Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 травня 2010 р. справа № 2а-6986/10/0570
час прийняття постанови: 10.00
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючогосудді Бєломєстнова О. Ю.
при секретаріАврамченко С.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань в м. Донецьку по вул. 50-ї Гвардійської Дивізії, 17 адміністративну справу
за позовом Заступника прокурора Донецької області - Прокурора м. Донецька в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні»
до Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу»
про стягнення штрафу в сумі 1700грн.
за участю прокурора Ноздрьов С.В.
від представників позивача Соколова В.П.
від представника відповідача Чистякова О.В.
ВСТАНОВИВ:
Заступник прокурора Донецької області - Прокурор м. Донецька в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» звернувся до суду з адміністративним позовом до Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» про стягнення штрафу в сумі 1700грн., мотивуючи вимоги тим, що позивачем було проведено перевірку виконання вимог припису ДЧ 101 №796 від 08.10.2008 року. За порушення законодавства та невиконання вказаного припису позивачем на Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» постановою Д-162 від 09.07.2009 року було накладено штраф в розмірі 1700 грн. Суму штрафу відповідач у встановлений 30-денний строк з дня винесення постанови не сплатив, в звязку з чим штраф підлягає стягненню у судовому порядку. Просив стягнути з відповідача на користь державного бюджету штраф у розмірі 1700грн.
Прокурор та представник позивача в судовому засіданні позов підтримали, просили суд задовольнити позов у повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання зявився, адміністративний позов не визнав з підстав, викладених у запереченнях від 05.05.2010р. № 03/02. Зокрема, відповідач посилався на вручення припису та постанови не юридичній особі, а його структурному підрозділу Димитрівському виробничому управлінню водопроводно-каналізаційному господарству комунального підприємства «Компанія» Вода Донбасу».
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, представника відповідача суд, встановив.
У відповідності ст.361 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.
Прокурор у м. Донецьк у даному випадку представляє інтереси держави в суді, оскільки його дії спрямовані на захист інтересів держави шляхом заяви вимог про стягнення заборгованості на користь державного бюджету.
Здійснення державної політики в галузі паливно-енергетичного комплексу згідно з Указом Президента України «Про зміни в структурі центральних органів виконавчої влади» від 15.12.1999 року № 1573/99, покладено на Міністерство палива та енергетики України, яке є центральним органом державної виконавчої влади.
Згідно з Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07.08.1996 року, державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовуючих установок та мереж суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).
Оскільки Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Донецькій області діє у складі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» та його структурних підрозділів, тому вимогу до відповідача заявляє саме Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго».
Відповідно до п. 3 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07.08.1996 року, метою енергетичного нагляду є сприяння забезпеченню сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом здійснення контролю за дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії (далі - енергія).
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України.
Крім того, відповідно до ч. 5 ст. 9 цього Закону Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право, в тому числі, давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи.
Відповідач, Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу», зареєстроване як юридична особа, код ЄДРПОУ 00191678 та має свої відокремлені підрозділи, одним з яких є Димитрівське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу», яке у свою чергу не є юридичною особою.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 48 КАС України здатність мати процесуальні права та обовязки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами).
Таким чином, позивач звертається з даним позовом саме до Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу», яке є юридичною особою.
В судовому засіданні встановлено, що Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Донецькій області Регіональної державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Донбаському регіоні за результатами перевірки виконання припису від 08.10.2008р. ДЧ 101 №796 про усунення порушень законодавства про електроенергетику було встановлено його невиконання, про що складений акт № 02/18-0057 від 03.02.2009р.
Відповідно до ст. 24 Закону України «Про електроенергетику» у разі порушення енергопостачальником, який здійснює постачання електричної енергії на закріпленій території, умов і правил здійснення ліцензованої діяльності з постачання електричної енергії та інших обов'язків, передбачених цим Законом, враховуючи зобов'язання щодо забезпечення захисту прав споживачів електричної енергії та проведення розрахунків за закуплену енергопостачальником електричну енергію, а також із суб'єктом підприємницької діяльності, який здійснює передачу належної енергопостачальнику електричної енергії, Національна комісія регулювання електроенергетики України застосовує до такого енергопостачальника такі санкції, зокрема, як штраф.
Відповідно до ч. 3 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Крім того, порядок накладення Національною комісією регулювання електроенергетики, державними інспекторами з експлуатації електричних станцій і мереж, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарської діяльності незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику визначається Положенням про порядок накладення на субєктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року № 1312.
Відповідно до п. 2 цього Положення штрафи за порушення законодавства про електроенергетику накладаються на суб'єктів господарської діяльності, в тому числі, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.
Інспекцією Держенергонагляду в Донецькій області до відповідача за невиконання припису Держенергонагляду ДЧ 010 №796 від 08.10.2008 року було накладено штраф в розмірі 1700грн., про що свідчить постанова № Д-162 від 09.07.2009 року.
Згідно п. 11 Положенням про порядок накладення на субєктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року № 1312, рішення про накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів може бути оскаржене в установленому законом порядку.
Посилання відповідача на неотримання вказаного припису та постанови про застосування штрафних санкцій № Д-162 від 09.07.2009р. судом до уваги не приймається, з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, припис ДЧ 101 № 796 від 08.10.2008р. був адресований відповідачеві в особі підрозділу, оскільки порушення, яке необхідно було усунути мало місце саме на структурному підрозділу. Припис отриманий директором Димитрівського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу», про що мається його підпис.
Відповідно до п. 7.4 Положення № 19 «Про Димитрівське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства КП «Компанія «Вода Донбасу» директор «Управління» на підставі цього Положення та виданої генеральним директором довіреності діє від імені «Підприємства» з усіх питань, що стосуються роботи «Управління».
Також, постанова № Д-162 від 09.07.2009р., акт перевірки № 02/18-0057 від 03.02.2009р., припис ДЧ 101 № 796 від 08.10.2008р. були отримані 10.07.2009р. КП «Компанія «Вода Донбасу», про що свідчить відмітка на супровідному листі позивача вх. № 4-1284-09.
Відповідачем рішення про накладення штрафу оскаржено не було.
Згідно з п. 10 вказаного вище Положення суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
Таким чином, оскільки відповідач не сплатив суму штрафу у встановлений законом строк, суд задовольняє позовні вимоги Заступника прокурора Донецької області - Прокурора м. Донецька в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» про стягнення штрафу в сумі 1700 грн.
Судові витрати відповідно до ст. 94 КАС України стягненню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 94, 121, 160 -163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов Заступника прокурора Донецької області - Прокурора м. Донецька в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» про стягнення штрафу в сумі 1700 грн. задовольнити.
Стягнути з Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» (ЄДРПОУ 00191678; м. Донецьк, вул. Артема, 85) до бюджету штраф за постановою Держенергонагляду від 09.07.2009р. №Д-162 у сумі 1700 (одна тисяча сімсот)грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку не було подано. У разі подання заяви про апеляційне оскарження, але не подання апеляційної скарги у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня складання постанови у повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Вступна та резолютивна частина постанови проголошена у судовому засіданні 06 травня 2010 року. Постанова виготовлена в повному обсязі 11 травня 2010р.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Бєломєстнов О. Ю.