
н\п 2/490/1279/2021 Справа № 490/4992/20
Центральний районний суд м. Миколаєва
___________
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 березня 2021 року м. Миколаїв
Центральний районний суд м. Миколаєва у складі:
головуючого - судді Гуденко О.А.
розглянувши в порядку спрощеного провадження цивільну справу за позовом Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених державних коштів, -
ВСТАНОВИВ :
29.07.2020 року позивач звернувся до суду з позовною заявою до відповідача про повернення надміру виплачених коштів у сумі 8369,40 грн.
Ухвалою від 20.08.2020 року відведено суддю Черенкову Н.П. від розгляду справи №490/4992/20 за позовною заявою Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до ОСОБА_1. про повернення надміру виплачених державних коштів.
Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 01.09.2020 року визначено головуючого по справі суддю Гуденко О.А.
02.09.2020 року матеріали справи передані на розгляд судді Гуденко О.А.
Згідно частини 6 статті 187 ЦПК України, в порядку досудової підготовки 03.09.2020 року судом надіслано запити до відповідних органів щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) відповідача, відповідь на який надійшла 25.09.2020 р.
Ухвалою суду від 29.09.2020 року відкрито провадження по справі в порядку спрощеного позовного провадження.
Представник позивача надав суду заяву про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить суд їх задовольнити. Проти заочного розгляду справи не заперечує.
Відповідач у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце слухання справи повідомлявся судом оголошенням на офіційному сайті суду.
Ухвалою суду справу розглянуто за відсутності сторін в порядку заочного розгляду, оскільки у відповідності до вимог ч.1 ст. 280 ЦПК України відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання (зворотні повідомлення наявні в матеріалах справи), відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин, відповідач не подав відзив та позивач не заперечує проти такого вирішення справи, а також у справі достатньо даних про права та взаємини сторін.
Вивчивши доводи позову, дослідивши матеріали справи, судом встановлені наступні факти та відповідні ним правовідносини.
Як вбачається із матеріалів справи, ОСОБА_1. перебувала на обліку в Управлінні соціальних виплат і компенсацій Заводського району департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, як отримувач державної допомоги одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям за фактичним місцем проживання.
Відповідно до ст. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Згідно п. 34 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого КМУ від 27 грудня 2001 р. № 1751 (далі - Порядок), Допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Відповідно до пункту 2 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003 р. №250, державна соціальна допомога призначається і виплачується малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України та з поважних або незалежних від них причин мають середньомісячний сукупний дохід менший від прожиткового мінімуму для сім`ї. Державна соціальна допомога призначається на шість місяців з місяця звернення за її призначенням.
Середньомісячний сукупний дохід сім`ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.
На підставі заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги та декларацій про доходи та майновий стан осіб від 24.01.2019 р., доданих до них відповідних документів ОСОБА_1. було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сімям з 01.01.2019 р. по 30.06.2019 р. в сумі 480 грн. 42 коп. щомісяця.
На підставі заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги та декларацій про доходи та майновий стан осіб від 24.01.2019 р., доданих до них відповідних документів ОСОБА_1. було призначено державну допомогу одиноким матерям з 01.01.2019 р. по 30.06.2019 р. в сумі 1342,41 грн. щомісяця.
Відповідно до пункту 25 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, якщо малозабезпеченою сім`єю приховано або подано недостовірні дані про доходи та майновий стан або органом соціального захисту населення отримано інформацію про обставини, що вплинули на встановлення права на призначення державної соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого надміру виплачено кошти, органи соціального захисту населення:
Згідно п.49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо).
В результаті обміну даними з Державною податковою інспекцією виявлено, що ОСОБА_1. надала недостовірну інформацію про заробітну плату своєї доньки ОСОБА_3 , яку вона отримала від ТОВ «Лайм мані» в розмірі 16 460,66 грн. в період за який обчислювався середньомісячний сукупний дохід для визначення розмірів вищезазначених допомог, а саме з 01.07.2018 року по 31.12.2018 року. У зв`язку з тим, що відповідач надала недостовірну інформацію про доходи сімї, виникла переплата державних коштів по допомозі малозабезпеченим сім`ям за період з 01.01.2019 р. по 30.06.2019 р. в сумі 2882,52 грн. та по допомозі одиноким матерям за період з 01.01.209 р. по 30.06.2019 р. в сумі 5486,88 грн.
Органи соціального захисту населення мають право робити запити та у строк до п`яти календарних днів з дня надходження відповідного запиту безоплатно отримувати від ДФС, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування інформацію, необхідну для перевірки достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням державної допомоги сім`ям з дітьми.
Так, сума надмірно нарахованої (виплаченої) державної соціальної допомоги є майном, збереженим без достатньої правової підстави. А тому на правовідносини з повернення цієї суми поширюються приписи глави 83 ЦК України.
Згідно ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно) зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Не підлягають поверненню безпідставно набуті, зокрема, пенсії, допомоги, інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача (пункт 1 частини першої статті 1215 ЦК України).
Отже, не може бути повернута сума надмірно нарахованої (виплаченої) державної соціальної допомоги, зокрема тоді, якщо позивач не доведе, що виплату здійснив добровільно, але внаслідок рахункової помилки з його боку чи недобросовісності з боку набувача допомоги Така недобросовісність може проявлятися у несумлінному ставленні до виконання власних обов`язків, зловживанні правом у власних інтересах або в інтересах третіх осіб тощо.
Суд вважає доведеним факт недобросовісності ОСОБА_1. як набувача допомоги , яка подала недостовірну інформацію про отриману нею заробітну плату. Тому відсутні визначені пунктом 1 частини першої статті 1215 ЦК України підстави, які унеможливлюють повернення безпідставно набутих коштів - надмірно нарахованої (виплаченої) суми державної соціальної допомоги.
Враховуючи, що підстави для застосування положень ст. 1215 ЦК України відсутні, оскільки як встановлено з матеріалів справи відповідач подала декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги з недостовірними даними, внаслідок чого безпідставно їй нараховано та виплачено кошти державної допомоги в більшшому розмірі, суд дійшов висновку про доведеність позовних вимог та їх задоволення в повному обсязі.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь держави підлягає стягненню судовий збір у сумі 2102 грн. 00 коп.
Керуючись ст. ст. 18, 259, 263-265, 280, 281, 284 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позов Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених державних коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради надміру виплачених державних коштів у сумі 8369 (вісім тисяч триста шістдесят дев`ять) грн. 40 коп., з якої: допомога одинокої матері - 5486,88 грн. та допомога малозабезпеченим сімям - 2882,52 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у сумі 2102 грн. 00 коп.
Копію заочного рішення направити учасникам справи, які не з`явились в судове засідання, в порядку, передбаченому статтею 272 Цивільного процесуального кодексу України.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому Цивільним процесуальним кодексом України. Повторне заочне рішення позивач та відповідач можуть оскаржити в загальному порядку, встановленому цим Кодексом.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Інформація про сторони
Позивач - Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, ЄДРПОУ 03194499, місцезнаходження за адресою: м. Миколаїв, вул. М. Морська, 19
Відповідач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , проживає в АДРЕСА_2
Суддя Центрального районного суду
м. Миколаєва Гуденко О.А.