ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 квітня 2010 року <Текст >Справа № 2а-1741/10/0870
(12 год. 40 хв.)
Запорізький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді ЩербакаА.А., при секретарі Запара О.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя до фізичної особи підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафних санкцій,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя до фізичної особи підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафних санкцій у сумі 9399грн. 00 коп..
В позові вказано, що фізична особа-підприємець ОСОБА_1 має борг зі сплати штрафних санкцій за порушення норм обігу готівки та про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг у розмірі 9399 грн. 00 коп.. Заборгованість виникла в результаті проведення податковим органом перевірки СПД ОСОБА_1 з питань дотримання субєктом господарювання порядку проведення розрахунків за товари, вимог з регулювання обігу готівки та наявності торгових патентів і ліцензій, якою було встановлено порушення вимог Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затвердженого Постановою НБУ від 15.12.2004 року №637. Просить стягнути заборгованість перед бюджетом зі штрафних санкцій у розмірі 9399 грн. 00 коп..
У судовому засіданні від представника позивача подана заява про зменшення позовних вимог. Зазначає, що відповідачем частково сплачений борг зі штрафних санкцій у сумі 1100 грн. 00 коп. . Просить стягнути з фізичної особи підприємця ОСОБА_1 борг зі штрафних санкцій у сумі 8299 грн. 00 коп.. Відповідно до положень ст. ст. 51, 137 КАС України позивач може змінити позовні вимоги протягом всього часу судового розгляду, подавши письмову заяву, яка приєднується до справи. Зміна позовних вимог прийнята судом.
У судовому засіданні представник позивача уточнені позовні вимоги підтримав, просив задовольнити їх у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не зявився, про дату час та місце повідомлявся належним чином, судова повістка повернулася не врученою з відміткою пошти «за вказаною адресою не проживає».
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є фізичною особою субєктом підприємницької діяльності, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, зареєстрований відділом реєстрації та єдиного реєстру Орджонікідзевської районної адміністрації, взята на облік у ДПІ в Орджонікідзевському районі і є платником загальнообовязкових податків і зборів.
26.03.2009 співробітниками Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя було проведено перевірку за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій. За результатами перевірки було складено акт №0158/08/29/23/2867901194, яким встановлено порушення вимог пп. 2.6. п. 2 Положення «Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затвердженою Постановою Національного банку України від 15.12.2004 року №637, а саме не оприбуткування готівки у книзі обліку доходів і витрат підприємця. Акт підписаний відповідачем 26.03.2009.
На підставі акта перевірки, на підставі ст. ст. 17, 22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», відповідно до вимог пп. 7.1 п. 7 Наказу ДПА України «Про затвердження порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень рішень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій» від 21.06.2001 року, ДПІ у Орджонікідзевському районі було прийняте рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій форми «С» № 239 від 03.04.2009 року, яке було направлене відповідачу поштою, про що свідчить копія поштового повідомлення, що знаходиться у матеріалах справи. Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій повернулося з відміткою пошти «за закінченням терміну зберігання». 08.05.2009року співробітниками ДПІ у Орджонікідзевському районі був складений акт Про неможливість вручення рішення про застосування штрафних санкцій №0226/08/29/23/2867901194 від, та рішення розміщене на дошці податкових оголошень 08 травня 2009 року.
Відповідно до п. 4.9 Наказу ДПА України №253 від 21.06.2001 року Про затвердження порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платниками податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, днем вручення податкового повідомлення-рішення є розміщення його на дошці податкових оголошень, тобто 18.08.2009 року.
Відповідно до пояснень представника позивача, рішення про застосування фінансових (штрафних) санкцій відповідачем оскаржене не було, тому сума заборгованості вважається узгодженою.
Відповідно до п. 2.6 Положення «Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затвердженою Постановою Національного банку України від 15.12.2004 року №637, Уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.
Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.
У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).
Підприємствам, яким Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" надано право проводити розрахунки готівкою із споживачами без використання РРО та РК і специфіка функціонування яких унеможливлює оформлення ними кожної операції касовим ордером (продаж проїзних і перевізних документів; білетів державних лотерей; квитків на відвідування культурно-спортивних і видовищних закладів тощо), дозволяється оприбутковувати готівку наприкінці робочого дня за сукупністю операцій у цілому за робочий день з оформленням касовими документами і відображенням у відповідній книзі обліку.
Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.
Статтею 17 п.1 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» визначена відповідальність за порушення, а саме,за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах:
1)у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки;
Стаття 22. У разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
Згідно з положеннями ст.. 15 закону, контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Стаття 25 зазначеного закону встановлює, що суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17 - 24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.
Стаття 238 Господарського кодексу України передбачає застосування до субєктів господарювання адміністративно-господарських санкцій за порушення, встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності.
Відповідно до підпункту 11, статті 11 Закону України «Про державну податкову службу України», органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах встановлених законами України.
Згідно п.4 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
За таких обставин, вимоги позивача, щодо стягнення штрафних (фінансових) санкцій є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 94, 158, 161-163 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) на користь Державного бюджету Орджонікідзевського району м. Запоріжжя (р/р 31118104700007, код платежу 21080900, ЄДРПОУ 34677145, МФО813015, ГУДКУ в Запорізькій області) 8299грн. 00 коп. (вісім тисяч двісті девяносто девять гривень) штрафних санкцій за порушення законодавства про патентування, за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в десятиденний строк з дня складання постанови в повному обсязі та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з одночасної подачею її копії до суду апеляційної інстанції, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі заяви про апеляційне оскарження чи апеляційної скарги.
Повне рішення виготовлено 26 квітня 2010 року.
Суддя А.А. Щербак