
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 березня 2021 р. Справа№200/1244/21-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Волноваського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) звернулася до суду з позовом до Волноваського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ідентифікаційний код 42169496, 85700, Донецька область, Волноваський район, м.Волноваха, вул.Обручева, 17) про визнання протиправним та скасування рішення від 23.10.2020 №397-394/Т-02/8-0576/20, зобов`язання нарахувати та виплатити грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення, відповідно до п.7-1 розділу ХV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». В обґрунтування зазначено, що з 1974 року позивач працювала у закладі на посаді, яка дає право на призначення пенсії за вислугу років, має страховий стаж більше 30 років, а відповідно до вимог до п.7-1 розділу ХV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» має право на отримання грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій.
08 лютого 2021 року ухвалою суду відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи.
Відповідачем надано відзив, в якому зазначено, що 14.05.2012 позивачу призначено пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Виплата одноразового допомоги при призначенні пенсії не здійснена. На час звернення із заявою про призначення пенсії за віком управління не мало змоги встановити з печатки підприємства, що проставлена у трудовій книжці, форму власності, а позивачем не надано документів, які підтверджують, що ясла-садок №25 селища Ольгинка належить до комунальної чи державної власності. Крім того, зазначив, що позивачем порушено строк звернення до суду, оскільки пенсія позивачу призначена у 2012 році, при цьому виплата разової грошової допомоги здійснюється одночасно з першою виплатою пенсії, яка призначена до виплати. Просив відмовити у задоволені позовних вимог.
Розглянувши заяви по суті суд встановив наступне.
05 червня 2012 року ОСОБА_1 звернулася до Управління Пенсійного фонду України Волноваського району із заявою про призначення пенсії за віком.
Згідно протоколу пенсійної справи ОСОБА_1 призначена пенсія за віком з 14.05.2012, загальний стаж складає 37 років 8 місяців 2 дні. Відомості щодо зарахування до спеціального стажу періодів роботи управлінням не надано. Із розрахунку стажу вбачається, що до загального стажу зараховані наступні періоди роботи: 20.08.1974-20.02.2007, 01.03.2007 – 30.04.2012.
23 жовтня 2020 року Волноваським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області на звернення позивача надана відповідь №397-394/Т-0576/20 в якій зазначено, що пенсію за віком позивачу призначено 14.05.2012 на загальних умовах відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Повідомлено, що при призначені пенсії за віком не надано документів, які підтверджували, що заклад, в якому позивач набула стаж відноситься до державної чи комунальної форми власності, право на отримання грошової допомоги визначено не було. Надана до звернення довідка від 19.10.2020 №23/01-15 повернута на адресу заявниці, оскільки в ній також відсутні відомості щодо визначення форми власності закладу Ольгинського ясла-садку.
Спірним є відмова у зарахуванні при розгляді питання про призначення грошової допомоги відповідно до п.7-1 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” до спеціального стажу роботи з 1974 року у закладі на посаді, яка дає право на призначення пенсії за вислугу років.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом визначається Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі - Закон № 1058).
У відповідності до частини другої статті 24 Закону №1058 страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом. Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Згідно частини першої статті 26 Закону №1058 особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.
Відповідно до п. 7-1. Розділу XV Прикінцеві положення Закону особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів; "е"-"ж" статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення. Виплата зазначеної грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до Порядку обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1191, до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» і «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», що передбачені переліком закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 №909 «Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років». Страховий стаж враховується в календарному обчисленні. При цьому допускається підсумовування страхового стажу за періоди роботи, які дають право на призначення пенсії відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Виплата грошової допомоги здійснюється органами Пенсійного фонду України одноразово у розмірі десяти місячних пенсій за рахунок коштів Державного бюджету України одночасно з першою виплатою пенсії, яка призначена до виплати.
Згідно з розділом 2 Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженого постановою КМУ від 04.11.1993 № 909, право на пенсію за вислугу років мають музичні керівники дошкільних навчальних закладів всіх типів.
З аналізу наведених норм законодавства можливо зробити висновок, що право особи на отримання грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій пов`язується з наявністю у неї необхідного спеціального страхового стажу роботи на певних визначених законодавством посадах (зокрема на посаді музичного робітника дошкільного навчального закладу всіх типів) й вихід на пенсію саме з цих посад в закладах та установах державної та комунальної форми власності, а також неотримання такою особою до моменту виходу на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" будь-якого іншого виду пенсії.
Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії визначається ст.62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-XII.
Згідно із цією статтею основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Зазначеній нормі відповідає п.1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637(далі - Порядок № 637), яким встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до п. 2.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою Правління ПФУ № 22-1 від 25.11.2005, до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637.
Згідно до п.20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Як вбачається з листа Волноваського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 23 жовтня 2020 року №397-394/Т-0576/20 позивачу відмовлено у призначенні грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день призначення пенсії, відповідно до пункту 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» та статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» у зв`язку з не врахуванням періоду роботи (починаючи з 1974 року) у закладі, форму власності якого неможливо визначити.
Суд не погоджується з позицією управлінням з огляду на наступне.
Відповідно до ч.1 ст.5 Закону України «Про дошкільну освіту» систему дошкільної освіти становлять: заклади дошкільної освіти незалежно від підпорядкування, типів і форми власності.
Згідно з ч.1 ст.12 Закону України «Про дошкільну освіту» відповідно до потреб громадян України створюються заклади дошкільної освіти, зокрема, дошкільні навчальні заклади (ясла, ясла-садок) для дітей де забезпечуються їх розвиток, виховання і навчання відповідно до вимог Базового компонента дошкільної освіти.
У примітці 2 до «Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років», затвердженого постановою КМУ від 04.11.1993 № 909, зазначено, що робота за спеціальністю в закладах, установах і на посадах, передбачених цим переліком, дає право на пенсію незалежно від форми власності або відомчої належності закладів і установ.
Судом встановлено, що трудова книжка позивача містить наступні записи: №1 – 20.08.1974 – про прийняття музробітником, №2 – 16.03.1978 – переведена вихователем Володимирського я/садка, №3 - №4 – 17.08.1981 – переведена на посаду музичного керівника Ольгинського я-садка, №7 – 25.06.2018 – назва дошкільний навчальний заклад ясла0садок №25 «Ромашка» змінена на Комунальний дошкільний навчальний заклад загального типу (ясла – садок) Ольгинської селищної ради 10.01.2017, №8 – продовжує працювати музичним керівником в КДНЗ №29 «Ромашка».
Крім того, до заяви про призначення пенсії додані довідки Володимирівської селищної ради та Ольгинської селищної ради про те, що ОСОБА_1 дійсно працювала з 20.08.1974 по 17.08.2018 музичним керівником в ясла садку смт.Володимирівка, а з 17.08.1981 – музичним керівником в Ольгинському ясла-садку №25.
29 жовтня 2020 року Ольгинською селищною радою видана довідка про те, що Ольгинський дошкільний навчальний заклад ясла-садок №25 «Ромашка» підпорядковується Ольгинській селищній раді, є комунальною власністю селищної ради з 1972 року по теперішній час. У 2017 році утворено юридичну особу на базі Ольгинського навчального закладу ясла-садок №25 «Ромашка» в смт.Ольгинка Волноваського району Донецької області з організаційно правовою формою – комунальна організація (установа, заклад), а саме Комунальний дошкільний навчальний заклад (ясла садок) №25 «Ромашка» загального типу Ольгинської селищної ради (скорочена назва – КДНЗ (ясла-садок) №25 «Ромашка»).
Враховуючи наведене, суд зауважує, що спеціальнмй трудовмй стаж позивача на посаді музичного керівника у дошкільному навчальному закладі, який дає право на пенсію за вислугу років на підставі пункту «е» статті 55 Закону № 1788-XII, перевищує 30 років, до призначення пенсії за віком не отримувала будь-яку пенсію, а тому суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 має право на нарахування та виплату грошової допомоги, яка передбачена п. 7-1 Розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV та Порядком № 1191.
Посилання відповідача на пропущення позивачем шестимісячного строку звернення до суду, передбаченого статтею 122 КАС України суд вважає безпідставним, оскільки відмова про призначення грошової допомоги позивачу викладена у листі від 23 жовтня 2020 року №397-394/Т-0576/20, інших рішень під час призначення пенсії управлінням не приймалося, повідомлення про відмову у призначенні грошової допомоги позивачу не надсилалися. Суд зауважує, що за захистом прав позивач звернувся 29.01.2021 (здано позов до поштового відділення), тобто в межах шестимісячного строку, визначеного в статті 122 КАС України.
Щодо обраного позивачем способу захисту прав, суд зазначає наступне.
В рамках адміністративного судочинства: дії - певна форма поведінки суб`єкта владних повноважень, яка полягає у здійсненні суб`єктом владних повноважень своїх обов`язків у межах наданих законодавством повноважень чи всупереч їм; бездіяльність - певна форма поведінки суб`єкта владних повноважень, яка полягає у невиконанні ним дій, які він повинен був і міг вчинити відповідно до покладених на нього посадових обов`язків згідно із законодавством України; рішення - нормативно-правовий акт або індивідуальний акт (нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб`єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування; індивідуальний акт - акт (рішення) суб`єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк).
Суд зауважує, що оскільки за своєю суттю лист-відповідь відповідача від 23 жовтня 2020 року №397-394/Т-0576/20, у розумінні КАС України, не є рішенням суб`єкта владних повноважень, а є листом, що складено в порядку Закону України «Про звернення громадян» та носить суто інформативний характер, суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог в частині його скасування.
Водночас, суд вважає що належним захистом прав позивача є визнання протиправною бездіяльності Волноваського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо нарахування та виплати грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі 10 місячних пенсій станом на день її призначення відповідно до п.7-1 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та зобов`язання здійснити певні щодо цього дії.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку щодо часткового задоволення позовних вимог.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Фактично, позовні вимоги задоволені, оскільки бездіяльність управління визнана протиправною, а вимога щодо зобов`язання вчинити певні дії є похідною.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, понесені позивачем судові витрати по сплаті судового збору у зазначеному розмірі підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань з управління.
Керуючись ст.ст.2-15,19-21,72-79,90,94,122,123,132,159-161,164,192-194,224-228,241-247,255,253-263,293-295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Волноваського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Волноваського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення відповідно до п.7-1 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Зобов`язати Волноваське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (ідентифікаційний код 42169496, 85700, Донецька область, Волноваський район, м.Волноваха, вул.Обручева, 17) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення відповідно до п.7-1 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
В задоволені позовних вимог в частині визнання протиправним та скасування рішення від 23.10.2020 №397-394/Т-02/8-0576/20 відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Волноваського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ідентифікаційний код 42169496, 85700, Донецька область, Волноваський район, м.Волноваха, вул.Обручева, 17) на користь ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга згідно положень статті 297 КАС України подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до Першого апеляційного адміністративного суду або через Донецький окружний адміністративний суд.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя О.О. Кошкош