
Справа № 420/2200/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 березня 2021 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Токмілова Л.М., розглянувши в письмовому провадженні в порядку ст. 287 КАС України справу за позовом ОСОБА_1 до Першого Приморського відділу Державної виконавчої служби у м.Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) про визнання протиправним та скасування рішення, –
ВСТАНОВИВ:
15.02.2021 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Першого Приморського відділу Державної виконавчої служби у м.Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), в якому позивач просить суд визнати протиправною та скасувати постанову старшого державного виконавця Першого Приморського відділу державної виконавчої служби міста Одеса Головного територіального управління юстиції в Одеській області Жорнового Павла Вікторовича щодо винесення постанови від 24 травня 2019 року про відкриття виконавчого провадження № 5920021, про стягнення коштів у розмірі 110 324,37 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що державним виконавцем не здійснено жодних дій щодо стягнення належної грошової суми. Всі виконавчі дії здійснено приватним виконавцем, у зв`язку із чим виконавче провадження закінчено як повністю виконане, за що приватний виконавець і отримав належну, законну винагороду. Позивач вважає, що стягнення з боржника і виконавчого збору внаслідок бездіяльності державного виконавця і винагороди приватному виконавцю за ефективне проведення виконавчих дій є подвійною фінансовою санкцією за одне й теж правопорушення - несвоєчасне виконання рішення суду.
18.02.2021 року ухвалою суду позовну заяву залишено без руху.
01.03.2021 року позивач усунув недоліки, які стали підставою залишення позову без руху.
Ухвалою суду від 09.03.2021 року відкрито провадження у справі в порядку ст. 287 КАС України. Вказану ухвалу судом направлено засобами електронного зв`язку на електронну пошту відповідача.
В свою чергу, відповідачем до суду не подано відзиву на адміністративний позов.
Відповідно до ч.6 ст.162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
В судове засідання призначене на 17.03.2021 року сторони не з`явились. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
При цьому, 17.03.2021 року представником позивача подано заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч. 4 ст. 287 КАС України адміністративна справа з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця вирішується судом протягом десяти днів після відкриття провадження у справі.
Частиною 9 статті 205 КАС України передбачено, що, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З урахуванням вищенаведеного, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, у порядку письмового провадження без фіксування судового засідання технічними засобами, що передбачено ч.4 ст.229 КАС України.
Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.
22 лютого 2018 року старшим державним виконавцем Першого Приморського відділу державної виконавчої служби міста Одеса Головного територіального управління юстиції в Одеській області Жорновим П. В. складено постанову про стягнення з ОСОБА_1 виконавчий збір у розмірі 110 324,37 грн. у ВП № 51333776.
24 травня 2019 року старшим державним виконавцем Першого Приморського відділу державної виконавчої служби міста Одеса Головного територіального управління юстиції в Одеській області Жорновим Павлом Вікторовичем, за наслідками розгляду постанови про примусове виконання № 51333776 від 22 лютого 2018 року прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження, про стягнення коштів у розмірі 110324,37 грн.
Згідно до ч.1 ст. 1 Закону України "Про виконавче провадження" від 02 червня 2016 року №1404-VІІІ (далі Закон №1404-VІІІ) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - це сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
За правилами ст.. 5 Закону№1404-VIII примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про виконавче провадження» та п.6 Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої Наказом Міністерства юстиції від 02.02.2012 р. № 512/5, під час здійснення виконавчого провадження виконавець приймає рішення шляхом винесення постанов, попереджень, внесення подань, складання актів та протоколів, надання доручень, розпоряджень, вимог, подання запитів, заяв, повідомлень або інших процесуальних документів у випадках, передбачених Законом та іншими нормативно-правовими актами.
За правилами ч. 1 ст.18 Закону №1404-VIII виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Згідно із пунктом першим частини першої статті 26 Закону № 1404-VIII виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону за заявою стягувача про примусове виконання рішення.
Частиною першою статті 27 Закону № 1404-VIII встановлено, що виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України.
Виконавчий збір стягується державним виконавцем у розмірі 10 відсотків суми, що підлягає примусовому стягненню, поверненню, або вартості майна боржника, що підлягає передачі стягувачу за виконавчим документом, заборгованості із сплати аліментів (частини друга статті 27 Закону № 1404-VIII).
Згідно із частиною 9 статті 27 Закону № 1404-VIII виконавчий збір не стягується у разі закінчення виконавчого провадження на підставі пункту 9 частини першої статті 39 цього Закону, якщо рішення було виконано до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження.
Відповідно до пункту 9 частини першої статті 39 Закону № 1404-VIII виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.
Частиною третьою статті 40 Закону № 1404-VIII у разі повернення виконавчого документа стягувачу з підстав, передбачених пунктами 1, 3, 4, 6 частини першої статті 37 цього Закону, закінчення виконавчого провадження з підстав, передбачених пунктами 1, 2, 4, 6, 9 (крім випадку, передбаченого частиною дев`ятою статті 27 цього Закону), 11, 14 і 15 частини першої статті 39 цього Закону, якщо виконавчий збір не стягнуто, державний виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня повернення виконавчого документа (закінчення виконавчого провадження) виносить постанову про стягнення виконавчого збору, яку виконує в порядку, встановленому цим Законом.
Предметом спору у цій справі є постанова державного виконавця про відкриття виконавчого провадження, яка прийнята на підставі виконавчого документу щодо стягнення виконавчого збору, який є самостійним рішенням суб`єкта владних повноважень, підстави та порядок їх прийняття врегульовано Законом № 1404-VІІІ.
В спірних правовідносинах виконавчим документом є постанова № 51333776 від 22.02.2018 про стягнення з позивача на користь держави виконавчого збору у розмірі 110324,37 грн.
Виходячи з аналізу норм Закону № 1404-VIII порядок відкриття виконавчого провадження на підставі виконавчих документів щодо стягнення виконавчого збору регулюється загальними нормами цього Закону щодо порядку примусового виконання рішення на підставі виконавчих документів.
Судом встановлено, що постанова про стягнення виконавчого збору у сумі 110 324, 37 грн. перебувала на виконанні у старшого державного виконавця Першого Приморського відділу державної виконавчої служби міста Одеса Головного територіального управління юстиції в Одеській області Жорнового Павла Вікторовича в межах виконавчого провадження № 51333776.
В подальшому державним виконавцем на виконання постанови про стягнення виконавчого збору від 22.02.2018 року ВП №51333776 прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження № 5920021, про стягнення коштів у розмірі 110 324, 37 грн.
В свою чергу, постанова про стягнення виконавчого збору № 51333776 від 22.02.2018 року є чинною та позивачем не оскаржувалась.
При цьому, підставами звернення позивача до суду з даним позовом є незгода останнього із стягненням з нього виконавчого збору у розмірі 110 324, 37 грн.
Суд звертає увагу, що позивач не обґрунтовує протиправність постанови про відкриття виконавчого провадження, а фактично наводить доводи щодо незгоди із постановою державного виконавця про стягнення виконавчого збору, яка у цій справі не оскаржується.
Таким чином, враховуючи відсутність порушення відповідачем порядку прийняття оскаржуваної у цій справі постанови про відкриття виконавчого провадження, та факт не оскарження позивачем постанови про стягнення виконавчого збору від 22.02.2018 року ВП №51333776, суд зазначає про відсутність підстав для скасування постанови про відкриття виконавчого провадження від 24 травня 2019 року № 5920021
При розгляді даної справи судом враховані висновки Великої Палати Верховного Суду, викладені у постанові від 20.05.2020 у справі № 0340/1792/18.
На підставі встановлених судом обставин та аналізу вищенаведених вимог законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.
Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За правилами ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Статтею 242 КАС України визначено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Враховуючи висновок суду про відмову у задоволенні позову правові підстави для стягнення з відповідача судових витрат відсутні.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6, 14, 78, 90, 139, 161, 205, 255, 273, 287 КАС України, суд,-
ВИРІШИВ:
У задоволені адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Першого Приморського відділу Державної виконавчої служби у м.Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) (вул. Польський узвіз, 6, Одеса, Одеська область, 65026, код ЄДРПОУ 41405070) про визнання протиправним та скасування рішення – відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст.255 КАС України.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана відповідно до положень ч.6 ст.287 КАС України.
Суддя Токмілова Л.М.
.