
Справа № 560/7590/20
РІШЕННЯ
іменем України
17 березня 2021 рокум. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К.
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Національної поліції України про визнання відмови, бездіяльності протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Національної поліції України, в якій просить
визнати протиправною бездіяльність Національної поліції України, виражену у не підготовці та неподанні до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві документів, що необхідні для призначення позивачу пенсії за вислугу років;
визнати протиправною відмову Національної поліції України у зарахуванні пільгової вислуги років у загальній кількості 06 років 04 місяці 26 день, здобутої полковником поліції ОСОБА_1 , заступником начальника Департаменту стратегічних розслідувань - начальнику 2-го управління (кримінальної розвідки) Національної поліції України, під час проходження служби в підрозділах боротьби з організовано злочинністю з 25.06.2002 по 28.07.2015 роки (06 років 04 місяці 22 дні пільгової вислуги) та у підрозділах на оперативній службі з 28.07.2015 по 07.08.2015 роки (00 роки 00 місяців 4 дні пільгової вислуги) до календарної вислуги років та до стажу служби в поліції;
зобов`язати Національну поліцію України здійснити перерахунок та зарахувати позивачу відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пункту З постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» та підпункту 4.1.6 пункту 4.1 розділу 4 Положення про порядок комплектування, матеріально-технічного, військового, фінансового та соціально-побутового забезпечення спеціальних підрозділів но боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 16 грудня 1993 року № 3720-ХН до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні за періоди проходження служби в підрозділах боротьби з організовано злочинністю з 25.06.2002 по 28.07.2015 роки та у підрозділах на оперативній службі з 28.07.2015 по 07.08.2015 роки у загальній кількості 06 років 04 місяці 26 днів;
зобов`язати Національну поліцію України здійснити перерахунок відповідно до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» стажу служби в поліції, який дає право на встановлення позивачу надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, із зарахування періоду пільгової вислуги років за періоди проходження ним служби підрозділах боротьби з організовано злочинністю з 25.06.2002 по 28.07.2015 роки та підрозділах на оперативній службі з 28.07.2015 по 07.08.2015 роки у загальній кількості 06 років 04 місяці 26 днів та встановити надбавку за вислугу років з урахуванням періоду пільгової вислуги років;
зобов`язати Національну поліцію України підготувати та подати до Головного управління пенсійного фонду України в м. Києві всі документи, необхідні для призначення позивачу пенсії за вислугу років, зазначивши при цьому в поданні пільгову вислугу в загальній кількості 06 років 04 місяці 26 днів.
В обгрунтування позовних вимог вказує, що належить до категорій осіб, які у відповідності до статті 17 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» мають право на призначення пенсії за вислугу років. На день звільнення його загальна вислуга в органах внутрішніх справ (Національної поліції України) складає 27 років 05 місяців 07 днів (з 25.08.1998 по 06.09.2019), з них 21 рік 00 місяців 11 днів календарної вислуги та 06 років 04 місяці 26 днів пільгової вислуги років. Зазначає, що з 25.06.2002 по 28.07.2015 проходив службу в підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю на посадах оперуповноваженого, оперуповноваженого в особливо важливих справах, старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах, заступника начальника відділу, заступника начальника управління, начальника сектору аналітичної розвідки, начальника управління, яка обчислювалася на пільгових умовах з розрахунку 1 місяць служби за півтора місяця відповідно до Постанови Верховної Ради України № 3720 від 16.12.1993 «Про затвердження Положення про порядок комплектування, матеріально-технічного, військового, фінансового та соціально-побутового забезпечення спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ України», якою визначався порядок обчислення стажу роботи працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю, наказу Міністерства внутрішніх справ України №431 «Про затвердження Переліку посад працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ, стаж роботи яких обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби» від 14.11.2007, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05 грудня 2007 року за №1350/14617, постанови Кабінету Міністрів України № 1497 «Про несення доповнення до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» від 16.11.2001 (втратила чинність на підставі Постанови Кабінету Міністрів України №780 «Про внесення змін до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393 та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України» від 20.07.2011, наказу Міністерства внутрішніх справ України № 018 «Про затвердження переліку посад начальницького складу, які несуть службу у підрозділах оперативної служби та підрозділах оперативно-технічних заходів час проходження служби на яких зараховується на пільгових умовах, на виконання постанов Кабінету Міністрів України від 8 серпня 2001 року № 968-014» від 28.08.2001 (втратив чинність на підставі Наказу Міністерства внутрішніх справ України № 333 «Про визнання такими, що втратили чинність, наказів Міністерства внутрішніх справ України» від 26.04.2019).
Вказує, що служба на посадах в спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ, стаж роботи на яких обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби у пільговому обчисленні в загальній кількості 6 років 4 місяці 26 днів та застосовується при призначенні пенсії після набуття права на пенсію відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Порядку № 393. Згідно з абзацом дев`ятим підпункту «в» пункт 3 Порядку №393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця у підрозділах внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ з охорони дипломатичних і консульських представництв іноземних держав, у підрозділах Управління державної охорони, що визначаються в установленому порядку, а також у підрозділах спеціального призначення Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, установ виконання покарань органів внутрішніх справ, воєнізованих формуваннях Державної кримінально-виконавчої служби, у частинах і підрозділах спеціального призначення внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України та у підрозділах міліції особливого призначення за Переліком посад і умовами (в порядку), що визначаються керівниками відповідних міністерств і відомств.
Вважає, що норми закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668, який набрав чинності 01.10.2011, яким вносяться зміни до ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яким: встановлюється, що з кожним роком (до 2020) розмір вислуги, необхідної для призначення пенсії за вислугу років має поступово зростати на 06 місяців (з 20 до 25 років); встановлюється, що з 01.10.2011 для цілей призначення пенсії за вислугу років обчисленню підлягатиме виключно календарна вислуга, тобто фактично відпрацьований час без врахування пільгового стажу, не застосовуються для призначення йому пенсії за вислугу років, оскільки прийнятий і набрав чинності під час, а не до початку проходження ним служби. Тому, для цілей отримання пенсії за вислугу років, частину пільгової вислуги за періоди проходження служби в підрозділах боротьби з організовано злочинністю з 25.06.2002 по 28.07.2015 роки та у підрозділах на оперативній службі з но 07.08.2015 роки у загальній кількості 06 років 04 місяці 26 днів, слід розраховувати за правилами діючого на той час законодавства (Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в редакції від 09.04.1992; Постанови Кабінету Міністрів України № 497 «Про доповнення пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» від 22.06.2005; Постанови Верховної Ради України № 3720 «Про затвердження Положення про порядок комплектування, матеріально-технічного, військового, фінансового та соціально- побутового забезпечення спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ України» від 16.12.1993; Наказу Міністерства внутрішніх справ України № 431 «Про затвердження Переліку посад працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ, стаж роботи яких обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби» від 14.11.2007; Постанова Кабінету Міністрів України № 1497 «Про несення доповнення до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» від 16.11.2001; Наказ Міністерства внутрішніх справ України № 018 «Про затвердження переліку посад начальницького складу, які несуть службу у підрозділах оперативної служби та підрозділах оперативно- технічних заходів час проходження служби на яких зараховується на пільгових умовах, на виконання постанов Кабінету Міністрів України від 8 серпня 2001 року № 968-014» від 28.08.2001).
Зазначає, що станом на 06.09.2019 - день звільнення зі служби в Національній поліції України для цілей отримання пенсії за вислугу років має 27 років 05 місяців 07 днів вислуги, з яких 21 рік 00 місяців 11 днів вислуги в календарному обчисленні та 06 років 04 місяці 26 днів - вислуги, здобутої на пільгових умовах.
Окрім того, відповідно до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки. До стажу служби в поліції зараховуються, зокрема: служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду; служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду. Під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення. Порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України. З огляду на особливий характер служби в правоохоронних органах та у зв`язку з виконанням ними державних функцій, їх працівникам надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації. Тому, вважає, що має право на визначення стажу служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, із зарахування періоду пільгової вислуги років за періоди проходження ним служби підрозділах боротьби з організовано злочинністю з 25.06.2002 по 28.07.2015 роки та підрозділах на оперативній службі з 28.07.2015 по 07.08.2015 роки у загальній кількості 06 років 04 місяці 26 днів та , відповідно, встановлення надбавки за вислугу років з урахуванням періоду пільгової вислуги років.
Просить позов задовольнити.
Хмельницький окружний адміністративний суд ухвалою від 10.12.2020 відкрив провадження у справі та призначив до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою від 02.02.2021 суд відмовив відповідачу у задоволенні клопотання про залишення позову без розгляду.
У відзиві на позов відповідач зазначає, що на момент звільнення позивача стаж його служби в поліції для виплати надбавки за вислугою років та ОГД при звільненні зі служби в поліції - 21 рік 00 місяців 11 днів (календарну вислугу років) та вислуги років у пільговому обчисленні - 06 років 04 місяці 22 дні. За змістом пункту 4 розділу XI «Прикінцевих та перехідних положень» закону України «Про Національну поліцію» до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом акти законодавства застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. Відповідно до статті 102 Закону України "Про Національну поліцію" передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських, після звільнення їх зі служби в поліції, здійснюється в порядку та на умовах визначених Законом № 2262-ХІІ. Пунктом "б" статті 1 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ) передбачено, що право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту. Відповідно до пункту "а" статті 12 Закону № 2262-ХІІ пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1-1 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, зокрема, з 1 жовтня 2018 року по ЗО вересня 2019 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки і більше.
Згідно з частиною 2 статті 17 Закону № 2262-ХІІ до вислуги років поліцейським, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п`яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби. При цьому, згідно з частиною 4 статті 17 Закону № 2262-ХІІ при призначенні пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, враховуються тільки повні роки вислуги років або страхового стажу без округлення фактичного розміру вислуги років чи страхового стажу в бік збільшення. З огляду на викладене, для отримання права на призначення пенсії обов`язковою умовою є наявність календарної вислуги років у мінімально визначеному Законом розмірі. При цьому до цієї вислуги зарахування стажу роботи у пільговому обчисленні Законом не передбачено.
Вказане відповідає висновкам, що містяться в судових рішеннях Шостого апеляційного адміністративного суду у справах №826/15245/18, №320/211/19, крім того, аналогічний правовий висновок щодо застосування норм матеріального права у спорах цієї категорії міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду від 27 березня 2018 року у справі № 295/6301/17. від 19 вересня 2018 року у справі № 725/1959/17, від 22 листопада 2018 року по справі №161/4876/17, які є обов`язковими для врахування в силу приписів частини 5 статті 242 КАС України.
Вважає, також безпідставним посилання позивача на рішення Конституційного Суду України від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002, адже у вказаному рішенні мова йде про пільги, які були встановленні Законом України «Про міліцію», та рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 та від 1 грудня 2004 року № 20-рп/2004, які не стосуються порядку та умов призначення пенсії. Зазначає, що основною умовою подачі документів до Пенсійного фонду є наявність права на пенсію. При визначенні такого права посадові особи Національної поліції України керуються діючим законодавством України (стаття 19 Конституції України, стаття 8 Закону України «Про Національну поліцію») і не мають правових підстав керуватись законодавством, яке втратило чинність. Враховуючи наявну у позивача вислугу календарних років на день звільнення - 21 рік 00 місяців 11 днів, для оформлення та подачі документів до органу ПФ для призначення пенсії за вислугу років не має законних підстав.
За умови відсутності у позивача достатньої вислуги років, права на пенсію згідно із Законом та відсутності наявності підстав для її призначення, уповноважений структурний підрозділ НПУ правомірно відмовив йому у направленні до органу Пенсійного Фонду відповідних документів для призначення пенсії за вислугу років. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
У відповіді на відзив позивач зазначив, що подав позов з дотриманням строків звернення до суду, отримавши відмову відповідача готувати і подавати до органів Пенсійного фонду необхідні для призначення пенсії за вислугу років документи № М-444/48-2020 від 30.10.2020. вказує, що Закон № 2262-ХН визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували па військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально- виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Згідно зі статтею 12 цього Закону пенсія за вислугу років призначається: а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б» - «д», «ж» статті 12 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби: зокрема, (враховуючи те, що позивач звільнений зі служби 06 вересня 2019 року) з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки і більше. Стаття 171 Закону № 2262-ХІІ передбачає, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України. Кабінетом Міністрів України визначено такий порядок у Постанові № 393, пункт «в» пункту 3 якої передбачає певний перелік служби (роботи), яка зараховується на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови. Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що визначальною підставою у питанні можливості пільгового обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу роботи, який дає право на пенсію за вислугу років, є наявність законодавчого регулювання, яке передбачає включення зазначеного періоду (строку) до стажу роботи працівників певної категорії для реалізації цими особами права на призначення різних видів пенсій, чи інших соціальних виплат. Основним актом, на підставі якого здійснюється таке регулювання є, зокрема, Закон № 2262-ХІІ. Можливість пільгового обчислення періоду проходження військової служби є похідною від визначальної підстави і має пов`язуватися не з категорією працівників, що реалізують право на пенсію за вислугу років, а зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті проходження військової служби в певний, визначений у законодавчому порядку період часу. Така можливість передбачена постановою № 393.
З урахуванням викладеного вважає, що до актів правового регулювання умов і порядку призначення пенсій за вислугу років належать і ті правові акти, які передбачають пільгове (кратне) обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу роботи, що дає право на призначення й отримання різних видів пенсій та соціального забезпечення. Подібний висновок щодо застосування постанови № 393 при обчисленні пільгового стажу для призначення пенсії за вислугою років прокурорам і слідчим, вже викладений Верховним Судом України у постанові від 27 травня 2008 року (21-2438во17). Аналогічний висновок виклав Верховний Суд у постанові від 27 червня 2018 року у справі № 750/9775/16-а, у якій зазначив, що до актів правового регулювання умов і порядку призначення пенсій за вислугу років належать і ті правові акти, які передбачають пільгове (кратне) обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу роботи, що дає право на призначення й отримання різних видів пенсій та соціального забезпечення.
Вважає також хибною позицію відповідача щодо непоширення рішень Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 та від 1 грудня 2004 року № 20-рп/2004 на порядок та умови призначення пенсії, оскільки вказані рішення стосуються питань забезпечення соціального захисту працівників правоохоронних органів, різновидом якого являється саме пенсійне забезпечення.
Ознайомившись з письмовими позиціями сторін, дослідивши наявні в матеріалах справ докази в їх взаємному зв`язку та сукупності, суд встановив таке.
Позивач - ОСОБА_1 проходив службу в органах Міністерства внутрішніх справ України. 06.09.2019 звільнився з посади заступника начальника Департаменту стратегічних розслідувань начальником 2-го управління (кримінальної розвідки) Національної поліції України відповідно до пункту 7 (за власним бажанням) частини 1 статті 77 закону України «Про національну поліцію» згідно з наказом Національної поліції України від 05.09.2019 № 973 о/с, у якому зазначено, що на день звільнення стаж служби позивача в поліції для виплати надбавки за вислугу років та одноразової грошової допомоги при звільнення зі служби в поліції складає 21 рік 00 місяців 11 днів, а вислуга років у пільговому обчисленні – 06 років 04 місяці 22 дні.
01.10.2020 позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії за вислугу років, в якій просив підготувати та подати до Головного управління пенсійного фонду України у м. Києві документи, необхідні для призначення пенсії.
У відповідь на зазначену заяву позивач отримав лист № М-444/48-2020 від 30.10.2020 з відмовою щодо підготовки відповідних документів з посиланням на статтю 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», відповідно до якої умовою призначення пенсій за вислугу років особам, офіцерського складу, прапорщикам і .мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним, у пунктах «б»-«д», «ж» статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2018 року по З0 вересня 2019 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки і більше. Відмова мотивована відсутністю у позивача необхідної для призначення пенсії календарної вислуги років (відповідно до наказу Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України від 05.09.2019 № 973 о/с вислуга років у календарному обчисленні на день звільнення становить — 21 рік 00 місяців 11 днів).
Вважаючи відмову протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Здійснюючи правовий аналіз спірних правовідносин, суд враховує таке.
В період проходження служби в органах внутрішніх справ з 25.06.2002 по 07.08.2015 позивач з 25.06.2002-28.07.2015 займав посади оперуповноваженого відділу по боротьбі з організованими злочинними угрупованнями в пріоритетних напрямках економіки управління по боротьбі з організованою злочинністю, оперуповноваженого (за рахунок посади оперуповноваженого в особливо важливих справах) відділу по боротьбі відмиванням коштів управління по боротьбі з організованою злочинністю, оперуповноваженого (за рахунок посади оперуповноваженого в особливо важливих справах) відділу по боротьбі відмиванням коштів управління по боротьбі з організованою злочинністю, оперуповноваженого відділу по боротьбі відмиванням коштів управління по боротьбі з організованою злочинністю, оперуповноваженого в особливо важливих справах відділу по боротьбі відмиванням коштів управління по боротьбі з організованою злочинністю, заступника начальника відділу по боротьбі з організованими злочинними угрупованнями в пріоритетних напрямках економіки управління по боротьбі з організованою злочинністю, заступника начальника відділу боротьби з легалізацією доходів, одержаних злочинним шляхом, та організованими групами і злочинними організаціями у економіки управління по боротьбі з організованою злочинністю Управління МВС, старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах відділу стратегічної і тактичної розвідки розвідувального центру управління по боротьбі з організованою злочинністю, старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах відділу аналітичної та тактичної розвідки розвідувально - аналітичного центру управління по боротьбі з організованою злочинністю Управління МВС України в Хмельницькій області, заступник начальника управління - начальника центру кримінальної розвідки управління по боротьбі з організованою злочинністю в Хмельницькій області Управління, виконуючого обов`язки начальника сектору аналітичної розвідки управління по боротьбі з організованою злочинністю Управління МВС України в Хмельницькій області, начальника сектору аналітичної розвідки управління по боротьбі з організованою злочинністю та начальника управління по боротьбі з організованою злочинністю Управління МВС України в Хмельницькій області, а в період з 28.07.2015 по 07.08.2015 – посади оперуповноваженого 5-го відділу управління оперативної служби Управління МВС України у Вінницькій області та начальника відділу кримінальної розвідки Управління МВС України в Хмельницькій області.
Зазначене підтверджується витягом з послужного списку архівної особової справи полковника поліції ОСОБА_1 від 17.09.2019 та довідкою про проходження служби в органах внутрішніх справ та органах та підрозділах Національної поліції від 22.09.2020.
Статтею 19 Закону України "Про міліцію", чинного на час проходження позивачем служби в органах внутрішніх справ, встановлено, що форми і розміри грошового забезпечення працівників міліції встановлюються Кабінетом Міністрів України.
В період проходження позивачем служби правовідносини щодо визначення стажу роботи працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю регулювало Положення про порядок комплектування, матеріально-технічного, військового, фінансового та соціально-побутового забезпечення спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ України, затвердженим Постановою Верховної Ради України від 16 грудня 1993 р N 3720-ХІІ (далі - Положення N 3720-ХІІ).
Підпунктом 1.1 пункту 1 розділу 1 Положення N 3720-ХІІ до спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ віднесені Головне управління по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ України, управління, відділи і відділення по боротьбі з організованою злочинністю в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, інших містах, а також відповідні відділи і відділення на транспорті.
Відповідно до підпункту 4.1.6 пункту 4.1 розділу 4 Положення N 3720-ХІІ стаж роботи працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби у вищезазначених підрозділах згідно з переліком посад, визначених Міністром внутрішніх справ України.
Перелік посад працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ, стаж роботи яких обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби, затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України від 14 листопада 2007 року N 431, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05 грудня 2007 року за №1350/14617 (далі – Перелік N 431).
Суд встановив, що посади в спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ, які в період з 25.06.2002 по 07.08.2015 займав позивач, включені до Переліку N 431.
Постанова Верховної Ради України від 16 грудня 1993 р N 3720-ХІІ, якою затверджене Положення N 3720-ХІІ, втратила чинність 10.04.2015 у зв`язку з набранням чинності законом України від 12 лютого 2015 року N 193-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування органів внутрішніх справ».
07.11.2007 на виконання статті 19 Закону України "Про міліцію" прийнята постанова Кабінету Міністрів України N 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу", якою передбачена виплата надбавки за вислугу років.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.04.2013 №418, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30 травня 2013 р. за N 835/23367, затверджений Порядок обчислення вислуги років для виплати надбавки за вислугу років та для визначення тривалості чергової відпустки особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, пунктом 1 якого передбачене зарахування особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ до вислуги років для виплати надбавки за вислугу років та для визначення тривалості чергової відпустки періоди служби (роботи, навчання) відповідно до статті 17 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та пунктів 1 і 2 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року N 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей". Пунктом 2 цього Наказу обов`язки щодо обчислення вислуги років для виплати надбавки за вислугу років за матеріалами особової справи прокладені на підрозділи кадрового забезпечення.
Відповідно до частин 2 і 4 статті 78 закону України «Про національну поліцію», чинного на час проходження позивачем служби та звільнення, до стажу служби в поліції, що дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років і надання додаткової оплачуваної відпустки, зараховується, зокрема, служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду, служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду. Порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.
Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року N 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» (далі - Порядок № 393) в редакції, чинній на час прийняття наказу Міністерства внутрішніх справ України від 30.04.2013 №418, до вислуги років при призначення пенсії зараховується служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду. Підпунктом в пункту 3 Порядку № 393 передбачено, що до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця, зокрема, у підрозділах міліції особливого призначення за Переліком посад і умовами (в порядку), що визначаються керівниками відповідних міністерств і відомств.
Наказ Міністерства внутрішніх справ України від 14 листопада 2007 року N 431, яким передбачене пільгове обчислення стажу роботи на посадах спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю, які займав позивач, з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби чинний до тепер.
Згідно з пунктом 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» закону України від 02.07.2015 № 580-VIII "Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб. Право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України "Про міліцію", зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію".
У відповідності до зазначених вище положень Закону, після переходу з 07.11.2015 на службу в Національну поліцію право на пільгове обчислення стажу для виплати надбавки за вислугу років за період з 25.06.2002 по 07.08.2015 з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби позивач не втратив.
Зазначене не заперечується відповідачем, який у Витягу із послужного списку архівної особової справи позивача та довідці про проходження служби в органах внутрішніх справ та підрозділах Національної поліції полковника ОСОБА_1 зазначив вислугу років у календарному (21 рік 00 місяців 11 днів) та пільговому (06 років 04 місяці і 11 днів) обчисленні.
У відзиві на позов відповідач також не заперечив право позивача на пільгове обчислення за вказаний вище період вислуги років для виплати відповідної набавки.
Отже, позивач має право на пільгове обчислення стажу на посадах у спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю в період з 25.06.2002 по 07.08.2015 для виплати надбавки за вислугу років з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби.
Відмова відповідача щодо обчислення для виплати надбавки за вислугу років стажу роботи на посадах у спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю в період з 25.06.2002 по 07.08.2015 з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби є неправомірною.
Загальні умови і порядок пенсійного забезпечення осіб, які перебували на службі, зокрема, в органах поліції, визначені Законом N 2262-XII.
За змістом пункту б статті 1 - 2 Закону № 2262-ХІІ право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають, зокрема, звільнені зі служби особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України і поліцейські.
Тому, позивач, як особа начальницького складу органів внутрішніх справ України звільнена зі служби 06.09.2019, має право на пенсію за вислугу років при умові, що його вислуга років є достатньою для призначення такого виду пенсії.
Відповідно до пункту а статті 12 Закону № 2262-ХІІ в редакції, чинній до 01.11.2011 (під час проходження позивачем служби на посадах, строк служби, на яких обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби), пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б" - "д" статті 1 2 цього Закону, незалежно від віку в разі, якщо вони мають на день звільнення зі служби вислугу 20 років і більше, за винятком осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону.
Водночас, згідно з пунктом а статті 12 Закону № 2262-ХІІ в редакції, чинній на час звільнення позивача зі служби, на пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б" - "д", "ж" статті 1 - 2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, зокрема, 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки і більше.
За змістом пункту б статті 17 Закону № 2262-ХІІ до вислуги років для призначення пенсії зараховується, зокрема, служба в органах внутрішніх справ складу з дня призначення на відповідну посаду.
Статтею 17-1 Закону N 2262-XII передбачено, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Отже, статтею 17 Закону N 2262-XII визначені види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії, а статтею 17-1 Закону N 2262-XII передбачене встановлення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим законом. Повноваження щодо встановлення порядку обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій за цим Законом надані Кабінету Міністрів України, шляхом прийняття підзаконних нормативно-правових актів.
Порядок призначення пенсій за вислугу років та визначення вислуги років, в тому числі у пільговому обчисленні, зокрема, поліцейським визначає Порядок №393.
Підпунктом в пункту 3 Порядку № 393 передбачено, що до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця, зокрема, у підрозділах міліції особливого призначення за Переліком посад і умовами (в порядку), що визначаються керівниками відповідних міністерств і відомств.
Перелік посад у спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ України, стаж роботи на яких зараховується до вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах, затверджений Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 14 листопада 2007 року N 431.
Таким чином, основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон N2262-XII. Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою №393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов`язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.
Аналогічну правову позицію висловив Верховний Суд у складі суддів об`єднаної палати Касаційного адміністративного суду постанові від 03.03.2021 по справі № 805/3923/18-а, у якій з метою приведення судової практики до єдиного тлумачення та застосування норм Закону N 2262-XII у частині призначення пенсії за вислугу років, враховуючи пільгове нарахування стажу, відступив від правових висновків, викладених у постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 19 вересня 2018 року у справі № 725/1959/17, від 27 березня 2018 року у справі № 295/6301/17.
Статтею 17 – 2 Закону N 2262-XII передбачено, що обчислення вислуги років для призначення пенсії здійснюється, як правило, за послужним списком особової справи військовослужбовця, особи, яка має право на пенсію за цим Законом.
Відповідно до Витягу із послужного списку архівної особової справи позивача його календарна вислуга років складає 21 рік 00 місяців 11 днів, а вислуга років у пільговому обчисленні - 06 років 04 місяці і 26 днів.
З урахуванням пільгової вислуги років загальна вислуга років позивача, визначена з дотриманням Закону N 2262-XII, Порядку № 393 і Наказу N 431, складає 27 років 05 місяців і 07 днів та є достатньою для призначення пенсії за вислугу років.
Тому, відповідач зобов`язаний підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві документи, необхідні для призначення позивачу пенсії за вислугу років.
Доводи відповідача щодо відсутності у позивача 24 років календарної вислуги, необхідних для призначення йому пенсії за вислугу років та, відповідно, обов`язку оформлення документів для її призначення, суд вважає безпідставними, оскільки позивач законодавством України віднесений до категорій осіб, які мають право на пільгове обчислення вислуги років для призначення пенсії за вислугу років.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з положеннями частини 2 статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно зі статтею 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У процесі судового розгляду відповідач не довів правомірність дій відмови щодо зарахування пільгової вислуги років у загальній кількості 06 років 04 місяці 26 день на посадах в підрозділах по боротьбі з організовано злочинністю з 25.06.2002 по 28.07.2015 роки (06 років 04 місяці 22 дні пільгової вислуги) та у підрозділах на оперативній службі з 28.07.2015 по 07.08.2015 роки (00 роки 00 місяців 4 дні пільгової вислуги) до календарної вислуги років і до стажу служби в поліції для призначення пенсії за вислугу років та, відповідно, відмови щодо встановлення надбавки за вислугу років з урахуванням періоду пільгової вислуги років і підготовки документів для призначення пенсії за вислугу років.
Тому, позовні вимоги необхідно задовольнити.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, розподіл судових витрат відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснюється.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
позов задовольнити.
Визнати протиправною відмову Національної поліції України щодо зарахування пільгової вислуги років у загальній кількості 06 років 04 місяці 26 день на посадах в підрозділах по боротьбі з організовано злочинністю з 25.06.2002 по 28.07.2015 роки (06 років 04 місяці 22 дні пільгової вислуги) та у підрозділах на оперативній службі з 28.07.2015 по 07.08.2015 роки (00 роки 00 місяців 4 дні пільгової вислуги) до вислуги років ОСОБА_1 для виплати надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки і до загальної вислуги років, що дає право на призначення пенсії за вислугу років.
Зобов`язати Національну поліцію України здійснити перерахунок відповідно до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» стажу служби ОСОБА_1 , який дає право на встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, із зарахуванням періоду пільгової вислуги років за періоди проходження ним служби підрозділах боротьби з організовано злочинністю з 25.06.2002 по 28.07.2015 роки та підрозділах на оперативній службі з 28.07.2015 по 07.08.2015 роки у загальній кількості 06 років 04 місяці 26 днів та встановити надбавку за вислугу років з урахуванням періоду пільгової вислуги років.
Визнати протиправною бездіяльність Національної поліції України щодо підготовки та подання до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві документів, необхідних для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років.
Зобов`язати Національну поліцію України зарахувати ОСОБА_1 до загальної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії за вислугу років, в пільговому обчисленні з розрахунку 1,5 років за рік вислуги періоди проходження служби в підрозділах по боротьбі з організовано злочинністю з 25.06.2002 по 28.07.2015 роки та у підрозділах на оперативній службі з 28.07.2015 по 07.08.2015 роки у загальній кількості 06 років 04 місяці 26 днів.
Зобов`язати Національну поліцію України підготувати та подати до Головного управління пенсійного фонду України в м. Києві всі документи, необхідні для призначення позивачу пенсії за вислугу років, зазначивши при цьому в поданні пільгову вислугу в загальній кількості 06 років 04 місяці 26 днів.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Національна поліція України (вул. Академіка Богомольця, 10,Мсп601,Центральна Частина Києва, Київ,01601 , код ЄДРПОУ - 40108578) Головуючий суддя О.К. Ковальчук