
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
"17" березня 2021 р. Справа № 300/914/21
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Главач І.А., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Снятинського районного суду Івано-Франківської області про визнання дій протиправними та зобов`язання до вчинення дій,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 12.03.2021 звернулася до суду з позовною заявою до Снятинського районного суду Івано-Франківської області, в якій просить: скасувати відповідь Снятинського районного суду від 19.02.2021 №01-23/12228/21; скасувати відповідь Управління кадрового забезпечення Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області від 27.01.2021 №884/108/12-2021; зобов`язати Снятинський районний суд розглянути її позовну заяву в повному обсязі.
Приписами пункту 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Так, у пункті 2 частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України вказано, що в позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв`язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Перевіряючи на відповідність позовну заяву вимогам статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, суд встановив, що позивач не зазначила:
- офіційну електронна адреса відповідача та адресу електронної пошти позивача.
Також відповідно до пункту 8 частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, в позовній заяві зазначаються перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.
Проте, всупереч вимогам вказаної норми законодавства, позивачем в позовній заяві не зазначено перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви, а також інформації щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових доказів, копії яких додано до заяви.
Окрім цього, згідно пункту 11 частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в позовній заяві зазначаються: власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
При цьому, в порушення зазначеної правової норми, позивачем не виконано вимоги вищезазначеної норми.
Відповідно до частин 2, 4-5 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Судом встановлено, що позивачем до позовної заяви долучено письмові докази, не засвідчені належним чином.
Також пунктом 4 частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Так, з прохальної частини позовної заяви вбачається, що ОСОБА_1 звертається з позовними вимогами до двох відповідачів, оскільки просить: скасувати відповідь Снятинського районного суду від 19.02.2021 №01-23/12228/21; скасувати відповідь Управління кадрового забезпечення Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області від 27.01.2021 №884/108/12-2021; зобов`язати Снятинський районний суд розглянути її позовну заяву в повному обсязі.
При цьому у вступній частині позовної заяви позивач зазначає лише одного відповідача – Снятинський районний суд Івано-Франківської області, у зв`язку з чим позовна заява не відповідає вимогам пункту 4 частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України.
Отже, позивачу необхідно зазначити перелік відповідачів із зазначенням даних, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, або є уточнити заявлені позовні вимоги відповідно до зазначеного відповідача (Снятинського районного суду Івано-Франківської області).
Також суд звертає увагу, що відповідно до пункту 9 частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в позовній заяві зазначаються: у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб`єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.
При цьому всупереч наведеному, позивачем у позовній заяві не наведено обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями відповідачів її прав, свобод, інтересів.
Також частиною 1 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства передбачено, що до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, однак позивачем при зверненні до суду з даним позовом не дотримано даної вимоги, оскільки не додано копію позовної заяви з додатками для відповідачів.
Окрім цього, згідно із частиною 3 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Із прохальної частини позовної заяви вбачається, що позивач звертається до суду з двома позовними вимога немайнового характеру: 1) скасувати відповідь Снятинського районного суду від 19.02.2021 №01-23/12228/21; зобов`язати Снятинський районний суд розглянути її позовну заяву в повному обсязі; 2) скасувати відповідь Управління кадрового забезпечення Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області від 27.01.2021 №884/108/12-2021.
Відповідно до частини 3 статті 6 Закону України "Про судовий збір" за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" встановлено, що прожитковий мінімум для працездатних осіб в розрахунку на місяць з 01.01.2021 складає 2270 гривень.
Положенням підпункту 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" визначено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано фізичною особою ставка судового збору становить 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Таким чином, при зверненні позивача з даними позовними вимогами (скасування відповіді Снятинського районного суду від 19.02.2021 №01-23/12228/21, зобов`язання розглянути її позовну заяву в повному обсязі, а також скасування відповіді Управління кадрового забезпечення Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області від 27.01.2021 №884/108/12-2021) підлягає сплаті судовий збір в загальному розмірі 1816 грн. (за дві немайнові вимоги – 2 х 908 грн.) або ж в іншому розмірі відповідно до уточнених позовних вимог з урахуванням положень підпункту 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір".
Також суд звертає увагу, що частиною 2 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Згідно з частиною 1 статті 43 КАС України здатність мати процесуальні права та обов`язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами).
Для особистої участі в адміністративній справі недостатньо володіти лише правоздатністю, необхідна ще й адміністративна процесуальна дієздатність, тобто здатність особисто здійснювати процесуальні права та виконувати свої обов`язки в суді.
Відповідно до частини 2 статті 43 КАС України здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов`язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить фізичним особам, які досягли повноліття і не визнані судом недієздатними, а також фізичним особам до досягнення цього віку у спорах з приводу публічно-правових відносин, у яких вони відповідно до законодавства можуть самостійно брати участь.
Відповідно до пункту 4 частини 5 статті 246 КАС України у резолютивній частині рішення зазначаються, повне найменування (для юридичних осіб) або прізвище, ім`я та по батькові (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, реєстраційний номер облікової картки платника податків сторін (для фізичних осіб), за його наявності, або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України.
Судом встановлено, що в матеріалах позовної заяви відсутня копія паспорту позивача, як документа, що підтверджує наявність у позивача процесуальної правосуб`єктності, а також копія довідки про присвоєння позивачу реєстраційного номеру облікової картки платника податків.
Із врахуванням змісту статті 13 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус», належним доказом наявності у позивача адміністративної процесуальної правосуб`єктності є саме паспорт громадянина України. Відсутність вищевказаних документів унеможливлює можливість ідентифікувати особу позивача, з`ясувати факт наявності адміністративної процесуальної дієздатності, встановити зареєстроване місце проживання чи перебування позивача.
Таким чином, судом встановлено, що позовна заява не відповідає вимогам, визначеним статтями 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
На підставі наведеного, керуючись статтями 160, 161, 169, 241-243, 248, 264 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
У Х В А Л И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Снятинського районного суду Івано-Франківської області про визнання дій протиправними та зобов`язання до вчинення дій - залишити без руху.
Надати позивачу десятиденний строк з дня вручення (отримання) копії цієї ухвали для усунення вказаних недоліків шляхом:
- зазначення офіційної електронної адреси відповідача (якщо така відома) та адреси електронної пошти позивача (за наявності);
- зазначення інформації щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових доказів, копії яких додано до заяви;
- подання до суду письмового підтвердження про те, що позивачем не подано іншого позову до того ж відповідача, з тим самим предметом та з тих самих підстав;
- подання копій письмових доказів, оформлених відповідно до вимог статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України;
- уточнення заявлених позовних вимог відповідно до вказаного відповідача – Снятинського районного суду Івано-Франківської області або ж зазначення другого співвідповідача (Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області) із зазначенням його даних, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України;
- обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями відповідачів прав, свобод та інтересів позивача;
- подання копій позовної заяви, а також копій доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи;
- подання оригіналу документа про сплату судового збору в розмірі 1816 грн. або ж в іншому розмірі у випадку уточнення позовних вимог, з урахуванням положень підпункту 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" або подання документів, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону;
- надання суду належним чином засвідчених копії паспорта та довідки про присвоєння ідентифікаційного номера/реєстраційного номера облікової картки платника податків позивача.
Роз`яснити, що в разі неусунення недоліків у визначений строк позовна заява буде повернена.
Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала окремо від рішення суду оскарженню не підлягає.
Суддя Главач І.А.