОП Омєлаєвим Р.О., за результатами процедури відкритих торгів, що проведена з порушенням вимог законодавства у сфері публічних закупівель, може призвести до нераціонального та неефективного використання бюджетних коштів.

Пред`являючи позов в інтересах держави в особі Північно-східного офісу Держаудитслужби, прокурор виходить з наступного.

У відповідності до ст. 1 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган державного фінансового контролю).

Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади встановлюються Законом № 922.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, Антимонопольний комітет України та Рахункова палата, здійснюють контроль у сфері публічних закупівель у межах своїх повноважень, визначених Конституцією та законами України.

Моніторинг закупівлі здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, та його територіальні органи (далі - органи державного фінансового контролю).

Згідно з приписами ст. 1 Закону № 922 Уповноважений орган - це центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері публічних закупівель.

Відповідно до п. 1 Положення про Державну аудиторську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 43 від 03.02.2016, Державна аудиторська служба України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України та який забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.

Відповідно до п. п. 3, 4, 9 ч. 4 зазначеного Положення Держаудитслужба відповідно до покладених на неї завдань: реалізує державний фінансовий контроль через здійснення, зокрема, перевірки державних закупівель; здійснює контроль, зокрема, за дотриманням законодавства про державні закупівлі; вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб, а саме: звертається до суду в інтересах держави у разі незабезпечення виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів; застосовує заходи впливу за порушення бюджетного законодавства, накладає адміністративні стягнення на осіб, винних у порушенні законодавства; передає в установленому порядку право охоронюваним органам матеріали за результатами державного фінансового контролю у разі встановлення порушень законодавства, за які передбачено кримінальну відповідальність або які містять ознаки корупційних діянь.

Згідно з п. 10 ч. 1 ст. 10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" органу державного фінансового контролю надається право, зокрема, порушувати перед відповідними державними органами питання про визнання недійсними договорів, укладених із порушенням законодавства, у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, отримані підконтрольними установами за незаконними договорами, без установлених законом підстав та з порушенням законодавства; звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Отже, орган державного фінансового контролю здійснює державний фінансовий контроль за використання коштів державного та місцевих бюджетів, і в разі виявлення порушень законодавства має право пред`явити обов`язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень.

Статтею 5 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» визначено, що контроль за дотриманням законодавства у сфері закупівель, здійснюється шляхом проведення моніторингу закупівлі у порядку, встановленому Законом України «Про публічні закупівлі», проведення перевірки закупівель, а також під час державного фінансового аудиту та інспектування.

Наказом Державної аудиторської служби України від 02.06.2016 № 23 «Про затвердження положень про офіси Держаудитслужби та їх підрозділи» затверджено положення про Північно-східний офіс Держаудитслужби.

Відповідно до вказаного положення Північно-східний офіс Держаудитслужби підпорядковується Держаудитслужбі та є її міжрегіональним територіальним органом. У складі офісу утворюються як структурні підрозділи управління в Луганській, Полтавській, Сумській областях. Управління здійснюють свої повноваження на території адміністративно-територіальної одиниці за їх місцезнаходженням відповідно.

Відповідно до ч. 3 Положення основним завданням офісу є реалізація повноважень Держаудитслужби на території Луганської, Полтавської, Сумської, Харківської областей.

Згідно з п. 7 ч. 4 Положення офіс відповідно до покладених на нього завдань, у тому числі, звертається до суду в інтересах держави у разі незабезпечення виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

У зв`язку з вищевикладеним, Старобільською місцевою прокуратурою до Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області було спрямовано листи від 11.01.2021 № 34/3-21вих-21, від 29.01.2021 № 34/3-125вих-21 та від 05.03.2021 № 34/3-263вих-21 про виявлення порушень інтересів держави, з метою вжиття останнім заходів до їх усунення.

Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області (далі - Управління) листом від 26.01.2021 № 201231-17/306-2021 повідомило, що викладені у листі прокуратури факти у межах компетенції будуть розглянуті під час прийняття рішення щодо проведення моніторингу закупівлі № UA-2020-11-11-005595-b. У разі виявлення ознак порушень законодавства у сфері публічних закупівель, Управлінням буде прийнято рішення про початок моніторингу закупівлі.

У подальшому, згідно даних веб-порталу Уповноваженого органу з питань закупівель «Ргогогго», прокуратурі стало відомо, що, на підставі наказу № 4 від 27.01.2021 Управлінням Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області, розпочато проведення моніторингу зазначеної процедури закупівель, та оприлюднене ний Висновок про результати моніторингу закупівель, де вказані виявлені порушення Закону та зобов`язано Замовника здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень в установленому законодавством порядку, зокрема, вжити заходів щодо розірвання договору відповідно до законодавства та протягом п`яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку, або аргументовані заперечення до висновку, або інформацію про причини неможливості усунення виявлених порушень.

Замовник - ДП «Ритуальна служба» Марківського комунального підприємства «Марківський комунальник» Марківської селищної ради Марківського району Луганської області відмовився усувати вказані порушення.

З огляду на вказані обставини, листом від 03.10.2019 № 34/3-104вих-19 Старобільська місцева прокуратура запитала в Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області про остаточне рішення, прийняте за результатами моніторингу, та вжиті, або ті, що планується вжити, заходи господарсько-правового характеру, направлені на усунення порушень виявлених Управлінням та Старобільською місцевою прокуратурою, у тому числі шляхом звернення до суду.

За результатами розгляду листа від 29.01.2021 № 34/3-125вих-21 Управлінням було повідомлено (лист від 08.02.2021№ 201231-17/540-2021), що станом на 08.02.2021 рішення про призначення перевірки процедури закупівлі за номером UA-2020-11-11-005595-b не приймалося.

Крім того, станом на момент звернення прокурором з даним позовом відповіді Північно-східним офісом Держаудитслужби на лист від 05.03.2021 № 34/3-263вих-21 не надано.

Таким чином, органами Державної аудиторської служби України до теперішнього часу не вжито заходів до усунення зазначених порушень, що призводить до порушення економічних інтересів держави, необхідність захисту яких покладено на прокуратуру.

Крім того, порушення процедури державних закупівель унеможливлює раціональне та ефективне використання коштів територіальної громади і здатне спричинити істотної шкоди інтересам держави та територіальної громади.

Таким чином, Північно-східний офіс Держаудитслужби є органом уповноваженим державою на здійснення повноважень у спірних правовідносинах.

Разом з тим, вищевказаним суб`єктом владних повноважень до теперішнього часу заходів до усунення зазначених порушень не вжито, отже порушення економічних інтересів держави залишаються незахищеними.

Так, не здійснення захисту виявляється в усвідомленій пасивній поведінці уповноваженого суб`єкта владних повноважень - він усвідомлює порушення інтересів держави, має відповідні повноваження для їх захисту, але всупереч цим інтересам за захистом до суду не звертається, а здійснення захисту неналежним чином виявляється в активній поведінці (сукупності дій та рішень), спрямованій на захист інтересів держави, але яка є неналежною.

Частиною 4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу.

Відповідно до ч. 4 ст. 53 ГПК України господарський суд порушує справи за позовними заявами прокурорів та їх заступників, які звертаються до господарського суду в інтересах держави; прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

За таких обставин суд дійшов висновку, про наявність у цьому випадку підстав для представництва прокурором інтересів держави відповідно до ст. 23 Закону України "Про прокуратуру".

На підтвердження факту повідомлення Північно-східного офісу Держаудитслужби про звернення до суду з даним позовом, прокурором подано відповідні листи від 29.01.2021 № 34/3-125вих-21, від 05.03.2021 № 34/3-263вих-21 (з фіскальним чеком та описом вкладення).

Розглянувши матеріали позовної заяви, господарський суд визнав їх достатніми для прийняття позову до розгляду, відкриття провадження у справі та розгляду справи за правилами загального позовного провадження.

Положеннями ст. 181 ГПК України передбачено, що для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання. Дата і час підготовчого засідання призначаються суддею з урахуванням обставин справи і необхідності вчинення відповідних процесуальних дій. Підготовче засідання має бути розпочате не пізніше ніж через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі.

Суд звертає увагу сторін на те, що відповідно до ч. 1 ст. 80 ГПК України учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду.

Копії доказів (крім речових доказів), що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи. Суд не бере до уваги відповідні докази у разі відсутності підтвердження надсилання (надання) їх копій іншим учасникам справи, крім випадку, якщо такі докази є у відповідного учасника справи або обсяг доказів є надмірним, або вони подані до суду в електронній формі, або є публічно доступними (ч. 9 ст. 80 ГПК).

Керуючись ст.ст. 12, 53, 120, 176, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд -

У Х В А Л И В:

1. Підтвердити підстави представництва заступником керівника Старобільської місцевої прокуратури Луганської області інтересів держави в особі Північно-східного офісу Держаудитслужби з заявленими позовними вимогами.

2. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі № 913/127/21.

3. Справу розглядати за правилами загального позовного провадження.

4. Підготовче засідання призначити на 06 квітня 2021 року, об 11 год. 50 хв.

5. Засідання відбудеться у приміщенні господарського суду Луганської області за адресою: м. Харків, проспект Науки, 5, 2-й поверх, зал судових засідань № 205.

6. Позивачу у строк до 06.04.2021 (включно) подати суду письмові пояснення, в яких вказати, чи підтримується позов прокурора чи ні.

7. Встановити 1 та 2 відповідачам строк до 06.04.2021 (включно) для подачі відзивів на позовну заяву, з урахуванням вимог ст. 165 ГПК України, копії відзивів надіслати учасникам справи, докази цього подати суду.

8. Прокурору подати відповіді на відзиви відповідачів, з урахуванням вимог ст. 166 ГПК України, копії відповідей надіслати учасникам справи, докази цього подати суду.

Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://lg.arbitr.gov.ua/sud5014/gromadyanam/csz/.

Ухвала набрала законної сили та оскарженню не підлягає.

Суддя В.В. Корнієнко