
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 березня 2021 року Справа № 440/7203/20
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Клочка К.І.,
за участю:
секретаря судового засідання - Зоріної І.М.,
представника позивача - Щурика О.О.,
представника відповідача - Максименко Ю.П., розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства "Кременчукгаз" до Державної екологічної інспекції Центрального округу про визнання протиправним та скасування припису. Під час розгляду справи суд, -
В С Т А Н О В И В:
07 грудня 2020 року Приватне акціонерне товариство "Кременчукгаз" звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної екологічної інспекції Центрального округу про визнання протиправним та скасування припису від 13.10.2020 №25/02.1-23.
Позовні вимог обґрунтовані тим, що висновок екологічної інспекції про необхідність отримання дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря на складові газорозподільних систем є помилковим, оскільки метан не належить до забруднюючих речовин, а є парниковим газом, що визначено як національним так і міжнародним законодавством. Стосовно пунктів 2, 3 та 27 припису позивач зазначив, що період діяльності ПрАТ "Кременчукгаз" у 2018 році був предметом попередньої перевірки, в ході якої відповідачу надавалися усі необхідні документи. Стосовно пунктів 24, 25 та 26 позивач зазначив, що предметом перевірки визначено дотримання вимог природоохоронного законодавства України в частині питань, викладених у скарзі гр. ОСОБА_1 , тому перевірка дотримання вимог земельного законодавства не охоплюється предметом спірної перевірки. Крім того, вичерпний перелік документів з цього питання надавався під час планової перевірки листом № 11/3316 від 29.11.2018.
Також позивач зауважував, що складові газорозподільних систем (ГРП та ШРП) на території ліцензованої діяльності ПрАТ "Кременчукгаз" знаходяться як на балансі позивача, так і на балансі інших осіб (побутових споживачів, підприємств, установ, організацій, державних органів).
Стосовно пункту 28 припису позивач заперечив право екологічної інспекції здійснювати перевірку сплати екологічного податку з огляду на віднесення цих повноважень до компетенції контролюючих органів, визначених у Податковому кодексі України.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 26.10.2020 у справі № ЗП/440/12/20 відмовлено у задоволенні клопотання позивача про забезпечення позову.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 14.12.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
14.01.2021 судом отримано відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечував проти задоволення позову, посилаючись на те, що перевірку ПрАТ "Кременчукгаз" було проведено на підставі заяви гр. ОСОБА_1 та погодження Державної екологічної інспекції України № 2.1/1170 ПГ від 15.09.2020 в межах повноважень, наданих відповідачу. Перевіркою встановлено, що позивачем здійснюються викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря за відсутності дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами - складовими газорозподільних систем (ГРП та ШРП). Крім того, позивачем не надано інформації про часи роботи джерел викидів, розташованих на проммайданчику за адресою м. Кременчук, пров. Героїв Бресту, 46 , а також інформацію про наявність позитивних висновків державної екологічної експертизи на розділи ОВНС та інформацію про наявність висновків з оцінки впливу на довкілля.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав.
Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечувала.
Суд, розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, заслухавши пояснення представників сторін та дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наступне.
На підставі звернення гр. ОСОБА_1 від 28.08.2020 та погодження на проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю), наданого Державною екологічною інспекцією України від 15.09.2020 № 2.1/1170 ПГ видано наказ Державної екологічної інспекції центрального округу від 21.09.2020 № 06-27/602 про проведення позапланового заходу (перевірки) дотримання вимог природоохоронного законодавства приватним акціонерним товариством «КРЕМЕНЧУКГАЗ» (далі - ПрАТ «КРЕМЕНЧУКГАЗ») /а.с. 105/ та направлення № 06-28/588 від 21.09.2020 /а.с. 106/.
За наслідками проведення перевірки Державною екологічною інспекцією Центрального округу складений Акт від 06.10.2020 року № 06-28/588 (надалі - Акт перевірки) /а.с. 108-118/ та припис № 25/02.1-23 від 13.10.2020 щодо усунення порушень природоохоронного законодавства /а.с. 73-75/.
Перевіркою встановлено порушення ПрАТ «КРЕМЕНЧУКГАЗ» статтей 10, 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", статті 20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", статтей 8, 11 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", частини 5, 6 статті 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря".
Вказаним приписом ПрАТ «КРЕМЕНЧУКГАЗ» зобов`язано у встановлені терміни вчинити наступні дії.
1. Розробити план організаційно-технічних заходів по усуненню виявлених порушень природоохоронного законодавства під час перевірки.
2. Надати до інспекції інформацію про часи роботи джерел викидів розташованих на проммайданчику (м. Кременчук, провулок Героїв Бреста буд. 46) за період з 25.04.2018 по 20.11.2018 у вигляді довідки, підписаної керівником та завіреної печаткою підприємства.
3. Надати до Інспекції належним чином завірену копію таблиці «Характеристика джерел викидів» з документів, у яких обґрунтовуються обсяги викидів, для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерела чи зі звіту по інвентаризації стаціонарних джерел викидів забруднюючих речовин атмосферне повітря.
4. Отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря на стаціонарні джерела викидів на 33 ГРП розміщених в м. Кременчуці, а саме: ГРП-1 просп. Свободи: ГРП-10 пр. Бахмачський, 20 Б; ГРП-11 вул. Троїцька 72/60; ГРП-12 пр. Поштовий, 3; ГРП-13 вул. Небесної Сотні, 11; ГРП-14 вул. М. Гаворова, 45; ГРП-15 вул. Павла Чубинського, 16/58; ГРП-17 вул. 3-х Космонавтів, 54; ГРП-19 вул. Гайдамацька, 29; ГРП-20 вул. Соломії Крушельницької, 65; ГРП-21 вул. Манагарова, 9; ГРП-22 вул. Миру, 9-А, ГРП-23 вул. Маяковського, 13; ГРП-24 вул. Леонова, 74; ГРП-25 вул Київська, 99; ГРП-26 пр. Полтавський, 61; ГРП-27 вул. Автозаводська, 11; ГРП-3 м. Кременчук вул. Гвардійська, 6; ГРП-32 м. Кременчук пр. Тецівський. 2; ГРП-33 м. Кременчук вул. 50р. Жовтня, 6; ГРП-34, м. Кременчук вул. Тельмана, 48; ГРП-35 м. Кременчук вул. Петровського, 128; ГРП-36 м. Кременчук вул. Чайковського, 38; ГРП-37 м. Кременчук квартал 284 (Визит); ГРП-4 м. Кременчук вул. Партизанська, 20; ГРП-43 м. Кременчук вул. Котлова, 167; ГРП-44 м. Кременчук вул. Республіканська, 20; ГРП-5 м. Кременчук вул. Бетонна, 62; ГРП-7 м. Кременчук, вул. Кооперативна, 32; ГРП - 8 м. Кременчук, вул. Мічуріна, 29; ГРП - 9 м. Кременчук вул. 8 березня, 2/33 та надати його копію до Інспекції.
5. Надати до Інспекції інформацію у вигляді довідки, підписаної керівником щодо часу роботи (в годинах) газорегуляторних пунктів (ГРП), зазначених у пункті 4 Припису за період: з дати введення в експлуатацію (постановки на баланс) по 23.09.2020.
6. Отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря на стаціонарні джерела викидів на 23 ГРП, розмішених у Кременчуцькому районі, а саме: ГРП с. Білецьківка вул. Польова; ГРП с. Бондарі; ГРП с. В. Терешківка вул. Калинова; ГРП с. Гориславці; ГРП с. Запсілля вул. Центральна; ГРП-46 с. Кривуші вул. Б.Хмельницького; ГРП с. Майбородівка; ГРП с. Максимівка вул. Садова; ГРП с. М. Кохнівка вул. Шкільна; ГРП с. Недогарки; ГРП с. Новоселівка вул. Коцюбинського, 66; ГРП с. Омельник біля ферми; ГРП-2 с. Піщане вул. Індустріальна; ГРП-4 с. Піщане вул. Весела; ГРП-3 с. Піщане вул. Заводська; ГРП-5 с. Піщане вул. Горького; ГРП с. Піщане (терит. ЛВУМГ); ГРП с. П`ятихатки вул. Жовтнева; ГРП-1 с. Роєво вул. Польова; ГРП-45 с. Садки вул. Щорса; ГРП с. Червонознам`янка вул. Шевченка; ГРП с. Чечелєво вул. Дружби; ГРП с. Ялинці та надати його копію до Інспекції.
7. Надати до Інспекції в вигляді довідки, підписаної керівником, інформацію щодо часу роботи газорегуляторних пунктів, зазначених у пункті 6 Припису за період з дати введення в експлуатацію (постановки на баланс) по 23.09.2020 в годинах.
8. Отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря на стаціонарні джерела викидів на ГРП, розміщених у м. Горішні Плавні, а саме: ГРП-1 м. Горішні Плавні, вул. Миру; ГРП-2 м. Горішні Плавні, вул. Радянська-Зелена; ГРП-3 м. Горішні Плавні, вул. Миру, 27; ГРП-5 м. Горішні Плавні, вул. Горького; ГРП-6 м. Горішні Плавні, вул. Добровольського; ГРП-9 с. Дмитрівна вул. Л. Українки; ГРП-8 с. Дмитрівна вул. Шкільна; ГРП-4 с. Золотнище вул. Шевченка; ГРП-10 с. Келеберда вул. Перфільєва; ГРП-12 с. Кобелячок вул. Заводська; ГРП-11 с. Низи вул. Чекаліна; ГРП-7 с. Салівка вул. Придніпровська та надати його копію до Інспекції.
9. Надати інформацію в вигляді довідки підписаної керівником, щодо часу роботи (в годинах) газорегуляторних пунктів (ГРП) на території Горішньоплавнівської міської ради, зазначених у пункті 8 Припису за період з дати введення в експлуатацію (постановки на баланс) по 23.09.2020.
10. Отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря на стаціонарні джерела викидів на 5 ГРП, розміщених на території с. Семенівка саме: ГРП-1 смт. Семенівка вул. Незалежності; ГРП-2 смт. Семенівка вул. Тітова; ГРП-4 смт. Семенівка вул. Шевченка; ГРП смт. Семенівка, вул. Матросова; ГРП- 3 смт. Семенівка пров. Семенченка та надати його копію до Інспекції.
11. Надати до Інспекції інформацію щодо часу роботи в годинах газорегуляторних пунктів (ГРП) на території с. Семенівка, зазначених у пункті 10 Припису, за період з дати введення в експлуатацію (постановки на баланс) по 23.09.2020.
12. Отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря на стаціонарні джерела викидів на ГРП, розміщених у Семенівському районі, а саме: ГРП с. Вереміївка вул. Селекціонерів; ГРП с. Тарасівка вул. Малинівська; ГРП с. В. Поділ вул. Михаська; ГРП с. Устимівка вул. Ромаданівська; ГРП с. Очеретувате вул. Царенка; ГРП с. Крива та надати його копію до інспекції.
13. Надати до Інспекції інформацію щодо часу роботи в годинах газорегуляторних пунктів (ГРП) на території Семенівського району, зазначених у пункті 12 Припису за період з дати введення в експлуатацію (постановки на баланс) по 23.09.2020.
14. Отримати дозволи на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря на стаціонарні джерела викидів ШРП, що експлуатуються ПРАТ «КРЕМЕНЧУКГАЗ» у м. Кременчуці ( на 76 ШРП) та надати його копію до Інспекції.
15. Надати до Інспекції інформацію щодо часу роботи в годинах 76 шафових регуляторних пунктів (ШРП) у м. Кременчуці, що використовує ПрАТ «КРЕМЕНЧУКГАЗ», за період з дати введення в експлуатацію (постановки на баланс) па 23.09.2020.
16. Отримати дозволи на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря ні стаціонарні джерела викидів ШРП, що експлуатуються ПРАТ «КРЕМЕНЧУКГАЗ» у Кременчуцькому районі (100 ШРП) та надати до Інспекції його копію.
17. Надати до Інспекції інформацію щодо часу роботи в годинах 100 шафових регуляторних пунктів (ШРП) у Кременчуцькому районі, за період з дати введення в експлуатацію (постановки на баланс) по 23.09.2020 (на момент проведення перевірки).
18. Отримати дозволи на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря на стаціонарні джерела викидів ШРП, що експлуатуються ПРАТ «КРЕМЕНЧУКГАЗ» на території Горішньоплавнівської міської ради (23 ШРП) та надати копії до Інспекції.
19. Надати до Інспекції інформацію щодо часу роботи в годинах 23 шафових регуляторних пунктів (ШРП) на території Горішньоплавнівської міської ради за період з дати введення в експлуатацію (постановки на баланс) по 23.09.2020 .
20. Отримати дозволи на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря на стаціонарні джерела викидів ШРП, що експлуатуються ПРАТ «КРЕМЕНЧУКГАЗ» на території с. Семенівка (8 ШРП) та надати до Інспекції копії.
21. Надати до Інспекції інформацію щодо часу роботи 8-ми шафових регуляторних пунктів (ШРП) на території с. Семенівка за період з дати введення в експлуатацію (постановки на баланс) по 23.09.2020 (на момент проведення перевірки).
22. Отримати дозволи на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря на стаціонарні джерела викидів ШРП, що експлуатуються ПРАТ «КРЕМЕНЧУКГАЗ» на території Семенівського району та надати до Інспекції копії.
23. Надати до Інспекції інформацію в вигляді довідки підписаної керівником, щодо часу роботи в годинах 21-го шафового регуляторного пункту (ШРП) на території Семенівського району, що використовує ПрАТ «КРЕМЕНЧУКГАЗ» за період з дати введення в експлуатацію (постановки на баланс) по 23.09.2020.
24. Надати до Інспекції перелік земельних ділянок державної та комунальної власності під об`єктами підприємства, що станом на 23.09.2020 знаходяться у використанні підприємства на території м. Кременчука та Полтавської області, а також земельних ділянок, які знаходяться у приватній власності товариства.
25. Надати до Інспекції копії документів, що посвідчують право власності, право постійного чи тимчасового користування земельними ділянками, які знаходяться у використанні підприємства на території м. Кременчука та Полтавської області.
26. Надати до Інспекції перелік об`єктів, які знаходяться у власності, оренді або використовуються підприємством та розташовані на території міст Кременчука і Горішніх Плавень та Полтавській області по кожному об`єкту окремо.
27. Надати до Інспекції інформацію стосовно наявності позитивних висновків державної екологічної експертизи на розділи ОВНС та інформацію про наявність висновків з оцінки впливу на довкілля.
28. Надати до Інспекції інформацію та копії підтверджуючих документів про сплату ПРАТ «КРЕМЕНЧУКГАЗ» екологічного податку за останні три роки.
29. Про хід виконання припису надати звіт до Інспекції: м. Полтава, вул. Коцюбинського, 6.
Позивач не погодився із приписом та звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 № 877-V (далі - Закон № 877-V).
Згідно з частиною 6 статті 7 Закону №877-V за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім`я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.
Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб`єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.
Згідно з частинами 1-3 статті 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" від 16.10.1992 № 2707-XII (далі - Закон № 2707-XII) для забезпечення екологічної безпеки, створення сприятливого середовища життєдіяльності, запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров`я людей та навколишнє природне середовище здійснюється регулювання викидів найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Перелік забруднюючих речовин переглядається Кабінетом Міністрів України не менше одного разу на п`ять років за пропозицією центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, і центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я.
За поданням обласних, Київської, Севастопольської міських державних адміністрацій, органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища і центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, органи місцевого самоврядування з урахуванням особливостей екологічної ситуації регіону, населеного пункту можуть додатково встановлювати перелік забруднюючих речовин, за якими здійснюється регулювання їх викидів на відповідній території.
Отже, перелік найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин встановлюється Кабінетом Міністрів України, додаткові переліки забруднюючих речовин, за якими здійснюється регулювання їх викидів на відповідній території, затверджуються органами місцевого самоврядування.
Згідно з частинами 5-6 статті 11 Закону № 2707-XII викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб`єкту господарювання, об`єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу, виданого суб`єкту господарювання, об`єкт якого належить до першої групи, суб`єкту господарювання, об`єкт якого знаходиться на території зони відчуження, зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Отже, викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин, визначених відповідно до частин 1-3 статті 11 Закону № 2707-XII, стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу.
З матеріалів справи встановлено, що позивач є оператором газорозподільних систем та здійснює діяльність з розподілу газу, газорозподільною мережею транспортує природний газ, близько 90 % якого є метаном, що підтверджується паспортами фізико-хімічних показників природного газу та не заперечується відповідачем /а.с. 36-41/.
У переліку найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, викиди яких в атмосферне повітря підлягають регулюванню, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 29.11.2001 №1598 (далі - Постанова №1598), метан відсутній.
Крім того, нормативи граничнодопустимих викидів забруднюючих речовин із стаціонарних джерел затверджені наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України «Про затвердження нормативів граничнодопустимих викидів забруднюючих речовин із стаціонарних джерел» від 27.06.2006 року за №309, проте метан до переліку забруднюючих речовин ним не віднесено.
Чинним міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України і яким регулюються питання, котре впливає на оподаткування, є "Кіотський протокол", який 04.02.2004 ратифікований Верховною Радою України на підставі Закону України за №1430-ІV "Про ратифікацію Кіотського протоколу до Рамкової Конвенції Організації Об`єднаних Націй про зміну клімату", і який набрав чинності 17.11.2006.
Додаток А до Кіотського протоколу встановлює, що серед інших парниковим газом є метан (СН4). Аналогічні висновки слідують з Директиви №2008/1/ЕС Європейського Парламенту та Ради «Про комплексне запобігання та контроль забруднень», адресованої державам - членам ЄС, яка містить примірний перелік забруднюючих речовин, для яких встановлюють граничні величини викидів, серед яких «метан» також відсутній.
Відтак, з вищенаведеного вбачається, що "метан" є парниковим газом та не відноситься до забруднюючих речовин.
З урахуванням наведеного суд дійшов висновку про недоведеність відповідачем факту порушення ПрАТ "Кременчукгаз" положень частин 5-6 статті 11 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища".
Крім того, суд враховує, що складові газорозподільних систем (газопроводи, ГРП та ШРП) не включені до Переліку типів устаткування, для яких розробляються нормативи граничнодопустимих викидів забруднюючих речовин із стаціонарних джерел, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 16.08.2004 № 317, відповідно технологічні нормативи допустимих викидів забруднюючих речовин для них не затверджуються.
Стосовно посилання відповідача на Інструкцію № 177, затверджену наказом Міністерства екології та природних ресурсів України 10.05.2002 суд зазначає наступне.
Постановою Кабінету Міністрів України № 302 від 13.03.2002 затверджено Порядок проведення та оплати робіт, пов`язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян - підприємців, які отримали такі дозволи (далі - Порядок № 302).
Водночас, наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 10.05.2002 № 177 затверджено Інструкцію про порядок та критерії взяття на державний облік об`єктів, які справляють або можуть справити шкідливий вплив на здоров`я людей і стан атмосферного повітря, видів та обсягів забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря (далі - Інструкція № 177).
Відповідно до абзацу 4 пункту 4 Порядку № 302 для отримання дозволу суб`єкт господарювання, зокрема, проводить інвентаризацію стаціонарних джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, видів та обсягів викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, пилогазоочисного обладнання.
Разом з тим, вказані положення стосуються виключно суб`єктів господарювання, які зобов`язані отримати відповідний дозвіл.
Згідно з пунктом 2 Інструкції №177 узяття на державний облік здійснюється за такими критеріями: об`єктів - якщо в їх викидах присутня хоча б одна забруднююча речовина (або група речовин), потенційний викид якої рівний або перевищує величину, зазначену в Переліку забруднюючих речовин та порогових значень потенційних викидів, за якими здійснюється державний облік (додаток 1); видів та обсягів забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, - за умови, що обсяг потенційних викидів рівний або перевищує порогові значення за окремою речовиною або групою речовин, наведених у додатку 1 до цієї Інструкції.
В додатку 1 до Інструкції №177 наведено перелік забруднюючих речовин на порогові значення потенційних викидів, за якими здійснюється державний облік, в пункті 94 якого значиться метан.
Отже, позивач як підприємство, яке здійснює викиди метану стаціонарними джерелами, підлягає взяттю на облік відповідно до положень Інструкції №177.
В той же час, з урахуванням положень частин 1-3 статті 11 Закону № 2707-XII Міністерство екології та природних ресурсів України не є суб`єктом, який уповноважений визначати перелік забруднюючих речовин, на викиди яких необхідно отримувати дозвіл.
З урахуванням наведеного посилання відповідача на положення Інструкції №177 не обґрунтовують правомірності оскарженого припису.
Відтак, зміст пунктів 3 - 23 припису № 25/02.1-23 від 13.10.2020 не відповідає вищенаведеним нормам права.
Стосовно вимог, викладених у пунктах 24-26 припису № 25/02.1-23 від 13.10.2020 суд зазначає наступне.
Як вже зазначалося судом, пунктами 24- 26 оскарженого припису передбачено надання до Інспекції переліку земельних ділянок державної та комунальної власності під об`єктами підприємства, що станом на 23.09.2020 знаходяться у використанні підприємства на території м. Кременчука та Полтавської області, а також земельних ділянок, які знаходяться у приватній власності товариства; надання до Інспекції копії документів, що посвідчують право власності, право постійного чи тимчасового користування земельними ділянками, які знаходяться у використанні підприємства на території м. Кременчука та Полтавської області; надання до Інспекції переліку об`єктів, які знаходяться у власності, оренді або використовуються підприємством та розташовані на території міст Кременчука і Горішніх Плавень та Полтавській області по кожному об`єкту окремо.
Відповідно до пункту 2.1 Правил безпеки систем газопостачання, наказ Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15.05.2015 № 285 (далі - Правила №285), балансоутримувач - власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно із чинним законодавством України.
При цьому, п. 3.2 та п. 3.3 Правил № 285 визначено, що власник (балансоутримувач та/або орендар (наймач)) повинен забезпечити утримання систем газопостачання відповідно до вимог чинного законодавства України.
Власник (балансоутримувач та/або орендар (наймач)) відповідає за технічний стан і безпечне користування газопроводами, газовими приладами, димовими та вентиляційними каналами.
Згідно з п. 1 глави 1 розділу III Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року №2494 (далі - Кодекс ГРМ), експлуатацію газорозподільних систем здійснюють виключно Оператори ГРМ.
Як вбачається зі змісту п. 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ, оператор газорозподільної системи (далі - оператор ГРМ) - суб`єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно- технологічного управління.
Згідно з п.1 глави 1 розділу III Кодексу ГРМ власники газової мережі яка згідно з розділом II цього Кодексу кваліфікується як газорозподільна система (крім газорозподільної системи, що відноситься до державного майна), що не є операторами ГРМ, та оператор ГРМ, до мереж якого підключені належні власникам газорозподільні системи (або на території ліцензованої діяльності якого знаходяться споживачі, підключені до цих газорозподільних систем), зобов`язані укласти договір про експлуатацію таких газорозподільних систем, або договір господарського відання чи користування з передачею газорозподільних систем на баланс оператору ГРМ, або оформити передачу належних власникам газорозподільних систем у власність зазначеному оператору ГРМ (у тому числі шляхом купівлі-продажу).
Договори експлуатації, господарського відання та користування укладаються за формами, визначеними у додатках 3 - 5 цього Кодексу (крім газових мереж, що є державним майном).
Таким чином, на території ліцензованої діяльності ПрАТ "Кременчукгаз" знаходяться не тільки газорегулююче обладнання, яке знаходиться у нього на балансі, але й таке обладнання, що перебуває на балансі інших осіб (підприємства, установи, організації, державні органи тощо).
Надаючи оцінку вищезазначеним пунктам оскаржуваного припису суд враховує, що перевіркою не було встановлено факту порушень ПрАТ "Кременчукгаз" вимог земельного законодавства (статтей 125, 126 Земельного кодексу України), що підтверджується актом перевірки та не заперечується відповідачем.
В контексті наведеного суд вважає за доцільне застосувати висновки Верховного Суду, викладені у постановах від 14.03.2018 у справі № 826/2384/16, від 10.10.2018 у справі № П/811/43/17, від 12.09.2019 у справі № 817/1984/17, від 30.09.2019 у справі № 817/61/16, від 11.06.2019 у справі № 802/793/16-а, від 22.01.2019 у справі № 816/1481/17 та від 21.12.2020 у справі № 440/1775/19, які полягають у тому, що необхідність надання документів, що зафіксована безпосередньо в самому приписі не узгоджується з вимогами законодавства щодо суті та мети припису, як обов`язкового до виконання документа, направленого на усунення виявлених порушень вимог законодавства у певній сфері.
Отже, зміст пунктів 24-26 оскаржуваного у цій справі припису за відсутності встановлення екологічною інспекцією факту порушення позивачем вимог земельного законодавства не відповідає вимогам законодавства щодо суті та мети припису.
Стосовно пункту 28 припису № 25/02.1-23 від 13.10.2020, яким позивача зобов`язано надати до Інспекції інформацію та копії підтверджуючих документів про сплату ПРАТ «КРЕМЕНЧУКГАЗ» екологічного податку за останні три роки суд зазначає наступне.
Екологічний податок відповідно до підпункту 9.1.5 пункту 9.1 статті 9 Податкового кодексу України віднесено до загальнодержавного податку.
Платниками податку є суб`єкти господарювання, юридичні особи, що не провадять господарську (підприємницьку) діяльність, бюджетні установи, громадські та інші підприємства, установи та організації, постійні представництва нерезидентів, включаючи тих, які виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, під час провадження діяльності яких на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони здійснюються викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення (підпункт 240.1.1 пункту 240.1 статті 240 ПК України).
Пунктом 250.2 і його підпунктами 250.2.1, а також пунктами 250.3, 250.13 статті 250 ПК України визначено, що платники податку складають податкові декларації за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до контролюючих органів та сплачують податок протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, зокрема, за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення, скиди забруднюючих речовин у водні об`єкти, розміщення протягом звітного кварталу відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об`єктах - за місцем розміщення стаціонарних джерел, спеціально відведених для цього місць чи об`єктів.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації до 1 грудня року, що передує звітному, подають до контролюючих органів переліки підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців, яким в установленому порядку видано дозволи на викиди, спеціальне водокористування та розміщення відходів, а також направляють інформацію про внесення змін до переліку до 30 числа місяця, що настає за кварталом, у якому такі зміни відбулися.
Контролюючі органи залучають за попереднім погодженням працівників органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, для перевірки правильності визначення платниками податку фактичних обсягів викидів стаціонарними джерелами забруднення, скидів та розміщення відходів.
Водночас, за змістом підпункту 75.1.2., пункту 75.1 статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є, зокрема, своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів.
Комплексний аналіз вищенаведених норм законодавства з урахуванням їх юридичних зв`язків дає підстави для висновку, що перевірка своєчасності подання податкової декларації зі сплати екологічного податку і факту сплати цього податку, повнота його нарахування, віднесена до компетенції контролюючих органів, визначених у ПК України.
В свою чергу, Держекоінспекція відповідно до наданих їй повноважень як центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища може залучатися для проведення таких перевірок у встановленому ПК України порядку.
Отже, вимога Державної екологічної інспекції Центрального округу, викладена у пункті 28 оскаржуваного припису, знаходиться поза межами повноважень відповідача.
Такий висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду, викладеній ним у постанові від 24.06.2020 у справі № 804/4165/16.
Стосовно посилання позивача на неможливість встановлення особи, яка звернулася зі скаргою до відповідача 28.08.2020 суд зазначає наступне.
Як вже зазначалося судом, підставою проведення позапланової перевірки ПрАТ "Кременчукгаз" було звернення фізичної особи (абзац 4 частини 1 статті 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності").
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 15.02.2021 зобов`язано Полтавську міську раду надати до суду інформацію про зареєстроване місце проживання (перебування) ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ) та надати інформацію щодо зареєстрованих за вказаною адресою осіб.
01.03.2021 судом отримано відповідь, за змістом якої програмним забезпеченням реєстру територіальної громади міста Полтави дозволено пошук особи шляхом введення її прізвища, ім`я та по-батькові та дати народження, тому отримати інформацію без зазначених даних немає технічної можливості /а.с. 155/.
Заява ОСОБА_1 від 28.08.2020, яка стала підставою для проведення перевірки ПрАТ "Кременчукгаз", не містить імені, по-батькові та інших даних заявника, які б дозволяли його ідентифікувати (реєстраційний номер облікової картки платника податків чи серія та номер паспорта) /а.с. 37/.
Разом з тим, згідно статті 8 Закону України «Про звернення громадян» письмове звернення без зазначення місця проживання, не підписане автором (авторами), а також таке, з якого неможливо встановити авторство, визнається анонімним і розгляду не підлягає.
Отже, в силу приписів статті 8 Закону України «Про звернення громадян» заява ОСОБА_1 є анонімним зверненням і розгляду не підлягає.
Аналогічний висновок висловлений Верховним Судом у постанові від 24.09.2019 року у справі №818/312/16.
Таким чином, на момент прийняття наказу Державної екологічної інспекції центрального округу від 21.09.2020 № 06-27/602 підстави для проведення позапланової перевірки питань, викладених у зверненні, визначені частиною 1 статті 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" були відсутні.
Водночас, за висновками Верховного Суду України, викладеними у постанові від 27 січня 2015 року у справі № 21-425а14 невиконання вимог закону щодо процедури проведення перевірки призводить до визнання перевірки незаконною та відсутності правових наслідків такої.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи встановлені судом обставини справи відповідач не довів правомірності оскаржуваного припису Державної екологічної інспекції Центрального округу від 13.10.2020 №25/02.1-23, що є підставою для визнання його протиправним та скасування.
Відтак, позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи задоволення позовних вимог, судовий збір, сплачений ПрАТ "Кременчукгаз" у розмірі 2102 грн підлягає відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладеного та керуючись статтями 2, 3, 6 - 10, 72 - 77, 90, 241 - 246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Приватного акціонерного товариства "Кременчукгаз" (пров. Героїв Бреста, 46, м. Кременчук, Полтавська область, код ЄДРПОУ 03351734) до Державної екологічної інспекції Центрального округу (вул. Коцюбинського, 6, м. Полтава, Полтавська область, код ЄДРПОУ 42149108) про визнання протиправним та скасування припису задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати припис Державної екологічної інспекції Центрального округу від 13.10.2020 №25/02.1-23.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної екологічної інспекції Центрального округу на користь Приватного акціонерного товариства "Кременчукгаз" витрати зі сплати судового збору у розмірі 2102 грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 15 березня 2021 року.
Суддя К.І. Клочко