Постанова № 9560461, 11.05.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.05.2010
Номер справи
2а-6254/10/0570
Номер документу
9560461
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 травня 2010 р. справа № 2а-6254/10/0570

час прийняття постанови: <година >

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючогосудді Кірієнка В.О.

при секретаріТкачовой М.І.

представника позивача: Щербина Т.П.

представник відповідача:Оптової К.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Закритого акціонерного товариства «Промстроймонтаж» до Головного Донецького обласного управління у справах захисту прав споживачів про визнання недійсним рішення про накладання штрафу за порушення законодавства про рекламу,

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Закритого акціонерного товариства «Промстроймонтаж» звернувся до суду до Головного Донецького обласного управління у справах захисту прав споживачів про скасування постанови про накладання штрафу за порушення законодавства про рекламу.

Позовні вимоги мотивував наступним. Рішенням Відповідача № 08/16-31 від 04.03.2010р. накладений штраф на ЗАТ «Промстроймонтаж» за порушення ст..6 Закону України «Про рекламу в Україні», вважають що штраф накладено неправомірно, на підставі Конституції України, Закону України «Про інформацію», Закону України «Про підприємництво в Україні», Закону України «Про рекламу в Україні», оскільки вважають, що підприємницька діяльність не може бути обмежена за мовною ознакою.

Просили визнати рішення про накладення штрафу у розмірі 4250,00 грн. недійсним.

Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав, свою позицію мотивував аналогічно викладеному у позовній заяві. Просив позов задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позову, надав письмові заперечення, в яких зазначили, що Закон УРСР «Про мови в Українській РСР»встановлює, що тексти офіційних оголошень, повідомлень, плакатів, афіш, реклами та інш. виконуються українською мовою. Поряд з текстом, викладеним українською мовою, може бути вміщено його переклад іншою мовою. З цього впливає, що мова реклами є українська мова. Просили відмовити у задоволені позову в повному обсязі.

Суд, заслухавши пояснення сторін, що зявились, дослідивши в судовому засіданні зібрані в справі докази в їх сукупності, вважає встановленим наступне.

Закрите акціонерне товариство «Промстроймонтаж» зареєстровано Виконавчим комітетом Краматорської міської ради Донецької області від 16.12.2003 року за номером 1270120 0000 000090, кодом ЕДРПОУ 32737481.

Головним Донецьким обласним управлінням у справах захисту прав споживачів 1 березня 2010 року складено протокол про ознаки порушення ст..6 Закону України «Про рекламу» та винесено вимогу у порядку п.2 ст.26 Закону України «Про рекламу», де Позивача було повідомлено про те, що 04.03.2010 року буде розглядатися справа про порушення законодавства про рекламу стосовно розповсюдження реклами з порушенням змісту реклами.

04 березня 2010 року Рішенням про накладання штрафу за порушення законодавства про рекламу накладено штраф у сумі пятикратної вартості розповсюдженої реклами у розмірі 4250,00 грн.

Проблемою даного спору є правомірність прийняття рішення про накладання штрафу за порушення законодавства про рекламу.

Застосування мови у рекламі здійснюється відповідно до чинного законодавства України про мови, зокрема Конституції України Закону УРСР «Про мови в Українській РСР», Закону України «Про інформацію», Закону України «Про ратифікацію Європейської хартії регіональних мов або мов меншин», Рішення Конституційного Суду України «Про офіційне тлумачення положень статі 10 Конституції України щодо застосування державної мови органами державної влади, органами місцевого самоврядування та використання її у навчальному процесі в навчальних закладах України» та інше.

Публічними сферами, в яких застосовується державна мова, охоплюються насамперед сфери здійснення повноважень органами законодавчої, виконавчої та судової влади, іншими державними органами та органами місцевого самоврядування (мова роботи, актів, діловодства і документації, мова взаємовідносин цих органів тощо). До сфер застосування державної мови можуть бути віднесені також інші сфери, які відповідно до частини п'ятої статті 10 та пункту 4 частини першої статті 92 Конституції України визначаються законами.

Відповідно до ст..6 Закону України «Про рекламу» застосування мови у рекламі здійснюється відповідно до законодавства України про мови.

Згідно ст..11 Закону України «Про інформацію» мова інформації визначається Законом "Про мови в Україні", іншими законодавчими актами України в цій галузі, міжнародними договорами та угодами, ратифікованими Україною.

Статтею 35 Закону УРСР «Про мови в Українській РСР» тексти офіційних оголошень, повідомлень, плакатів, афіш, реклами і т. ін. виконуються українською мовою. Поряд з текстом, викладеним українською мовою, може бути вміщено його переклад іншою мовою.

На підставі ст.. 27 Закону України «Про рекламу» особи, винні у порушенні законодавства про рекламу, несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну та кримінальну відповідальність відповідно до закону.

Відповідно до п.2 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затвердженого Постановою КМУ «Про затвердження Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу» від 26.05.2004 року № 693 штрафи відповідно до статті 27 Закону України "Про рекламу" (далі - Закон) накладаються у таких розмірах: п'ятикратної вартості розповсюдженої реклами - на рекламодавців, винних у: замовленні реклами продукції, виробництво та/або обіг якої заборонено законом; наданні виробнику реклами недостовірної інформації, необхідної для її виготовлення; замовленні розповсюдження реклами, забороненої законом; недотриманні встановлених законом вимог щодо змісту реклами; порушенні порядку розповсюдження реклами, якщо вона розповсюджується ними самостійно; п'ятикратної вартості виготовлення реклами - на виробників реклами, винних у порушенні прав третіх осіб під час її виготовлення; п'ятикратної вартості розповсюдженої реклами - на розповсюджувачів реклами, винних у порушенні порядку її розповсюдження та розміщення;

Згідно з п. п. 1, 2 ч.3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.

Крім того, відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд вважає, що правомірність прийняття спірного рішення відповідачем доведена, а позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 15,17,23,58,69-71, 79, 86-87,94,158-163,185-186,254 Кодексу адмністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Ротекс» до Державної податкової інспекції у Київському районі м. Донецька про визнання протиправним та скасування рішень про застосування штрафних санкцій відмовити в повному обсязі.

Постанова постановлена у нарадчий кімнаті та проголошено вступну та резолютивну частини у судовому засіданні 11 травня 2010 року у присутності позивача.

Повний текст постанови складено 17 травня 2010 року.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя Кірієнко В.О.