Рішення № 95494289, 12.03.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.03.2021
Номер справи
160/16167/20
Номер документу
95494289
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

12 березня 2021 року № 160/16167/20

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зоркіної Ю.В., розглянувши за правилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , іпн. НОМЕР_1 ) до Михайлівської сільської ради Машівського району Полтавської області (с.Михайлівка, вул. Молодіжна,17, ЄДРПОУ 210476003) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -

встановив:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Михайлівської сільської ради Машівського району Полтавської області, у якому позивач просить:

визнати протиправним та скасувати рішення Михайлівської сільської ради Машівського району Полтавської області від 25 червня 2020 року №1782 "Про розгляд заяв громадян про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства" в частині відмови у видачі дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 2,0 га, для ведення особистого селянського господарства (код цільового призначення згідно КВЦПЗ-01.03.);

зобов`язати Михайлівську сільську раду Машівського району Полтавської області надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 2,0 га, для ведення особистого селянського господарства (код цільового призначення згідно КВЦПЗ-01.03.), яка знаходиться на території Ряськівської сільської ради Машівського району Полтавської області за межами населених пунктів за рахунок земельної ділянки з кадастровим номером 5323085600:00:003:0150, яка перебуває в користуванні ТОВ "Коновалівське", ТОВ "Коновалівка-Агро".

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.12.2020 справу №160/16167/20 передано на розгляд Харківського окружного адміністративного суду. Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, справу 04.01.2021 передано у провадження судді Зоркіної Ю.В.

Ухвалою суду від 11.01.2021 р. матеріали справи прийнято до провадження та призначено розгляд в порядку спрощеного провадження відповідно до положень ст. 262 КАС України.

В обґрунтування своїх вимог позивачем зазначено, що за результатами розгляду поданого позивачем клопотання Михайлівська сільська рада Машівського району Полтавської області 25 червня 2020 року прийняла рішення №1782 "Про розгляд заяв громадян про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства", за змістом якого позивачу було відмовлено у видачі дозволу на розроблення проекту землеустрою, оскільки бажана земельна ділянка знаходиться в користуванні ТОВ "Коновалівське", а тому відповідно до статті 116 Земельного кодексу України може передаватися у власність лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом. Зазначене рішення від 25.06.2020 р. позивач вважає незаконним, а відмову безпідставною.

25.01.2021 року відповідачем надано відзив на адміністративний позов, відповідно до якого відповідач просив у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі. У наданому відзиві відповідач зазначив, що земельна ділянка кадастровий номер 5323085600:00:003:0150, загальною площею 2,1186 га, на яку позивач бажав отримати дозвіл на розробку документації, вже є сформованою, а відтак її подальше формування здійснюється лише за технічною документацією, а не за проектом землеустрою, про який у своєму клопотанні зазначав позивач, тому відповідач в особі Михайлівської сільської ради приймаючи оскаржуване рішення не мав правових підстав для задоволення вказаного клопотання, оскільки б цим порушив вимоги частини 6 статті 79-1 Земельного кодексу України. Крім того, відповідач зазначив, що відповідно до частини 5 статті 116 Земельного кодексу України земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом. Враховуючи те, що земельна ділянка кадастровий номер 5323085600:00:003:0150, загальною площею 2,1186 га, на даний час обтяжена договірними зобов`язаннями, оскільки перебуває у користуванні ТОВ "Коновалівське", ТОВ "Коновалівка-Агро" і припиняти дані відносини (розривати договір оренди землі) Михайлівська сільська рада наміру не має, тому у відповідача в особі Михайлівської сільської ради не має підстав для надання дозволу позивачу на розроблення документації на земельну ділянку площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства та послідуючої передачі її у власність.

Від представника позивача 05.02.2021 р. надійшла відповідь на відзив, у якій представник просив задовольнити позовні вимоги з підстав, зазначених у позові. Представник позивача зауважив, що такі правові підстави для відмови у наданні дозволу на розробку проектів землеустрою як ст. 791 Земельного кодексу України у рішенні Михайлівської сільської ради Машівського району Полтавської області від 25 червня 2020 року № 1782 зазначені не були, отже з огляду на положення абзацу 2 ч. 2 ст. 77 КАС України, посилання відповідача на підстави, які не були враховані під час прийняття оскаржуваного рішення, не можуть бути взяті до уваги в ході розгляду цієї адміністративної справи. Крім того, представник позивача зазначив, що бажає отримати земельну ділянку площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарство (код цільового призначення згідно КВЦПЗ-01.03),в той час як згідно класифікації видів цільового призначення земель (КВЦПЗ) земельна ділянка з кадастровим номером 5323085600:00:003:0150 відноситься до земель сільськогосподарського призначення із цільовим призначенням-01.01 Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Згідно ст. 50 Закону України «Про землеустрій» проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі зміни цільового призначення земельних ділянок або формування нових земельних ділянок. Отже, отримати бажану земельну ділянку у власність Позивач матиме змогу тільки після розроблення та погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, оскільки змінює цільове призначення земельної ділянки, яку бажає отримати у власність. Щодо посилання відповідача на обтяження земельної ділянки договірними зобов`язаннями, представник позивача зазначив, що на стадії надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, достатнім є долучення до клопотання заявника на отримання дозволу письмової згоди землевласника (землекористувача), засвідченої нотаріально. Проте на стадії затвердження проекту землеустрою бажана до відведення земельна ділянка має бути вільною.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

23 жовтня 2008 року між Машівською районною державною адміністрацією (орендодавець) та ТОВ "Коновалівське" (орендар) укладено договір оренди землі, яким орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення загальною площею 2.12 га, у тому числі, рілля 2.12 га, яка знаходиться на території Ряськівської сільської ради, за межами населеного пункту Машівського району Полтавської області (розпорядження голови Машівської РДА № 565 від 13 грудня 2006 року). Договір укладено на 10 років.

Факт передачі в користування ТОВ "Коновалівське" земельної ділянки площею 2.12 га ріллі, призначену для ведення товарного сільськогосподарського виробництва терміном на 49 років і розташовану на території Ряськівської сільської ради підтверджується Актом прийому-передачі земельної ділянки від 23 жовтня 2008 року.

Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна (далі - Інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно) земельна ділянка за кадастровим номером 5323085600:00:002:0150 перебуває у власності Михайлівської сільської ради Машівського району Полтавської області.

10 жовтня 2019 року між Михайлівською сільською радою Машівського району Полтавської області та ТОВ "Коновалівське" укладено додаткову угоду про поновлення договору оренди землі від 23 жовтня 2008 року, зареєстрованого за № 040955800005, яким ТОВ "Коновалівське" надано у строкове платне користування земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 2.1217 га, з кадастровим номером 5323085600:00:002:0150, яка розміщена за межами населених пунктів на території Михайлівської сільської ради Машівського району Полтавської області. Термін дії договору визначено до 10 лютого 2029 року.

Крім того, згідно Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відповідна земельна ділянка передана в суборенду ТОВ "Ковалівка-Агро" (код ЄДРПОУ 41657300), відповідно до договору суборенди землі, серія та номер: 6, виданий 01 лютого 2020 року.

Представник позивачів звернувся до Михайлівської сільської ради Машівського району Полтавської області з клопотаннями від 20 травня 2020 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства (код цільового призначення згідно КВЦПЗ - 01.03.), яка знаходиться на території Ряськівської сільської ради Машівського району Полтавської області за межами населених пунктів за рахунок земельної ділянки (кадастровий номер 5323085600:00:002:0150), яка перебуває у користуванні ТОВ "Коновалівське", ТОВ "Коновалівка-Агро".

До клопотання додано: графічні матеріали, на яких зазначене бажане місце розташування земельної ділянки; копію документа, що посвідчує особу; копію документа про присвоєння ідентифікаційного номера; копію посвідчення учасника бойових дій; довідку про безпосередню участь особи в антитерористичній операції; нотаріально засвідчену копію довіреності від 01 лютого 2019 року; копію документа, що посвідчує особу представника по довіреності; копію документа про присвоєння ідентифікаційного номера представника; нотаріально засвідчену копію погодження землекористувача (письмова згода ТОВ "Коновалівське" на вилучення частини земельної ділянки (кадастровий номер 5323085600:00:002:0150) від 18.05.2020, нотаріально засвідчену копію погодження землекористувача (письмова згода ТОВ "Коновалівка-Агро" на вилучення частини земельної ділянки (5323085600:00:002:0150) від 18.05.2020

Рішенням 36 сесії сьомого скликання Михайлівської сільської ради Машівського району Полтавської області "Про розгляд заяв громадян про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства" № 1782 від 25 червня 2020 року відмовлено, зокрема, позивачу в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок орієнтовним розміром по 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства, що утворюються шляхом поділу сформованої земельної ділянки площею 2.1217 га з кадастровим номером 5323085600:00:002:0150, яка перебуває в оренді ТОВ Коновалівське" згідно договору оренди землі від 23 жовтня 2008, що діє до 10 лютого 2029 року.

Вважаючи зазначене рішення протиправним, позивачі звернулися до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та аргументам учасників справи, вказаним у заявах по суті, суд виходить з такого.

Відповідно до статті 12 ЗК України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.

У відповідності до пункту 34 частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" питання регулювання земельних відносин вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.

Згідно з частинами першою та другою статті 59 цього Закону рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

Відповідно до частини першої статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Частиною п`ятою статті 116 ЗК України зазначено, що земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом (частини друга третя статті 116 ЗК України).

За змістом пункту "б" частини першої статті 121 ЗК України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства у розмірі не більше 2,0 гектара.

Відповідно до частини шостої статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Частиною сьомою цієї статті встановлено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Суд зауважує, що ЗК України визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а саме, відмова може бути визнана обґрунтованою лише тоді, коли компетентним суб`єктом владних повноважень встановлюється невідповідність місця розташування об`єкта вимогам, зазначеним у Земельному кодексі Україні, які повинні бути затверджені у встановленому законом порядку або вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Відмова у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, що оформлена рішенням тридцять сьомої сесії сьомого скликання Михайлівської сільської ради Машівського району Полтавської області № 1782 від 25 червня 2020 року, обґрунтована перебуванням обраної позивачами для відведення земельної ділянки в оренді ТОВ "Коновалівське" згідно договору оренди землі від 23 жовтня 2008 року, термін дії якого до 10 лютого 2029 року.

Втім, вказана підстава для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою є необґрунтованою та не передбачена приписами частини сьомої статті 118 ЗК України.

Згідно із приписами статті 125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. При цьому документи, що посвідчують право на земельну ділянку, визначені у статті 126 ЗК України.

Аналіз положень статей 116, 118 ЗК України дає підстави стверджувати, що правові наслідки отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не є тотожними наслідкам передачі вказаної земельної ділянки у власність, що фактично вказує про відсутність обтяжень земельної ділянки у такому випадку.

Відповідачем не надано доказів, які б підтверджували існування оформленого права власності третіх осіб на обрані позивачами для відведення земельні ділянки.

Доводи спірного рішення щодо відмови позивачам у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою з підстав перебування сформованої земельної ділянки за кадастровим номером 5323085600:00:002:0150 в оренді ТОВ "Коновалівське" суд оцінює критично, з огляду на надання заявниками до клопотання про надання дозволу нотаріально засвідчених копій погодження землекористувача (письмова згода ТОВ "Коновалівське" на вилучення частини земельної ділянки (кадастровий номер 5323085600:00:002:0150) від 18.05.2020 року та нотаріально засвідчених копій погодження землекористувача (письмова згода ТОВ "Коновалівка-Агро" на вилучення частини земельної ділянки (кадастровий номер 5323085600:00:002:0150) від 18.085.2020 відповідно до вимог частини шостої статті 118 ЗК України.

Посилання відповідача у відзиві на те, що земельна ділянка за кадастровим номером 5323085600:00:002:0150 є сформованою, а тому надавши дозвіл на розроблення проекту землеустрою відповідач порушить Закон України "Про землеустрій", оскільки склад проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та склад технічної документації із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок є різними, що регламентується статтями 50 та 56 Закону України "Про землеустрій", не можуть бути враховані судом, як обґрунтовані, так як вони не були зазначені в якості підстави для відмови у наданні дозволів в спірному рішенні № 1782 від 25 червня 2020 року.

Таким чином, суд вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати рішення тридцять сьомої сесії сьомого Михайлівської сільської ради Машівського району Полтавської області № 1782 від 25 червня 2020 року "Про розгляд заяв громадян про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства" в частині відмови позивачу видачі дозволів на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 2,0 га, для ведення особистого селянського господарства (код цільового призначення згідно КВЦПЗ-01.03).

Зважаючи на те, що Михайлівською сільською радою прийнято рішення про відмову в наданні позивачам дозволу на розроблення проекту землеустрою без наведення (встановлення) вичерпних підстав для відмови, передбачених статтею 118 ЗК України, суд, з урахуванням частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, з метою ефективного захисту прав позивачів вважає необхідним вийти за межі позовних вимог та зобов`язати Михайлівську сільську раду повторно розглянути клопотання позивача , про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства (код цільового призначення згідно КВЦПЗ - 01.03.), яка знаходиться на території Ряськівської сільської ради Машівського району Полтавської області за межами населених пунктів за рахунок земельної ділянки (кадастровий номер 5323085600:00:002:0150), яка перебуває у користуванні ТОВ "Коновалівське", ТОВ "Коновалівка-Агро", та прийняти рішення по даних клопотаннях з урахуванням правової оцінки, наданої судом.

Враховуючи повноваження та завдання суду, суд не вправі виходити за межі предмету доказування у справі та встановлювати чи існують інші, та які саме, підстави для відмови позивачам у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, а відтак, позовні вимоги про зобов`язання Михайлівську сільську раду Машівського району Полтавської області надати позивачам дозволи на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність, орієнтовною площею 2,0 га, для ведення особистого селянського господарства (код цільового призначення згідно КВЦПЗ-01.03), які знаходяться на території Ряськівської сільської ради Машівського району Полтавської області за межами населених пунктів за рахунок земельної ділянки за кадастровим номером 5323085600:00:002:0150, яка перебуває в користуванні ТОВ "Коновалівське", ТОВ "Коновалівка-Агро", задоволенню не підлягають.

Отже, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Позивач в цій справі звільнені від сплати судового збору, а тому підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-245 КАС України,

вирішив:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення тридцять шостої сесії сьомого скликання Михайлівської сільської ради Машівського району Полтавської області від 25 червня 2020 року № 1782 "Про розгляд заяв громадян про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства" в частині відмови ОСОБА_1 у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок орієнтовним розміром 2,0 га для ведення особистого селянського господарства (код цільового призначення згідно КВЦПЗ-01.03).

Зобов`язати Михайлівську сільську раду Машівського району Полтавської області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 від 20 травня 2020 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства (код цільового призначення згідно КВЦПЗ - 01.03.), яка знаходиться на території Ряськівської сільської ради Машівського району Полтавської області за межами населених пунктів за рахунок земельної ділянки (кадастровий номер 5323085600:00:002:0150), яка перебуває у користуванні ТОВ "Коновалівське", ТОВ "Коновалівка-Агро", та прийняти рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Зоркіна Ю.В.