Рішення № 95658656, 19.03.2021, Центральний районний суд міста Маріуполя (до 25.04.2025 - Жовтневий районний суд м. Маріуполя)

Дата ухвалення
19.03.2021
Номер справи
263/10603/20
Номер документу
95658656
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 263/10603/20

Провадження № 2/263/468/2021

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

19 березня 2021 року місто Маріуполь

Жовтневий районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі головуючого судді Шатілової Л.Г., при секретарі Ничипорук А.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Маріуполі в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно сплачених грошових коштів адресної допомоги,

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача звернулася до суду з позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення надмірно сплачених грошових коштів адресної допомоги. В обґрунтування позовних вимог зазначила, що 05.07.2018 року відповідач звернувся до департаменту із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, на себе та на дочку ОСОБА_2 . Оскільки ОСОБА_1 виплату раніше було припинено відповідно до п. 7 Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 01.10.2014 року (далі за текстом - Порядку), рішенням департаменту від 21.08.2018 року відповідачу, як уповноваженому представнику сім`ї, допомогу було призначено на доньку ОСОБА_3 на період з 05.07.2018 року по 04.01.2019 року у розмірі 1000 грн. 04.02.2019 року відповідач знову звернувся за призначенням щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам, та рішенням департаменту від 15.02.2019 року відповідачу було призначено допомогу на період з 04.02.2019 року по 03.08.2019 року у розмірі 1000 грн. 06.08.2019 року відповідач звернувся із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам, та рішенням департаменту від 27.08.2019 року відповідачу було призначено допомогу на період з 06.08.2019 року по 05.02.2020 року у розмірі 1000 грн. У своїх заявах відповідач зазначав, що а ні він, а ні члени його родини, не має у власності житлового приміщення/частини житлового приміщення, яке розташовано в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія, населені пункти, на території яких органи державної влади не здійснюють своїх повноважень, та населені пункти, що розташовані на лінії розмежування. Головним державним соціальним інспектором управління було здійснено перевірку наявності у відповідача іншого житла, та згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно № 195541254 від 03.01.2020 року, у власності відповідача є 11/25 часток житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 , починаючи з 24.07.2018 року. У зв`язку із викладеним, відповідач не має права на отримання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам з 01.08.2018 року, про що було прийнято відповідне рішення департаменту № 69/111 від 31.01.20202 року. За період з 01.08.2018 року по 31.01.2020 року відповідачу безпідставно виплачувалась щомісячна адресна допомога внутрішньо переміщеним особам, розмір якої складає 16 957,37 грн.. 11.02.2020 року департаментом на адресу відповідача було направлено повідомлення про відшкодування надмірно виплачених коштів адресної допомоги, однак відповідач добровільно зазначені кошти позивачу не повернув, у зв`язку із чим позивач змушений був звернутись до суду з відповідним позовом.

Відповідач своїм правом на подачу відзиву не скористалась.

Ухвалою Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області від 30 вересня 2020 року відкрито провадження у справі, розгляд указаної цивільної справи вирішено проводити у порядку спрощеного позовного провадження, роз`яснено учасникам їх право та строки на подачу відзиву на позов та відповіді на відзив.

Ухвалою Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області від 26 січня 2021 року відмовлено у прийнятті зустрічної позовної заяви ОСОБА_1 до позивача про визнання визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії та об`єднанні з первісним позовом.

Представник позивача надала до суду заяву про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги підтримала та просила задовольнити у повному обсязі, не заперечувала проти заочного розгляду справи.

Відповідач у судове засідання повторно не з`явилася з невідомих суду причин, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. Заяви про розгляд справи за йогног відсутністю або відзив суду не надав, про причини неявки не повідомив, що, відповідно до ст. 223 ЦПК України, не перешкоджає розгляду справи по суті.

Фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється у відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у зв`язку з розглядом справи за відсутності учасників справи.

У зв`язку з повторною неявкою в судове засідання належним чином повідомленого про дату, час та місце судового засідання відповідача, який не повідомив про причини неявки, суд вважає за можливе проводити заочний розгляд справи та ухвалити заочне рішення.

Судом досліджуються саме представлені позивачем письмові докази на підтвердження тих обставин, на які він посилається, інших суду не представлено та про їх витребування перед судом не порушувалося клопотань.

Суд, вирішуючи питання, передбачені ст. ст. 12, 264 ЦПК України, виходить з такого.

Судом установлено, що відповідач ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується копією паспорту серії НОМЕР_1 , виданого Приморським РС у місті Маріуполі ГУ ДМС у Донецькій області 11.03.2016 року.

05 липня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. У зазначеній заяві, серед іншого, відповідач зазначив, що а ні він, а ні члени його родини, не мають у власності житлового приміщення/частини житлового приміщення, яке розташовано в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія, населені пункти, на території яких органи державної влади не здійснюють своїх повноважень, та населені пункти, що розташовані на лінії розмежування.

Рішенням Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради від 21 серпня 2018 року ОСОБА_1 призначено допомогу переміщеним особам на проживання, у розмірі 1000 грн. щомісячно, на період з 05 липня 2018 року по 04 січня 2019 року.

04 лютого 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. У зазначеній заяві, серед іншого, відповідач зазначив, що а ні він, а ні члени його родини, не мають у власності житлового приміщення/частини житлового приміщення, яке розташовано в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія, населені пункти, на території яких органи державної влади не здійснюють своїх повноважень, та населені пункти, що розташовані на лінії розмежування.

Рішенням Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради від 15 лютого 2019 року ОСОБА_1 призначено допомогу переміщеним особам на проживання, у розмірі 1000 грн. щомісячно, на період з 04 лютого 2019 року по 03 серпня 2019 року.

06 серпня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. У зазначеній заяві, серед іншого, відповідач зазначив, що а ні він, а ні члени його родини, не мають у власності житлового приміщення/частини житлового приміщення, яке розташовано в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія, населені пункти, на території яких органи державної влади не здійснюють своїх повноважень, та населені пункти, що розташовані на лінії розмежування.

Рішенням Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради від 27 серпня 2019 року ОСОБА_1 призначено допомогу переміщеним особам на проживання, у розмірі 1000 грн. щомісячно, на період з 06 серпня 2019 року по 05 лютого 2020 року.

Як вбачається з копії Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно № 195541254 від 03.01.2020 року, ОСОБА_1 на праві власності належить 11/25 часток житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 , починаючи з 24.07.2018 року на підставі договору дарування.

Рішенням Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради № 69/111 від 31 січня 2020 року встановлено, що виникла переплата щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за період з 01 серпня 2018 року по 31 січня 2020 року, у зв`язку із тим, що заявник володіє нерухомістю за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідно до протоколу розрахунку надмірно сплачених коштів № 612041, загальна сума надмірно виплачених коштів ОСОБА_1 становить 16957,37 грн.

07 лютого 2020 року Департамент соціального захисту населення Маріупольської міської ради звернувся до ОСОБА_1 з повідомлення про відшкодування надмірно виплачених коштів у сумі 16957,37 грн., на який відповідач не відреагував та грошові кошти не повернув.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 року № 1706-VII, внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Згідно п. п. 2, 3 від 20.10.2014 ст. 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв`язання проблем, пов`язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина-інвалід та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.

Як вбачається зі змісту ч. 1 ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи; Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.

Пунктом 2 Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 01.10.2014 року, визначено, що грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, їх дітям, які народилися після дати початку проведення антитерористичної операції, тимчасової окупації або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації та взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців..

Відповідно до п. 3 вказаного Порядку, грошова допомога внутрішньо переміщеним особам призначається на сім`ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди у довільній формі про виплату йому грошової допомоги від інших членів сім`ї (далі - уповноважений представник сім`ї).

Відповідно до п. 6 Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, грошова допомога не призначається у разі, коли: будь-хто із членів сім`ї має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України №1085-р від 07 листопада 2014 року було затверджено перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення.

Місто Маріуполь Донецької області не входить до зазначеного переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення.

Відповідно до п. 11 Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, уповноважений представник сім`ї, якому призначено грошову допомогу, зобов`язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня виникнення таких обставин.

Суми грошової допомоги, надмірно виплачені внаслідок подання недостовірних документів, неповідомлення про зміну обставин, які впливають на виплату грошової допомоги, повертаються уповноваженим представником сім`ї самостійно. У разі неможливості добровільного повернення або утримання надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються в судовому порядку.

Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Таким чином, оскільки відповідач у встановленому порядку не повідомив про настання обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, а саме придбання у власність частини житлового будинку на території населеного пункту, який не входить до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, в результаті чого відповідачу безпідставно були нараховані та виплачені кошти щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, відповідач зазначені кошти в добровільному порядку не повернув, у зв`язку із чим вони підлягають стягненню з відповідача на користь позивача в судовому порядку.

Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно задоволених позовних вимог.

При подачі позову до суду позивачем сплачений судовий збір у розмірі 2102 грн. і такий у відповідності до положень ст. 141 ЦПК України підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.

На підставі ст.ст. 1, 4, 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», п.п. 2, 3, 6, 11 Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 01.10.2014 року, керуючись ст.ст. 4, 12, 13, 76–81, 84, 89, 141, 263–265, 280 ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно сплачених грошових коштів адресної допомоги - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради надмірно виплачені кошти щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послу за період з 01 серпня 2018 року по 31 січня 2020 року у розмірі 16 957 (шістнадцять тисяч дев`ятсот п`ятдесят сім) гривень 37 копійок.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради судовий збір у сумі 2102 (дві тисячі сто дві) гривні.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду може бути оскаржене позивачем до апеляційного суду Донецької області через Жовтневий районний суд м. Маріуполя Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Із повним текстом рішення суду можна ознайомитися у Єдиному державному реєстрі судових рішень за адресою: http://www.reyestr.court.gov.ua.

Відомості про сторін у справі:

Департамент соціального захисту населення Маріупольської міської ради, код ЄДРПОУ 41336065, юридична адреса: пр. Миру, 70, м. Маріуполь, Донецька область.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , проживає за адресою: АДРЕСА_3 .

Суддя Л.Г. Шатілова