
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 березня 2021 року № 320/5321/20
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щавінського В.Р., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю "Глобус Альянс Плюс" про зобов`язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
Державна служба геології та надр України звернулась до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Глобус Альянс Плюс" з вимогою припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №4906 від 21.06.2018, наданого Товариству з обмеженою відповідальністю "Глобус Альянс Плюс".
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 30.06.2020 відкрито спрощене позовне провадження в даній адміністративній справі.
Позов мотивовано наявністю правових підстав для анулювання виданого відповідачу спеціального дозволу на користування надрами з огляду на порушення відповідачем як надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом та угодою про умови користування ділянкою надр, та невиконанням відповідачем у встановлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву, згідно якого позов не визнано. Зазначено про необґрунтованість доводів позивача щодо наявності підстав для анулювання відповідачу спеціального дозволу на користування надрами. Зазначив, що він належним чином виконує умови Спеціального дозволу на користування надрами №4906 від 21.06.2018..
До суду 27.07.2020 надійшло клопотання від відповідача про залишення позову без розгляду. Дане клопотання мотивоване тим, що відповідно до положення ст. 122 КАС України позивач мав звернутись до суду з позовом протягом 3-х місяців, тобто до 04.02.2020. На думку відповідача, позивач пропустив визначений законодавством строк для звернення до суду з позовом що є підставою для залишення позову без розгляду на підставі ч. 4 ст. 123 КАС України.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду 16.09.2020 у задоволенні клопотання ТОВ "Глобус Альянс Плюс" про залишення позову без розгляду відмовлено.
Позивач про час, дату та місце проведення судового засідання, призначеного на 27.10.2020, належним чином повідомлений, у судове засідання явку свого представника не забезпечив, про причини неявки суд не повідомив.
Представником відповідача проти позову заперечував, наголошував на необґрунтованості вимог позивача щодо наявності підстав для анулювання спеціального дозволу на користування надрами, просив суд відмовити у задоволенні позову. Крім того, заявив клопотання про подальший розгляд справи у порядку письмового провадження.
Протокольною ухвалою від 27.10.2020, керуючись ч. 3 ст. 194 та ч. 9 ст. 205 КАС України, суд вирішив подальший розгляд справи здійснювати у порядку письмового провадження.
Дослідивши наявні у матеріалах справи докази та з`ясувавши обставини справи, заслухавши пояснення представника відповідача, суд вважає, що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити, виходячи з наступного.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Глобус Альянс Плюс», ідентифікаційний код 35145068, місцезнаходження: 08300, Київська область, м. Бориспіль, вул. Суворова, 27, зареєстроване як юридична особа 23.05.2007, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис №13541020000001571.
Державною службою геології та надр України видано ТОВ «Глобус Альянс Плюс» спеціальний дозвіл на користування надрами №4906 від 21.06.2018 (надалі - Дозвіл), з метою геологічного вивчення пісків, в якості будівельної сировини, затвердження запасів ДКЗ України, до якого між ТОВ «Глобус Альянс Плюс» та Державною службою геології та надр України підписано 21.06.2018 угоду №4906 про умови користування надрами з метою геологічного вивчення родовищ корисних копалин.
Наказом Державної служби геології та надр України № 450 від 28.11.2018, затверджено Річний план здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державною службою геології та надр України на 2019 рік, до якого було включено і відповідача.
Наказом Державної служби геології та надр України № 242 від 24.07.2019, Департаменту державного геологічного контролю доручено провести планові перевірки надрокористувачів, щодо яких буде здійснюватися державний геологічний контроль у вересні 2019 року. В зв`язку з чим, відповідачу направлено письмове повідомлення про проведення планової перевірки (лист № 13777/03/14-19 від 26.07.2019), яке надрокористувачем отримано 01.08.2019.
За результатами перевірки Центральним міжрегіональним відділом Департаменту геологічного контролю Державної служби геології та надр України складено Акт № 06-04/22/2019-44/п (220) від 27.09.2019 (далі - Акт), яким встановлено, що суб`єкт господарювання не допустив посадових осіб Держгеонадр до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання порядку здійснення державного нагляду (контролю), встановленого законодавством (абз. 2 ст. 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»).
Центральним міжрегіональним відділом Департаменту геологічного контролю Державної служби геології та надр України на підставі Акту складено припис від 02.10.2019 №1985-14/06 (далі - Припис), яким зобов`язано надрокористувача у строк до 04.11.2019 усунути порушення законодавства у сфері надрокористування та подати в письмовій формі до Центрального міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю матеріали згідно з додатком №1 припису, які підтверджують факт усунення вказаних порушень.
Оскільки, у встановлений строк, відповідач не усунув порушення, зазначених в Приписі вимог не виконав та зазначений Припис відповідачем не оскаржував, позивач Наказом Держгеонадр № 485 від 16.12.2019 зупинив дію спеціального дозволу №4906 від 21.06.2018 дозволу та надано надрокористувачу 30 календарних днів для усунення порушень, про що Відповідача було повідомлено, шляхом направлення на його юридичну адресу листа №30/01/07-20 від 02.01.2020. Даний лист отримано відповідачем 13.01.2020, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
Позивач стверджував, що у строки, встановлені ним, ТОВ «Глобус Альянс Плюс» не усунуло порушення законодавства в сфері надрокористування.
Вважаючи невиконання відповідачем вимог припису про усунення порушень вимог законодавства у сфері надрокористування, позивач звернувся з позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 19 Кодексу України про надра від 27.07.1994 №132/94-ВР (далі - Кодекс України про надра), надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу.
Згідно ст. 20 Кодексу України про надра, для геологічного вивчення, в тому числі для дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення, надра надаються у користування без надання гірничого відводу після одержання спеціального дозволу на геологічне вивчення надр.
Як встановлено судом Державною службою геології та надр України видано ТОВ «Глобус Альянс Плюс» спеціальний дозвіл на користування надрами №4906 від 21.06.2018, з метою геологічного вивчення пісків, в якості будівельної сировини, затвердження запасів ДКЗ України.
Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі - дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також процедуру продовження строку дії, переоформлення, поновлення дії, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін визначено Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615 (в редакції, чинній на час виникнення між сторонами спірних відносин, далі по тексту - Порядок №615).
Відповідно до п. 22 Порядку №615, дія дозволу зупиняється органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням Мінекоенерго, центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері здійснення державного гірничого нагляду, епідеміологічного нагляду (спостереження), державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, органів місцевого самоврядування, органів ДФС у разі: 1) порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр; 2) виникнення внаслідок проведення робіт, пов`язаних з користуванням ділянкою надр, безпосередньої загрози життю чи здоров`ю працівників або населення; 4) невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування або охорони навколишнього природного середовища; 5) наявності підстав, передбачених Законом України «Про санкції»; 6) невиконання умов висновків з оцінки впливу на довкілля та/або висновків державної екологічної експертизи; 7) відсутності висновку з оцінки впливу на довкілля та/або висновку державної екологічної експертизи діяльності з видобування корисних копалин, геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислової розробки родовищ, з подальшим видобуванням нафти, газу (промислова розробка родовищ).
Дія дозволу також зупиняється органом з питань надання дозволу за поданням Мінекоенерго за зверненням до Мінекоенерго Держекоінспекції та/або її територіальних органів щодо невиконання умов висновків з оцінки впливу на довкілля та/або висновків державної екологічної експертизи, відсутності висновку з оцінки впливу на довкілля та/або висновку державної екологічної експертизи діяльності з видобування корисних копалин, геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислової розробки родовищ, з подальшим видобуванням нафти, газу (промислова розробка родовищ).
Після зупинення дії дозволу надрокористувач зобов`язаний зупинити проведення на наданій йому в користування ділянці надр робіт, передбачених дозволом.
Зупинення дії дозволу не звільняє надрокористувача від обов`язку проводити на ділянці надр роботи, пов`язані із запобіганням виникненню аварійної ситуації або усуненням її наслідків.
Зупинення дії дозволу не є підставою для переривання строку його дії.
Дія дозволу поновлюється органом з питань надання дозволу після усунення надрокористувачем причин, що призвели до зупинення його дії.
У разі визнання за рішенням суду, що набрало законної сили, незаконним (безпідставним) зупинення та/або анулювання дозволу строк дії дозволу та відповідно строк користування надрами продовжується органом з питань надання дозволу на строк такого зупинення та/або анулювання.
Як убачається зі змісту наказу Державної служби геології та надр України від 16.12.2019 №485, яким зупинено дію Дозволу, виданого ТОВ «Глобус Альянс Плюс», підставою для зупинення дії дозволу є підпункти 1,4 пункту 22 Порядку №615 (порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр; невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування або охорони навколишнього природного середовища).
Згідно п. 23 Порядку №615, право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».
За змістом ч. 7 ст. 41 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» від 06.09.2005 №2806-IV, дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності хоча б однієї з таких підстав: 1) встановлення факту надання в заяві про видачу документа дозвільного характеру та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації; 2) здійснення суб`єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.
Законом можуть передбачатися інші підстави для анулювання документа дозвільного характеру.
За приписами ст. 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється у разі: 1) якщо відпала потреба у користуванні надрами; 2) закінчення встановленого строку користування надрами; 3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; 4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров`я населення; 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; 6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами; 7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.
Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.
Законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.
Аналіз наведених положень законодавства дає підстави для висновку, що право користування надрами припиняється органом, який надав надра в користування, самостійно або в судовому порядку в окремих випадках та за наявності відповідної умови, а саме - незгоди користувача.
Таким чином, орган, який надав надра у користування, має право у випадках, передбачених пунктами 1, 2, 3, 7 частини першої ст. 26 Кодексу України про надра, самостійно припиняти право користування надрами, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, за умови незгоди користувача, право користування надрами припиняється у судовому порядку.
Отже, в судовому порядку за умови незгоди користувача право користування надрами може бути припинено у наступних випадках: користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров`я населення; використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами.
Обґрунтовуючи наявність підстав для анулювання виданого відповідачу спеціального дозволу, позивач стверджує про порушення відповідачем як надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом та угодою про умови користування ділянкою надр, та невиконання відповідачем у встановлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування.
За змістом ч. 6 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 №877-V (далі по тексту - Закон №877-V), за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадовою особою органу державного нагляду (контролю), у разі виявлення порушень вимог законодавства, складається акт, в якому зазначається стан виконання вимог законодавства суб`єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.
Частинами 7, 8 ст.7 Закону №877-V визначено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб`єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
Втім, позивачем не проводилась перевірка ТОВ «Глобус Альянс Плюс» за результатами якої було б складено акт із детальним описом виявленого порушення з посиланням на відповідні вимоги законодавства.
Таким чином, у визначений Законом №877-V спосіб позивачем не встановлювались порушення ТОВ «Глобус Альянс Плюс» вимог спеціального дозволу на користування надрами від 21.06.2018 №4906, на підставі яких суд мав би визначити обґрунтованість звернення позивача з даним позовом до суду та наявність підстав для припинення права відповідача на користування надрами згідно оскаржуваного спеціального дозволу.
Аналогічну за змістом правову позицію висловлено Верховним Судом, зокрема, у своїй постанові від 10.10.2018 у справі №П/811/43/17 (77025241).
Водночас, невиконання надрокористувачем вимог приписів уповноважених органів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування не є передбаченою Кодексом України про надра підставою для припинення у судовому порядку права відповідача на користування надрами згідно виданого йому спеціального дозволу.
Відтак, за наведеного правового регулювання та відсутності законодавчих підстав для припинення в судовому порядку права ТОВ «Глобус Альянс Плюс» на користування надрами на підставі виданого йому спеціального дозволу на користування надрами від 21.06.2018 №4906, суд дійшов висновку про безпідставність та необґрунтованість позовних вимог.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до вимог статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Тобто, ці норми одночасно покладають обов`язок на сторін доводити суду обґрунтованість своїх тверджень або заперечень.
Проте, позивачем не було надано належних та допустимих доказів на підтвердження обґрунтованості позовних вимог.
Підстави для вирішення судом питання про розподіл між сторонами судових витрат у відповідності до ст. 139 КАС України відсутні.
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 272, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
У задоволенні адміністративного позову - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Щавінський В.Р.