Рішення № 95667628, 18.03.2021, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.03.2021
Номер справи
580/5705/20
Номер документу
95667628
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 березня 2021 року справа № 580/5705/20

16 годин 53 хвилини м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі: судді – Трофімової Л.В., за участі секретаря – Безпалого А.В., розглянувши у письмовому провадженні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу № 580/5705/20

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) [позивачка – не прибула]

до Баштечківської сільської ради Уманського району Черкаської області (вул. Миру, 8, с.Баштечки, Жашківський район, Черкаська область, 19222, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 26324527) [представник відповідача – не прибув]

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: виконавчий комітет Баштечківської сільської ради (вул. Миру, 8, с.Баштечки, Жашківський район, Черкаська область, 19222, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 04408637) [представник третьої особи – не прибув]

про стягнення середньої заробітної плати на період працевлаштування, прийняв рішення.

10.12.2020 ОСОБА_1 , звернувшись до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Баштечківської сільської ради Уманського району Черкаської області, просить:

- стягнути з Баштечківської сільської ради (19222, с. Баштечки, вул. Миру, 8, Жашківський район, Черкаська область, код ЄДРПОУ 04408637) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) середню заробітну плату на період працевлаштування, але не більше шести місяців, в сумі 70992 грн;

- провести розподіл судових витрат.

Ухвалою від 04.01.2021 відкрито спрощене позовне провадження, призначено судове засідання на 21.01.2021. Ухвалою від 21.01.2021 оголошено перерву до 03.02.2021. Ухвалою від 03.02.2021 здійснено перехід у розгляді справи із спрощеного у загальне позовне провадження, призначено підготовче засідання на 25.02.2021. Ухвалою від 25.02.2021 закрито підготовче провадження, справу призначено до розгляду по суті на 16.03.2021. Ухвалою від 16.03.2021 оголошено перерву до 18.03.2021.

В обґрунтуванні позову зазначено, що відповідач відмовив листом від 27.11.2020 №406 у забезпеченні працевлаштування та виплаті середнього заробітку на період працевлаштування всупереч вимог законодавства. Позивач зазначила, що Баштечківська сільська рада є правонаступником прав і обов`язків Павлівської сільської ради, була обрана депутатом округу №5 (Тинівка), перебувала у трудових відносинах з виконавчим комітетом на посаді секретаря (не виборна посада) перед обранням на виборну посаду секретаря ради, якому не запропонована рівноцінна посада за згодою депутата у зв`язку із закінченням повноважень, тому просила задовольнити позов.

16.01.2020 відповідач надіслав до суду відзив на позовну заяву – позов не визнав, просив відмовити у задоволені позову повністю. В обґрунтуванні зазначив, що позивачка обізнана про утворення комісії з реорганізації органів місцевого самоврядування, повноваження позивачки закінчились 05.11.2020, Павлівська, Тинівська, Бештечківська сільські ради рішення про добровільне об`єднання територіальних громад не приймали, функції розпорядника коштів Павлівської та Тинівської сільських рад за Законом №1009 Бештечківська сільська рада могла розпочати 06.12.2020, проте звернення було вирішено до опублікування відповідної норми у газеті Голос України №226. Відповідач зазначив, що позивач не довела припинення діяльності Павлівської сільської ради як юридичної особи і правонаступництво відповідача на час виникнення спірних правовідносин, тому немає підстав не лише для стягнення, але і для нарахування і виплати середнього заробітку на період працевлаштування за шість місяців. Представник відповідача у судове засідання 18.03.2021 не прибув, надіслав пояснення.

11.01.2021 позивач надіслала до суду відповідь на відзив, в якій просила стягнути з відповідача на її користь середню заробітну плату на період працевлаштування в сумі 88434,00грн. В обґрунтуванні зазначила, що твердження відповідача про безпідставність її звернення із вказаним позовом спростовується Законом України «Про статус депутатів місцевих рад», де встановлено, що депутату місцевої ради, який працював у раді на постійній основі, після закінчення таких повноважень надається попередня робота (посада), а за її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою депутата, на іншому підприємстві, в установі, організації. Станом на 09.01.2021 (з 05.11.2021) жодна робота (посада) їй не надана. Позивач у судове засідання 18.03.2021 не прибула, 18.03.2021 надіслала додаткові пояснення, де зокрема просила здійснити розгляд справи за її відсутності.

З урахуванням мотивів сторін і того, що в ухвалі про залишення позовної заяви без руху від 15.12.2020 (ЄДРСР 93561795) йшлося про висновок у постанові Верховного Суду від 07.02.2019 у справі №507/1299/16-а (ЄДРСР 79698330), згідно якого застосування статті 118 Кодексу законів про працю України та частини 2 статті 33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад»: у разі коли колишній депутат місцевої ради до обрання на виборну посаду у раді перебував у трудових відносинах з підприємством (установою, організацією) незалежно від форми власності та виду діяльності, однак надання попередньої або рівноцінної роботи йому на цьому підприємстві (установі, організації) або, за його згодою, на іншому неможливе, закон гарантує збереження за цим депутатом середньої заробітної плати на період його працевлаштування, але не більше шести місяців. Зазначені гарантії передбачено для осіб, які звільнилися з роботи внаслідок обрання на виборну посаду у раді. У разі коли колишній депутат місцевої ради до обрання на виборну посаду у раді не перебував у трудових відносинах з підприємством (установою, організацією) незалежно від форми власності та виду, зазначені вище гарантії на нього не поширюються, суд перейшов із спрощеного провадження у загальне для з`ясування усіх обставин справи і дослідження доказів (а.с.178, протокол від 03.02.2021, а.с.208, протокол 16.03.2021).

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши позицію позивача та представника відповідача, оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини справи, належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов належить задовольнити частково з огляду на таке.

Стаття 8 Конституції України встановлює, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується. Конституцією України (стаття 19) встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Стаття 43 Конституції України гарантує кожному право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності. Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення. Права і свободи людини і громадянина захищаються судом (стаття 55 Конституції України). Кожному гарантовано право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь – якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

Конституцією України встановлено (частина 2 статті 19), що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 10 Закону України від 21.05.1997 №280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон №280/97-ВР) сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Відповідно до частини 1 статті 12 Закону №280/97-ВР сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об`єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста.

Згідно з частиною 4 статті 51 Закону №280/97-ВР до складу виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради входять також за посадою секретар відповідної ради, староста (старости). Очолює виконавчий комітет сільської, селищної, міської ради відповідно сільський, селищний, міський голова, районної у місті ради - голова відповідної ради. У виконавчому комітеті сільської ради функції секретаря виконавчого комітету за рішенням ради може здійснювати секретар відповідної ради (частин 5 статті 51 Закону №280/97-ВР).

Судом встановлено, що позовна вимога стягнути з Баштечківської сільської ради на користь ОСОБА_1 середню заробітну плату на період працевлаштування, але не більше шести місяців, в сумі 70992 грн є передчасною, позаяк не слідує з наданих сторонами доказів у справі щодо мотивів обґрунтування послідовності попередньої роботи, починаючи лише з обрання секретарем виконавчого комітету 10.11.2015 та секретарем Павлівської сільської ради 22.01.2016 без урахування підстав обрання 24.04.2002 секретарем Тинівської сільської ради і обставин служби 15.04.2010 – 04.02.2011 та звільнення з посади вчителя 30.04.2009 (запис №19) у зв`язку із закінченням строкового трудового договору.

Згідно ч. 2 ст. 39-1 КЗпП України трудові договори, що були переукладені один чи декілька разів, за винятком випадків, передбачених ч. 2 ст. 23, вважаються такими, що укладені на невизначений строк. Доказів на підтвердження працевлаштування позивачки у період з 01.05.2009 до 15.04.2010 матеріали справи не містять.

Відповідно до пункту 17 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України публічна служба – це діяльність в органах місцевого самоврядування. Відповідно до статті 1 Закону № 2493-III служба в органах місцевого самоврядування – це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які обіймають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.

Прийняття на службу в органи місцевого самоврядування на посади керівника секретаріату (керуючого справами) районної, обласної ради, керуючого справами виконавчого апарату обласних і районних рад, керівників відділів, управлінь та інших працівників органів місцевого самоврядування шляхом призначення відповідно сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України (абзац п`ятий частини першої статті 10 Закону № 2493-ІІІ).

Сторони не дали доказів правомірності одночасного перебування на одній посаді різних осіб, зокрема позивача у справі № 580/5705/20 і позивача у справі № 580/5588/20.

Судом встановлено, що згідно записів трудової книжки ОСОБА_1 : № 7 – 08.05.2002 звільнено у зв`язку з переводом на виборну посаду, стаття 36, пункт 5 КЗпП України; № 8 – 24.04.2002 обрано секретарем Тинівської сільської ради (рішення сесії від 24.04.2002 № 1-2); № 12 – 14.04.2006 звільнено у зв`язку із закінченням строку повноважень (рішення сесії від 14.04.2006 №1-2) (а.с.9); № 19 – 30.04.2009 звільнено з посади вчителя історії у зв`язку з закінченням строку трудового договору; № 20 – 16.04.2010 призначено на посаду секретаря виконавчого комітету Павлівської сільської ради з присвоєнням 10 рангу; № 21 – 04.02.2011 звільнено з посади секретаря виконавчого комітету Павлівської сільської ради у зв`язку з обранням на посаду секретаря Павлівської сільської ради відповідно до п.5 ст.36 КЗпП України (а.с.21); № 22 – 04.02.2011 обрано секретарем Павлівської сільської ради (рішення сесії від 04.02.2011) (а.с.12); № 25 – 10.11.2015 звільнено у зв`язку із закінченням строку повноважень; № 26 – 10.11.2015 позивачку обрано секретарем виконавчого комітету Павлівської сільської ради; № 27 – 21.01.2016 звільнена з посади секретаря виконавчого комітету Павлівської сільської ради у зв`язку з обранням секретарем Павлівської сільської ради; № 28 – 22.01.2016 позивачку обрано секретарем Павлівської сільської ради; № 29 – 05.11.2020 повноваження секретаря сільської ради закінчились на підставі ст. 50 Закону України «Про місцеве самоврядування та ч.2 ст.8 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громадян» (рішення Баштечківської сільської ради від 05.11.2020 № 1-4/VIII) (а.с.13).

У іншій справі №580/5588/20 (ЄДРСР 94800240) судом встановлено і записами трудової книжки підтверджується, що ОСОБА_2 з 14.04.2006 призначена секретарем виконавчого комітету Павлівської сільської ради (розпорядження від 14.04.2006 №18), 06.11.2010 звільнена з посади секретаря виконавчого комітету Павлівської сільської ради у зв`язку з обранням на виборну посаду (розпорядження від 06.11.2010).

Правомірності одночасного перебування на посаді, зокрема у листопаді 2010 двох секретарів Павлівської сільської ради позивачем і відповідачем не обґрунтовано, доказів на підтвердження не надано.

Закон України «Про статус депутатів місцевих рад» від 11.07.2002 №93-IV (далі – Закон №93-IV) покладає обов`язок забезпечити депутату, строк повноважень якого завершився, надання попередньої роботи (посади) і лише в разі її відсутності – іншої рівноцінної роботи (посади) на тому самому або, за згодою депутата, на іншому підприємстві, в установі, організації. У відповіді на звернення ОСОБА_1 і відзиві не прослідковується системний аналіз записів трудової книжки позивача щодо попередньої роботи і посад позивача у зв`язку із наявністю чи відсутності обов`язку у забезпеченні надання рівноцінної роботи (посади).

Відповідно до частини 5 статті 10 Закону № 2493-ІІІ на час відсутності (відпустки) посадових осіб органів місцевого самоврядування (крім виборних посад) для виконання їх повноважень можуть прийматися на службу особи за строковим трудовим договором (контрактом).

Відповідно до частин 1, 2 статті 33 Закону №93-IV у разі обрання депутата місцевої ради на виборну посаду у раді, на якій він працює на постійній основі, трудовий договір з ним за попереднім місцем роботи припиняється відповідно до законодавства. Обраний на виборну посаду у відповідній раді, на якій він працює на постійній основі, депутат місцевої ради, який перебуває на службі у військових формуваннях чи правоохоронних органах держави, прикомандировується до місцевої ради із залишенням на цій службі. З працівником, якого прийнято на роботу (посаду), що її виконував (обіймав) депутат місцевої ради, укладається строковий трудовий договір; цей договір розривається у разі повернення депутата місцевої ради на роботу, але не пізніш як через три місяці після припинення повноважень депутата місцевої ради. Депутату місцевої ради, який працював у раді на постійній основі, після закінчення таких повноважень надається попередня робота (посада), а за її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою депутата, на іншому підприємстві, в установі, організації.

Громадяни України, які вперше зараховуються на державну службу, приймають присягу. Державний службовець підписує текст присяги, що зберігається за місцем роботи. Про прийняття присяги робиться запис у трудовій книжці (стаття 17 Закону № 3723-XII).

Судом встановлено, що згідно із записом трудової книжки №9 24.04.2002 позивач прийняла присягу державного службовця, №23 04.02.2011 – прийнята присяга посадової особи місцевого самоврядування.

За загальним правилом прийняття на службу в органи місцевого самоврядування, крім виборних посад, проводиться на конкурсній основі.

Тимчасово на час відсутності посадових осіб органів місцевого самоврядування для виконання їх повноважень на посаду, що не є вакантною, за розпорядженням голови органу місцевого самоврядування може бути прийнято особу за строковим трудовим договором (контрактом).

Позивачем не обґрунтовано порушення вимог законодавчих актів щодо працевлаштування ОСОБА_1 та/або сплати середнього заробітку Баштечківською сільською радою, не надано доказів відсутності порушень протягом бюджетного періоду з боку Павлівської сільської ради (доказів правонаступництва не надано, юридична особа не припинена а.с.116-117) під час звільнення позивача за відсутності звернення позивача до комісії з реорганізації та відмови у працевлаштуванні.

Виконавчі комітети на підставі частин 1, 2 статті 11 Закону №280/97-ВР є виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад. Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади. Крім того, статті 26, 27 Закону №280/97-ВР передбачають окремі та різні за обсягом повноваження сільської ради та її виконавчого комітету.

Відповідно до частини 1 статті 50 Закону №280/97-ВР секретар сільської, селищної, міської ради працює в раді на постійній основі. Секретар ради обирається радою з числа її депутатів на строк повноважень ради за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови. Пропозиція щодо кандидатури секретаря ради може вноситися на розгляд ради не менш як половиною депутатів від загального складу відповідної ради у разі, якщо: на день проведення першої сесії сільської, селищної, міської ради, обраної на чергових виборах, не завершені вибори відповідно сільського, селищного, міського голови; рада не підтримала кандидатуру на посаду секретаря ради, запропоновану відповідним сільським, селищним, міським головою; протягом тридцяти днів з дня відкриття першої сесії сільської, селищної, міської ради відповідний сільський, селищний, міський голова не вніс кандидатуру на посаду секретаря ради; на наступній черговій сесії після виникнення вакансії секретаря ради у зв`язку з достроковим припиненням його повноважень відповідний сільський, селищний, міський голова не вніс на розгляд ради кандидатуру на посаду секретаря ради; посада секретаря ради стає вакантною під час вакантності посади відповідного сільського, селищного, міського голови у зв`язку з достроковим припиненням його повноважень.

У разі якщо рада не підтримала кандидатуру, внесену на її розгляд не менш як половиною депутатів від загального складу відповідної ради згідно з пунктом 2 цієї частини, наступну пропозицію щодо кандидатури секретаря ради вносить відповідний сільський, селищний, міський голова.

Згідно з частиною 2 статті 50 Закону №280/97-ВР секретар сільської, селищної, міської ради не може суміщати свою службову діяльність з іншою посадою, у тому числі на громадських засадах, займатися іншою оплачуваною (крім викладацької, наукової і творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики із спорту) або підприємницькою діяльністю.

Депутат місцевої ради, обраний секретарем сільської, селищної, міської ради, головою, заступником голови районної, обласної, районної у місті ради, працює у відповідній раді на постійній основі і не може суміщати свою службову діяльність з іншою роботою, у тому числі на громадських засадах (за винятком викладацької, наукової та творчої у позаробочий час), займатися підприємницькою діяльністю, одержувати від цього прибуток, якщо інше не передбачено законом.

Рішенням відповідача від 05.11.2020 №1-1/VIІІ підтверджується початок повноважень новообраних депутатів восьмого скликання у 7 округах (а.с.103). У рішенні зазначено: прийняти до відома факт початку повноваження депутатів Баштечківської сільської ради восьмого скликання, зокрема округ № 5 – Гаряча Оксана Іванівна /Тинівка/.

На підставі рішення відповідача від 05.11.2020 № 1-4/VIІІ (а.с.17) повноваження позивача закінчилися.

Судом встановлено, що відповідь (лист відповідача від 27.11.2020 №406) щодо забезпечення рівноцінним місцем роботи або здійснення виплати на період працевлаштування за своїм змістом не відповідає вимогам Закону України «Про звернення громадян» з огляду на таке. У відповіді не окреслено аналіз запропонованих позивачем альтернатив вибору поведінки відповідача у контексті реалізації повноважень Баштечківської сільської ради, у т.ч. розпорядника коштів щодо послідовності попередніх виконуваних робіт/реалізації повноважень позивача у контексті твердження, що «забезпечити місцем роботи, окрім секретаря ради, буде суперечити вимогам статті 14 Закону №2493» сформульованого незрозуміло і нечітко (адже позивач згідно записів трудової у різні періоди обіймала посади секретаря Павлівської сільської ради, Тинівської сільської ради) у зв`язку із причинно-наслідковим характером умов обов`язку працевлаштування чи здійснення виплат відповідно до статті 18 КЗпП України, Закону України «Про статус депутатів місцевих рад». Передчасним є твердження відповідача про виплату 57148,56 грн з огляду на відповідь листом від 27.11.2020 №406 (а.с.25-31), де йдеться лише про виборну посаду у Тинівській сільській раді без зазначення періоду і зв`язку та послідовності трудового (страхового) стажу у системному зв`язку із правовим регулюванням спірних правовідносин.

Суд зазначає, що відповідно до пункту 20 частини 4 статті 42 Закону №280/97-ВР сільський, селищний, міський голова видає розпорядження у межах своїх повноважень.

Відповідно до частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Позивач не сформував вимоги і обґрунтування порушених прав та/або інтересів щодо отримання неповної і необґрунтованої відповіді на своє звернення, у зв`язку з чим, правомірно вийти за межі позовної вимоги і зобов`язати відповідача надати повну, мотивововану, об`єктивну відповідь на звернення від 24.11.2020 та/або скерувати до належної особи вирішення питань працевлаштування/відмови у працевлаштуванні позивача про забезпечення її місцем роботи або здійснення виплати середньої заробітної плати, що одержувала раніше на виборній посаді у Павлівській сільській раді, на період працевлаштування, але не більше шести місяців відповідно до статті 12 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та статті 33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад».

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування і районних державних адміністрацій» від 17.11.2020 № 1009-IX внесено зміни до Закону №280/97-ВР у розділі V «Прикінцеві та перехідні положення»: до прийняття закону про адміністративно-територіальний устрій України закінчення повноважень сільських, селищних, міських рад, їхніх виконавчих органів, а також реорганізація сільських, селищних, міських рад, їхніх виконавчих органів як юридичних осіб у зв`язку із змінами в адміністративно-територіальному устрої України здійснюються з урахуванням таких положень: у день набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною територіальною громадою, територія якої затверджена Кабінетом Міністрів України (далі - сформована територіальна громада), припиняються повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, обраних територіальними громадами, територія яких включена до території сформованої територіальної громади (далі - розформовані територіальні громади); після припинення повноважень сільських, селищних, міських рад, обраних розформованими територіальними громадами (далі - ради, що припиняються), їхні виконавчі комітети продовжують здійснювати свої повноваження до затвердження сільською, селищною, міською радою, обраною сформованою територіальною громадою (далі - новообрана рада), персонального складу її виконавчого комітету. Протягом зазначеного строку сільський, селищний, міський голова, обраний сформованою територіальною громадою, очолює такі виконавчі комітети та входить до їх персонального складу.

Відповідно до ст.4 Закону України від 11.07.2020 №93-IV«Про статус депутатів місцевих рад» (далі - Закон України №93-IV) депутат місцевої ради набуває свої повноваження в результаті обрання його до ради відповідно до Закону України «Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів». Повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано. Інформація про підсумки виборів доводиться територіальною виборчою комісією до відома відповідної місцевої ради. Згідно із статтею 6 Закону №93-IV депутат місцевої ради здійснює свої повноваження, не пориваючи з виробничою або службовою діяльністю. Депутат місцевої ради, обраний секретарем сільської, селищної, міської ради, головою, заступником голови районної, обласної, районної у місті ради, працює у відповідній раді на постійній основі і не може суміщати свою службову діяльність з іншою роботою, у тому числі на громадських засадах (за винятком викладацької, наукової та творчої у позаробочий час), займатися підприємницькою діяльністю, одержувати від цього прибуток, якщо інше не передбачено законом.

Згідно з рішенням відповідача від 17.03.2020 №9-5/ VIІ «Про надання згоди на добровільне приєднання територіальних громад до Баштечківської сільської об`єднаної територіальної громади» відповідачем надано згоду на добровільне приєднання територіальних громад сіл Павлівка Павлівської сільської ради та Тинівка Тинівської сільської ради Жашківського району до Баштечківської сільської об`єднаної територіальної громади Жашківського району Черкаської області з центром у селі Баштечки.

Відповідно до рішення відповідача від 05.11.2020 №1-18/VIІІ «Про реорганізацію Павлівської сільської ради та виконавчого комітету Павлівської сільської ради шляхом приєднання до Баштечківської сільської ради та виконавчого комітету Баштечківської сільської ради» розпочато процедуру реорганізації юридичних осіб – Павлівської сільської ради та її виконавчого комітету шляхом приєднання до органів відповідача. Вирішено відповідача вважати правонаступником активів і пасивів, всіх майнових прав та обов`язків Павлівської сільської ради, а виконавчий комітет відповідача правонаступником виконавчого комітету Павлівської сільської ради. Утворено комісію з реорганізації Павлівської сільської ради та виконавчого комітету та їх зобов`язано подати на затвердження сесії відповідача акти приймання-передачі майна, основних засобів, нематеріальних активів та запасів. Призначено особу, уповноважену на вчинення дій, необхідних для державної реєстрації реорганізації Павлівської сільської ради та її виконавчого комітету шляхом внесення відповідних відомостей до ЄДР, яким є голова О.В.Рябоконь (а.с.30).

Рішенням відповідача від 05.11.2020 №1-19/VIІІ «Про виконання бюджетів Павлівської та Тинівської сільських рад до завершення бюджетного періоду» підтверджується, що на час проведення реорганізації вказаних сільських рад та їх виконавчих комітетів бюджети цих сільських рад, що об`єдналися, виконуються окремо до завершення бюджетного періоду, тобто до 31.12.2020. Функції головного розпорядника бюджетних коштів здійснює відповідач в особі сільського голови. Залишки коштів на кінець бюджетного періоду бюджетів вказаних сільських рад перераховуються до бюджету відповідача на підставі платіжних доручень за підписом сільського голови.

У разі коли колишній депутат місцевої ради до обрання на виборну посаду у раді перебував у трудових відносинах з підприємством (установою, організацією) незалежно від форми власності та виду діяльності, а надання попередньої або рівноцінної роботи йому на цьому підприємстві (установі, організації) або, за його згодою, на іншому неможливе, закон гарантує збереження за цим депутатом середньої заробітної плати на період його працевлаштування, але не більше шести місяців.

Гарантії для працівників, обраних на виборні посади, також встановлені статтею 118 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України), за приписами якої працівникам, звільненим від роботи внаслідок обрання їх на виборні посади в державних органах, а також у партійних, профспілкових, комсомольських, кооперативних та інших громадських організаціях, надається після закінчення їх повноважень за виборною посадою попередня робота (посада), а при її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою працівника, на іншому підприємстві, в установі, організації.

Під рівноцінною роботою (посадою) розуміють роботу (посаду), не нижче за кваліфікацією чи посадою, за якою особа працювала до обрання на виборну посаду (відповідного голови/секретаря).

У разі неможливості надання відповідної роботи (посади) на період працевлаштування за колишнім депутатом місцевої ради зберігається, але не більше шести місяців, середня заробітна плата, яку він одержував на виборній посаді у раді, що виплачується з відповідного місцевого бюджету. У разі, якщо колишній депутат місцевої ради має право на пенсійне забезпечення або йому призначена пенсія за віком, по інвалідності, у зв`язку із втратою годувальника, за вислугу років відповідно до закону, за ним не зберігається середня заробітна плата, яку він одержував на виборній посаді в раді. Час, коли колишній депутат тимчасово не працював у зв`язку з неможливістю надання йому попередньої або рівноцінної роботи (посади) безпосередньо після закінчення строку його повноважень, зараховується, але не більше шести місяців, до страхового стажу і стажу роботи (служби) за спеціальністю, за якою депутат працював до обрання у місцеву раду, де він виконував свої обов`язки на постійній основі. Право на отримання середнього заробітку, отриманого на виборній посаді, має особа, якщо вона не є пенсіонером та не була забезпечена роботою після припинення повноважень. Такий заробіток зберігається на період 6 місяців і належить виплаті з відповідного місцевого бюджету.

Згідно з частиною 2 статті 8 Закону №280/97-ВР повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, обраних територіальними громадами, що об`єдналися, завершуються в день набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною об`єднаною територіальною громадою. Після завершення повноважень сільських, селищних, міських рад, обраних територіальними громадами, що об`єдналися, їхні виконавчі комітети продовжують здійснювати свої повноваження до затвердження сільською, селищною, міською радою, обраною об`єднаною територіальною громадою, персонального складу її виконавчого комітету. Протягом зазначеного строку сільський, селищний, міський голова, обраний об`єднаною територіальною громадою, очолює такі виконавчі комітети та входить до їх персонального складу. Після завершення повноважень сільського голови, який одноособово виконував функції виконавчого органу сільської ради у територіальній громаді, що увійшла до об`єднаної територіальної громади, відповідні функції одноособово виконує сільський, селищний, міський голова, обраний об`єднаною територіальною громадою, з дня набуття ним повноважень до затвердження відповідною сільською, селищною, міською радою персонального складу її виконавчого комітету. Відповідно до ч.1 ст.8 Закону України №280/97-ВР об`єднана територіальна громада вважається утвореною за цим Законом з дня набрання чинності рішеннями всіх рад, що прийняли рішення про добровільне об`єднання територіальних громад, або з моменту набрання чинності рішенням про підтримку добровільного об`єднання територіальних громад на місцевому референдумі та за умови відповідності таких рішень висновку, передбаченому частиною четвертою статті 7 цього Закону.

Доказів, що відповідач є правонаступником всього майна, прав та обов`язків Павлівської сільської ради матеріали справи не містять.

Частиною 4 статті 8 Закону №280/97-ВР встановлено, що з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною об`єднаною територіальною громадою, у порядку, визначеному цим Законом, здійснюється реорганізація відповідних юридичних осіб – сільських, селищних, міських рад, обраних територіальними громадами, що об`єдналися, та розміщених поза адміністративним центром об`єднаної територіальної громади, шляхом їх приєднання до юридичної особи - сільської, селищної, міської ради, розміщеної в адміністративному центрі об`єднаної територіальної громади. Після завершення реорганізації відповідні юридичні особи – сільські, селищні, міські ради припиняються у порядку, визначеному цим Законом.

Відповідно до частини 5 статті 8 Закону №280/97-ВР з дня затвердження сільською, селищною, міською радою, обраною об`єднаною територіальною громадою, персонального складу її виконавчого комітету у порядку, визначеному цим Законом, здійснюється реорганізація відповідних юридичних осіб – виконавчих комітетів відповідних сільських, селищних, міських рад, розміщених поза адміністративним центром об`єднаної територіальної громади, шляхом їх приєднання до юридичної особи – виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради, розміщеної в адміністративному центрі об`єднаної територіальної громади. Після завершення реорганізації відповідні юридичні особи – виконавчі комітети сільських, селищних, міських рад припиняються у порядку, визначеному цим Законом.

Згідно з частини 6 статті 8 Закону №280/97-ВР реорганізація юридичних осіб – сільських, селищних, міських рад та їхніх виконавчих комітетів у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється без повідомлення про неї органу, що здійснює державну реєстрацію, а також без збирання вимог кредиторів, отримання їхньої згоди. Відповідно до ч.7 ст.8 Закону України №280/97-ВР під час проведення реорганізації юридичних осіб – сільських, селищних, міських рад та їхніх виконавчих комітетів повноваження з управління справами таких юридичних осіб здійснює сільський, селищний, міський голова, обраний об`єднаною територіальною громадою. Згідно з частини 9 статті 8 Закону України №280/97-ВР бюджети територіальних громад, що об`єдналися, виконуються окремо до закінчення бюджетного періоду з урахуванням особливостей, встановлених цією частиною.

Матеріали справи не містять доказів про те, що позивач до закінчення бюджетного періоду і на час звернення до суду отримала відмову з урахуванням мотивів проведення/не проведення виплат за рахунок бюджетних асигнувань (кошторисних призначень) Павлівської сільської ради.

Згідно відомостей з ЄДР (https://bashtechki.gr.org.ua/rishennyaradi/rishennya-sesiyi-1-18-viii/) Павлівська сільська рада з 09.11.2020 перебуває у стані припинення, проте на час розгляду справи не припинена.

Строки, протягом яких відповідач або інша уповноважена особа (ліквідаційна комісія) має виконати зазначений обов`язок запропонувати надати чи обґрунтовано відмовити у наданні рівноцінної роботи, законодавством чітко не врегульовано. До часу працевлаштування такій особі повинна бути збережена середня заробітна плата, але не більше 6 місяців. У разі відмови особи від працевлаштування обов`язок роботодавця зі збереження такого заробітку особи припиняється.

У разі, якщо особа не працювала на жодній, крім виборних посад, відповідач не має об`єктивної можливості надати їй попередню, тобто виборну посаду, проте не позбавлений обов`язку запропонувати рівноцінну, тобто, згідно з рівнем її кваліфікації тощо роботу в своїй чи іншій установі, організації, підприємстві.

Відповідач не довів суду належними і достовірними доказами, що у спірних правовідносинах не є належним відповідачем та мотивовано відмовив чи пропонував позивачу працевлаштування.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з статтею 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, що є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Суд дійшов висновку про передчасність обрання позивачем саме такого способу захисту права, позаяк повноваження припинені 05.11.2020, до суду звернулася 10.12.2020, тобто заявлена сума коштів за 6 місяців, що тривають, є необґрунтованою. Суд не наділений повноваженням вирішити правовідносини, що на дату звернення позивача не виникли.

Відповідно до пункту 4 частини 2 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Оцінюючи бездіяльність відповідача щодо не розгляду у встановленому порядку заяви позивача від 24.11.2020 № 124 за критеріями частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку, що Баштечківська сільська рада Уманського району Черкаської області не прийнявши рішення за заявою позивача/не направивши заяву за належністю допустила протиправну бездіяльність, позаяк відповідач під час вирішення питання про забезпечення працевлаштування та/або виплаті середнього заробітку на період працевлаштування позивачки діяв не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що встановлені Конституцією та законами України, необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, без врахування необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав позивача і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), а тому суд дійшов висновку, що належним способом захисту прав позивача є визнання протиправною бездіяльності Баштечківської сільської ради Уманського району Черкаської області та зобов`язання повторно розглянути заяву позивачки, прийнявши рішення (розпорядження) з урахуванням висновків, викладених у рішення суду.

Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, під час часткового задоволення позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. Враховуючи, що позов задоволено частково, а позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 1 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір», суд дійшов висновку про відсутність підстав для вирішення питання розподілу судових витрат.

Керуючись статтями 2, 6-16, 19, 73-78, 90, 118, 139, 242-246, 255, 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Баштечківської сільської ради Уманського району Черкаської області щодо не мотивованого і не об`єктивного розгляду заяви ОСОБА_1 від 24.11.2020 вх № 124.

Зобов`язати Баштечківську сільську раду Уманського району Черкаської області розглянути заяву ОСОБА_1 від 24.11.2020 вх № 124 та прийняти рішення з урахуванням висновків, викладених у рішенні суду.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, що може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення може бути оскаржене у апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу VII Перехідних положень та з урахуванням пункту 3 розділу VI Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Учасники справи:

позивач: ОСОБА_1 [ АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ];

відповідач: Баштечківська сільська рада Уманського району Черкаської області [вул. Миру, 8, с.Баштечки, Жашківський район, Черкаська область, 19222, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 26324527];

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: виконавчий комітет Баштечківської сільської ради [вул. Миру, 8, с.Баштечки, Жашківський район, Черкаська область, 19222, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 04408637].

Повне судове рішення складено 18.03.2021.

Суддя Л.В. Трофімова