Постанова № 9560655, 11.05.2010, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
11.05.2010
Номер справи
2а-12536/09/6/0170
Номер документу
9560655
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

11.05.10Справа №2а-12536/09/6/0170 (10 г. 23 хв.)

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого суддіЛатиніна Ю.А. ,

при секретарі Усковій О. І.,

за участю представника позивача Лукпанової К. В., представника відповідача Абдурахманової А. З.,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

,

за позовом Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції в АР Крим

до Кримського Республіканського підприємства "Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Джанкоя"

про стягнення заборгованості

Суть спору: позивач звернувся до окружного адміністративного суду АР Крим з позовом про стягнення з відповідача 1 246 807,54 грн. заборгованості з податку на доходи фізичних осіб. Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач самостійно нарахував суму ПДФО за період з першого кварталу 2007 року по другий квартал 2009 року у сумі 1 246 807,54 грн., яку утримав із працівників у зв'язку з виплатою їх заробітної плати, проте у порушення діючого законодавства до бюджету ці кошти не перерахував. Станом на 01.10.2009 року задекларована та узгоджена сума податку на доходи фізичних осіб до бюджету не перерахована, що тягне за собою недонадходження коштів до бюджету та приведе до невиконання доходної частини бюджету.

У судовому засіданні 11 травня 2010 року представник позивача в порядку ст. 51 КАС України надав заяву про зменшення розміру позовних вимог, посилаючись на часткову проплату заборгованості. Позовні вимоги просить задовольнити у сумі 1 161 899,91 грн.

Представник відповідача надав письмові заперечення на позовну заяву, в яких позов не визнав, посилаючись на те, що відповідно до п.п. 8.1.1 п. 8.1 ст. 8 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" обов'язок нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку до бюджету покладено на податкового агента, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах ст. 7 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" від 22.05.2003 р. № 889-IV. Представник відповідача вважає, що КРП "ВПВКГ м. Джанкоя" не повинно подавати до податкових органів жодної податкової декларації (розрахунку) з податку з доходів. Форма № 1 ДФ не може вважатись податковою декларацією в розумінні Закону України № 2181-Ш від 21.12.2000 року. Крім того, ст. 5 Закону України № 2181-Ш від 21.12.2000 р. не встановлює термінів погашення податкового зобов'язання з ПДФО, утриманому із заробітної плати громадян. Ці строки встановлені ст. 8 Закону України № 889. Відповідач також вважає, що податок з доходів фізичних осіб не може бути стягнення у зв'язку з тим, що не має порядку його стягнення. КРП "ВПВКГ м. Джанкоя" не погоджується з сумою боргу з ПДФО оскільки у період з першого кварталу 2007 року по другий квартал 2009 року здійснював часткову сплату цього податку.

У судовому засіданні 11 травня 2010 року представник відповідача позовні вимоги не визнав, з підстав викладених у запереченнях на адміністративну позовну заяву. Просив відмовити у позові у повному обсязі.

Розглянув матеріали справи, дослідив докази, надані сторонами, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -

ВСТАНОВИВ:

Кримське Республіканське підприємство "Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Джанкоя" (ідентифікаційний код 03348100) зареєстроване як суб'єкт підприємницької діяльності рішенням виконавчого комітету Джанкойської міської ради АР Крим 07.09.2004 року та взято на податковий облік у Джанкойській ОДПІ як платник податків, зборів ( обов'язкових платежів).

Підприємство є платником податків та зборів, передбачених Законом України “Про систему оподаткування”.

Відповідно до наказів ДПА України від 30.12.1997 року №473, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 19.01.1998 року за №26/2466 "Про затвердження форми довідки "Про суми виплачених доходів і утриманих з них податків та інших обов'язкових платежів фізичних осіб юридичними особами усіх форм власності та фізичними особами-суб'єктами підприємницької діяльності" (ф. №8ДР), Порядку заповнення та подання юридичними особами усіх форм власності і фізичними особами-суб'єктами підприємницької діяльності ф. №8ДР" та від 29.09.2003 року №451, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.10.2003 року за №960/8281 "Про затвердження форми податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку ( ф. №1ДФ) та Порядку заповнення та подання податковими агентами податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку і сум утриманого з них податку" відповідач зобов'язаний подавати до податкового органу відповідну звітність.

Кримським Республіканським підприємством "Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Джанкоя" надано до Джанкойської ОДПІ розрахунки ( ф. 1 ДФ) за період з першого кварталу 2007 року по другий квартал 2009 року на загальну сумі 1 246 807,54 грн. (податкові розрахунки сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку за перший квартал 2007 року на суму 95342,87 грн. (№ 4247 вх. Джанкойскої ОДШ від 05.04.07), за 2 квартал 2007 року на суму 102072,48 грн. (№ 11230 вх. Джанкойскої ОДШ від 06.07.07) за 3 квартал 2007 року на суму 95918,45грн. (№ 17558 вх. Джанкойскої ОДШ від 04.10.07), за 4 квартал 2007 року на суму 110411,58грн. (№ 26053 вх. Джанкойскої ОДШ від 16.01.08), за 1 квартал 2008 року на суму 140450,52грн. (№ 5159 вх. Джанкойскої ОДШ від 10.04.08), за 2 квартал 2008 року на суму 142020,92грн. (№ 12449 вх. Джанкойскої ОДПІвід 07.07.08), за 3 квартал 2008 року на суму 146134,52грн. (№ 21402 вх. Джанкойскої ОДШ від 13.10.08), за 4 квартал 2008 року на суму 2008р. 117939,03грн. (№ 28943 вх. Джанкойскої ОДШ від 12.01.09), за 1 квартал 2009 року на суму 135125,69грн. (№ 5981 вх. Джанкойскої ОДШ від 10.04.09), за 2 квартал 2009 року на суму 161391,48грн. (№ 13405 вх. Джанкойскої ОДШ від 09.07.09) ( а. с. 16-25).

Матеріали справи свідчать про те, що фактично підприємством перераховано 84907,63 грн.

Сума заборгованості за період з першого кварталу 2007 року по другий квартал 2009 року становить 1 161 899,91 грн.

Конституцією України визначено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом ( ст.67).

Принципи побудови системи оподаткування в Україні, податки і збори (обов'язкові платежі) до бюджетів та до державних цільових фондів, а також права, обов'язки і відповідальність платників визначаються Законом України "Про систему оподаткування".

Відповідно до пункту 4 статті 14 Закону України “Про систему оподаткування” податок на доходи фізичних осіб віднесений до складу загальнодержавних податків.

Згідно з пунктом 2.1 статті 2 Закону України “Про податок з доходів фізичних осіб”№889-IV від 22.05.2003 року, платниками прибуткового податку є резидент, який отримує як доходи з джерелом їх походження з території України, так і іноземні доходи, а також нерезидент, який отримує доходи з джерелом їх походження з території України.

Як вбачається з пункту 1.15 статті 1 вказаного Закону юридична особа (її філія, відділення, інший відособлений підрозділ), визначена терміном “податковий агент” зобов'язано нараховувати, утримувати та сплачувати прибутковий податок до бюджету від імені та за рахунок платника податків, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм даного Закону.

Пунктом 8.1.2 пункту 8.1 статті 8 Закону України “Про податок з доходів фізичних осіб” встановлено, що податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки не мають права приймати платіжні документи на виплату доходу, які не передбачують сплату (перерахування) цього податку до бюджету. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.

Згідно з пункту 16.3.2 статті 16 Закону України “Про податок з доходів фізичних осіб” юридична особа за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням своїх підрозділів, а уповноважений підрозділ за своїм місцезнаходженням, одночасно з поданням документів на отримання коштів для виплати належних платникам податку доходів, сплачує (перераховує) суми утриманого податку на відповідні розподільчі рахунки, відкриті в територіальних управліннях державного казначейства України.

Пунктом 16.3.5 статті 16 даного Закону передбачено, що відповідальність за своєчасне та повне перерахування сум податку до відповідного місцевого бюджету несе юридична особа або її уповноважений підрозділ, що нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід.

В преамбулі Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" зазначено, що цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.

Враховуючи вищевказані приписи ст.14 Закону України "Про систему оподаткування" на стягнення податку з доходів фізичних осіб розповсюджується порядок погашення зобов'язань юридичних осіб перед бюджетом визначений нормами Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".

П.1.2 зазначеного Закону визначено, що податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України. Податковим боргом є податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання (п.1.3 цього Закону ).

Відповідно до підпункту 3.2.1 пункту 3.2 статті 3 Закони України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами” у випадках, якщо платник податків згідно законам з питань оподаткування уповноважений утримувати податок, яким обкладається інша особа, зокрема податки на доходи фізичних осіб, а також будь-які інші податки, утримувані з джерела виплати, сума таких податків вважається бюджетним фондом, який належить державі або територіальній громаді і який створюється від їх імені.

Згідно із п.5.1 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (від 21.12.2000 року № 2181 із змінами та доповненнями) податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що заперечення відповідача спростовуються вищенаведеним.

Пунктом 11 статті 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”передбачено, що органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку і розмірах, встановлених законами України.

Фінансові (штрафні) санкції, суми недоїмки, пені, накладені (застосовані) органами державної податкової служби України, сплачуються платниками податків добровільно або стягуються у судовому порядку (Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо посилення правового захисту громадян та запровадження механізмів в реалізації конституційних прав громадян на підприємницьку діяльність, особисту недоторканність, безпеку, повагу до гідності особи, правову допомогу, захист)”.

Отже, вимоги позивача про стягнення з Кримського республіканського підприємства "Виробниче підприємство водопроводно-каналізаційного господарства м. Джанкоя" заборгованості в сумі 1 161 899,91 грн. є обґрунтованими такими що підтверджуються матеріалами справи та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Враховуючи, що позивач не здійснював судових витрат по справі, судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.

Під час судового засідання, яке відбулось 11.05.10 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАС України постанову складено 13.05.2010 року.

Керуючись ст. ст. 160-163, ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з Кримського Республіканського підприємства "Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Джанкоя" (96100, АР Крим, м. Джанкой, вул. Совєтська, б. 15 А, ідентифікаційний код 03348100) заборгованість із податку з доходів фізичних осіб у сумі 1 161 899,91 грн. та зарахувати на п/р № 33211800700014, місцевий бюджет м.Джанкой, код платежу ҐУДК в АР Крим м. Сімферополь, МФО 824026, ЄДРПЮУ 34740824.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі через Окружний адміністративний суд АР Крим в 10-ти денний строк з дня проголошення (складення в повному обсязі) постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги.

У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі.

Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то постанова набирає законної сили через 10 днів з дня отримання особою копії постанови, у разі неподання нею заяви про апеляційне оскарження.

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Латинін Ю.А.