
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
У Х В А Л А
з питання строку звернення до суду
15 березня 2021 р. № 520/18694/2020
Харківський окружний адміністративний суду у складі головуючого судді – Панченко О.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження у справі заяву представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду в адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Цветмет" (вул. Біологічна, буд.7, м.Харків, 61030, код ЄДРПОУ 19467692) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул.Пушкінська, буд.46, м.Харків, 61057, код ЄДРПОУ 43143704) про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач – Товариство з обмеженою відповідальністю "Цветмет", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:
- скасувати рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 03.07.2020 року за №1691802/19467692;
- зобов`язати Головне управління ДПС у Харківській області зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, складені Товариством з обмеженою відповідальністю "Цветмет" податкову накладну №2 від 09.06.2020 датою її прийняття – 25.06.2020.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 24.12.2020 року відкрито спрощене провадження у справі за правилами ст.257-262 КАС України.
До канцелярії суду від представника відповідача надійшла заява про залишення позовної заяви без розгляду. В обґрунтування представник відповідача вказав, що позивачем при зверненні з даною позовною заявою до суду пропущено шестимісячний строк звернення до адміністративного суду, встановленого положеннями ч.2 ст. 122 КАС України.
У письмових поясненнях представник позивача зазначає, що ТОВ "Цветмет" не порушено шестимісячний строк звернення до суду, так як підприємство не скористалось правом на оскарження рішень територіального органу до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику (ДПС України), зокрема, скарги на рішення щодо відмову в реєстрації податкової накладної направлялися до Головного управління ДПС у Харківській області, відповідь на які на адресу позивача так і не надійшла.
Дослідивши заяву представника відповідача, письмові доводи представника позивача, матеріали адміністративної справи, суд виходить з наступних підстав та мотивів.
Згідно з частиною першою статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до абзацу першого частини другої статті 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Отже, станом на час виникнення спірних відносин та на момент звернення позивача до суду КАС України передбачено, що строки звернення до суду можуть бути встановлені іншими законами України та регламентовано строк звернення до суду, який передбачений відповідним законом.
У свою чергу, частина четверта статті 122 передбачає, що якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, або законом визначена обов`язковість досудового порядку вирішення спору, то для звернення до адміністративного суду встановлюється тримісячний строк, який обчислюється з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб`єкта владних повноважень.
Спеціальним нормативно-правовим актом, який встановлює окремі правила та положення для регулювання відносин оподаткування та захисту прав учасників податкових відносин, в тому числі захисту порушеного права в судовому порядку, є Податковий кодекс України.
Статтею 56 Податкового кодексу України визначено порядок оскарження рішень контролюючих органів. Так, відповідно до пункту 56.1 цієї статті рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
Пунктом 56.18 цієї статті визначено, що з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення. Рішення контролюючого органу, оскаржене в судовому порядку, не підлягає адміністративному оскарженню. Процедура адміністративного оскарження вважається досудовим порядком вирішення спору.
Відповідно до пункту 102.1 статті 102 Податкового кодексу України контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов`язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов`язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов`язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов`язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку. У разі подання платником податку уточнюючого розрахунку до податкової декларації контролюючий орган має право визначити суму податкових зобов`язань за такою податковою декларацією протягом 1095 днів з дня подання уточнюючого розрахунку.
Отже, пунктом 56.18 статті 56 ПК України встановлено спеціальний строк у податкових правовідносинах, протягом якого за загальним правилом платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу.
Водночас, пунктом 56.19 статті 56 ПК України, за умови використання платником податків досудового порядку вирішення спору, яким вважається адміністративне оскарження відповідного рішення контролюючого органу, встановлено скорочений строк звернення до суду.
Відповідно до пункту 56.19 статті 56 ПК України у разі, коли до подання позовної заяви проводилася процедура адміністративного оскарження, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу про нарахування грошового зобов`язання протягом місяця, що настає за днем закінчення процедури адміністративного оскарження відповідно до пункту 56.17 цієї статті.
Дослідження змісту аналізованих приписів статей Податкового кодексу України та статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України вказує на те, що на сьогодні є підхід, відповідно до якого строки звернення до суду після застосування досудового порядку вирішення спору є коротшими, ніж звичайні строки. При цьому є різні правові режими щодо оскарження податкових повідомлень-рішень і рішень контролюючих органів про нарахування грошових зобов`язань та інших рішень контролюючих органів, що не пов`язані з їх нарахуванням, саме в частині різної тривалості скорочених строків оскарження при попередньому використанні досудового порядку вирішення спору.
Спеціальні строки для звернення до суду з позовом про скасування рішень контролюючих органів, що не пов`язані з нарахуванням грошових зобов`язань, зокрема рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН та зобов`язання її зареєструвати, після проведення процедури адміністративного оскарження та отримання рішення про залишення скарги без задоволення, нормами ПК України не визначені, тобто не врегульовують спірне в цій справі питання.
Різниця природи рішень контролюючого органу (щодо нарахування грошових зобов`язань або інші рішення) об`єктивно здатна впливати та зумовлювати різницю в підходах щодо встановлення строків звернення до суду про їх оскарження.
Застосування скорочених строків звернення при використанні досудового порядку врегулювання спорів у податкових правовідносинах установлено законом, зумовлено легітимною метою оперативного забезпечення настання правової визначеності для особи платника податків та у діяльності суб`єктів владних повноважень контролюючих органів, що кореспондується із встановленим алгоритмом і строками адміністрування податків для забезпечення належного виконання конституційного податкового обов`язку і має пропорційний характер, оскільки скорочення строку звернення не впливає на реалізацію особою права на судовий захист у зв`язку з достатністю часу на підготовку й оформлення правової позиції, ознайомлення з позицією контролюючого органу, залучення за потреби правових і фінансових консультантів в межах процедури адміністративного оскарження, у той час, як скорочені строки забезпечують досягнення зазначеної мети й завдань функціонування податкової системи держави.
Більш скорочені строки звернення до суду у випадку попередньої реалізації досудових процедур полягають у забезпеченні наступності юрисдикційних проваджень (адміністративних і судових) та пов`язанні з необхідністю мінімізувати темпоральний проміжок між досудовими процедурами та судовим провадженням.
Згідно із правовим висновком судової палати з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов`язкових платежів Касаційного адміністративного суду Верховного Суду, викладеним у постанові від 11.10.2019 по справі № 640/20468/18, рішення контролюючих органів, які не стосуються нарахування грошових зобов`язань платника податків, за умови попереднього використання позивачем досудового порядку вирішення спору (застосування процедури адміністративного оскарження - абзац третій пункту 56.18 статті 56 ПК України), оскаржуються в судовому порядку в такі строки:
а) тримісячний строк для звернення до суду встановлюється за умови, якщо рішення контролюючого органу за результатами розгляду скарги було прийнято та вручено платнику податків (скаржнику) у строки, встановлені ПК України. При цьому такий строк обчислюється з дня вручення скаржнику рішення за результатами розгляду його скарги на рішення контролюючого органу;
б) шестимісячний строк для звернення до суду встановлюється за умови, якщо рішення контролюючого органу за результатами розгляду скарги не було прийнято та/або вручено платнику податків (скаржнику) у строки, встановлені Податковим кодексом України. При цьому такий строк обчислюється з дня звернення скаржника до контролюючого органу із відповідною скаргою на його рішення.
Як свідчать матеріали справи, предметом оскарження у даній справі є рішення комісії Головного управління ДПС у Харківській області від 03.07.2020 №1691802/19467692 про відмову в реєстрації у ЄРПН податкової накладної ТОВ "Цветмет" від 09.06.2020 №2.
До позовної заяви додано копію зазначеного рішення (без ідентифікації часу його отримання), разом з цим позивач зазначає, що на рішення комісії Головного управління ДПС у Харківській області від 03.07.2020 №1691802/19467692, 01.09.2020 та 15.09.2020 року ТОВ "Цветмет" подавалась скарга, засобами поштового зв`язку, до Головного управління ДПС у Харківській області, на підтвердження чого підприємством надано до позовної заяви копії скарг та копію повідомлення про вручення поштового відправлення від 03.09.2020.
Крім того, 06.10.2020 скарга до Головного управління ДПС у Харківській області на рішення комісії від 03.07.2020 №1691802/19467692 направлялась засобами електронного зв`язку. Однак, згідно квитанції №2 від 06.10.2020 року документ не прийнято.
Як вказує позивач в своїй позовній заяві, на час звернення до суду з даним позовом, рішення за результатами розгляду скарги ТОВ "Цветмет" підприємству не надходило.
Таким чином, враховуючи, що позивач фактично не скористався правом адміністративного оскарження рішення комісії Головного управління ДПС у Харківській області від 03.07.2020 №1691802/19467692 та за результатами розгляду скарги відповідачем не було прийнято рішення у встановлений ст. 56 ПК України строк, для звернення до суду з даним позовом підлягає застосуванню шестимісячний строк, який обчислюється з дня першого звернення ТОВ "Цветмет" до контролюючого органу із відповідною скаргою на його рішення, а саме - з 01.09.2020 року.
Матеріали справи свідчать, що з даним позовом позивач звернувся до суду 22.12.2020, тобто в рамках спеціальних скорочених строків звернення до суду, які встановлені ст.122 КАС, у зв`язку з чим у задоволенні заяви відповідача про залишення позовної заяви без розгляду належить відмовити.
Керуючись ст.ст.44, 122, 123, 243, 248, 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
Вважати, що строк звернення до суду позивачем не пропущено.
У задоволенні заяви представника Головного управління ДПС у Харківській області про залишення позовної заяви в адміністративній справі №520/18694/2020 без розгляду – відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Панченко О.В.