Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 квітня 2010 р. справа № 2а-6507/10/0570
час прийняття постанови: <година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Козаченка А.В.
при секретарі Токмаковій Є.А.
за участю:
представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Донецьку адміністративну справу за позовом Костянтинівського міського центру зайнятості – робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до Комунального підприємства «Житлово-експлуатаційна контора №6» м. Костянтинівка про стягнення заборгованості,
В С Т А Н О В И В:
Костянтинівський міський центр зайнятості – робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Комунального підприємства «Житлово-експлуатаційна контора №6» м.Костянтинівка про стягнення заборгованості.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що 17.02.2009р. ОСОБА_3 був наданий статус безробітного та розпочата виплата по безробіттю. У період з 10.03.2009р. по 10.09.2009р. ОСОБА_3 була нарахована допомога по безробіттю на загальну суму 4460,07 грн.
Костянтинівським міським центром зайнятості 03.09.2009р. був зроблений запит до КП «ЖЕК №6» м.Костянтинівка з метою реалізації Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне страхування на випадок безробіття».
Відповідачем була надана відповідь від 11.09.2009р. з додатками, а саме, копія наказу №25-ок від 04.06.2009р. про відміну наказу №2-ОК про звільнення ОСОБА_3; копія ухвали Костянтинівського міськрайонного суду від 04.06.2009р. про залишення без розгляду заяви ОСОБА_3 про поновлення на роботі, стягнення середньої заробітної плати за час вимушеного прогулу та відшкодування морально шкоди; копія табелю обліку використання робочого часу за червень 2009 року; копія наказу №26-ок від 05.06.2009р. про перехід на 4-х денний робочий тиждень.
18.09.2009р. Костянтинівським міським центром зайнятості прийнято рішення про повернення незаконно виплачених коштів, у зв’язку з не повідомленням керівником КП «ЖЕК №6» м.Костянтинівка про відміну наказу №2-ок від 09.02.2009р. про звільнення ОСОБА_3 згідно п.1 ст.40 КЗпП, за період з 10.03.2009р. по 04.06.2009р. в сумі 2322,01 грн.
Відповідно до п.3 ст.35 Закону України «Про загальнообов’язкове державне страхування на випадок безробіття», заподіяна шкода страховику повинна бути відшкодована роботодавцем.
19.09.2009р. відповідачу була направлена претензія, яка ним отримана, але до теперішнього часу сума заборгованості не сплачена.
На підставі викладеного просив стягнути з відповідача за період з 10.03.2009р. по 04.06.2009р. незаконно виплачене безробітному матеріальне забезпечення в сумі 2322,01 гривень.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив задовольнити їх в повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, вважав їх необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, надав суду письмові заперечення в яких зазначив, що відомості щодо поновлення на роботі до Костянтинівського міського центру зайнятості повинна була надати ОСОБА_3, просив відмовити в задоволені позовних вимог.
Заслухавши пояснення представник позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Так, судом встановлено, що ОСОБА_3 17.02.2009р. звернулася до позивача з метою працевлаштування, у зв’язку з чим їй було надано статус безробітної та розпочата виплата по безробіттю.
В результаті розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення, на підставі даних листа Територіальної державної інспекції праці у Донецькій області від 03.09.2009р. №39, виявлено наступне.
ОСОБА_3 звернулася до Костянтинівського міськрайонного суду з позовною заявою до КП «ЖЕК №6» м. Костянтинівка про поновлення її на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та відшкодування моральної шкоди. Ухвалою Костянтинівського міськрайонного суду від 04.06.2009р. вказаний позов залишено без розгляду у зв’язку з добровільним врегулюванням сторонами предмету спору, а також відмовою від позову в частині стягнення моральної шкоди.
04.06.2009р. директором КП «ЖЕК №6» м. Костянтинівка виданий наказ №25-ок про відміну наказу №2-ок від 09.02.2009р. про звільнення ОСОБА_3 та виплату їй середньої заробітної плати за час вимушеного прогулу в сумі 2900,70 грн., про що відповідачем не було повідомлено Костянтинівський міський центр зайнятості.
За час знаходження на обліку в центрі зайнятості в якості безробітного за період з 10.03.2009р. по 04.06.2009р. ОСОБА_3 була нарахована та сплачена допомога по безробіттю в сумі 2322,01 грн., що підтверджується додатком до ПК про прийняті рішення щодо нарахувань та платежі здійснені відповідачем ОСОБА_3
Відповідачу була направлена претензія від 17.09.2009р. №07-3019, але у встановлені строки сума переплаченої допомоги відповідачем не сплачена.
У відповідності до статті 14 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування страхові фонди є органами, які здійснюють керівництво та управління окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, провадять роботу по збору акумуляції страхових внесків, контролюють використання коштів, забезпечують фінансування виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням та здійснюють інші функції, згідно з затвердженими статутами.
Управління страховими Фондами здійснюються Правлінням фонду. Виконавча дирекція страхового Фонду є виконавчим органом правління Фонду, який забезпечує виконання рішень правління. Робочими органами виконавчої дирекції є її відділення.
Отже, у відповідних правовідносинах виконавчі дирекції Фонду соціального страхування, їх робочі органи виступають як суб'єкти владних повноважень у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Костянтинівський міський центр зайнятості у відповідності до ст. 12 3акону України N1533 від 02.03.2000р. "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" є робочим органом виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, на якого п. 2 ст. 12 вищезгаданого 3акону та Положенням покладені всі повноважні функції і центр зайнятості у даному випадку виступає як суб'єкт владних повноважень у відповідності до норм діючого законодавства.
Згідно ст.1 Закону України «Про зайнятість населення» №803-ХІІ від 01.03.1991р., зайнятість – це діяльність громадян, пов’язана із задоволенням особистих та суспільних потреб і така, що приносить доход у грошовій або іншій формі. До зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців.
Відповідно до ст.2 зазначеного Закону, безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Абзацем 2 п. 2 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу і безробітних, затвердженого постановою КМУ від 14.02.2007р. №219 із змінами, затвердженими постановою КМУ від 16.07.2008р. №640, передбачено, що зайняті громадяни, які бажають змінити професію або місце роботи, влаштуватися на роботу за сумісництвом чи у вільний від навчання час і звернулися до державної служби зайнятості, підлягають обліку. Під час прийому таких громадян працівник центру зайнятості проводить консультацію, про що робить відповідний запис у картці.
Як вже зазначалось, роботодавець КП «ЖЕК №6» м. Костянтинівки наказом від 04.06.2009р. №25-ок про відміну наказу №2-ок від 09.02.2009р. про звільнення ОСОБА_3 самостійно поновив на роботі ОСОБА_3 і погодився виплатити їй середню заробітну плату за вимушений прогул.
Стаття 9 КАС України визначає, що у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).
Згідно п.3 ст.35 Закону України «Про загальнообов’язкове державне страхування на випадок безробіття», заподіяна шкода страховику повинна бути відшкодована роботодавцем.
Відповідно до ч.4 ст.35 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», із роботодавця утримується сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг безробітному у разі поновлення його на роботі за рішенням суду.
Таким чином, оскільки відповідач не сплатив суму заборгованості в добровільному порядку, суд задовольняє позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідно до ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалено на користь сторони – суб’єкта владних повноважень, судовий збір з відповідача, який не є суб’єктом владних повноважень, не стягується.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8-11, 17-20, 69-72, 88, 158-163, 167, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
Позов Костянтинівського міського центру зайнятості – робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до Комунального підприємства «Житлово-експлуатаційна контора №6» м. Костянтинівка про стягнення заборгованості, задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Комунального підприємства «Житлово-експлуатаційна контора №6» м.Костянтинівка (85108, м. Костянтинівка Донецької області, пр. Ломоносова, 101-А, ЄДРПОУ 23190411) на користь Костянтинівського міського центру зайнятості – робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (85110, м. Костянтинівка Донецької області, пл.Перемоги, 8, ЄДРПОУ 23419575) незаконно виплачене ОСОБА_3 матеріальне забезпечення за період з 10.03.2009р. по 04.06.2009р. в сумі 2322,01 гривень.
Постанова в повному обсязі складена 26.04.2010р.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Козаченко А.В.