ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"25" січня 2010 р. Справа № 2а-2696/09/0970
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Суддя Остапюк С.В.
за участю секретаря Скорої Н.Д.,
представника позивача: Коломийської обєднаної державної податкової інспекції в Івано-Франківській області Тропця В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом: Коломийської обєднаної державної податкової інспекції в Івано-Франківській області до комунального підприємства «Лазня»про стягнення штрафних санкцій в розмірі 1605,64 гривень, -
ВСТАНОВИВ:
29.09.2009 року Коломийська обєднана державна податкова інспекція в Івано-Франківській області (далі - позивач) звернулася в суд з адміністративним позовом до комунального підприємства «Лазня»(далі - відповідач) про стягнення штрафних санкцій в розмірі 3104,16 гривень.
В судовому засіданні представник позивача змінив позовні вимоги, у звязку з частковим погашення відповідачем застосованих штрафних (фінансових) санкцій та просив стягнути з відповідача 1605,64 гривень.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивачем, при проведенні перевірки відповідача 30.05.2009 року виявлено порушення пунктів 11, 13 статті 3, статті 8 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", статті 3 Закону України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" та порушення абзацу 3 пункту 2.6 Постанови Правління Національного банку України за №637 від 15.12.2004 року «Про затвердження Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні». Позивачем за виявлені порушення до відповідача рішеннями про застосування штрафних (фінансових) санкцій за №№0006402320/0, 0006382320/0, 0006392320/0 від 12.06.2009 року до відповідача застосовані штрафні (фінансові) санкції. Несплачена відповідачем сума штрафних (фінансових) санкцій становить 1605,64 гривень.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав наведених у позовній заяві.
Відповідач в судове засідання не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши докази, суд прийшов до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити з таких мотивів.
Судом встановлено, що 30.05.2009 року співробітниками Коломийської обєднаної державної податкової інспекції в Івано-Франківській області була проведена перевірка субєкта господарської діяльності комунального підприємства «Лазня»з питань дотримання порядку проведення розрахунків за товари (послуг), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.
В результаті перевірки виявлені порушення: пунктів 11, 13 статті 3, а саме: не забезпечено відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків із сумою зазначеною в денному звіті реєстратора розрахункових операцій та порушено використання режиму попереднього програмування, за вказані порушення позивачем, рішенням за № 0006382320/0 від 12.06.2009 року застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 296,25 гривень; порушення статті 3 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», а саме: здійснено торгівельну діяльність без придбання торгового патенту, за дане порушення до відповідача, рішенням за № 0006402320/0 від 12.06.2009 року застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 2465,04 гривень; також виявлено порушення пункту 2.6 Постанови Правління Національного банку України за №637 від 15.12.2004 року «Про затвердження Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні», а саме: не оприбутковано готівку в касі, не здійснено облік готівкових коштів у повній сумі, як фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій, не виконані щоденні записи про рух готівки та суми розрахунків в повному обсязі, за такі порушення позивачем до відповідача, рішенням за № 0006392320/0 від 12.06.2009 року застосовані штрафні (фінансові) санкції в розмірі 450 гривень. Загальна сума застосованих штрафних (фінансових) санкцій до відповідача становить 3211,29 гривень.
Однак, відповідач тільки частково сплатив застосовані штрафні (фінансові) санкції, вказані обставини підтверджуються копіями платіжних доручень за № 131 від 17.08.2009 на суму 107,13 гривень, за № 172 від 12.10.2009 року на суму 535,13 гривень, за №186 від 09.11.2009 року на суму 321,13 гривень, за №195 від 30.11.2009 року на суму 321,13 гривень, за №218 від 28.12.2009 року на суму 321,13 гривень, на загальну суму 1605,65 гривень. Несплачені відповідачем штрафні (фінансові) санкції становлять розмір 1605,64 гривень.
Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»визначає правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Нормами пунктів 11, 13 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»передбачено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані, зокрема:
11) проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій з використанням режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості.
13) забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Статтею 17 «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»передбачено, що за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у розмірі п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у разі проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій без використання режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості.
Статтею 22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»передбачено, що у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позивачем правомірно, за невідповідність сум готівкових коштів в розмірі 42,25 гривень, рішенням за № 0006382320/0 від 12.06.2009 року до відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 296,25 гривень.
Закон України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності»визначає порядок патентування торговельної діяльності за готівкові кошти, а також з використанням інших форм розрахунків та кредитних карток, діяльності у сфері торгівлі іноземною валютою, діяльності з надання послуг у сфері грального бізнесу та побутових послуг, що провадиться суб'єктами підприємницької діяльності.
Відповідно частини 1 статті 2 вказаного Закону, торговий патент це державне свідоцтво, яке засвідчує право суб'єкта підприємницької діяльності чи його структурного (відокремленого) підрозділу займатися зазначеними в цьому Законі видами підприємницької діяльності.
Згідно частини 1 статті 3 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності»патентуванню підлягає торговельна діяльність, що здійснюється суб'єктами підприємницької діяльності або їх структурними (відокремленими) підрозділами у пунктах продажу товарів.
Відповідно частини 1 стаття 8 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності»суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють торговельну діяльність, операції з торгівлі готівковими валютними цінностями, операції з надання послуг у сфері грального бізнесу та побутових послуг, у разі порушення вимог цього Закону несуть таку відповідальність: за здійснення операцій з реалізації товарів, визначених частинами шостою, сьомою, восьмою та дев'ятою статті 3 цього Закону, без одержання пільгового торгового патенту або з порушенням порядку одержання та використання пільгового торгового патенту, передбаченого частиною другою статті 7 цього Закону, сплачують штраф у п'ятикратному розмірі вартості пільгового торгового патенту.
Суд приходить до висновку, що позивач правомірно, за порушення статті 3 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», рішенням за № 0006402320/0 від 12.06.2009 року до відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 2465,04 гривень.
Відповідно частини 1 статті 8 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»форма, зміст розрахункових документів, порядок реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій, а також форма та порядок подання звітності, пов'язаної із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій або використанням розрахункових книжок, встановлюються Державною податковою адміністрацією України.
Порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями), а також окремі питання організації банками роботи з готівкою визначено Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженим постановою Правління Національного банку України за №637 від 15.12.2004 року (далі - Положення).
У відповідності до пункту 2.6 Положення уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.
Абзацом 3 пункту 2.6 Положення передбачено, що у разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням реєстратора розрахункових операцій або використанням розрахункової книжки оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків реєстратора розрахункових операцій (даних реєстраційної книжки).
Як встановлено судом позивачем, при здійсненні розрахункових операцій не оприбутковано готівку в касі, не здійснено облік готівкових коштів у повній сумі, як фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій, не виконані щоденні записи про рух готівки та суми розрахунків в повному обсязі, а саме: згідно фіскального звіту за №670 від 24.05.2009 року сума виручки складала 722 гривні, однак, здійснено запис в книзі обліку розрахункових операцій на суму 632 гривні.
Статтею 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»установлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є субєктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу. За неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки вказаною статтею Указу встановлена відповідальність у вигляді штрафу в пятикратному розмірі неоприбуткованої суми.
Згідно пункту 1 постанови Національного банку України «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні»оприбуткування готівки проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.
Оскільки, позивачем не оприбутковано грошових коштів в повному обсязі та не зазначено в книзі обліку розрахункових операцій на повну суму, суд приходить до висновку, що позивачем порушено абзац 3 пункту 2.6 Положення про проведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України та Указ президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки», а наявність таких дій позивача є протиправними.
Суд приходить до висновку, що позивачем правомірно рішенням за № 0006392320/0 від 12.06.2009 року застосовані до відповідача штрафні (фінансові) санкції в розмірі 450 гривень за не оприбуткування грошових коштів в повному обсязі.
У відповідності до статті 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», статті 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»та статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного, плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», стягнення застосованих, але не сплачених відповідачем штрафних (фінансових) санкцій здійснюються за рішенням суду.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає правомірним застосування Коломийською обєднаною державною податковою інспекцією в Івано-Франківській області, рішеннями за №№0006402320/0, 0006382320/0, 0006392320/0 від 12.06.2009 року, штрафних (фінансових) санкцій до комунального підприємства «Лазня»за порушення норм з регулювання обігу готівки, застосування реєстраторів розрахункових операцій та патентування, а позовні вимоги, про стягнення застосованих та несплачених сум штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 1605,64 гривень такими, що підлягають до задоволення.
На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з комунального підприємства «Лазня», 78200, вулиця Гетьманська, 9, місто Коломия, Івано-Франківська область, код ЄДРПОУ 30196909 в дохід державного бюджету штрафні (фінансові) санкції в розмірі 1605 (одна тисяча шістсот пять) гривень 64 копійки, застосовані рішеннями за №№0006402320/0, 0006382320/0, 0006392320/0 від 12.06.2009 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України про апеляційне оскарження постанови подається заява протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у 20-денний строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя:Остап'юк С.В.
Постанова складена в повному обсязі 29.01.2010 року.