Рішення № 95606008, 08.10.2020, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.10.2020
Номер справи
160/8790/20
Номер документу
95606008
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 жовтня 2020 року Справа № 160/8790/20

Дніпропетровський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Кальника В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

30.07.2020 року Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області, в якому позивач просить:

- визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову у такій реєстрації від 08.05.2020 р. № 1557264/2790809892, від 08.05.2020 р. № 1557265/2790809892, від 21.05.2020 р. № 1574136/2790809892, від 21.05.2020 р. № 1574137/2790809892.

- зобов`язати Головне управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області зареєструвати подані Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (ІПН: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) податкові накладні № 3 від 16.01.2020 р., № 7 від 19.02.2020 р., № 9 від 03.04.2020 р., № 10 від 08.05.2020 р. у єдиному реєстрі податкових накладних.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що за результатами господарської діяльності ним були складені податкові накладні № 3 від 16.01.2020 р., № 7 від 19.02.2020 р., № 9 від 03.04.2020 р., № 10 від 08.05.2020 р., які були направлені на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних. Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області були прийняті Рішення про відмову в реєстрації податкових накладних Позивача в Єдиному реєстрі податкових накладних - Рішення №1557265/2790809892 від 08.05.2020р. (податкова накладна №3 від 16.01.2020 року на загальну суму 277 815, 90 грн. з ПДВ (двісті сімдесят сім тисяч вісімсот п`ятнадцять гривень 90 копійок); Рішення №1557264/2790809892 від 08.05.2020р. (податкова накладна №7 від 19.02.2020 року на загальну суму 449 535, 43 грн. з ПДВ (чотириста сорок дев`ять тисяч п`ятсот тридцять п`ять гривень 43 копійки); Рішення №1574136/2790809892 від 21.05.2020 р. (податкова накладна №9 від 03.04.2020 року на загальну суму 1 379 059, 48 грн. з ПДВ (один мільйон триста сімдесят дев`ять тисяч п`ятдесят дев`ять гривень 48 копійок) та Рішення №1574137/2790809892 від 21.05.2020р. (податкова накладна №10 від 08.05.2020 року на загальну суму 1 358 260, 48 грн. з ПДВ (один мільйон триста п`ятдесят вісім тисяч двісті шістдесят гривень 48 копійок). Відповідачем по податковим накладним № 3 від 16.01.2020 р., № 7 від 19.02.2020 р., № 9 від 03.04.2020 р., № 10 від 08.05.2020 р. сформовано висновок про відповідність податкових накладних критеріям ризиковості здійснення операцій, визначених п. 1 критеріям ризиковості здійснення операцій, відповідно до Порядку № 1165. Позивач вважає вищевказані Рішення неправомірними та такими, що підлягають скасуванню, оскільки позивачем були надані контролюючому органу передбачені законодавством документи, які свідчать про проведення господарських операцій між ФОП ОСОБА_1 та ТОВ «КОМПАНИЯ ПРОМЕТЕЙ», ТОВ «ПРОМЕТЕЙ АГРІ», ТОВ «ТОРГОВА КОМПАНІЯ ЗОЛОТИЙ ДРАКОН».

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.08.2020 року відкрито провадження в адміністративній справі та ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

08.09.2020 року відповідачем надано відзив на позов, в якому він, з посиланням на норми законодавства, просив у задоволенні позову відмовити. Також зазначив, що ФОП ОСОБА_1 подано на реєстрацію наступні податкові накладні:

- № 7 від 19.02.2020 р. яку виписано на користь ТОВ "ПРОМЕТЕЙ АГРІ" (код 40600117, ОФІС ВЕЛИКИХ ПЛАТНИКІВ ПОДАТКІВ ДПС) на загальну суму 449 535,43 грн., ПДВ у сумі 74 922,57 грн. з номенклатурою: соняшник;

- № 3 від 16.01.2020 р., яку виписано на користь ТОВ ""КОМПАНИЯ ПРОМЕТЕЙ"" (код 41255380, ГУ ДПС у Миколаївській області (ЦЕНТРАЛЬНИЙ Р.М.МИКОЛАСВА) на загальну суму 277 815,9 грн., ПДВ у сумі 46 302,65 грн. з номенклатурою: кукурудза;

- № 9 від 03.04.2020 р. та № 10 від 08.05.2020 р., які виписано на користь ТОВ "ТОРГОВА КОМПАНІЯ "ЗОЛОТИЙ ДРАКОН" (код 41607663, ГУ ДПС у Дніпропетровській області (КРИВОРІЗЬКИЙ Р-Н) на загальну суму 1 379 059,48 грн., ПДВ у сумі 229 843,25 грн. та № 10 на загальну суму 1 358 260,48 грн., ПДВ у сумі 226 376,75 грн. з номенклатурою: соняшник.

Згідно наданих первинних документів, ФОП ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) є виробником вищезазначеної продукції.

Вказав, що платником не було надано документів відносно транспортування продукції на елеватор, карточки складського обліку на переоформлення продукції. Станом на 21.05.2020 року відповідно до наявних баз даних аналітично - інформаційних систем ДПС України ФОП ОСОБА_1 не мав можливості здійснити дану послугу у зв`язку з тим, що в нього були відсутні технічні можливості (повідомлення 20-ОПП відсутнє). Повідомлення за формою 20 -ОПП були надані до ДПС України лише після 28.07.2020 року. Також платником не було надано інформації щодо засіяних під кукурудзу та соняшник площ.

Відповідно до пункту 10 та пункту 11 Наказу Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520 «Про затвердження порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13 грудня 2019 року за №1245/34216, Комісією Головного управління ДПС у Дніпропетровській області прийняті рішення від 08.05.2020 №1557264/2790809892, від 08.05.2020 №1557265/2790809892, від 21.05.2020 №1574136/2790809892, від 21.05.2020 № 1574137/ НОМЕР_1 .

Крім того, зауважив, що в ГУ ДПС у Дніпропетровській області відсутні повноваження та технічна можливість здійснювати реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування. Відповідно до п. 19, 20 Порядку ведення ЄРПН, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів №1246 від 29.12.2010 року, повноваження щодо реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування покладено на ДФС (ДПС) України.

Також, відповідач у відзиві просив замінити первісного відповідача - ГУ ДФС у Дніпропетровській області правонаступником - ГУ ДПС у Дніпропетровській області.

09.09.2020 року ухвалою суду задоволено клопотання ГУ ДПС у Дніпропетровській області про заміну первісного відповідача. Замінено первинного відповідача - ГУ ДФС у Дніпропетровській області належним відповідачем - ГУ ДПС у Дніпропетровській області.

Дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 зареєстрований у встановленому законом порядку як фізична особа-підприємець в квітні 2003 року та здійснює господарську діяльність за наступними напрямками: код КВЕД - 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (основний); код КВЕД - 46.11 Діяльність посередників у торгівлі сільськогосподарською сировиною, живими тваринами, текстильною сировиною та напівфабрикатами; код КВЕД - 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля; код КВЕД - 49.41 Вантажний автомобільний транспорт.

Встановлено, що позивач має у користуванні 2 131,6301 га. земель з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, в тому числі: орендована земля - 24,643 га. відповідно до договорів оренди землі від 05.12.2019 р. зі строком оренди 7 років з правом пролонгації, що підтверджується довідкою Златоустівської сільської ради від 04.03.2020 р. № 88, довідкою Виконавчого комітету Вакулівської сільської ради від 16.04.2020 р. № 568/02-16 і інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єктів від 23.04.2020 р. № 207387282.

Як зазначено позивачем, на орендованих землях він займається виробництвом сільськогосподарської продукції. Для провадження виробничої діяльності у ФОП ОСОБА_1 є в наявності необхідна техніка та достатні трудові ресурси.

Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 на виконання вимог ст. 201 Податкового кодексу України було складено та направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних (ЄРПН) податкові накладні: від 16.01.2020 р. № 3 на загальну суму 277 815, 90 грн. з ПДВ; від 19.02.2020 р. № 7 на загальну суму 449 535, 43 грн. з ПДВ; від 03.04.2020 р. № 9 на загальну суму 1 379 059, 48 грн. з ПДВ; від 08.05.2020 р. № 10 на загальну суму 1 358 260, 48 грн. з ПДВ.

В подальшому на електронну адресу ФОП ОСОБА_1 надійшли квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН, які долучені до матеріалів справи, та зі змісту яких вбачається, що реєстрацію зазначених вище податкових накладних зупинено, оскільки накладні відповідають вимогам п. 1 Критеріїв ризиковості платника податку. При цьому, ФОП ОСОБА_1 запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних в ЄРПН.

Позивачем у кожному випадку зупинення реєстрації вищезазначених податкових накладних було надано в електронному вигляді до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області пояснення щодо господарської діяльності ФОП ОСОБА_1 (пояснення від 06.05.2020 р. вих. № 8/10-15, від 19.05.2020 р. вих. № 12/10-15, від 19.05.2020 р. вих. № 13/10-15, від 20.05.2020 р. вих. № 17/10-15), а також первинні документи, в яких містяться відомості про господарські операції з контрагентами.

За результатами розгляду пояснень Комісією Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, що приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, були прийняті наступні рішення:

- № 1557265/2790809892 від 08.05.2020 року про відмову в реєстрації податкової накладеної №3 від 16.01.2020 року;

- № 1557264/2790809892 від 08.05.2020 року про відмову в реєстрації податкової накладеної №7 від 19.02.2020 року;

- № 1574136/2790809892 від 21.05.2020 року про відмову в реєстрації податкової накладеної №9 від 03.04.2020 року;

- № 1574137/2790809892 від 21.05.2020 року про відмову в реєстрації податкової накладеної № 10 від 08.05.2020 р.,

у зв`язку з ненаданням платником податку копій документів - первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг), з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні.

13.05.2020 року позивачем надіслано скаргу від 13.05.2020 р. на рішення комісії ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 08.05.2020 р. №1557265/2790809892.

09.06.2020 року за результатами розгляду скарги комісія ГУ ДПС у Дніпропетровській області з питань розгляду скарг прийняла рішення від 09.06.2020 р. № 22201/2790809892/2, яким скаргу позивача залишено без задоволення, а рішення від 08.05.2020 р. №1557265/ НОМЕР_1 без змін.

22.05.2020 року позивачем надіслано скаргу від 22.05.2020 р. на рішення комісії ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 08.05.2020 р. №1557264/2790809892.

09.06.2020 року за результатами розгляду скарги комісія ГУ ДПС у Дніпропетровській області з питань розгляду скарг прийняла рішення від 09.06.2020 р. № 22000/2790809892/2, яким скаргу позивача залишено без задоволення, а рішення від 08.05.2020 р. №1557264/ НОМЕР_1 без змін.

04.06.2020 року позивачем надіслано скаргу від 04.06.2020 р. на рішення комісії ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 21.05.2020 р. №1574136/2790809892.

13.06.2020 року за результатами розгляду скарги комісія ГУ ДПС у Дніпропетровській області з питань розгляду скарг прийняла рішення від 13.06.2020 р. № 25719/2790809892/2, яким скаргу позивача залишено без задоволення, а рішення від 21.05.2020 р. №1574136/ НОМЕР_1 без змін.

03.06.2020 року позивачем надіслано скаргу від 03.06.2020 р. на рішення комісії ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 21.05.2020 р. № 1574137/2790809892.

12.06.2020 року за результатами розгляду скарги комісія ГУ ДПС у Дніпропетровській області з питань розгляду скарг прийняла рішення від 12.06.2020 р. №24142/2790809892/2, яким скаргу позивача залишено без задоволення, а рішення від 21.05.2020 р. №1574137/2790809892 без змін.

Для підтвердження факту здійснення господарських операцій за податковими накладними № 3 від 16.01.2020 р., № 7 від 19.02.2020 р., № 9 від 03.04.2020 р., № 10 від 08.05.2020 р., позивач надав до відповідача документи, а саме: копію договору оренди землі №1 від 05.12.2019 року; копію договору оренди землі №2 від 05.12.2019 року; копію договору оренди землі №3 від 05.12.2019 року; копію договору купівлі-продажу №К1601/20-2 від 16.01.2020 року; копію договору купівлі-продажу №1902/2020-1 від 19.02.2020 року; копію договору поставки сільськогосподарської продукції власного виробництва №В/ЗД/0301/2020-1; копію договору складського зберігання №8/Ф від 10.01.2020 року; копію Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; копію свідоцтва про реєстрацію транспортних засобів ОСОБА_1 на 10 арк.; інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно №207387282; копію рішення за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 09.06.2020 року №22201/2790809892/2; копію рішення за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 09.06.2020 року №22000/2790809892/2; копію рішення за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 12.06.2020 року №24142/2790809892/2; копію рішення за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 13.06.2020 року №25719/2790809892/2; копію заключної виписки за період з 01.01.2020 по 31.01.2020 року; копію заключної виписки за період з 01.02.2020 по 29.02.2020 року; копію заключної виписки за період з 01.04.2020 по 30.04.2020 року; копію заключної виписки за період з 01.05.2020 по 19.05.2020 року; копію довідки №568/02-16 від 16.04.2020 року; копію довідки №88 від 04.03.2020 року; копію заяви за вих. №8/10-15 від 06.05.2020 року; копію скарги за вих. №12/10-15 від 19.05.2020 року; копію заяви за вих. №13/10-15 від 19.05.2020 року; копію заяви за вих. №17/10-15 від 20.05.2020 року; копію видаткової накладної №897 від 01.02.2019 року; копію видаткової накладної №903 від 02.02.2019 року; копію видаткової накладної №907 від 04.02.2019 року; копію видаткової накладної №201903206 від 20.03.2019 року; копію видаткової накладної №201903207 від 20.03.2019 року; копію видаткової накладної №53 від 08.04.2019 року; копію видаткової накладної №5937 від 24.04.2019 року; копію податкової накладної від 16.01.2020 року; копію податкової накладної від 19.02.2020 року; копію податкової накладної від 03.04.2020 року; копію податкової накладної від 08.05.2020 року; копію податкового розрахунку сум доходів, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них доходів; копію рахунку №2 від 16.01.2020 року; копію рахунку №4 від 19.02.2020 року; копію рахунку на оплату №2235 від 25.03.2019 року; копію накладної №6 від 03.04.2020 року; копію накладної №7 від 08.05.2020 року; копію рахунку на оплату №66 від 07.03.2019 року; копію рахунку на оплату №229 від 17.01.2019 року; копію товарно-транспортної накладної на відпуск нафтопродуктів №ТТН-00138; копію товарно-транспортної накладної на відпуск нафтопродуктів №ТТН-00139; копію товарно-транспортної накладної на відпуск нафтопродуктів №ТТН-00145; копію товарно-транспортних накладних у кількості 13 шт.

Не погоджуючись із рішеннями Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, позивач звернувся до суду із означеним позовом.

Вирішуючи заявлений спір по суті, суд зазначає наступне.

Спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобов`язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов`язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначені заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу є Податковий кодекс України (далі - ПК України).

Згідно підпунктів а, б пункту 185.1 статті 185 ПК України, об`єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.

Датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг згідно приписів норми пункту 187.1 статті 187 ПК Українивважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів.

База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (пункт 188.1 статті 188 ПК України).

Згідно з пунктом 201.1 статті 201 Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умов щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно із пунктом 201.10 статті 201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Пунктом 201.7 статті 201 Податкового кодексу України визначено, що податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

Згідно з пунктом 74.2 статті 74 Податкового кодексу України, в ЄРПН забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних в ЄРПН.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, реєстрація податкової накладної в ЄРПН може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.

На виконання цієї норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11 грудня 2019 року №1165 (набрання чинності, відбулась 01.02.2020), якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Порядок №1165).

Згідно з приписами пункту 4 Порядку №1165 у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.

Пунктом 5 Порядку №1165 передбачено, що платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку, показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку. Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій.

Відповідно до вимог пункту 6 Порядку №1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня. У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (пункт 7 Порядку №1165).

Відповідно до пункту 10 Порядку №1165, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (пункт 11 Порядку №1165).

Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (пункт 25 Порядку № 1165).

Так, судом встановлено із квитанцій про відмову в реєстрації податкової накладної, що підставою для зупинення реєстрації податкових накладних слугувало те, що податкові накладні відповідають вимогам пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

Водночас, на момент формування квитанцій, якими зупинено реєстрацію податкових накладних, Критерії ризиковості здійснення операцій визначені додатком 3 до Порядку №1165.

Пункт 1 додатку 3 до Порядку №1165 відносить до ознак ризиковості здійснення операцій наступне: відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, у таблиці даних платника податку на додану вартість як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.

Відтак, аналіз пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій свідчить про те, що для того, аби встановити наявність у господарської операції такої ознаки мають існувати визначені цим пунктом передумови, а також для підтвердження відповідності господарської операції вказаному критерію слід навести обґрунтований розрахунок за цим критерієм, якому відповідає платник податку, чого вимагає пункт 11 Порядку №1165.

Однак відсутність у квитанціях про зупинення реєстрації податкової накладної зазначення конкретного критерію ризиковості здійснення операцій, про які йдеться у пункті 1 додатку 3 до Порядку №1165, із розрахованим показником за відповідним критерієм, якому відповідає платник податку, свідчить про необґрунтованість віднесення господарської операції до відповідного критерію, що визначений пунктом 1 Критеріїв ризиковості господарських операцій. Зокрема, контролюючим органом не наведено обґрунтування того, що обсяг постачання товару/послуги, зазначених у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 року в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС, що свідчить про необґрунтованість такої квитанції.

З урахуванням положень наведених норм, суд звертає увагу, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної на підставі пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, контролюючий орган має витребувати від платника документи на спростування наявних у органу ДПС сумнівів, пов`язаних з легальністю діяльності юридичної особи, вказавши які саме аспекти належить висвітити платнику податків у своїх поясненнях.

Таким чином, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості актів індивідуальної дії призводить до їх протиправності.

Відтак, квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної не відповідають вимогам, що встановлені до неї пунктом 11 Порядку №1165 в частині необхідності зазначення критерію (їв) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (их) зупинено реєстрацію податкової накладної в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку.

Крім того, у квитанціях не зазначено, які саме документи слід надати платнику податків та чого мають стосуватися пояснення такого платника податків для того, аби реєстрація податкової накладної стала можливою, що також свідчить про невідповідність сформованої квитанції вимогам до таких, що визначені пунктом 11 Порядку №1165.

Водночас, механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначено наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року №520, яким затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Порядок №520).

Пунктом 2 Порядку №520 визначено, що прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.

Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку №520, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі. Комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

Разом із тим, пунктом 5 Порядку №520, визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, серед яких:

- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

При цьому, письмові пояснення та копії документів, зазначені у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг", «Про електронні довірчі послуги" та "Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами", затвердженого в установленому порядку (пункти 6, 7 Порядку №520).

Згідно з вимогами пунктів 9, 10 та 11 Порядку №520, письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Підставами для прийняття комісією регіонального рівня рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Як вбачається з матеріалів справи, в оскаржуваних рішеннях комісії Головного управління ДПС в Дніпропетровській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному державному реєстрі накладних або відмову у такій реєстрації, зазначено, що підставою для відмови у реєстрації податкових накладних стало ненадання платником податку копій: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання - передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Разом із тим, надаючи оцінку рішенням відповідача, що оскаржуються, суд зазначає, що контролюючим органом визначено загальні підстави прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної та рішення не містять конкретної інформації щодо причин та підстав їх прийняття. Водночас, контролюючим органом не сформовано конкретних вимог щодо необхідності подання вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкових накладних, не зазначено яких саме документів не надано та яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної. В той же час, жодний із зазначених документів контролюючим органом не підкреслено, що свідчить про недотримання порядку прийняття та форми оскаржуваного рішення; не вказано, які саме документи складені з порушенням законодавства, які вимоги законодавства порушено при складанні документів та яких документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.

При цьому, можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом конкретного критерію оцінки ступеня ризиків, а також зазначення у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної чіткого переліку документів, чого зроблено не було.

Вживання податковим органом загального посилання на пункт Критеріїв ризиковості здійснення операцій, при цьому не зазначення такого критерію(їв) ризиковості платника податку та/або критерію(їв) ризиковості здійснення операцій, та без зазначення переліку документів, які пропонується надати контролюючому органу для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування, є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, а не будь-яких на власний розсуд.

На переконання суду, надіслані позивачем письмові пояснення з копіями первинних та інших документів відображають зміст господарських операцій позивача із його контрагентами та були достатніми для прийняття податковим органом рішень про реєстрацію податкових накладних.

У цьому контексті суд також зазначає, що факт зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних не спростовує факту здійснення платником податків господарської операції, що підтверджується первинними документами, на підставі яких складається податкова накладна/розрахунок коригування.

Одночасно, в межах даної спірної ситуації суд звертає особливу увагу на той факт, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарської операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарської операції може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. У свою чергу, при реєстрації податкових накладних фактично проводиться моніторинг операції чи платника податків лише за зовнішніми (формальними) критеріями. Тому і суд за результати розгляду цієї справи не робить висновків щодо реальності господарських операцій за участю позивача, а лише оцінює наявність чи відсутність підстав для реєстрації податкової накладної.

Таким чином, зважаючи на наявність достатніх документів для спростування сумнівів щодо ризиковості платника податку, та на те, що наданих контролюючому органу документів та письмових пояснень було достатнім для прийняття рішень про реєстрацію податкових накладних, відповідач не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації податкових накладних.

В цьому випадку, під час розгляду справи відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не надав суду доказів, які спростовували б твердження позивача, та не навів обґрунтованих мотивів прийняття рішень про відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Окрім того, у постановах від 12 листопада 2019 року у справі №816/2183/18, від 21 травня 2019 року у справі №0940/1240/18, від 18 лютого 2020 року у справі №360/1776/19, від 27 квітня 2020 року у справі №360/1050/19, від 18 червня 2020 року у справі №824/245/19-а та ряду інших суд касаційної інстанції наголошував на тому, що здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинно підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.

Крім того, суд вважає за необхідне звернути увагу на те, що недотримання податковим органом вимог законодавства на етапі зупинення реєстрації податкової накладної щодо оформлення квитанції прямо вказує на те, що рішення, яке прийняте на наступному етапі, тобто рішення Комісії про відмову у реєстрації податкової накладної, теж є протиправним.

Таким чином, за наведених вище обставин, суд дійшов висновку про обґрунтованість та наявність підстав для задоволення позовних вимог в частині визнання протиправними та скасування рішень, якими позивачу відмовлено у реєстрації податкових накладних.

Щодо вимоги про зобов`язання Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області зареєструвати подані Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 податкові накладні № 3 від 16.01.2020 р., № 7 від 19.02.2020 р., № 9 від 03.04.2020 р., № 10 від 08.05.2020 р. у єдиному реєстрі податкових накладних, суд зазначає наступне.

Відповідно до пунктів 201.1, 201.10 статті 201 Податкового кодексу України реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних віднесено до обов`язків платника податків.

Натомість, наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, позаяк у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм їх подальшої реєстрації в ЄРПН є іншим, оскільки відповідні повноваження законодавчо покладені на ДПС України.

Згідно з п.п.201.16.4 п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, податкова накладна/розрахунок коригування, реєстрацію якої в Єдиному реєстрі податкових накладних було зупинено, реєструється у день настання однієї із таких подій:

а) прийнято рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;

б) набрало законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

При цьому, згідно з нормами п. 19, п. 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29 грудня 2010 року, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:

прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;

набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення);

неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

У разі надходження до ДПС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Отже, суд зазначає, що реєстрація в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої попередньо було зупинено, є повноваженням ДПС України.

З огляду на наведене, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову в цій частині.

Згідно частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

За сукупності викладених обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, що є підставою для часткового задоволення позовних вимог Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 .

Частиною 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено що, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору за подання позовної заяви до суду в розмірі 4204,00 грн., що документально підтверджується квитанціями № 49572 від 28.07.2020 року та №49550 від 28.07.2020 року.

З огляду на часткове задоволення позовних вимог, сплачений позивачем судовий збір за подачу позову до суду в сумі 2102,00 грн. підлягає стягненню з Головного управління ДПС у Дніпропетровській області за рахунок бюджетних асигнувань.

Керуючись ст. ст. 72-77, 139, 242-246, 250, 255, 257, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.

Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову у такій реєстрації від 08.05.2020 р. №1557264/2790809892, від 08.05.2020 р. №1557265/2790809892, від 21.05.2020 р. №1574136/2790809892, від 21.05.2020 р. №1574137/2790809892.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ІПН: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) понесені позивачем судові витрати в сумі 2102,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст. ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя (підпис) В.В. Кальник

Виготовлено з автоматизованої системи документообігу суду

Суддя В.В. Кальник

08.10.2020

Рішення не набрало законної сили 08 жовтня 2020 р.

Суддя В.В. Кальник