
Справа № 365/98/21 Номер провадження: 2/365/159/21
У Х В А Л А
17.03.2021 смт. Згурівка Київської області
Суддя Згурівського районного суду Київської області Денисенко Н.О.,
вивчивши матеріали цивільної справи за позовом Заступника керівника Бориспільської місцевої прокуратури Київської області в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Київській області до Згурівської селищної ради, ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_2 про визнання незаконним та скасування рішення, скасування рішення про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно, витребування земельної ділянки, площею 2 га, із чужого незаконного володіння,
В С Т А Н О В И В:
9 березня 2021 року Заступник керівника Бориспільської місцевої прокуратури Київської області Малинецький В. звернувся до суду із зазначеним вище позовом, посилаючись на те, що Бориспільською місцевою прокуратурою під час вивчення законності відведення у власність громадян земельних ділянок території Згурівського району Київської області виявив, що рішенням Безуглівської сільської ради Згурівського району Київської області від 01.10.2019 № 152-37-VII «Про затвердження Проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства у власність ОСОБА_2 на території сільської ради» затверджено проект землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки, надано ОСОБА_2 у власність земельну ділянку, загальною площею 2,0000 га (кадастровий номер 3221980600:04:010:0001), із земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства, розташовану на території Безуглівської сільської ради Згурівського району Київської області.
Після чого на підставі зазначеного Рішення державним реєстратором Згурівської селищної ради проведено державну реєстрацію права власності на цю земельну ділянку, індексний номер рішення 49057643 від 08.10.2019.
24 грудня 2019 року згідно з договором купівлі-продажу, серія та номер: 2017, виданим Згурівською районною державною нотаріальною конторою, власником став ОСОБА_1 (рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер рішення 50434206 від 24.12.2019).
Водночас набуття права власності на спірну земельну ділянку відбулось всупереч вимогам земельного законодавства. За інформацією Головного управління Держгеокадастру у Київській області (далі - Головне управління ) від 30.04.2020 ця земельна ділянка знаходиться за межами Безуглівської сільської ради Київської області.
Отже її розпорядником є Головне управління як територіальний орган Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та відповідно територіальний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин. Проте Головне управління не видавало наказ про затвердження документації із землеустрою та передачу у приватну власність земельної ділянки, площею 2,0000 га, ОСОБА_2 .
Відповідно до рішення Згурівської селищної ради від 01.12.2020 «Про реорганізацію сільських рад шляхом приєднання до Згурівської селищної ради» Згурівська селищна рада є правонаступником всього майна, прав та обов`язків Безуглівської сільської ради, отже вона має відповідати за позовом.
Цей позов прокурор Заступник керівника Бориспільської місцевої прокуратури Київської області пред`являє на підставі ст. 131-1 Конституції України, ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» та просить визнати незаконним та скасувати рішення Безуглівської сільської ради Згурівського району Київської області від 01.10.2019 № 152-37-VII «Про затвердження Проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства у власність ОСОБА_2 на території сільської ради», скасувати рішення про проведення державної реєстрації права власності ОСОБА_1 на нерухоме майно - земельну ділянку з кадастровим номером 3221980600:04:010:0001, індексний номер рішення 50434206 від 24.12.2019, номер запису про право власності 33571161, витребувати на користь держави в особі Головного управління з незаконного володіння ОСОБА_1 спірну земельну ділянку, вартістю 51751,55 грн, та стягнути із Згурівської селищної ради на користь Київської обласної прокуратури судовий збір.
Вирішуючи питання про відкриття провадження, вбачається, що позов підлягає залишенню без розгляду, оскільки Заступник керівника Бориспільської місцевої прокуратури Київської області Малинецький В. не був уповноважений підписувати позовну заяву від імені прокуратури.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 257 ЦПК України суд постановляє ухвалу про залишення позову без розгляду, якщо позовну заяву від імені заінтересованої особи подано особою, яка не має повноважень на ведення справи.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадови особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
15 липня 2015 року набрав чинності Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII (далі - Закон № 1697-VII), окрім норм, визначених у пункті 1 розділу ХІІ "Прикінцеві положення" цього Закону.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 2 Закону № 1697-VII, на прокуратуру покладається функція щодо представництва інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених цим Законом.
В силу ч. 1 ст. 7 Закону № 1697-VII1 систему прокуратури України становлять: Офіс Генерального прокурора, обласні прокуратури, окружні прокуратури, Спеціалізована антикорупційна прокуратура.
Відповідно до абзацу першого пункту 3 Розділу IІ Прикінцевих і перехідних положень Закону України від 19.09.2019 № 113-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури» до дня початку роботи Офісу Генерального прокурора, обласних прокуратур, окружних прокуратур їх повноваження здійснюють відповідно Генеральна прокуратура України, регіональні прокуратури, місцеві прокуратури.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 13 Закону № 1697-VII керівник окружної прокуратури представляє окружну прокуратуру у зносинах з органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, особами, підприємствами, установами та організаціями.
Частиною третьою статті 13 Закону № 1697-VII передбачено, що у разі відсутності керівника окружної прокуратури його повноваження здійснює перший заступник керівника окружної прокуратури, а в разі його відсутності - один із заступників керівника окружної прокуратури.
Згідно з частинами першою та четвертою статті 23 Закону № 1697-VII представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва.
Відповідно до частин першої та третьої статті 58 ЦПК України, сторона, третя особа, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника. Юридична особа незалежно від порядку її створення бере участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи), або через представника.
За загальним правилом, повноваження щодо здійснення представництва окружної прокуратури у відносинах з органами державної влади надані її керівнику і лише в разі відсутності останнього такі повноваження може виконувати перший заступник, а у разі відсутності першого заступника - один із заступників, відповідно (частина третя статті 11 Закону № 1697-VII) .
Як вбачається з матеріалів справи, позовну заяву Бориспільської місцевої прокуратури подано до суду та підписано Заступником керівника прокуратури.
Системний аналіз наведених норм Закону № 1697-VII та ЦПК України дає підстави для висновку, що заступник керівника Бориспільської місцевої прокуратури міг бути уповноважений підписувати позовну заяву прокуратури лише у разі відсутності на дату її підписання і подання керівника Бориспільської місцевої прокуратури та його першого заступника.
Проте доказів відсутності 26 лютого 2021 року керівника Бориспільської місцевої прокуратури та його першого заступника до позовної заяви не додано.
Згідно зі статтею 4 Закону № 1697-VII організація та діяльність прокуратури України, статус прокурорів визначаються Конституцією України, цим та іншими законами України, чинними міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Законом № 1697-VII не передбачено можливості керівника місцевої прокуратури делегувати повноваження щодо представництва місцевої прокуратури у взаємовідносинах з органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, особами, підприємствами, установами та організаціями, окрім випадків, передбачених частиною третьою статті 11 цього Закону.
Аналогічні висновки викладені у постановах Верховного Суду від 25 вересня 2019 року в справі № 819/198/17 і від 27 травня 2020 року в справі № 819/478/17.
Відповідно до ч. 2 ст. 257 ЦПК України суд роз`яснює, що особа, позов якої залишено без розгляду, після усунення підстав, з яких позов було залишено без розгляду, має право звернутися до суду повторно.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 3, 257, 263 ЦПК України ЦПК України,-
П О С Т А Н О В И В:
Позов Заступника керівника Бориспільської місцевої прокуратури Київської області в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Київській області до Згурівської селищної ради, ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_2 про визнання незаконним та скасування рішення, скасування рішення про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно, витребування земельної ділянки, площею 2 га, із чужого незаконного володіння залишити без розгляду.
Роз`яснити, що особа, позов якої залишено без розгляду, після усунення підстав, з яких позов було залишено без розгляду, має право звернутися до суду повторно.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі її подання ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана до Київського апеляційного суду через Згурівський районний суд Київської області протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцати днів з дня вручення йому відповідної ухвали.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.
Ухвала складена 17 березня 2021 року.
Суддя Н.О. Денисенко