
Справа № 577/1139/21
Провадження № 2-о/577/87/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 березня 2021 року м. Конотоп
Конотопський міськрайонний суд Сумської області
в складі: головуючого судді Потій Н.В.
за участю секретаря Подейко Т.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Конотоп цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Конотопський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Суми) про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території,-
В С Т А Н О В И В :
І. Стислий виклад позиції сторін.
ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою та прохає встановити факт смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Ясинувата Донецької області. Свої вимоги обґрунтовує тим, що вона є невісткою ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Ясинувата після довготривалої хвороби на постінфарктний кардіосклероз. Отримати свідоцтво про смерть у відділі реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнято відділом реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану». Зазначене місце смерті є тимчасово окупованою територією України, визначеною Верховною радою України Законом України від 15.04.2014 № 1207-VІІ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», постановою ВР України від 17.03.2015 № 254 -VІІІ «Про визначення окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями». Встановлення факту смерті необхідно для отримання свідоцтва про смерть.
ІІ. Заяви (клопотання) учасників справи. Інші процесуальні дії у справі
Ухвалою Конотопського міськрайонного суду від 12 березня 2021 року заяву ОСОБА_1 було залишено без руху.
17 березня 2021 року відкрито провадження у справі, справу призначено до судового розгляду о 14:30 год 17 березня 2021 року.
Заявник в судове засідання не з`явилася, надала заяву про розгляд справи у її відсутності, заявлені вимоги підтримує.
Заінтересована особа - надав лист з проханням розгляд справи провести без присутності представника відділу, при винесенні рішення покладаються на розсуд суду.
За таких обставин, суд розглядає справу за відсутності осіб, які беруть участь у справі, без здійснення фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
ІІІ. Фактичні обставини, встановлені Судом, та зміст спірних правовідносин.
З копії паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого 8 червня 2001 року Київським РВ РВ ДМУ УМВС України в Донецькій області, вбачається, що ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Ясинувата Донецької області. Згідно відмітки в паспорті місце реєстрації АДРЕСА_1 (а.с. 3).
Лікарське свідоцтво № 147 про смерть ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 в м. Ясинувата видано органом охорони здоров`я, що знаходиться на тимчасово окупованій території України (а.с. 6).
Відповідно до копії свідоцтва про смерть ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , помер ІНФОРМАЦІЯ_4 в м. Ясинувата. Місце державної реєстрації Відділ запису актів цивільного стану Ясинуватського міськрайонного управління юстиції Міністерства юстиції, свідоцтво про смерть видане органом, що знаходиться на тимчасово окупованій території України (а.с. 4).
14 грудня 2020 ОСОБА_1 видано свідоцтво про поховання ОСОБА_2 в м. Ясинувата (а.с. 5).
Медичне свідоцтво про смерть № 147 на померлого ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_2 , видане органом, що знаходиться на тимчасово окупованій території України (а.с. 6).
Відповідно до свідоцтва про народження батьками ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_6 , є: батько ОСОБА_2 , мати ОСОБА_4 .
Відповідно до свідоцтва про одруження 14.08.199 року ОСОБА_3 уклав шлюб з ОСОБА_1 , після укладення шлюбу прізвище дружини - ОСОБА_1 (а.с. 13).
16 березня 2021 року Конотопським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Суми) відмовлено ОСОБА_1 у проведенні державної реєстрації смерті оскільки заявником пред`явлено документ, виданий на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження (а.с. ).
ІV. Норми права.
Відповідно до ст.4 ЦПК України та ст.20 ЦК України кожна особа має право на звернення до суду з метою захисту своїх цивільних прав, свобод чи інтересів у разі їх порушення, невизнання або оспорювання.
На підставі ч. 1 ст.13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних або юридичних осіб в межах заявлених вимог і на підставі доказів, поданих учасниками або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Частиною 7 ст.19 ЦПК України визначено, що окреме провадження призначене для розгляду справ про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов для здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно ч. 1 ст.293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Частиною 2 ст.315 ЦПК України визначено, що у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Згідно п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду (ч.2 ст. 317 ЦПК України).
Згідно ч. 1 ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державною фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Пунктом 1 Глави 5 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану, затверджених наказом Міністерства юстиції України № 52/2 від 18.10.2000 р., передбачено, що підставами для проведення державної реєстрації смерті є: а) лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08.08.2006 р. № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 р. за № 1150/13024 (далі - медичне свідоцтво про смерть).
Відповідно до ч.1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання.
Встановлення факту смерті заявнику необхідно для отримання свідоцтва про смерть встановленого законодавством України зразка.
V. Оцінка суду.
Даючи оцінку допустимості наданих суду доказів, а саме документів, що видані органами та установами на тимчасово окупованій території України, суд керується положенням ч. 2 ст. 19 Конституції України, якою передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 3 статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правових режимів на тимчасово окупованих територіях України» передбачено, що будь-який акт виданий органами, передбаченими частиною 2 вказаної статті, є недійсним та не створює правових наслідків.
Разом із тим, під час вирішення питання щодо оцінки доказів у даній справі - встановлення факту смерті на окупованій території України, суд бере до уваги практику Європейського суду України з прав людини, яка відповідно до українського законодавства має застосовуватися судами при розгляді справ як джерело права.
Тобто, документи видані органами чи установами (зокрема лікарняними закладами), що знаходяться на тимчасово окупованій території України, як виняток можуть братися до уваги судом та оцінюватись разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв`язку під час розгляду справ у порядку ст. 317 ЦПК України.
Аналогічна позиція викладена в інформаційному листі Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ від 15 квітня 2016 року №9-1130/0/4-16.
Оцінюючи надані заявником докази, суд враховує висновки Європейського суду з прав людини по справам «Кіпр проти Туреччини», «Мозер проти Молдови і Росії» у яких суд застосовуючи «намібійський виняток» зазначав, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території та становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 року N 1085 «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» м. Ясинувата Донецької області належить до населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Зважаючи на викладене, оскільки заявнику відмовлено у державній реєстрації смерті свекра ОСОБА_2 , у зв`язку з пред`явленням документа, виданого на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження, у інший спосіб провести реєстрацію смерті та отримати свідоцтво про смерть неможливо, суд дійшов висновку, що заява про встановлення факту смерті підлягає задоволенню.
Та обставина, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Ясинувата Донецької області на тимчасово окупованій території, підтверджена дослідженими у справі доказами. Розумних сумнівів щодо достовірності даної обставини у суду немає. За таких обставин, вимоги щодо встановлення факту смерті особі на тимчасово окупованій території підлягають задоволенню
Відповідно до п.8) ч.1 ст. 430 ЦПК України суд допускає негайне виконання рішень у справах, зокрема про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України.
Керуючись ст. ст. 10, 12-13, 18, 258- 259, 263-265, 293- 294, 315, 317, 352, 354, 355, п.8) ч.1 ст. 430 ЦПК України, -
У Х В А Л И В:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Конотопський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Суми) про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території - задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_7 , місце народження м. Ясинувата Донецької області) помер ІНФОРМАЦІЯ_4 в місті Ясинувата Донецької області, Україна.
Допустити негайне виконання рішення суду.
Рішення може бути оскаржене до Сумського апеляційного суду через Конотопський міськрайонний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 17 березня 2021 року.
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 .
Заінтересована особа: Конотопський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Суми), місцезнаходження: м. Конотоп Сумської області, вул. Є.Коновальця, 13, код ЄДРПОУ 41855951.
Суддя Потій Н. В.