Рішення № 95503298, 12.03.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.03.2021
Номер справи
200/11/21-а
Номер документу
95503298
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 березня 2021 р. Справа№200/11/21-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Стойки В.В. розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Волноваського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Волноваського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що має понаднормований стаж, проте розмір такого стажу, на переконання ОСОБА_1 , розрахований відповідачем невірно, на підставі чого позивач просить суд:

визнати протиправними дії Волноваського об`єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо обчислення при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах понаднормативного стажу роботи на підставі статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»;

зобов`язати Волноваське об`єднане Управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути мою заяву від 04.03.2020 року та при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах обчислити понаднормативний стаж відповідно ст.19 Закону України «Про пенсійне забезпечення»;

зобов`язати Волноваське об`єднане Управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити доплату до пенсії за понаднормативний стаж 13 років з 04.03.2020 року з урахуванням раніше виплачених сум.

Ухвалою суду від 11.01.2021 року прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до Волноваського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії і відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження суддею одноособово, в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

12.02.2021 року відповідач надав відзив на позовну заяву, відповідно змісту якого зазначено, що в розумінні ст. 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» надбавка за понаднормовий стаж призначається лише за відпрацювання особою певного страхового стажу, який може в себе включати як роботу на пільгових умовах так і роботу на загальних умовах, обов`язковою умовою є лише сплата за особу страхових внесків та наявність певного мінімального стажу, настання якого є межею від якої рахується інший рік роботи як понаднормовий. Для жінок такою межею є 30 років страхового стажу. Позивач має 33 роки 10 місяців 13 днів страхового стажу, з яких 3 роки 4 місяці 17 днів роботи за Списком № 2. Беручи до уваги вимоги ст. 28 Закону, понаднормовий стаж роботи позивача складає 3 роки, відповідно управлінням правильно врахована надбавка за понаднормовий стаж. На підставі зазначеного відповідач просив відмовити в задоволенні позовних вимог.

Відповідно до ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Згідно ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Приписами частини 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Враховуючи наведене, суд розглядає позовну заяву в порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів.

Дослідивши матеріали справи, доводи позовної заяви, відзиву, суд з`ясував наступні обставини справи.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 .

Відповідач в даних правовідносинах є суб`єктом владних повноважень у відповідності до приписів п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України.

Як вбачається з матеріалів справи, 04.03.2020 позивач звернулася до відповідача із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" у зв`язку із досягненням 50 років.

10.03.2020 рішенням Волноваського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області №1657 позивачеві відмовлено в призначенні пенсії у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.

В зазначеному рішенні №1657 було зазначено, що загальний страховий стаж складає 33 років 10 місяців 13 днів, стаж роботи на пільгових умовах (за Списком №1) - 3 роки 4 місяці 22 дні, (за Списком №2) - 11 років 4 місяці 17 днів. Право на пенсію за віком позивачка набуде по досягненню 55 років.

Рішенням суду від 06.08.2020 року №200/3739/20-а адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Волноваського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (вул. Обручева, 17, м. Волноваха, 85700, ЄДРПОУ 42169496) про скасування рішення від 10 березня 2020 року №1657, зобов`язання вчинити певні дії - задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Волноваського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 10.03.2020 № 1657 про відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах ОСОБА_1 . Зобов`язано Волноваське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 04.03.2020 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 та п. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та статті 13, частин 2 статті 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 року № 1788-ХІІ в редакції до внесення змін Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року №213-VII з урахуванням висновків Конституційного Суду України у рішенні №1-р/2020 від 23.01.2020, та призначити пенсію за віком на пільгових умовах.

Згідно Листа відповідача від 24.11.2020 року № 449-430/П-02/8-0576/20, ОСОБА_1 було призначено пенсію згідно рішення суду. Роз`яснено, що загальний страховий стаж складає 33 років 10 місяців 13 днів, стаж роботи на пільгових умовах (за Списком №1) - 3 роки 4 місяці 22 дні, (за Списком №2) - 11 років 4 місяці 17 днів. Право на пенсію за віком позивачка набуде по досягненню 55 років.

Проаналізувавши встановлені обставини справи та норми законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, суд вважає позовну заяву такою, що не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

За Преамбулою Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Статтею 58 зазначеного Закону на Пенсійний фонд покладене керівництво та управління солідарною системою, збір, акумуляція та облік страхових внесків, призначення пенсії та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішення питань, пов`язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснення адміністративного управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені Законом і статутом Пенсійного фонду.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", пунктом 7 частини 1 статті 1 якого визначено, що Пенсійний фонд України - орган, уповноважений відповідно до цього Закону вести реєстр застрахованих осіб Державного реєстру та виконувати інші функції, передбачені законом.

Тобто, відповідач у справі - орган владних повноважень, який виконує владні управлінські функції, надані йому чинним законодавством щодо призначення пенсії, підготовки документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій.

Відповідно до ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав свобод людини є головним обов`язком держави.

Відповідно до ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи ґрунтуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Суд враховує, що конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості, пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв`язку з трудовою діяльністю, виконанням трудових обов`язків і є однією з форм соціального захисту, цим визначається зміст і характер обов`язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 року, пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом.

Відповідно до статті 5 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", виключно цим Законом визначається, зокрема, пенсійний вік чоловіків і жінок, після досягнення якого особа має право на призначення пенсії за віком.

Згідно пункту 2 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше ЗО років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах

Щодо застосування надбавки за понаднормовий стаж, то згідно до абзацу 2 частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.

Згідно до статті 1 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;

Відповідно до п. 1 ст. 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Тобто в розумінні Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» надбавка за понаднормовий стаж призначається особам, які мають стаховий стаж більше ніж передбачений статтею 27 Закону, з урахуванням вимог статті 28 закону.

В той же час законодавством передбачено призначення пенсій за віком на пільгових умовах. Особливість, цього виду пенсій, полягає у зменшенні необхідного пенсійного віку, в залежності від наявності необхідного стажу роботи на пільгових умовах на важких і особливо важких професіях.

При цьому, пільговий стаж не є тотожним страховому стажу і не є рівнозначним з ним. Пенсія на пільгових умовах призначається в залежності від наявності необхідного пільговою стажу роботи, згідно до Списку 2 для жінок це 10 років, а для чоловіків 12 років і 0 місяців. В розумінні статті 28 надбавка за понаднормовий стаж призначається лише після відпрацювання особою певного страхового стажу, який може в себе включати як роботу на пільгових умовах так і роботу на загальних умовах, обов`язковою умовою є лише сплата за особу страхових внесків та наявність певного мінімального стажу роботу, настання якого є межею від якої рахується кожен інший рік роботи, як понаднормовий. Для жінок такою межею є 30 років страхового стажу.

Позивач має 33 роки 10 місяців 13 днів страхового стажу, з яких 3 роки 4 місяці 22 дні є роботою на пільгових умовах за Списком №1 та 11 років 4 місяці 17 днів роботою за Списком №2. Беручи до уваги вимоги статті 28 Закону, понаднормовий стаж роботи позивача складає 3 роки.

Таким чином, управлінням правильно розрахована пенсійна виплата Позивача, в тому числі й надбавка за понаднормовий стаж.

Згідно ч. 1 ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно вищевикладених висновків відповідачем підтверджено правомірність своїх дій, таким чином позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Керуючись положеннями Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

В И Р І Ш И В :

В задовленні адміністративного позову ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Волноваського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ 42169496, м. Волноваха, вул. Обручева, 17) про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії,- відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Суддя В.В. Стойка