Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 11/8520.04.10 За позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Комерцгруп"
до 1) Київської міської ради,
2) Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)
пропро зобовязання зареєструвати договір оренди земельної ділянки
Суддя Смирнова Ю.М.
Представники:
від позивачаГорбайчук Л.В. представник, Щербанюк В.І. директор
від відповідача-1 Дудник Л.В. представник
від відповідача-2Сторожук А.В. представник Рішення прийняте 20.04.2010, оскільки 12.04.2010 в судовому засіданні оголошувалась перерва відповідно до ст. 77 Господарського процесуального кодексу України.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
На розгляд Господарського суду міста Києва передані позовні Товариства з обмеженою відповідальністю "Комерцгруп" (далі - позивач) до Київської міської ради (далі - відповідач-1) та Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі відповідач-2) про:
- визнання права позивача на оренду земельної ділянки для будівництва, експлуатації та обслуговування автоцентру з продажу автошин для вантажних автомобілів на Кільцевій дорозі, 15-в у Святошинському районі міста Києва згідно з проектом відведення та висновками, які містяться в ньому, який погоджений в порядку, встановленому законодавством;
- визнання укладеним договору оренди земельної ділянки для будівництва, експлуатації та обслуговування автоцентру з продажу автошин для вантажних автомобілів на Кільцевій дорозі, 15-в у Святошинському районі м. Києва між Товариством з обмеженою відповідальністю "Комерцгруп" та Київською міською радою в редакції, яка підписана Товариством з обмеженою відповідальністю "Комерцгруп" та відповідає вимогам Закону України "Про оренду землі" та Типового договору оренди землі, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 № 220 та переданою дану земельну ділянку з моменту набрання чинності судовим рішенням;
- зобов'язання Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)зареєструвати договір оренди земельної ділянки з усіма додатками, що є його невід'ємною частиною, між Орендодавцем - Київською міською радою та Орендарем - Товариством з обмеженою відповідальністю "Комерцгруп" у встановленому порядку.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідно до вимог статті 16 Закону України "Про оренду землі" та статті 123 Земельного кодексу України позивач розробив та погодив в установленому порядку проект відведення земельної ділянки та отримав позитивний висновок державної землевпорядної експертизи, надсилав, відповідно до статті 181 Господарського кодексу України, пропозиції до відповідача-1 про укладання договору оренди земельної ділянки, але Київська міська рада не підписала зі свого боку договір та не надала зауважень до нього.
Відповідач-1 проти позову заперечує та зазначає, що рішення про передачу в оренду земельної ділянки позивачу Київська міська рада не приймала, а тому у позивача відсутні підстави для укладення договору оренди земельної ділянки.
Відповідач-2 проти позову заперечує та стверджує, що позивач не звертався з приводу державної реєстрації зазначеного вище договору до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації).
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд
В С Т А Н О В И В :
Пунктом 12 Перехідних положень Земельного кодексу України визначено, що до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, та земель, на яких розташовані державні, в тому числі казенні, підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), об'єкти незавершеного будівництва та законсервовані об'єкти, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Відповідно до частини 1 статті 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.
Згідно частини 5 статті 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Стаття 16 Закону України "Про оренду землі" визначає, що особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву (клопотання). Розгляд заяви (клопотання) і надання земельної ділянки в оренду проводяться у порядку, встановленому Земельним кодексом України. У разі згоди орендодавця передати земельну ділянку в оренду сторони укладають договір оренди землі відповідно до вимог цього Закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Порядок передачі (надання) земельних ділянок в користування або у власність у місті Києві затверджений рішенням Київської міської ради № 457/1867 від 15.07.2004.
Відповідно до Регламенту розгляду питань щодо набуття та реалізації права користування землею в м. Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради №457/1867 від 15.07.2004 Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) здійснює комплексний аналіз документації із землеустрою, готує проект рішення Київської міської ради та подає на розгляд Київради.
На виконання вимог законодавства, Товариство з обмеженою відповідальністю "Комерцгруп" звернулось до Київської міської ради з клопотанням №К-2834 від 25.10.2004 про відведення земельної ділянки для будівництва, експлуатації та обслуговування автоцентру з продажу автошин для вантажних автомобілів на Кільцевій дорозі, 15-в у Святошинському районі м. Києва.
На підставі вказаного клопотання було отримано згоду Київського міського голови Д-0992 від 15.02.2005 на розроблення проекту відведення земельної ділянки орієнтованим розміром 0,086 га в оренду.
Землевпорядною організацією - Товариством з обмеженою відповідальністю науково-виробниче підприємство "Топос" за замовленням позивача було розроблено проект відведення земельної ділянки для будівництва, експлуатації та обслуговування автоцентру з продажу автошин для вантажних автомобілів на Кільцевій дорозі, 15-в у Святошинському районі м. Києва.
Проект відведення земельної ділянки був погоджений позивачем із відповідними органами у визначеному законом порядку про що свідчать позитивні висновки, що знаходяться в матеріалах справи, а саме: Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища № 09-10375 від 08.10.2009 та № 19-10363 від 07.10.2009, Київської міської санепідемстанції № 1153 від 12.07.2007, Управління охорони навколишнього природного середовища № 071/04-4-22/3508 від 13.07.2007, акт Комунального підприємства по утриманню зелених насаджень Святошинського району м. Києва від 02.06.2005, Комунальної організації "Центр містобудування та архітектури" № 15-3374 від 08.10.2009, Головного управління охорони культурної спадщини № 3594 від 24.05.2007 та № 8328 від 04.12.2008, Святошинської районної у місті Києві державної адміністрації № 6959/14-21/24.
Погоджений у встановленому порядку проект відведення земельної ділянки для будівництва, експлуатації та обслуговування автоцентру з продажу автошин для вантажних автомобілів на Кільцевій дорозі, 15-в у Святошинському районі м. Києва був поданий до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) для підготовки проекту рішення та передачі до Київської міської ради для прийняття відповідного рішення.
Згідно з ч. 5 ст. 123 Земельного кодексу України (в редакції, яка діяла на момент подання клопотання 25.10.2004) відповідна районна державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає згоду на розроблення проекту відведення земельної ділянки.
Відповідно до ч. 6 ст. 123 Земельного кодексу України проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об'єктах, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк і, в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки.
Тобто, законодавець в імперативній формі встановив, що при встановленні відповідності проекту відведення земельної ділянки вимогам законодавства рада (в даному випадку Київська міська рада) приймає рішення про передачу земельної ділянки.
Як свідчать матеріали справи та не заперечується відповідачем-1, Київська міська рада протягом одного місяця відповідного рішення не прийняла.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Комерцгруп" повторно звернулось до Київської міської ради з листом (вх. № 46232 від 27.11.2009), в якому просило прийняти рішення про передачу земельної ділянки для будівництва, експлуатації та обслуговування автоцентру з продажу автошин для вантажних автомобілів на Кільцевій дорозі, 15-в у Святошинському районі м. Києва Товариству з обмеженою відповідальністю "Комерцгруп" та укласти договір оренди зазначеної земельної ділянки. До вказаного листа було додано підписані два примірники Договору оренди земельної ділянки.
За дорученням заступника голови Київради секретаря Київської міської ради Головне управління земельних ресурсів, на звернення позивача, листом № 05-532/35771 від 22.12.2009 повідомило про те, що рішення Київської міської ради про розгляд питання щодо укладення договору оренди земельної ділянки не приймалось, зокрема з причини відсутності в Товариства з обмеженою відповідальністю "Комерцгруп" прав на оформлення земельної ділянки в оренду, оскільки відповідно до ст. 124 Земельного кодексу України та ст. 16 Закону України "Про оренду землі" (із внесеними змінами) набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів.
Оцінюючи подані позивачем докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на всебічному, повному і обєктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно зі ст. 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Одним із принципів земельного законодавства, який визначений ст. 5 Земельного кодексу України є забезпечення гарантій прав на землю.
Матеріалами справи підтверджується, що позивач листом звернувся до Київської міської ради з пропозицією укласти договір оренди земельної ділянки для будівництва, експлуатації та обслуговування автоцентру з продажу автошин для вантажних автомобілів на Кільцевій дорозі, 15-в у Святошинському районі м. Києва та додав підписані два примірники зазначеного договору.
Судом встановлено, що позивачем вчинено всі необхідні дії, встановлені законодавством та рішеннями Київської міської ради на оформлення відведення земельної ділянки.
Статтею 123 Земельного кодексу України (ч. 11) встановлено, що відмову органів місцевого самоврядування або органів виконавчої влади у наданні земельної ділянки в користування або залишення клопотання без розгляду в установлений строк може бути оскаржено в судовому порядку.
Відповідно до ч. 3 ст. 152 Земельного кодексу України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання прав. Статтею 1 Закону України "Про оренду землі" визначено, що оренда землі це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Статтею 144 Конституції України встановлено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Частиною 3 статті 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що підприємства, установи та організації, а також громадяни несуть встановлену законом відповідальність перед органами місцевого самоврядування за заподіяну місцевому самоврядуванню шкоду їх діями або бездіяльністю, а також у результаті невиконання рішень органів та посадових осіб місцевого самоврядування, прийнятих у межах наданих їм повноважень.
Відмова Головного управління земельних ресурсів, яка здійснена за дорученням Київської міської ради, листом № 05-532/35771 від 22.12.2009 не відповідає законодавству України, оскільки правовідносини між позивачем та відповідачами виникли на підставі клопотання позивача від 25.10.2004, яке було подано до Київської міської ради, про відведення земельної ділянки для будівництва, експлуатації та обслуговування автоцентру з продажу автошин для вантажних автомобілів на Кільцевій дорозі, 15-в у Святошинському районі м. Києва, і не закінчились, тривають до цього часу.
Вказана відмова Головного управління земельних ресурсів базується на положеннях ст.124 Земельного кодексу України та ст. 16 Закону України "Про оренду землі" із змінами, внесеними Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву" від 16.09.2008 № 509-VI.
Відповідно до ст. 58 Конституції України та ст. 5 Цивільного кодексу України акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності, акт цивільного законодавства не має зворотної дії у часі, крім випадків, коли він пом'якшує або скасовує цивільну відповідальність особи, а також, з огляду на те, що до цивільних відносин, що виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов'язків, що виникли з моменту набрання ним чинності, до правовідносин між сторонами щодо оформлення права оренди земельної ділянки повинно застосовуватись законодавство, яке діяло на час їх виникнення, тобто на час подання клопотання позивачем про виділення в оренду земельної ділянки.
Стаття 641 Цивільного кодексу України встановлює, що пропозицію укласти договір (оферту) може зробити кожна із сторін майбутнього договору. Пропозиція укласти договір має містити істотні умови договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов'язаною у разі її прийняття. Відповідь особи, відповідно до етапі 642 Цивільного кодексу України, якій адресована пропозиція укласти договір, про її прийняття (акцепт) повинна бути повною і безумовною.
Статтею 181 Господарського кодексу України визначений загальний порядок укладання господарських договорів, відповідно до якого господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках.
За наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.
Відповідно до ч. 2 ст. 181 Господарського кодексу України проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках.
Частиною 3 ст. 181 Господарського кодексу України встановлено, що сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини 1 цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору.
Згідно з ч. 4 ст. 181 Господарського кодексу України за наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у 20-ти денний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.
Відповідно до ст.42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" міський голова укладає від імені територіальної громади, ради та її виконавчого комітету договори відповідно до законодавства.
Передані позивачем відповідачу-1 примірники договору оренди земельної ділянки, відповідачем-1 не підписані та не були повернуті позивачу із зауваженнями. Ні протоколу розбіжностей до договору, ні заперечень щодо запропонованої позивачем редакції договору, Київською міською радою надано не було, зауважень щодо вказаного договору не наведено.
Отже, суд приходить до висновку, що відповідач-1 своєю бездіяльністю щодо вчинення дій по укладенню з позивачем договору оренди земельної ділянки, порушує право позивача на отримання земельної ділянки у користування в порядку, встановленому чинним законодавством України, оскільки з боку позивача вчинено всі необхідні дії, передбачені чинним законодавством України, та спрямовані на оренду вищезазначеної земельної ділянки.
Приймаючи до уваги вищевикладене, є всі підстави стверджувати, що договір оренди земельної ділянки між Товариством з обмеженою відповідальністю "Комерцгруп" та Київською міською радою є укладеним, однак йому не надано письмової форми, оскільки Товариством з обмеженою відповідальністю "Комерцгруп" не отримано свого примірника договору оренди землі.
Судом не приймаються заперечення Київської міської ради про те, що сторонами не було узгоджено усі істотні умови договору оренди земельної ділянки, запропоновані позивачем умови договору оренди не погоджені Київською міською радою з огляду на те, що процедура узгодження умов договору має відбуватись шляхом направлення протоколу розбіжностей до договору. Ні протоколу розбіжностей до договору оренди земельної ділянки, ні заперечень щодо редакції договору, який був наданий позивачем до суду, Київською міською радою надано не було.
Згідно зі ст. 10 Господарського процесуального кодексу України спори, що виникають при укладенні господарських договорів, можуть бути подані на вирішення господарського суду.
Відповідно до ст. 187 Господарського кодексу України спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. Інші переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду у разі, якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторони зобов'язані укласти певний господарський договір на підставі укладеного між ними попереднього договору.
Стаття 8 Цивільного кодексу України визначає, якщо цивільні відносини не врегульовані цим Кодексом, іншими актами цивільного законодавства або договором, вони регулюються тими правовими нормами цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, що регулюють подібні за змістом цивільні відносини (аналогія закону).
Зважаючи на зазначені норми законодавства, визнання права - це визнання права користування або власності у випадках, визначених законодавством, і за умови, що особа, яка звертається до суду має всі підстави вважати та просити суд визнати таке право.
Враховуючи те, що відповідно до ст. 123 Земельного кодексу України та ст. 15 Закону України "Про оренду землі" позивач вчинив всі передбачені законодавством дії, спрямовані на оформлення землі, а відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України право користування посвідчується договором оренди землі, то за наявності всіх підстав для укладання договору (в даному випадку всі підстави є), та зважаючи на те, що одна із сторін ухиляється від укладання договору, інша сторона чиє право на оформлення землі порушується може звернутись до суду та просити суд визнати право користування на землю.
З огляду на викладене, беручи до уваги факт наявності у відповідача цивільно-правового обов'язку (належне виконання обов'язку, який на нього покладено законом - ст. 526 Цивільного кодексу України) щодо надання земельної ділянки в оренду, при умові виконання Товариством з обмеженою відповідальністю "Комерцгруп" всіх передбачених земельним законодавством вимог (подання клопотання про надання земельної ділянки в оренду, розробка проекту відведення земельної ділянки, підписання та надсилання договору оренди земельної ділянки, що відповідає вимогам Закону України "Про оренду землі" та Типового договору оренди землі, до відповідача), суд вважає, що позовні вимоги про визнання договору оренди земельної ділянки для будівництва, експлуатації та обслуговування автоцентру з продажу автошин для вантажних автомобілів на Кільцевій дорозі, 15-в у Святошинському районі м. Києва укладеним є обґрунтованими.
Щодо позовних вимог до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) суд відзначає, що відповідно до ст. 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать реєстрація суб'єктів права власності на землю; реєстрація права користування землею і договорів на оренду землі; видача документів, що посвідчують право власності і право користування землею.
Відповідно до Положення про Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) затверджене рішенням Київської міської ради від 19.12.2002 № 182/342, дане управління організовує видачу державних актів на право власності на землю і право користування землею, оформлення та видачу договорів оренди земельних ділянок та здійснює їх реєстрацію.
Також відповідно до рішення Київради від 29.05.2003 № 433/593 "Про забезпечення ефективного землекористування в місті Києві" Головному управлінню земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) доручено у повному обсязі здійснювати підготовку документів, що посвідчують право власності та право користування, відповідно до пункту "з" статті 9 та пункту "є" статті 184 Земельного кодексу України.
Таким чином Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) не забезпечило підготовку до договору оренди земельної ділянки, у встановленому порядку та не здійснило його реєстрацію.
Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону України "Про оренду землі" укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації.
Згідно зі ст. 18 "Про оренду землі" договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Враховуючи викладене суд вважає, що вимоги позивача є обґрунтованими та такими, підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України в разі задоволення позову судові витрати підлягають стягненню з відповідачів на користь позивача, але, оскільки позивачем таких вимог не заявлено, зазначені витрати покладаються на позивача.
Керуючись ст.ст. 32, 33, 43, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати право Товариства з обмеженою відповідальністю Товариства з обмеженою відповідальністю "Комерцгруп" (01001, м. Київ, вул. Софіївська, 4, ідентифікаційний код 23743117) на оренду земельної ділянки для будівництва, експлуатації та обслуговування автоцентру з продажу автошин для вантажних автомобілів на Кільцевій дорозі, 15-в у Святошинському районі м. Києва (кадастровий номер - 8000000000:75:230:014).
3. Вважати укладеним з моменту набрання законної сили судовим рішенням Договір оренди земельної ділянки для будівництва, експлуатації та обслуговування автоцентру з продажу автошин для вантажних автомобілів на Кільцевій дорозі, 15-в у Святошинському районі м. Києва між Товариством з обмеженою відповідальністю "Комерцгруп" (01001, м. Київ, вул. Софіївська, 4, ідентифікаційний код 23743117) та Київською міською радою (01044, м. Київ, вул. Хрещатик, 36, ідентифікаційний код 22883141) в редакції, яка підписана Товариством з обмеженою відповідальністю "Комерцгруп" та відповідає вимогам Закону України "Про оренду землі" та Типового договору оренди землі, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 №220, а земельну ділянку такою, що передана з дня набрання чинності судовим рішенням на умовах, визначених цим договором:
"ДОГОВІР
оренди земельної ділянки
Київська міська рада (м. Київ, Хрещатик, 36) - далі у тексті - "Орендодавець", в особі Київського міського голови Черновецького Леоніда Михайловича, який діє на підставі ст. 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" - з однієї сторони, та Товариство з обмеженою відповідальністю "Комерцгруп" (код ЄДРПОУ 23743117, м. Київ, вул. Софіївська,4, перереєстроване Шевченківською районною у м. Києві державною адміністрацією 18.12.2007 за №1 074 120 0000 028200), далі у тексті - "Орендар", в особі директора Щербенюка Володимира Івановича, який діє на підставі Статуту - з другої сторони, уклали договір оренди земельної ділянки (далі у тексті - Договір) про нижченаведене:
1.Предмет Договору
1.1.Орендодавець, передає, а Орендар приймає в оренду (строкове платне користування; земельну ділянку (далі - об'єкт оренди або земельна ділянка), визначену цим Договором. 2. Об'єкт оренди
2.1. Об'єктом оренди відповідно до цього Договору є земельна ділянка з наступними характеристиками:
- місце розташування Кільцева дорога, 15-в у Святошинському районі м. Києва;
- розмір - 795 кв.м. (в тому числі в межах червоних ліній 109 кв.м.);
- цільове призначення - для будівництва, експлуатації та обслуговування автоцентру з продажу автошин для вантажних автомобілів;
- кадастровий номер - 8000000000:75:230:014.
2.2.Нормативна грошова оцінка земельної ділянки - згідно з довідкою Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації). 2.3. Земельна ділянка, яка передається в оренду, не має недоліків, що можуть перешкоджати її ефективному використанню. 3. Строк дії Договору
3.1. Договір укладено на 5 (п'ять) років.
4.Орендна плата
4.1.Визначена цим Договором орендна плата за земельну ділянку становить платіж, який Орендар самостійно розраховує та вносить Орендодавцеві за користування земельною ділянкою у грошовій формі.
4.2.Річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у розмірі 3 (трьох) відсотків від її нормативної грошової оцінки.
4.3.Розмір орендної плати може змінюватись за згодою сторін шляхом прийняття відповідного рішення Київською міською радою та внесення змін до цього Договору. 4.4.Зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки та її індексація проводиться без внесення змін та доповнень до цього Договору у порядку та у випадках, передбачених законодавством України. 4.5.Орендна плата вноситься Орендарем рівними частинами за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом тридцяти календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на рахунок 33217812700009, КЕКД 13050200 у ГУ ДКУ у м. Києві, МФО 820019. Отримувач: УДК у Святошинському р-ні м. Києва, ідентифікаційний код 26077945. Питання сплати податку на додану вартість та інших податкових платежів, що пов'язані з виконанням Договору, вирішуються Орендарем в установленому законодавством України порядку. 4.6.Зміна отримувача орендної плати та його банківських реквізитів може здійснюватися Орендодавцем в односторонньому порядку і не потребує внесення змін до цього Договору. Орендар зобов'язується уточнювати банківські реквізити і назву отримувача орендної плати.
4.7.Розмір орендної плати переглядається у разі зміни умов господарювання, передбачених Договором, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджено документами, та у інших випадках, передбачених законом, за згодою сторін, але не частіше, ніж один раз у рік.
4.8.За несвоєчасне внесення орендної плати справляється пеня в розмірі 120 (ста двадцяти) відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого боргу або на день його (його частини) погашення, при цьому для розрахунку використовується більша із зазначених ставок. Розрахунок пені здійснюється на дату погашення суми боргу (частини боргу) за кожний календарний день прострочення платежу, включаючи день такого погашення.
4.9.Контроль за правильністю обчислення і справляння орендної плати, нарахування пені за несвоєчасну сплату орендної плати та її стягнення здійснює районний податковий орган за місцем розташування Земельної ділянки.
5. Умови використання та обмеження (обтяження) щодо
використання земельної ділянки
5.1. Умови збереження стану об'єкта оренди:
- на земельній ділянці не дозволяється діяльність, не пов'язана з цільовим призначенням земельної ділянки. Зміна цільового призначення земельної ділянки можлива лише в разі прийняття Київською міською радою рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у зв'язку зі зміною цільового призначення земельної ділянки та внесення відповідних змін до Договору. Роботи по розробці проекту землеустрою щодо відведення, сплачує Орендар.
5.2. Обмеження та сервітути щодо земельної ділянки на день підписання цього Договору відсутні.
6.Умови і строки передачі земельної ділянки в оренду
6.1.Земельна ділянка є переданою в день державної реєстрації цього Договору.
6.2.Право на оренду земельної ділянки виникає після державної реєстрації цього Договору.
7. Умови повернення земельної ділянки
7.1.Після припинення дії Договору Орендар повертає Орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду. 7.2.Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов'язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв'язується у судовому порядку. 8. Права та обов'язки Сторін 8.1.Орендодавець має право вимагати від Орендаря: - використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з цим Договором;
- дотримання місцевих правил забудови;
- своєчасного внесення орендної плати;
- дострокового розірвання цього Договору;
- відшкодування понесених збитків, в тому числі не отриманих доходів, відповідно до чинного законодавства у разі розірвання цього Договору.
8.2.Орендодавець зобов'язаний:
- повідомити в письмовій формі Орендаря про намір продати земельну ділянку третій особі із зазначенням її ціни та інших умов, на яких вона продається;
- не вчиняти дій, які б перешкоджали Орендареві користуватися земельною ділянкою;
- передати в користування земельну ділянку у стані, що відповідає умовам цього Договору.
8.3.Орендар має право:
- самостійно господарювати на землі з дотриманням вимог чинного законодавства України та умов цього Договору;
- за письмовою згодою Орендодавця зводити в установленому законодавством порядку інші будівлі і споруди;
- у разі розірвання цього Договору, за погодженням сторін, має право вимагати відшкодування нанесених збитків відповідно до чинного законодавства;
- після закінчення строку, на який було укладено цей Договір, при умові належного виконання обов'язків відповідно до умов цього Договору, Орендар має за інших рівних умов переважне право на поновлення договору;
- переважне право на купівлю земельної ділянки у разі її продажу.
8.4.Орендар зобов'язаний:
- приступати до використання земельної ділянки в строк, встановлений цим Договором, та після державної реєстрації Договору;
- завершити забудову земельної ділянки в строки, встановлені проектною документацією на будівництво, затвердженою в установленому порядку;
- використовувати земельну ділянку відповідно до її цільового призначення;
- своєчасно вносити орендну плату;
- забезпечити вільний доступ до земельної ділянки представнику контролюючих органів;
- повернути земельну ділянку Орендодавцю у стані, придатному для її подальшого використання після припинення дії цього Договору;
- у строки, встановлені чинним законодавством, звітувати перед податковими органами району за місцем розташування земельної ділянки про сплату орендної плати;
- виконати вимоги, викладені в листах Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища від 07.10.09 №19-10363, управління охорони навколишнього природного середовища від 13.07.07 №071/04-4-22/3508. Київської міської санепідстанції від 17.07.07 №5538;
- забезпечити вільний доступ для прокладання нових, ремонту та експлуатації існуючих інженерних мереж і споруд, що знаходяться в межах земельної ділянки;
- питання відшкодування відновної вартості зелених насаджень та інші питання майнових відносин вирішувати в установленому порядку;
- земельну ділянку в межах червоних ліній використовувати відповідно до вимог містобудівного законодавства;
- питання пайової участі вирішити відповідно до рішення Київської міської ради від 06.03.2009 №124/1179 "Про бюджет міста Києва на 2009 рік";
- у п'ятиденний строк після державної реєстрації договору оренди земельної ділянки надати копію цього Договору до районного податкового органу за місцем розташування земельної ділянки.
8.5.Право на оренду земельної ділянки державної або комунальної власності не може бути відчужено її Орендарем іншим особам, внесено до статутного фонду, передано у заставу.
8.6.Сторони також мають інші права і несуть інші обов'язки, визначені законодавством України.
9. Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди
чи його частини
9.1. Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини несе Орендар.
10. Страхування об'єкта оренди
10.1 Сторони домовились про те, що Орендар має право застрахувати об'єкт оренди.
11. Зміна умов договору та припинення і поновлення Договору
11.1. Всі зміни та/або доповнення до цього Договору вносяться за згодою сторін. Згодою або запереченням Орендодавця на зміни та доповнення до цього Договору, є його рішення, прийняте в установленому законодавством порядку.
11.2.Витрати пов'язані з внесенням зміни та/або доповнення до цього Договору, сплачує Орендар. 11.3.Договір оренди припиняється в разі:
- закінчення строку, на який його було укладено;
- викупу земельної ділянки для суспільних потреб та примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законодавством України;
- поєднання в одній особі власника земельної ділянки та Орендаря;
- ліквідації юридичної особи - Орендаря.
Договір оренди припиняється також в інших випадках, передбачених законом.
11.4.Припинення Договору шляхом розірвання. Договір може бути розірваний: - за взаємною згодою сторін;
- за рішенням суду, в порядку встановленому законом.
11.5.Договір може бути достроково розірваний у разі невиконання або неналежного виконання Орендарем обов'язків визначених у пунктах 5.1 та 8.4 цього Договору. 11.6.Поновлення Договору:
-після закінчення строку, на який було укладено цей Договір. Орендар, за умови належного виконання своїх обов'язків, має за інших рівних умов переважне право на поновлення Договору. У цьому разі Орендар повинен не пізніше, ніж за 3 (три) місяці до закінчення строку дії Договору повідомити письмово Орендодавця про намір продовжити його дію; - у разі поновлення Договору на новий строк його умови можуть бути змінені за згодою сторін. 11.7. У разі припинення або розірвання цього Договору Орендар зобов'язаний повернути Орендодавцеві земельну ділянку, на умовах, визначених цим Договором. У разі невиконання Орендарем обов'язку щодо умов повернення Орендодавцеві земельної ділянки Орендар зобов'язаний відшкодувати Орендодавцеві завдані збитки. 11.8. Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до третьої особи, а також реорганізація юридичної особи - Орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору. 12. Відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання Договору та вирішення спорів
12.1.У разі невиконання своїх зобов'язань за цим Договором Сторони несуть відповідальність, визначену цим Договором та законодавством. 12.2.У разі невиконання Орендарем умов цього Договору та обов'язків, передбачених законодавством України, Договір може бути достроково розірваний.
12.3.Сторона, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.
12.4.Усі спори, що пов'язані із виконанням умов цього Договору, вирішуються судами України, при неможливості досудового врегулювання спорів, що виникають при виконанні умов цього Договору. 13. Суборенда земельної ділянки 13.1.Орендар має право передати земельну ділянку або її частину у суборенду виключно за письмовою згодою Орендодавця.
13.2.Орендодавець надає свою згоду чи заперечення щодо передачі земельної ділянки або її частини у суборенду, шляхом прийняття в установленому законодавством порядку відповідного рішення.
13.3.Умови договору суборенди земельної ділянки повинні обмежуватися умовами даного Договору і не суперечити йому. 14. Прикінцеві положення
14.1.Цей Договір складений у двох примірниках. Один примірник - для зберігання у Орендаря, один - для Орендодавця (знаходиться на зберіганні у Головному управлінні земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
14.2.Невід'ємною частиною цього Договору є:
-план земельної ділянки;
-кадастровий план земельної ділянки;
-акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);
-акт приймання-передачі земельної ділянки.
Київський міський голова
Орендар".
4. Зобовязати Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (01044, м. Київ. вул.Хрещатик. 32-А, ідентифікаційний код 261990097) зареєструвати договір оренди земельної ділянки для будівництва, експлуатації та обслуговування автоцентру з продажу автошин для вантажних автомобілів на Кільцевій дорозі, 15-в у Святошинському районі м. Києва з усіма додатками, що є його невід'ємною частиною, між орендодавцем - Київською міською радою та орендарем - Товариством з обмеженою відповідальністю "Комерцгруп" у встановленому порядку.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання, оформленого відповідно до ст. 84 Господарського процесуального кодексу України, та може бути оскаржене в порядку та у строки, визначені Господарським процесуальним кодексом України.
Суддя Ю.М. Смирнова
Дата підписання рішення: 22.04.2010