Ухвала суду № 95494215, 12.03.2021, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.03.2021
Номер справи
460/1048/21
Номер документу
95494215
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про прийняття позовної заяви до розгляду,

відкриття провадження в адміністративній справі та

призначення справи до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження

12 березня 2021 року м. Рівне №460/1048/21

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді К.М. Недашківської, розглядаючи матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Костопільського управління праці та соціального захисту населення Костопільської районної державної адміністрації Рівненської області про визнання протиправними бездіяльності та дій, зобов`язання вчинення певних дій, та перевіривши на предмет відповідності позовної заяви вимогам статей 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВСТАНОВИВ:

До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі іменується – позивач 1) та ОСОБА_2 (далі іменується – позивач 2) до Костопільського управління праці та соціального захисту населення Костопільської районної державної адміністрації Рівненської області (далі іменується – відповідач), в якому позивач 1 просить суд: відшкодувати моральну та матеріальну шкоду, яку він несе відповідно до протиправних дій відповідача у розмірі 100000 грн.; позивач 2 просить суд: визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо недотримання п`ятиденного строку надання інформації на запит (від 14 серпня 2019 року); визнати протиправними дії відповідача щодо ненадання інформації на запит (від 2017 року, від 2019 року); визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненадання відповіді на запит (від 30 серпня 2020 року); зобов`язати відповідача надати наступну інформацію – повну копію справи (чи справ) по субсидії, за домогосподарством, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , як в паперовій, так і в електронній формі, та повну копію справи отримання ОСОБА_2 доплати на догляд як інваліду 1 А групи з першого дня з усіма відмовами та додатковими листами, що надсилали до дати вступу у законну силу остаточного рішення суду, як в паперовій, так і в електронній формі; відшкодувати матеріальну шкоду в розмірі 94125 грн.

Ухвалою судді від 22.02.2021 позовна заява залишена без руху для надання позивачу строку для подання до суду заяви про поновлення строку звернення до суду з зазначенням підстав для поновлення строку та доказів на їх обгрунтування, та усунення недоліків позовної заяви.

Позивач у встановлений строк подав заяву про поновлення строку звернення до суду.

Так, частиною першою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (частина друга статті 122 КАС України).

З матеріалів позовної заяви вбачається, що ОСОБА_2 просить суд: визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо недотримання п`ятиденного строку надання інформації на запит (від 14 серпня 2019 року); визнати протиправними дії відповідача щодо ненадання інформації на запит (від 2017 року, від 2019 року); визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненадання відповіді на запит (від 30 серпня 2020 року); зобов`язати відповідача надати наступну інформацію – повну копію справи (чи справ) по субсидії, за домогосподарством, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , як в паперовій, так і в електронній формі, та повну копію справи отримання ОСОБА_2 доплати на догляд як інваліду 1 А групи з першого дня з усіма відмовами та додатковими листами, що надсилали до дати вступу у законну силу остаточного рішення суду, як в паперовій, так і в електронній формі; відшкодувати матеріальну шкоду в розмірі 94125 грн.

Таким чином, про протиправну бездіяльність відповідача щодо недотримання п`ятиденного строку надання інформації на запит від 14.08.2019, про протиправні дії щодо ненадання інформації на запити від 2017 року та від 2019 року позивач дізналася ще у 2017 та 2019 роках.

В свою чергу, позивач звернувся з адміністративним позовом до Рівненського окружного адміністративного суду лише 16.02.2021, тобто з пропущенням встановленого законодавством строку звернення до суду.

Позивачі подали заяву про поновлення строку звернення до суду, де зазначили, що позивач 2 інвалідом І групи, є лежачою хворою, потребує догляду, який здійснює позивач 1, тому вони були позбавлені можливості звернутися до суду у встановлені законом строки.

Суд зазначає, що можливість людини без перепон одержати судовий захист є головним змістовним аспектом поняття доступу до правосуддя.

Стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі Конвенція) гарантує кожному право на справедливий суд, що включає, крім іншого, право на розгляд справи. Відповідні положення Конвенції знайшли своє втілення також у ст. 55 Конституція України, згідно з якою права і свободи людини і громадянина захищає суд; кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Обов`язковою умовою дотримання цього права є те, що особі має бути забезпечена можливість реалізації зазначених прав без будь-яких обмежень, перешкод чи ускладнень. Можливість людини без перепон одержати судовий захист є головним змістовним аспектом поняття доступу до правосуддя.

Разом з тим право на доступ до правосуддя в Україні, як і в більшості держав світу, не є абсолютним і обмежене передусім встановленим строком звернення до суду.

Відтак, одним із механізмів забезпечення реалізації гарантованого Конвенцією права особи на доступ до правосуддя, є поновлення судом пропущеного з поважних причин строку на звернення до суду з дотриманням засад оптимальності і пропорційності.

Європейський Суд з прав людини сформував правову позицію, відповідно до якої встановлення обмежень доступу до суду у зв`язку з пропуском строку звернення повинно застосовуватися з певною гнучкістю і без надзвичайного формалізму, воно не застосовується автоматично і не має абсолютного характеру; перевіряючи його виконання, слід звертати увагу на обставини справи (справи «Белле проти Франції», «Ільхан проти Туреччини», «Пономарьов проти України», «Щокін проти України» тощо).

Зокрема, аналіз практики ЄСПЛ дозволяє виокремити такі фундаментальні обґрунтування на користь прийняття рішення про поновлення пропущеного строку звернення до суду: 1) рівень доступу, наданий національним законодавством, має бути достатнім для забезпечення права особи на суд з огляду на принцип верховенства права в демократичному суспільстві; щоб доступ був ефективним, особа повинна мати чітку практичну можливість оскаржити дії, які становлять втручання у її права (справа «Белле проти Франції» [4]); 2) не можуть бути встановлені обмеження щодо реалізації права на судовий захист у такий спосіб або до такої міри, щоб саму суть права було порушено; ці обмеження повинні переслідувати легітимну мету, та має бути розумний ступінь пропорційності між використаними засобами та поставленими цілями (справа «Мушта проти України»); 3) суворе застосування строку без урахування обставин справи може бути непропорційним щодо цілі забезпечення правової визначеності та належного здійснення правосуддя, а також перешкоджати використанню доступних засобів правового захисту (справа «Станьо проти Бельгії»).

Отже, згідно з практикою ЄСПЛ для забезпечення оптимального співвідношення права на доступ до правосуддя мають враховуватися: 1) особливі обставини кожної конкретної справи у системному зв`язку з причинами пропуску строку на звернення до суду; наявність причин непереборного та об`єктивного характеру пропуску строку на звернення до суду; 2) характер права, для захисту якого надійшло звернення до суду, та його значення для сторін; 3) період, який минув з моменту пропуску строку, правові наслідки його поновлення або не поновлення; 4) наявність публічного (суспільного та, меншою мірою, державного) інтересу у справі; 5) фундаментальність значення справи для судової та правозастосовної практики.

З урахуванням вказаного вище, суд дійшов висновку про можливість поновлення позивачам строку звернення до суду з позовом, оскільки характер права, для захисту якого позивач звернувся до суду, є значимим для позивача, оскільки стосується питання надання інформації про отримання субсидії.

За результатами перевірки матеріалів адміністративного позову в порядку статті 171 За результатами перевірки матеріалів адміністративного позову у порядку статті 171 КАС України, суд встановив відповідність позовної заяви вимогам статей 160, 161, 172 КАС України.

Підстави для залишення позовної заяви без руху (частина перша статті 169 КАС України), повернення позовної заяви (частина четверта статті 169 КАС України) або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом (стаття 170 КАС України) відсутні.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження бездіяльності суб`єкта владних повноважень або розпорядника інформації щодо розгляду звернення або запиту на інформацію.

Таким чином, справа підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (стаття 263 КАС України).

Враховуючи наведене та керуючись статтями 12, 171, 241, 243, 248, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Поновити ОСОБА_1 та ОСОБА_2 строк звернення до суду з позовною заявою до Костопільського управління праці та соціального захисту населення Костопільської районної державної адміністрації Рівненської області про визнання протиправними дій та бездіяльності та зобов`язання вчинення певних дій.

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) та ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) до Костопільського управління праці та соціального захисту населення Костопільської районної державної адміністрації Рівненської області (вулиця Сарненська, 15 А, місто Костопіль, Рівненська область, 35000; код ЄДРПОУ 03195435) про визнання протиправними дій та бездіяльності та зобов`язання вчинення дій - прийняти до розгляду.

Відкрити провадження в адміністративній справі №460/1048/21.

Розгляд справи провадити в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні).

Справа розглядатиметься одноособово суддею Недашківською К.М.

Встановити відповідачу п`ятнадцятиденний строк з дня вручення (отримання) копії даної ухвали для подання до суду відзиву на позовну заяву в порядку статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України.

Роз`яснити відповідачу, що згідно частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України, подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами (частина шоста статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України).

Роз`яснити учасникам справи, що за приписами частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Роз`яснити учасникам справи, що відповідно до частини сьомої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач – разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву.

Роз`яснити учасникам справи, що докази подаються безпосередньо до суду у порядку та строки, встановленні статтею 79 Кодексу адміністративного судочинства України.

Копії документів (письмових доказів) вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством (стаття 94 Кодексу адміністративного судочинства України).

Роз`яснити сторонам по справі, що у випадку якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів (частина п`ята статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України).

Копію даної ухвали надіслати учасникам справи.

Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://adm.rv.court.gov.ua/sud1770/.

Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання.

Судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Суддя К.М. Недашківська