Ухвала суду № 95483834, 10.03.2021, Зарічний районний суд м. Суми

Дата ухвалення
10.03.2021
Номер справи
591/6578/16-а
Номер документу
95483834
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 591/6578/16-а

Провадження № 6-а/591/2/21

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 березня 2021 року Зарічний районний суд м. Суми в складі:

головуючого в особі судді - КЛИМЕНКО А.Я.

при секретарі - Устименко М.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Суми справу за клопотанням ОСОБА_1 про здійснення судового контролю за виконанням судового рішення від 10.03.2017 року у справі №591/6578/16-а за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Сумської міської ради про зобов`язання вчинити певні дії –

встановив:

ОСОБА_1 звернулася до суду з клопотанням про здійснення судового контролю за виконанням судового рішення від 10.03.2017 року в справі №591/6578/16-а за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Сумської міської ради про зобов`язання вчинити певні дії і остаточно уточнивши, 26.11.2019 року, свої вимоги обґрунтовує тим, що нею до Відділу примусового виконання рішень Управлінні державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Сумській області був поданий виконавчий лист Зарічного районного суду м. Суми від 28.03.2019 року, виданий на виконання постанови суду від 10.03.2017 року в справі 591/6578/16-а. Постановою державного виконавця від 07.08.2019 року було відкрите виконавче провадження та приписано боржнику (Сумській міській раді) виконати рішення суду протягом 10 робочих днів. Оскільки судове рішення не було виконане, через півтора місяці постановою державного виконавця від 19.09.2019 року на Сумську міську раду було накладено штраф у розмірі 5100 грн., а також зобов`язано боржника виконати рішення суду протягом 10 робочих днів. Проте, незважаючи на це, рішення суду не було виконане у встановлений строк, тому постановою державного виконавця від 18.10.2019 року на Сумську міську раду було накладено повторний штраф у розмірі 10200 грн. Крім того, оскільки у державного виконавця на залишилось дієвих важелів для спонукання Сумської міської ради виконати судове рішення, постановою державного виконавця від 18.10.2019 року, було закінчене виконавче провадженні щодо виконання цього судового рішення про зобов`язання Сумської міської рад надати ОСОБА_1 дозвіл на розроблення проекту землеустрою. Отже, з наведеного вбачається, що залишається один дієвий механізм виконати дане судове рішення, шляхом судового контролю за його виконанням у порядку ст. 382 КАС України. Таким чином, тривалий час в період з 07.12.2017 до 15.05.2019 відбулось тридцять три сесії Сумської міської ради, а міський голова виніс питання по ОСОБА_1 на сесію лише один раз 03.05.2018 року. Проте, з 29.05.2019 по 13.11.2019 пройшло одинадцять сесій, і міський голова виносив питання ОСОБА_1 на сесії чотири рази але не вистачало кількості голосів депутатів для прийняття рішення про надання дозволу на розробку проекту із землеустрою. Вказане свідчить про протиправну бездіяльність Сумської міської ради, яка полягає саме в неприйнятті рішення про надання ОСОБА_1 дозволу на розробку проекту землеустрою на виконання судового рішення, що є порушенням як процедури розгляду, так і чинного законодавства щодо обов`язковості судового рішення. А тому, вважає, що є всі підстави для накладення штрафу за невиконання судового рішення від 10.03.2017 року в справі №591/6578/16-а саме на Сумську міську раду в максимальному розмірі сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Просить накласти на Сумську міську раду штраф у розмірі 100780 грн. за невиконання постанови Зарічного районного суду м. Суми від 10.03.2017 року в справі №591/6578/16-а, із якого 58040 грн. стягнути на її користь, а 42740 грн. стягнути до Державного бюджету України.

Представник позивачки Кучменко С.В. у судовому засіданні заяву підтримав у повному обсязі.

Представник відповідача Хижняк А.В. у судовому засіданні у задоволенні заяви просила відмовити.

Суд, вислухавши представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, вважає, що заява є необґрунтованою та не підлягає задоволенню, виходячи з наступного:

Стаття 382 КАС України врегульовано судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах.

Відповідно до положень ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Половина суми штрафу стягується на користь позивача, інша половина - до Державного бюджету України.

Питання про накладення штрафу вирішується за клопотанням позивача або за ініціативою судді у судовому засіданні з повідомленням сторін. Неприбуття у судове засідання сторін, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду цього питання.

Суддя за клопотанням органу чи посадової особи, відповідальних за виконання рішення, на підставі відповідних доказів зменшує розмір штрафу, який стягується на користь Державного бюджету України за невиконання або неналежне виконання рішення, на суму штрафу, який було накладено за ці самі дії державним виконавцем відповідно до законодавства про виконавче провадження.

Сплата штрафу не звільняє від обов`язку виконати рішення суду і подати звіт про його виконання. Повторне невиконання цього обов`язку тягне за собою застосування наслідків, установлених частинами першою і другою цієї статті, але розмір нового штрафу при цьому збільшується на суму штрафу, який було або мало бути сплачено за попередньою ухвалою.

Постановою Зарічного районного суду м. Суми від 10.03.2017 року в справі №591/6578/16-а позов ОСОБА_1 до Сумської міської ради про зобов`язання вчинити певні дії задоволено, зобов`язано Сумську міську раду на найближчому пленарному засіданні чергової сесії надати ОСОБА_1 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною (орієнтовною) площею 0,02 га у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, розташованої в АДРЕСА_1 . Зобов`язано Сумську міську раду протягом одного місяця з дня набрання цією постановою законної сили, подати до Зарічного районного суду м. Суми звіт про її виконання.

На виконання вказаного судового рішення ОСОБА_1 отримала виконавчий лист та пред`явила його для примусового виконання до Відділу примусового виконання рішень Управлення державної виконавчої служби Головного територіального управлення юстиції у Сумській області.

Постановою державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області від 07.08.2019 року відкрито виконавче провадження №59736229 з примусового виконання виконавчого листа №591/6578/16-a та зазначено про необхідність виконати рішення суду протягом 10 робочих днів.

З пояснень представника відповідача встановлено, що Сумська міська рада неодноразово повідомляла державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області про добровільне виконання Сумською міською радою рішення суду. Однак, державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального правління юстиції у Сумській області за невиконання судового рішення на Сумську міську раду було накладено штрафи.

Так, постановою головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області Діхтяренком В.О. від 19.09.2019 року ВП №59736229 було накладено на боржника - Сумську міську раду штраф за невиконання судового рішення у розмірі 5100 грн., також постановою державного виконавця від 18.10.2019 року за повторне невиконання рішення суду накладено на боржника – Сумську міську раду штраф у розмірі 10200 грн. (а.с. 151-152 том 4).

Не погоджуючись з вказаними постановами державного виконавця про накладення штрафу, Сумська міська рада оскаржила їх у судовому порядку.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 21.10.2019 року по справі №480/4008/19 було скасовано постанову головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області Діхтяренка Володимира Олександровича від 19.09.2019 року ВП №59736229 про накладення штрафу у розмірі 5100 грн. (а.с.194-196 том 4).

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 11.12.2019 року по справі №480/4549/19 було скасовано постанову головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області Діхтяренка В.О. від 18.10.2019 року ВП №59736229 про накладення штрафу у розмірі 10200 грн. (а.с.197-199 том 4).

Також вище вказаними судовими рішеннями було встановлено, що питання про надання ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність було розглянуто на чергових сесіях Сумської міської ради від 26.04.2017, 03.05.2018, 24.04.2019, 29.05.2019, 13.06.2019, 06.08.2019, 30.08.2019, 18.09.2019, проте рішення про надання ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність не прийнято внаслідок недостатньої кількості голосів депутатів міської ради на пленарному засіданні сесії міської ради.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Так, відповідно до Регламенту Сумської міської ради, затвердженого рішенням Сумської міської ради «Про затвердження Регламенту роботи Сумської міської ради VII скликання» від 26 листопада 2015 року № 1-МР , Сумська міська рада є виборним представницьким органом місцевого самоврядування, що представляє територіальну громаду міста Суми та здійснює від її імені та в її інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про статус депутатів місцевих рад» та іншими законами.

Згідно ст. 47 цього Регламенту рішення міської ради з будь-якого питання приймаються на її пленарному засіданні після обговорення шляхом відкритого поіменного голосування за допомогою електронної системи або іншими видами та способами, передбаченими цим Регламентом. Рішення міської ради в межах повноважень, визначених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» (крім рішень з процедурних питань) приймаються, якщо за них проголосувала більшість депутатів від загального складу міської ради.

Згідно ст. 2 Закону України «Про статус депутатів місцевих рід» депутат сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (далі - депутат місцевої ради) є представником інтересів територіальної громади села, селища, міста чи їх громад, який відповідно до Конституції України і закону про місцеві вибори обирається на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування на строк, встановлений Конституцією України.

Відповідно до положень статті 20 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» на сесіях місцевої ради депутати місцевої ради на основі колективного і вільного обговорення розглядають і вирішують питання, віднесені до відання відповідної ради. Депутат місцевої ради, крім секретаря ради, голови районної у місті, районної, обласної ради та їх заступників, повинен входити до складу однієї з постійних комісій, що утворюються радою. Депутат місцевої ради зобов`язаний бути присутнім на пленарних засіданнях ради, засіданнях постійної комісії та інших органів ради, до складу яких він входить.

При цьому, статтею 36 цього Закону визначено, що, зокрема, намагання в будь-якій формі вплинути на депутата місцевої ради, членів його сім`ї з метою перешкодити депутату виконувати свої повноваження, змусити його до вчинення неправомірних дій тягне за собою відповідальність згідно з законом.

Таким чином, Законом реалізовано механізми, які не дозволяють здійснювати вплив та зобов`язувати депутатів міської ради прийняти відповідне рішення Сумської міської ради.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 21.10.2019 у справі №480/4008/19 та рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 11.12.2019 у справі №480/4549/19 встановлено, що Сумською міською радою здійснено всіх передбачених Законом дій для виконання рішення суду, проте не підтримання проекту рішення депутатами на пленарних сесіях міської ради не може бути підставою для притягнення до відповідальності Сумської міської ради.

Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Враховуючи викладене, у задоволенні заяви ОСОБА_1 про здійснення судового контролю за виконанням судового рішення від 10.03.2017 року у справі №591/6578/16-а за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Сумської міської ради про зобов`язання вчинити певні дії слід відмовити.

На підставі викладеного, керуючись ст. 382 КАС України, суд -

У Х В А Л И В :

В задоволенні клопотання ОСОБА_1 про здійснення судового контролю від 26 грудня 2017 року за виконанням судового рішення від 10.03.2017 року у справі №591/6578/16-а за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Сумської міської ради про зобов`язання вчинити певні дії – відмовити.

Апеляційна скарга на ухвалу суду відповідно до ст. 295 КАС України подається до Другого апеляційного адміністративного суду через Зарічний районний суд м. Суми протягом 15 днів.

Повний текст ухвали суду виготовлено 12 березня 2021 року.

СУДДЯ А.Я.КЛИМЕНКО