
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
17 березня 2021 року м. Рівне №460/9137/20
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Комшелюк Т.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Млинівської селищної ради Рівненської області про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинення певних дій,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 , (далі – позивач), звернулася до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Виконавчого комітету Млинівської селищної ради Млинівського району Рівненської області (далі – відповідач), в якому просить: 1) визнати протиправним рішення відповідача від 24 липня 2020 року № 102 про відмову позивачу у присвоєнні поштової адреси квартирі в будинку АДРЕСА_1 ; 2) зобов`язати відповідача присвоїти об`єкту нерухомого майна (квартирі в багатоквартирному будинку) за адресою: АДРЕСА_2 , поштову адресу. Позовні вимоги обґрунтовує тим, що у 2019 році вона звернулася до відповідача із заявою про присвоєння квартирі, в якій позивач проживає поштової адреси. 24 липня 2020 року виконавчий комітет Млинівської селищної ради Рівненської області виніс рішення № 102 про відмову гр. ОСОБА_1 у присвоєнні поштової адреси квартирі в будинку АДРЕСА_1 . Позивач вважає, що відповідач неправомірно відмовив їй у присвоєнні квартирі, в якій вона проживає поштової адреси, оскільки фактично визнає своїми діями поштову адресу її квартири. Просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідач подав пояснення в якому позов не визнає з тих підстав, що чинним законодавством не передбачено присвоєння адрес окремим квартирам у багатоквартирних будинках. Просить у позові відмовити.
Позовна заява надійшла до суду 10.12.2020.
15.12.2020 ухвалою суду позов залишений без руху.
11.01.2021 від позивача надійшла заява про усунення недоліків позову.
15.01.2021 ухвалою суду відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
12.03.2021 від відповідача надійшов лист-пояснення № 678.
З`ясувавши доводи та аргументи сторін, наведені в заявах по суті справи, дослідивши зібрані у справі докази, суд враховує наступне.
ОСОБА_1 зареєстрована та проживає в АДРЕСА_2 , що не заперечується самим позивачем та підтверджується копією паспорта громадянина України.
Виконавчим комітетом Млинівської селищної ради Млинівського району Рівненської області 24 липня 2020 року розглянуто заяву та подані документи гр. ОСОБА_1 , жительки АДРЕСА_2 про присвоєння поштової адреси квартирі в житловому будинку, з метою виготовлення правовстановлюючих документів на об`єкт нерухомого майна.
Рішенням Виконавчого комітету Млинівської селищної ради Млинівського району Рівненської області від 24.07.2020 № 102 відмовлено гр. ОСОБА_1 у присвоєнні поштової адреси квартирі в будинку АДРЕСА_1 у зв`язку з тим, що Тимчасовим порядком реалізації експериментального проекту з присвоєння адрес об`єктам будівництва та нерухомого майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.03.2019 № 367 «Деякі питання дерегуляції господарської діяльності» не передбачено присвоєння окремих поштових адрес об`єктам нерухомого майна – квартирам у складі багатоквартирного житлового будинку. Нумерація квартир проводиться у відповідності до наказу Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 24.05.2001 № 127 «Про затвердження Інструкції про Порядок проведення технічної інвентаризації об`єктів нерухомого майна», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10 липня 2001 року за № 582/5773.
Не погоджуючись із прийнятим рішенням, позивач звернувся із позовом до суду.
Вирішуючи даний спір та надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з положеннями частини другої статті 2 КАС України, в справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад встановлені Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», зокрема, в галузі будівництва статтею 31 цього закону.
Виконавчі органи сільських, селищних, міських рад, крім повноважень, передбачених цим Законом, здійснюють й інші надані їм законом повноваження (ст. 40 наведеного закону).
Процедуру присвоєння та зміни адреси об`єкта будівництва та об`єкта нерухомого майна встановлено Тимчасовим порядком реалізації експериментального проекту з присвоєння адрес об`єктам будівництва та об`єктам нерухомого майна, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27 березня 2019 № 367 (далі – Порядок № 367).
За правилами п. 3 Порядку № 367, основними реквізитами адреси об`єкта будівництва, об`єкта нерухомого майна є: назва держави (Україна); назва адміністративно-територіальної одиниці (Автономна Республіка Крим; область; мм. Київ та Севастополь); назва району - для населених пунктів районного підпорядкування; назва населеного пункту або назва селищної чи сільської ради; назва гідрографічного, соціально-економічного, природно-заповідного або іншого подібного об`єкта (за наявності); назва вулиці (площі, майдану, шосе, проспекту, бульвару, алеї, провулку, узвозу тощо (за наявності) (далі - вулиця); номер об`єкта (групи будівель і споруд підприємства (як єдиного майнового комплексу), будівлі, споруди); номер корпусу - для об`єктів, які складаються з декількох корпусів; номер окремої частини об`єкта - для квартири, приміщення тощо.
Відповідно до п. 6 Порядку № 367, рішення про присвоєння або зміну адреси об`єкта будівництва, об`єкта нерухомого майна відповідно до цього Порядку приймає уповноважений орган містобудування та архітектури (далі - уповноважений орган з присвоєння адреси).
Уповноваженим органом з присвоєння адреси може бути, зокрема, виконавчий орган сільської, селищної, міської ради - якщо об`єкт розташований у межах території, на яку поширюються повноваження сільської, селищної, міської ради.
Відповідно до п. 2 Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об`єктів нерухомого майна, затвердженої Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України 24 травня 2001 року № 127 (у редакції наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 26 липня 2018 року № 186, далі - Інструкція), будинок квартирного типу - дво- або багатоквартирний житловий будинок, у якому квартири є окремими об`єктами нерухомого майна. Будинки квартирного типу можуть бути одноповерховими та багатоповерховими. Квартира - сукупність житлових і допоміжних приміщень, які мають окремий вихід на сходову клітку, в коридор (площі загального користування) або на земельну ділянку або прилеглу територію.
Згідно із розділом VIII Інструкції, на планах поверхів, складених під час технічної інвентаризації, потрібно проставляти номери квартир (кімнат).
Номери квартир (кімнат) на планах поверхів мають відповідати нумерації квартир (кімнат) на місцях. У разі невідповідності нумерації квартир (кімнат у гуртожитках) та за потреби впорядкування нумерації квартир (кімнат у гуртожитках) рішення щодо них приймає орган місцевого самоврядування (його виконавчий орган) за місцем розташування об`єкта.
На планах поверхів номери квартир (приміщень) проставляються так: 1) для невеликих будинків (до трьох квартир) - на плані біля головного входу в квартиру; 2) на планах поверхів будинків квартирного типу - на майданчику сходової клітки біля вхідних дверей квартири.
Номери квартир (кімнат у гуртожитках, груп приміщень) обводяться колом.
На планах поверхів проставляються номери всіх (житлових або основних і допоміжних) приміщень.
Нумерація вбудованих (прибудованих) нежитлових приміщень (груп нежитлових приміщень) здійснюється після закінчення нумерації всіх квартир.
Житлові та допоміжні приміщення нумеруються арабськими цифрами - окремо кожна квартира (група нежитлових приміщень, машино-місць) у порядку руху за годинниковою стрілкою, починаючи від входу. Нумерація сходових кліток та інших допоміжних приміщень спільного загально будинкового користування та неопалюваних приміщень позначається римськими цифрами.
Нумерація приміщень у багатоповерхових громадських будинках встановлюється, як правило, відповідно до номера поверху (наприклад, перший поверх - 101, 102, другий - 201, 202 тощо).
Із викладеного слідує, що квартирі у багатоквартирному будинку присвоюється відповідний номер.
Матеріалами справи стверджується, що ОСОБА_1 зареєстрована та проживає в АДРЕСА_2 , що не заперечується нею та підтверджується копією паспорта громадянина України. Отже, об`єкту нерухомого майна позивача – квартирі, в якій вона зареєстрована та проживає, вже присвоєна поштова адреса: квартира АДРЕСА_3 . При цьому присвоєння окремої поштової адреси квартирі у складі багатоквартирного житлового будинку нормами наведених вище положень чинного законодавства не передбачено.
З урахуванням викладеного, суд уважає, що рішення виконавчого комітету Млинівської селищної ради Рівненської області прийняте на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, тому є правомірним та скасуванню не підлягає.
Щодо позовної вимоги про зобов`язання Млинівської селищної ради Рівненської області присвоїти об`єкту нерухомого майна (квартирі в багатоквартирному будинку) за адресою: АДРЕСА_2 , поштову адресу, то вказана вимога є похідною від вимоги про визнання протиправним та скасування рішення відповідача. Оскільки судом встановлено, що оскаржуване рішення відповідача є правомірним та скасуванню не належить, то і позовна вимога зобов`язального характеру також задоволенню не належить.
Відповідно до положень статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності (ст. 90 КАС України).
Перевіривши обґрунтованість доводів позивача та оцінивши надані ним у справі докази, суд приходить до переконання, що позовна заява задоволенню не належить.
Правові підстави для відшкодування судового збору відповідно до ст. 139 КАС України, відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
В задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Млинівської селищної ради Рівненської області про визнання протиправним рішення від 24 липня 2020 року № 102 «Про розгляд звернення гр. ОСОБА_1 » та зобов`язання Млинівської селищної ради Рівненської області присвоїти об`єкту нерухомого майна (квартирі в багатоквартирному будинку) за адресою: АДРЕСА_2 , поштову адресу, - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасники справи:
1) позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 ; РНОКПП НОМЕР_1 );
2) відповідач - Виконавчий комітет Млинівської селищної ради Рівненської області (35100, Рівненська обл., Млинівський р-н, смт. Млинів, вул. Степана Бандери, 1; код ЄДРПОУ 04386338).
Суддя Т.О. Комшелюк