Рішення № 9550493, 15.04.2010, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
15.04.2010
Номер справи
4/148
Номер документу
9550493
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА

01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 4/14815.04.10 За позовомНаціонального банку України

доТовариства з обмеженою відповідальністю «Комерційний банк «АРМА»

пропідтвердження процедури ліквідації банку

Суддя Борисенко І.І.

Представники:

від позивача: Романова І.В.-дов., Мардвінова Е.Ф.-дов.

від відповідача: Данилов Е.О.-дов.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Національний банк України звернувся до суду з позовом про підтвердження відповідності застосування процедури ліквідації Товариства з обмеженою відповідальністю Комерційний банк «АРМА»з боку Національного банку України вимогам Закону України “Про банки і банківську діяльність” та підтвердження кандидатури ліквідатора Банку Славкіної Марини Анатоліївни.

У судовому засіданні позивач підтримав свої вимоги.

Відповідач в судовому засіданні та відзиві на позовну заяву від 09.04.2010р. визнав позовні вимоги в повному обсязі.

Розглянувши надані учасниками судового процесу документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, з’ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги і заперечення проти позову, об’єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Національним банком України 14.10.2003 зареєстровано Товариство з обмеженою відповідальністю Комерційний банк «АРМА», про що зроблено запис №287 у Державному реєстрі банків.

Місцезнаходження головного офісу: м. Київ, вулиця Жилянська, 41-А.

Банківська ліцензія № 206 від 14.10.2003 та дозвіл № 206-4 від 08.10.2009 з додатком до нього, видані Національним банком України, надавали право Банку здійснювати банківські та інші операції.

Суду доведено, що ураховуючи істотну загрозу платоспроможності Банку, з метою захисту інтересів кредиторів і вкладників, забезпечення схоронності капіталу й активів Банку, здійснення докладної оцінки його фінансового стану і вжиття відповідних заходів щодо приведення його діяльності у відповідність до вимог банківського законодавства, відновлення його платоспроможності й ліквідності, стабілізації діяльності, усунення порушень, причин та умов, що призвели до погіршення його фінансового стану, на підставі вимог Закону України “Про банки і банківську діяльність” Правління Національного банку України прийняло рішення про призначення у Банку тимчасової адміністрації з 17.04.2009 до 16.04.2010 та тимчасового адміністратора (постанова Правління Національного банку України від 16.04.2009 № 230).

З урахуванням висновку тимчасового адміністратора Банку про те, що Банк є неплатоспроможним і рекомендацій щодо відкликання банківської ліцензії та ініціювання процедури ліквідації, та, розглянувши показники діяльності Банку, Правління Національного банку України дійшло висновку про неможливість приведення діяльності Банку у правову та фінансову відповідність до вимог Закону України “Про банки і банківську діяльність” та нормативно-правових актів Національного банку України.

Банк допустив порушення вимог статті 32 Закону України “Про банки і банківську діяльність”, пункту 2.2 глави 2 розділу ІІ Інструкції про порядок регулювання діяльності банків в Україні (затверджена постановою Правління Національного банку України від 28.08.2001 № 368, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 26.09.2001 за № 841/6032, у частині зменшення розміру регулятивного капіталу нижче ніж мінімально встановлений рівень (станом на 01.10.2009 регулятивний капітал повністю втрачений, його нормативне значення мало становити не менше ніж 74 194 тис. грн.).

Також Банк і власники істотної участі в Банку порушили вимоги статті 35 Закону України “Про банки і банківську діяльність” та пункту 1.6 глави 1 розділу IV Інструкції №368 у частині дотримання встановленого нормативу адекватності регулятивного капіталу/платоспроможності (Н2) (становить 0 відсотків за нормативного значення не менше ніж 10 відсотків).

Суду також доведено, що одночасно Банк станом на 01.12.2009 порушував вимоги Інструкції № 368 у частині дотримання інших економічних нормативів.

Так, банк порушив всі встановлені Національним банком економічна нормативи, окрім нормативу максимального сукупного розміру кредитів, гарантій і поручительств, наданий інсайдерам (Н9) –1,29 відсотка (за нормативного значення не більше 5 відсотків), нормативу максимального сукупного розміру кредитів, гарантій та поручительств, наданих інсайдерам (Н10) –1,92 відсотка (за нормативного значення на більше 30 відсотків).

Також відповідач порушив вимоги глави 5 Положення про порядок видачі банкам банківських ліцензій, письмових дозволів та ліцензій на виконання окремих операцій, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 17.07.2001 № 275, у частині недотримання спеціальних вимог щодо необхідного розміру регулятивного капіталу банку для здійснення окремих операцій.

До того ж, Банк не виконував нормативу обов'язкового резервування коштів на кореспондентському рахунку в Національному банку України, порушуючи вимоги Положення про порядок формування обов'язкових резервів для банків України (затверджене постановою Правління Національного банку від 16.03.2006 № 91).

Зазначені порушення вимог банківського законодавства та нормативно-правових актів Національного банку України спричинили значну втрату активів і доходів Банку та настання його неплатоспроможності.

Про значну втрату Банку активів і доходів свідчило те, що обсяг негативно класифікованих активів станом на 01.01.2009 становив 363,4 млн. грн. за повної втрати регулятивного капіталу.

Станом на 01.02.2010 Банк фактично мав збитки в розмірі 4,8 млн. грн., що є ознакою втрати доходів і відсутності реальних джерел поповнення регулятивного капіталу.

Значна втрата активів і доходів Банку призвела до настання неплатоспроможності цього банку. Ознаками неплатоспроможності Банку є:

- неспроможність своєчасно та в повному обсязі виконати законні вимоги кредиторів через відсутність коштів (станом на 01.02.2010 розрахункові документи, що не були сплачені в строк з вини банку, які обліковувалися за позабалансовим рахунком 9804 “Документи клієнтів банку (крім фізичних осіб), не виконані з вини банку” та 9806 “Документи фізичних осіб, що не виконані в строк з вини банку”, становили 124,2 млн. грн.);

- повна втрата банком регулятивного капіталу, що призвела до зменшення показника адекватності регулятивного капіталу до розміру, що становив менше однієї третини його нормативного значення.

Відповідно до частини 2 статті 73 Закону України “Про банки і банківську діяльність” у разі порушення цього Закону чи нормативно-правових актів Національного банку України, що спричинило значну втрату активів або доходів, і настанні ознак неплатоспроможності банку Національний банк України має право відкликати ліцензію та ініціювати процедуру ліквідації банку згідно з положеннями цього Закону.

Пунктом 4 частини 1 статті 20 Закону України “Про банки і банківську діяльність” встановлено, що Національний банк України може відкликати банківську ліцензію, зокрема, на підставі висновку тимчасового адміністратора про неможливість приведення банку у правову відповідність з вимогами цього Закону та нормативно-правових актів Національного банку України.

Згідно з частиною 4 статті 84 Закону України “Про банки і банківську діяльність” Національний банк України має право відкликати банківську ліцензію, ініціювати ліквідацію банку в будь-який час, коли дійде висновку, що фінансове оздоровлення банку є неможливим.

Ураховуючи порушення Банком вимог банківського законодавства та нормативно-правових актів Національного банку України, що спричинило значну втрату активів та доходів і настання його неплатоспроможності, а також неможливість приведення діяльності цього банку в правову і фінансову відповідність до вимог Закону України “Про банки і банківську діяльність” та нормативно-правових актів Національного банку України, керуючись статтями 2, 20, 73, 84, 86-88 Закону України “Про банки і банківську діяльність”, Положенням про застосування Національним банком України заходів впливу за порушення банківського законодавства (затверджене постановою Правління Національного банку України від 28.08.2001 № 369, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 27.09.2001 за №845/6036), Правління Національного банку України правомірно постановою від 19.02.2010 № 79 прийняло рішення відкликати з 22.03.2010 банківську ліцензію та ініціювати процедуру ліквідації Банку і призначити ліквідатором банку фізичну особу –незалежного експерта (за договором з Національним банком України) Славкіну Марину Анатоліївну (ідентифікаційний номер 2663809326).

Частиною 4 статті 110 Цивільного кодексу України передбачено, що особливості ліквідації банків встановлюються законом про банки і банківську діяльність.

Відповідно до пункту 2 частини 1, частини 3 статті 87 Закону України “Про банки і банківську діяльність” банк може бути ліквідований, зокрема, з ініціативи Національного банку України. Ліквідація банку з ініціативи Національного банку України здійснюється відповідно до цього Закону та нормативно-правових актів Національного банку України.

У пункті 3.1 глави 3 розділу VI Положення № 369 передбачено, що рішення про відкликання банківської ліцензії та призначення ліквідатора приймається Правлінням Національного банку та оформляється відповідною постановою. Одночасно за цією постановою також призначається ліквідатор, припиняються повноваження правління (ради директорів), ради банку і загальних зборів банку, а також тимчасового адміністратора, якщо він до призначення ліквідатора здійснював управління банком, надається доручення Юридичному департаменту ініціювати процедуру ліквідації банку в суді.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 88 Закону України “Про банки і банківську діяльність” Національному банку України надано право на звернення до суду із заявою про визнання банку неплатоспроможним та його ліквідацію.

Частиною 9 статті 88 Закону України “Про банки і банківську діяльність” передбачено, що орган, який ініціював рішення про ліквідацію, призначає ліквідатора. Ліквідатор приступає до виконання обов'язків негайно після відкликання ліцензії.

Згідно з положеннями частин 10, 11 статті 88 Закону України “Про банки і банківську діяльність” єдиним питанням, що приймається до розгляду судом у справі про ліквідацію банку, є висновок Національного банку України щодо доцільності ліквідації банку та відповідність застосування процедури ліквідації з боку Національного банку України вимогам цього Закону. У своєму рішенні суд повинен підтвердити кандидатуру ліквідатора або призначити такого, що відповідає вимогам цього Закону. Єдиною підставою відхилення кандидатури ліквідатора, призначеного Національним банком України, може бути наявність конфлікту інтересів, який став відомий суду.

Як вбачається з матеріалів справи, кандидатура ліквідатора Банку Славкіна М.А. відповідає вимогам статей 90 та 76 Закону України “Про банки і банківську діяльність” в частині умов призначення.

Так, Славкіна Марина Анатоліївна має економічну освіту, що підтверджується дипломом ЛН № 012629 від 25.06.1994 про закінчення Запорізького державного університету за спеціалізацією бухгалтерський облік, контроль і аналіз господарської діяльності, відповідно до якого Славкіній М.А. присвоєно кваліфікацію економіста.

Славкіна Марина Анатоліївна має Сертифікат на право здійснення функцій ліквідатора банків Серія В № 00146, виданий на підставі рішення Кваліфікаційної комісії Національного банку від 03.12.2009 року № 277 та має відповідний стаж роботи в банківській система –стаж роботи, необхідний для виконання функцій ліквідатора банку, а також високі професійні та моральні якості і бездоганну ділову репутацію.

Перешкоди для призначення Славкіної Марини Анатоліївни ліквідатором Банку, визначені частиною 10 статті 76 Закону України “Про банки і банківську діяльність”, відсутні.

Суду також доведено, що перед призначенням Славкіної М.А. ліквідатором Банку Національний банк України перевірив надану ним інформацію на предмет відсутності конфлікту інтересів та переконався у відсутності обставин, які б свідчили про наявність конфлікту інтересів з Банком і Національним банком України, та у здатності його діяти в якості ліквідатора цього банку неупереджено.

Враховуючи, що у процесі розгляду справи судом не встановлено конфлікту інтересів між ліквідатором Банку та Банком, суд вважає, що кандидатура ліквідатора Банку Славкіної М.А. підлягає підтвердженню.

Національним банком України укладено з Славкіною М.А. як ліквідатором банку договір від 19.02.2010 № ГД-Л-381 про ліквідацію Банку.

Відповідно до статті 88 Закону України “Про банки і банківську діяльність” Славкіна М.А. приступила до виконання обов'язків ліквідатора Банку з дня відкликання банківської ліцензії, тобто з 22.02.2010.

Інформація Національного банку України щодо прийнятого ліквідатором рішення про відкликання у Банку банківської ліцензії та ініціювання процедури ліквідації банку опублікована в газеті “Урядовий кур'єр” № 37 від 26.02.2010.

Інформація ліквідатора щодо прийняття вимог кредиторів до Банку опублікована в газеті “Голос України” № 34 від 25.02.2010.

Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про відповідність застосування процедури ліквідації Банку з боку Національного банку України та кандидатури призначеного Національним банком України ліквідатора вимогам Закону України “Про банки і банківську діяльність”.

За таких обставин справи, вимоги позивача ґрунтуються на чинному законодавстві відповідають вимогам Закону України “Про банки і банківську діяльність” та підлягають задоволенню.

Витрати по оплаті держмита та інформаційно-технічного забезпечення судового процесу згідно ст. 49 ГПК України покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 49, 82-85 ГПК України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити повністю.

Підтвердити відповідність застосування процедури ліквідації Товариства з обмеженою відповідальністю «Комерційний банк “АРМА” з боку Національного банку України вимогам Закону України “Про банки і банківську діяльність”.

Підтвердити кандидатуру ліквідатора Товариства з обмеженою відповідальністю «Комерційний банк «АРМА»Славкіної Марини Анатоліївни (ідентифікаційний номер 2663809326).

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Комерційний банк «АРМА»(01033, м. Київ, вул.. Жилянська, 41-А, код ЄДРПОУ 26379729) в доход Державного бюджету України 85 (вісімдесят п’ять) грн. витрат по сплаті державного мита та 236 (двісті тридцять шість) грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Наказ видати відповідно до ст. 116 ГПК України.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом 10 днів з дня його прийняття.

Суддя                                                                                                     І.І.Борисенко