
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 березня 2021 р. № 520/243/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мороко А.С., розглянувши у порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу № 520/243/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області про визнання відмови незаконною, зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати відмову Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, викладену в наказі від 23.12.2020 № 21253-СГ, у наданні дозволу ОСОБА_1 на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення/відновлення меж земельної ділянки в натурі/на місцевості для ведення особистого селянського господарства площею 2,000 га, яка розташована за межами населених пунктів на території Вишнівської сільської ради Балаклійського району Харківської області та перебуває у її постійному користуванні згідно державного акту на право постійного користування землею серія ІІІ-ХР № 006283 від 04.09.2001 незаконною;
- зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Харківській області, задовольнити заяву від 22.10.2020, надавши відповідний дозвіл.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що Головне управління Держгеокадастру у Харківській області, протиправно відмовив у наданні дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення/відновлення меж земельної ділянки в натурі/на місцевості для ведення особистого селянського господарства площею 2,000 га, яка розташована за межами населених пунктів на території Вишнівської сільської ради Балаклійського району Харківської області та перебуває у постійному користуванні згідно державного акту на право постійного користування землею серія ІІІ-ХР № 006283 від 04.09.2001.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 18.01.2021 відкрито спрощене провадження по даній справі та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.
09.02.2021 від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити у задоволенні позову, оскільки наказ Головного управління Держгеокадастру у Харківській області № 21253-СГ від 23.12.2020 є правомірним, підстави для його скасування відсутні.
Відповідно до частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно зі статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
22.10.2020 ОСОБА_1 через представника звернулась до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області із заявою про надання дозволу ОСОБА_1 на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення/відновлення меж земельної ділянки в натурі/на місцевості для ведення особистого селянського господарства площею 2,000 га, яка розташована за межами населених пунктів на території Вишнівської сільської ради Балаклійського району Харківської області та перебуває у її постійному користуванні згідно державного акту на право постійного користування землею серії ІІІ-ХР № 006283 від 04.09.2001.
Наказом відповідача № 21253-СГ від 23.12.2020 відмовлено позивачу у наданні дозволу на розроблення технічної документації щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У вказаному наказі Головне управління Держгеокадастру у Харківській області зазначило, що згідно з доданими до заяви державним актом на право постійного користування землею серії ІІІ-ХР № 006283 від 04.09.2001 земельна ділянка площею 2,0 га перебуває у постійному користуванні ОСОБА_1 для ведення особистого підсобного господарства; до заяви не додані графічні матеріали, які підтверджують ідентичність місця розташування земельної ділянки, виділеної у 2001 році та місця розташування бажаної земельної ділянки; з метою недопущення порушення вимог діючого земельного законодавства при зверненні громадянина, зацікавленого у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, необхідно додати земельно - кадастрову документацію, на підставі якої були винесені межі земельної ділянки в натуру (на місцевість), згідно доданого державного акта на право постійного користування землею.
Не погоджуючись із вказаним наказом, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Щодо вирішення справи по суті, суд вказує наступне.
Правовідносини у сфері забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель регламентуються Земельним кодексом України.
Приписами п. б ч.1 ст.121 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності, зокрема для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.
Статтею 25 Закону України «Про землеустрій» № 858-IV від 22 травня 2003 року визначено види документації із землеустрою, до яких, крім проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, належать, зокрема, технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); технічна документація із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок.
Частиною другою статті 55 Закону України "Про землеустрій" передбачено, що встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється на основі технічної документації із землеустрою, якою визначається місцеположення поворотних точок меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Згідно з ч.8 ст. 55 Закону України "Про землеустрій" у разі якщо на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) передбачається здійснити передачу земельних ділянок державної чи комунальної власності у власність чи користування, така технічна документація розробляється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади, органом місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Земельного кодексу України (у випадках, передбачених законом).
Відповідно до частини 1 статті 123 Земельного кодексу України надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу.
Відповідно до положень частини 6 статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Згідно з частиною 7 статті 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб`єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін. У разі, якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Судом встановлено, що спірний наказ Головного управління Держгеокадастру у Харківській області № 21253-СГ від 23.12.202 щодо розгляду клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою не містить визначених частиною 7 статті 118 Земельного кодексу України підстав для відмови у задоволенні заяви про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, що є порушенням вказаної норми Земельного кодексу України.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про те, що відповідач протиправно відмовив позивачу у наданні дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення/відновлення меж земельної ділянки в натурі/на місцевості для ведення особистого селянського господарства площею 2,000 га, яка розташована за межами населених пунктів на території Вишнівської сільської ради Балаклійського району Харківської області та перебуває у її постійному користуванні згідно державного акту на право постійного користування землею серії ІІІ-ХР № 006283 від 04.09.2001.
Таким чином, позовні вимоги в частині визнання відмови Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, викладену в наказі від 23.12.2020 № 21253-СГ, у наданні дозволу ОСОБА_1 на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення/відновлення меж земельної ділянки в натурі/на місцевості для ведення особистого селянського господарства площею 2,000 га, яка розташована за межами населених пунктів на території Вишнівської сільської ради Балаклійського району Харківської області та перебуває у її постійному користуванні згідно державного акту на право постійного користування землею серії ІІІ-ХР № 006283 від 04.09.2001 незаконною підлягають задоволенню.
Стосовно посилань представника Головного управління Держгеокадастру у Харківській області на те, що надання дозволу на розробку проекту землеустрою є його дискреційними повноваженнями, як на підставу відмови в задоволенні позову, суд вказує наступне.
Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 118 Земельного кодексу України передбачає виключний перелік підстав відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою, проте, відповідач відмовляє позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою з підстав, які не передбачені вказаною нормою Земельного кодексу.
Зобов`язання Головного управління Держгеокадастру у Харківській області надати дозвіл на розроблення документації в даному випадку не буде втручанням суду в його дискреційні повноваження, а буде обґрунтованим способом захисту порушеного права позивача, оскільки відповідач протиправно надав останньому формальну відмову з підстав, не передбачених діючим законодавством.
Оскільки процес надання позивачу формальних відмов може тривати безкінечно, то в даному випадку єдиним правильним способом захисту порушеного права є зобов`язання відповідача надати дозвіл на розроблення документації із землеустрою.
Отже, позовні вимоги про зобов`язання Головного управління Держгеокадастру у Харківській області задовольнити заяву ОСОБА_1 від 22.10.2020 про надання дозволу ОСОБА_1 на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення/відновлення меж земельної ділянки в натурі/на місцевості для ведення особистого селянського господарства площею 2,000 га, яка розташована за межами населених пунктів на території Вишнівської сільської ради Балаклійського району Харківської області та перебуває у її постійному користуванні згідно державного акту на право постійного користування землею серії ІІІ-ХР № 006283 від 04.09.2001, надавши відповідний дозвіл підлягають задоволенню.
Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 118 Земельного кодексу України передбачає виключний перелік підстав відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою, проте, відповідач відмовляє позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою з підстав, які не передбачені вказаною нормою Земельного кодексу.
Згідно з частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області (місцезнаходження: вул. Космічна, 21, 8-9 поверх, м. Харків, 61145, ідентифікаційний код - 39792822) про визнання відмови незаконною, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати відмову Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, викладену в наказі від 23.12.2020 № 21253-СГ, у наданні дозволу ОСОБА_1 на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення/відновлення меж земельної ділянки в натурі/на місцевості для ведення особистого селянського господарства площею 2,000 га, яка розташована за межами населених пунктів на території Вишнівської сільської ради Балаклійського району Харківської області та перебуває у її постійному користуванні згідно державного акту на право постійного користування землею серії ІІІ-ХР № 006283 від 04.09.2001 незаконною.
Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Харківській області задовольнити заяву ОСОБА_1 від 22.10.2020 про надання дозволу ОСОБА_1 на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення/відновлення меж земельної ділянки в натурі/на місцевості для ведення особистого селянського господарства площею 2,000 га, яка розташована за межами населених пунктів на території Вишнівської сільської ради Балаклійського району Харківської області та перебуває у її постійному користуванні згідно державного акту на право постійного користування землею серії ІІІ-ХР № 006283 від 04.09.2001, надавши відповідний дозвіл.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Харківській області (ідентифікаційний код - 39792822) судовий збір у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн 00 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо справа розглядалась в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя А.С. Мороко