ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 травня 2010 року <ЧАС >м.ПолтаваСправа № 2а-48149/09/1670 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Алєксєєвої Н.Ю.,
при секретарі Кусайло Я.Г.,
за участю:
представника позивача - Роман А.І.,
представника відповідача - Іванов О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції в м. Полтавідо Товариства з обмеженою відповідальністю "Музика і компанія"про стягнення фінансових санкцій, -
В С Т А Н О В И В:
01 грудня 2009 року позивач Державна податкова інспекція в м. Полтавізвернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Музика і компанія"про стягнення фінансових санкцій.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що 23.07.2009 року працівниками ДПІ у м. Полтаві було проведено перевірку магазину «Піротекс», що належить відповідачу, щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу, за результатами якої встановлено порушення відповідачем вимог пунктів 1, 10, 11, 12, 13 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». У звязку із цим позивачем винесено рішення №0002902306/0 від 10.08.2009 року, яким застосовано фінансову санкцію до ТОВ «Музика і компанія»в розмірі 6460,00, яка на даний час відповідачем не сплачена.
Представник позивача в судовому засідання підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засідання проти позову заперечив та просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог Державної податкової інспекції в м. Полтаві.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи та дослідивши інші докази в їх сукупності, суд встановив такі обставини.
ТОВ «Музика і компанія»(ідентифікаційний код юридичної особи 34742549) зареєстроване Виконавчим комітетом Полтавської міської ради, про що видано свідоцтво №711505 від 21.11.2006 року, та з 23.11.2006 року перебуває на обліку як платник податків у Державній податковій інспекції у м. Полтаві, що підтверджується довідкою податкової №2588 від 23.11.2006 року.
Крім того, відповідач є субєктом малого підприємництва та має право на сплату єдиного податку та застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, що про що видано свідоцтво №1601019531 від 01.01.2010 року про право сплати єдиного податку субєктом малого підприємництва-юридичною особою.
Відповідно до положень пунктів 2, 11 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку; наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, які видали ці документи, торгових патентів; застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», відповідно до статті 15 зазначеного закону, здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Відповідно до статті 16 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»контролюючі органи мають право відповідно до законодавства здійснювати планові або позапланові перевірки осі, які підпадають під дію цього Закону.
У межах повноважень, визначених зазначеними Законами та відповідно до пункту 3.1. Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведення перевірок платників податків, затверджених наказом ДПА України від 27.05.08 № 355, працівниками органів ДПС здійснюються відповідно до щомісячних планів органу ДПС планові перевірки щодо контролю за здійсненням субєктами господарювання розрахункових операцій у готівковій та/або безготівковій формі, а також операції купівлі-продажу іноземної валюти та касових операцій, а також наявністю свідоцтв про державну реєстрацію, патентів і ліцензій та позапланові перевірки у випадках, передбачених законодавством.
23 липня 2009 року працівниками Державної податкової адміністрації у Полтавській області Гончар О.В. та Рудько М.М. на підставі направлень від 23.07.2009 року №4910, №4911, у присутності продавця ОСОБА_6, було проведено перевірку діяльності магазину «Піротекс», що розташований за адресою: м. Полтава, вул. Шевченка, 37, та належить субєкту господарської діяльності ТОВ «Музика і компанія», щодо дотримання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.
Як свідчать матеріали справи, проведеною перевіркою було встановлено факт порушення відповідачем пунктів 1, 10, 11, 12, 13 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», про що складено акт перевірки №0351/16/01/23-434/34742549 від 23.07.2009 року. Продавець ОСОБА_6 від підписання акту відмовилася, про що було складено акт відмови від підписання матеріалів перевірки.
Зокрема, були виявлені наступні порушення:
- не забезпечено проведення розрахункової операції через реєстратор розрахункових операцій на суму 53,00 грн.;
- не забезпечено проведення розрахункових операцій через реєстратор розрахункових операцій з використанням режиму попереднього програмування найменування товару та обліку його кількості;
- не забезпечено відповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій сума невідповідності склала 40,00 грн.;
- не ведення у встановленому законодавством порядку обліку товарних запасів за місцем їх реалізації, а саме відсутні товарні накладні на реалізує мий товар на загальну суму 2870,00 грн.;
- не забезпечено зберігання контрольних стрічок протягом встановленого терміну.
Відповідно до статті 238 Господарського кодексу України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків. Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами,
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування відповідно до своїх повноважень та в порядку, встановленому законом, можуть застосовувати до суб'єктів господарювання такі адміністративно-господарські санкції: вилучення прибутку (доходу); адміністративно-господарський штраф; стягнення зборів (обов'язкових платежів); застосування антидемпінгових заходів; припинення експортно-імпортних операцій; застосування індивідуального режим) ліцензування; зупинення дії ліцензії (патенту) па здійснення суб'єктом господарювання певних видів господарської діяльності; анулювання ліцензії (патенту) на здійснення суб'єктом господарювання окремих видів господарської діяльності; обмеження або зупинення діяльності суб'єкта господарювання; скасування державної реєстрації та ліквідації суб'єкта господарювання; інші адміністративно-господарські санкції, встановлені ним Кодексом та іншими законами.
Згідно зі статтею 241 цього Кодексу адміністративно-господарський штраф - це грошова сума, що сплачується суб'єктом господарювання до відповідного бюджет) в разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності. Перелік порушень, за які з суб'єкта господарювання стягується штраф, розмір і порядок його стягнення визначаються законами, що регулюють податкові та інші відносини, в яких допущено правопорушення.
За результатами перевірки, на підставі акту №0351/16/01/23-434/34742549 від 23.07.2009 року позивачем було винесено рішення про застосування до ТОВ «Музика і компанія»штрафних (фінансових) санкцій №0002902306/0 в сумі 6460,00 грн., яке було вручено відповідачу 10.08.2009 року, що підтверджується копією корінця рішення форми «С»із підписом продавця ОСОБА_6 про отримання.
Зазначене рішення до Державної податкової адміністрації не оскаржувалося.
Відповідно до наявного у матеріалах справи розрахунку до відповідача були застосовані наступні штрафні (фінансові санкції):
- за порушення пункту 1 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», відповідно до пункту 1 статті 17 Закону - фінансові санкції у пятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, що склало: 53,00 х 5 = 265,00 грн.;
- за порушення пункту 10 статті 3, відповідно до пункту 5 статті 17 Закону фінансові санкції у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що скало: 17,00 х 10 = 170,00 грн.;
- за порушення пункту 11 статті 3, відповідно до пункту 6 статті 17 Закону фінансові санкції у розмірі пяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що склало: 17,00 х 5 = 85,00 грн.;
- за порушення пункту 12 статті 3, відповідно до статті 21 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»- фінансові санкції у розмірі подвійної вартості не облікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що склало: 2870,00 х 2 = 5740,00 грн.;
- за порушення пункту 13 статті 3, відповідно до статті 22 Закону фінансові санкції у пятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність, що склало: 40,00 х 5 = 200,00 грн.
Як визначено у статті 1 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами) (далі - суб'єкти підприємницької діяльності), які здійснюють операції з розрахунків в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти. Встановлення норм щодо застосування або незастосування реєстраторів розрахункових операцій в інших законах не допускається.
Відповідно до пункту 1 статті 3 Закону, суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, що мало місце в даному випадку, зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Судом встановлено, та не заперечувалося представником відповідача, що особою, яка проводила розрахунки у магазині «Піротекс», проведено розрахункову операцію без застосування реєстратора розрахункових операцій при продажу товару на загальну суму 53,00 грн.
Місцем реалізації товару був магазин відповідача, що розташований за адресою: м. Полтава, вул. Шевченка, 37.
Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідачем допущено порушення вимог пункту 1 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", тому позивачем вірно визначена штрафна (фінансова) санкція згідно із пунктом 1 статті 17 цього Закону.
Відповідно до пункту 10 статті 3 Закону, суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, що мало місце в даному випадку, зобов'язані друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) контрольні стрічки і забезпечувати їх зберігання протягом трьох років.
Судом встановлено, та підтверджується наявними в матеріалах справи поясненнями продавця магазину ОСОБА_6, що контрольні стрічки, в порушення вимог Закону, у магазині не зберігалися, а отже застосування позивачем до відповідача фінансової санкції, передбаченої пунктом 5 статті 17 "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" є правомірним.
Відповідно до пункту 13 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” субєкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобовязані забезпечити відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій.
В ході перевірки ревізорами було встановлено та підтверджується матеріалами справи, порушення відповідачем зазначеної норми Закону та допущення підприємством невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі, яка зазначена в денному звіті, при цьому сума невідповідності склала 40,00 грн.
За таких обставин, суд приходить до висновку про правомірність застосуванні податковою інспекцією до ТОВ «Музика і компанія»штрафних (фінансових) санкцій, передбачених статтею 22 Закону.
Перевіркою діяльності магазину, що належить відповідачу було також встановлено порушення пункту 11 статті 3 Закону, у звязку із чим до підприємства було застосовані штрафні санкції у розмірі пяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Суд критично оцінює таку позицію позивача з огляду на наступне.
Відповідно до зазначеної норми, суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій з використанням режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості.
У акті перевірки зафіксовано, що позивачем не забезпечено використання режиму попереднього програмування найменування товарів та обліку їх кількості.
Відповідачем надано до матеріалів справи копії накладних за якими підприємством придбавався товар, який в подальшому реалізовувався у магазині «Піротекс». Згідно зазначених накладних, підприємством придбавався товар під такими ж назвами, під якими і в подальшому здійснювалося попереднє програмування цього товару, наприклад: «СУ-04-100», «ТВ 202», «СУ 15-25», тощо.
Крім того, суд зазначає, що відповідно до Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 1 грудня 2000 р. №614 найменування товару (послуги) це слово, поєднання слів або слова та цифрового коду, які відображають споживчі ознаки товару (послуги) та однозначно ідентифікують товар чи послугу в документообігу СГ.
Таким чином, суд приходить до висновку, що програмування, вчинене відповідачем, дозволяє однозначно ідентифікувати товар документообігу субєкта господарювання, а отже, проведено належним чином.
За таких обставин, фінансова санкція за порушення відповідачем пункту 11 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»застосована податковою інспекцією неправомірно.
В акті перевірки, працівниками ДПІ в м. Полтаві було зафіксоване незабезпечення позивачем ведення у встановленому законодавством порядку обліку товарних запасів за місцем їх реалізації на загальну суму 2870,00 грн. При встановленні цього порушення ДПІ в м. Полтаві посилається на положення пункту 12 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", відповідно до якого суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).
Надаючи оцінку рішенню про застосування штрафних (фінансових) санкцій в частині нарахування санкцій за вказане порушення, суд виходить із наступного.
Пунктом 2 статті 3 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" встановлено, що бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.
Підприємство, згідно з положеннями пункту 5 статті 8 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" самостійно визначає облікову політику підприємства; обирає форму бухгалтерського обліку як певну систему регістрів обліку, порядку і способу реєстрації та узагальнення інформації в них з додержанням єдиних засад, встановлених цим Законом, та з урахуванням особливостей своєї діяльності і технології обробки облікових даних; розробляє систему і форми внутрішньогосподарського (управлінського) обліку, звітності і контролю господарських операцій, визначає права працівників на підписання бухгалтерських документів.
Згідно із статтею 6 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" облік товарних запасів юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) ведеться у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку.
Статтею 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" встановлено, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
В ході судового засідання представником відповідача до матеріалів справи залучені копії первинних документів - накладних, відповідно до яких ТОВ "Музика і компанія" обліковані товари, отримані підприємством від постачальників для подальшої їх реалізації позивачем через магазин роздрібної торгівлі "Піротекс".
Крім того, як вбачається з письмових пояснень продавця, наданих у ході перевірки, прибуткові накладні знаходяться у бухгалтерії підприємства, що в свою чергу відповідає вимогам чинного законодавства.
Таким чином, суд приходить до висновку про безпідставність тверджень ДПІ в м. Полтаві про незабезпечення ТОВ "Музика і компанія" ведення у встановленому законодавством порядку обліку товарних запасів, відповідно до пункту 12 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".
Відповідно до частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із частиною 1 статті 71 Кодексу кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про часткове задоволення вимог Державної податкової інспекції в м.Полтаві.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Державної податкової інспекції в м.Полтаві до Товариства з обмеженою відповідальністю "Музика і компанія" про стягнення штрафних (фінансових) санкцій задовольнити частково.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Музика і компанія" (код ЄДРПОУ 34742549, р\р 260094986 в АБ "Полтава Банк") до державного бюджету (р/р 31117104700002, код бюджетної класифікації платежу 3021080900, одержувач УДК у м. Полтаві ЗКПО 34698804, банк одержувача ГУДКУ у Полтавській області, МФО 831019) фінансові санкції в сумі 635,00 грн.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга може бути подана у 20-денний строк після подачі заяви про апеляційне оскарження в порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлено 12 травня 2010 року.
СуддяН.Ю. Алєксєєва