
Справа № 947/6686/21
Провадження № 1-кс/947/2828/21
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10.03.2021 року слідчий суддя Київського районного суду м. Одеси Федулеєва Ю.О., при секретарі судового засідання Устрой Н.В., за участю прокурора Мрихіна К.О., захисників підозрюваного – адвоката Веселова О.В., Кравцан В.М., підозрюваного ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Одеській області Богданової Є.М., яке погоджене прокурором відділу Одеської обласної прокуратури Муравйовим П.Г., про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою в рамках кримінального провадження №12020160000000019 від 15.01.2020 року відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, з вищою освітою, інваліда ІІ групи, одруженого, працюючого директором ТОВ «Одесагаз-Постачання», раніше не судимого, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3, ч. 5 ст. 191 КПК України, -
ВСТАНОВИВ:
1.Фактичні обставини даного кримінального провадження та обґрунтування поданого клопотання.
В ході досудового розслідування встановлено, що згідно наказу № 145-к від 16.09.2016 на підставі протоколу загальних зборів учасників № 8 від 15.09.2016 ТОВ «Одесагаз-Постачання» (код ЄДРПОУ 39525257) ОСОБА_1 призначено на посаду директора даного підприємства з 16.09.2016, яку він обіймає по теперішній час.
Відповідно до пункту 2.1 Статуту ТОВ «Одесагаз-Постачання» в редакції, затвердженої Загальними зборами учасників від 07.08.2017 (протокол № 15), передбачено, що метою створення Товариства є задоволення громадських потреб у товарах, роботах та послугах, що надає Товариство, зокрема створення умов по забезпеченню споживачів природним газом та проведення розрахунків за нього, отримання прибутку від своєї діяльності. Згідно п. 9.4 Статуту функції виконавчого органу Товариства здійснюються Директором. Директор вирішує всі питання Товариства, за виключенням віднесених до компетенції загальних зборів (п.п. 9.4.1 Статуту). Також, директор діє від імені Товариства в межах, встановлених чинним законодавством, установчими та внутрішніми документами Товариства, затвердженими Зборами Учасників Товариства, а також директивами Зборів Учасників Товариства (п.п. 9.4.3 Статуту). Водночас, п.п. 9.4.4 Статуту передбачено, що директор має право без довіреності здійснювати всі дії від імені Товариства та приймати рішення щодо укладення правочинів на суму, що не перевищує 500 тис. гривень.
Рішенням Загальних зборів Учасників ТОВ «Одесагаз-Постачання» від 28.09.2017 (протокол № 16) директору товариства ОСОБА_1 надано повноваження на укладення правочинів, що перевищуються 500 тис. гривень.
Крім того,Статутом в редакції, затвердженої Загальними зборами учасників ТОВ «Одесагаз-Постачання» від 22.08.2018 (протокол № 21), передбачено, що управління поточною діяльністю Товариства здійснюється директором, який є одноосібним виконавчим органом (п. 9.3 Статуту). Директор призначається Загальними зборами учасників Товариства. Директор вирішує всі питання діяльності Товариства, за виключенням віднесених до компетенції Загальних зборів Учасників Товариства (п. п. 9.3.1 Статуту). Директор діє від імені Товариства в межах, встановлених чинним законодавством, установчими та внутрішніми документами Товариства, затвердженими Зборами Учасників Товариства, а також директивами Зборів учасників Товариства (п. п. 9.3.3 Статуту). Крім того, директор має право без довіреності здійснювати всі дії від імені Товариства та приймати рішення щодо укладання правочинів, які не є значними та правочинами із заінтересованістю, відповідно до вимог законодавства та цього Статуту (п. п. 9.3.4 Статуту).
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 18 Кримінального кодексу України - службовими особами є особи, які постійно чи тимчасово обіймають на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації або законом.
Таким чином, ОСОБА_1 , займаючи посаду директора ТОВ «Одесагаз-Постачання», виконує організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції та, згідно примітки 1 до ст. 364 КК України, є службовою особою.
Досудовим розслідуванням встановлено, що за результатами моніторингу Єдиного веб-порталу використання публічних коштів інформаційного ресурсу Уповноваженого органу (сайт prozorro.gov.ua), директором ТОВ «Одесагаз-Постачання» ОСОБА_1 від працівників підприємства отримано інформацію про оголошення відкритих торгів на закупівлю бюджетними установами та організаціями Одеської області природного газу.
З метою привласнення та заволодіння бюджетними коштами в особливо великих розмірах, шляхом зловживання своїм службовим становищем, під час поставки природного газу бюджетним установам та організаціям, директор ТОВ «Одесагаз-Постачання» ОСОБА_1 , будучі обізнаним про порядок та умови проведення процедури закупівлі, в тому числі щодо можливості у подальшому після підписання відповідного договору ініціювання та укладення додаткових угод про підняття, за наявності законних підстав, ціни на постачання природного газу, умисно з метою перемоги пропонував на відкритих торгах ціни на природний газ, які були значно нижчими ніж ціни на цей товар на внутрішньому ринку України, та маючі у подальшому на меті, після укладення договорів, намір на незаконне підняття цін на цей товар, вчинив кримінальні правопорушення за раніше розробленим злочинним планом за наступних обставин.
Так, з метою реалізації злочинного наміру 09.01.2018, ОСОБА_1 , перебуваючи у приміщенні офісу ТОВ «Одесагаз-Постачання», розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Чорноморського Козацтва, 23, отримав від працівників ТОВ «Одесагаз-Постачання» інформацію про оголошення Спеціалізованим Одеським санаторієм «Салют» відкритих торгів на закупівлю природного газу за кодом ДК 021:2015 – 09120000-6-газове паливо (оголошення UA-2018-01-09-001195-а).
Вивчивши тендерну документацію Спеціалізованого Одеського санаторію «Салют», ознайомившись з умовами відкритих торгів та проектом договору, а також будучі обізнаним про передбачену законом можливість укладання до договорів на закупівлю за державні кошти додаткових угод з метою підвищення цін на товар, ОСОБА_1 , реалізовуючи розроблений заздалегідь злочинний план, діючи з прямим умислом із корисливих мотивів, маючи намір на привласнення та заволодіння чужим майном, переслідуючи ціль незаконного особистого збагачення та збагачення третіх осіб ТОВ «Одесагаз-Постачання», з метою створення умов та підготовки до вчинення злочину, погодив та підписав тендерну пропозицію для участі у відкритих конкурсних торгах «UA-2018-01-09-001195-а», оголошених Спеціалізованим Одеським санаторієм «Салют» на закупівлю природного газу(за кодом ДК 021:2015 – 09120000-6-газове паливо), які у подальшому було завантажено на сайт Публічних закупівель «Prozorro» працівниками підприємства за його вказівкою.
Для одержання незаконної перемоги у вищевказаних конкурсних торгах, дотримуючись завчасно розробленого злочинного плану, будучи обізнаним про ціни окремих постачальників, ОСОБА_1 умисно у тендерній пропозиції запропонував ціну на природний газу у розмірі 9 764,16 грн. за 1 тис. куб. м. (з ПДВ), яка була значно нижчою ніж ціна природного газу, яку пропонувало та використовувало ТОВ «Одесагаз-Постачання» для реалізації цього товару іншим учасникам ринку, а також значно нижчою, ніж середньоринкова ціна на газ у цей період у інших постачальників на території України. Зокрема, на час участі у торгах станом на січень 2018 року ціна природного газу на офіційному сайті ТОВ «Одесагаз-Постачання» становила 11 166 грн.42 коп. з ПДВ за 1 тис. куб. метрів.
За вказаних умов із трьох учасників відкритих торгів тендерна пропозиція ТОВ «Одесагаз-Постачання» виявились найбільш вигідними по рейтингу (нижчою), згідно реєстру тендерних пропозицій.
За результатами проведених Спеціалізованим Одеським санаторієм «Салют» відкритих торгів «UA-2018-01-09-001195-а» переможцем оголошено ТОВ «Одесагаз-Постачання» та в подальшому між ТОВ «Одесагаз-Постачання» (далі - Постачальник), в особі ОСОБА_1 укладено з Спеціалізованим Одеським санаторієм «Салют» (далі - Споживач) договір від 07.02.2018 № 00218 (18)-БТ (далі - Договір) на постачання природного газу для споживачів, що не є побутовими (для бюджетних установ та організацій) на загальну суму 3 301 802,00 (з ПДВ) гривень.
Пунктом 2.1. зазначеного Договору передбачено, що постачальник постачає Споживачеві наступний предмет закупівлі: Газ природний, скраплений або в газоподібному стані – за кодом CPV ДК 021:2015 09120000-6 Газове паливо (далі - газ) в обсягах і порядку, передбачених Договором для забезпечення потреб Споживача, а Споживач зобов`язується прийняти газ та оплатити Постачальнику його вартість у розмірах, строках, порядку та на умовах передбачених даним Договором.
Відповідно до п. 3.10 Договору встановлено, що річний плановий обсяг постачання газу, визначено у кількості 338,155 тис. куб. м., по місяцях: лютий - 65 тис. м. куб.; березень - 60 тис. м. куб.; квітень - 30 тис. м. куб.; травень - 6 тис. м. куб; червень - 5,5 тис. м. куб.; липень - 5,5 тис. м. куб.; серпень - 5,5 тис. м. куб.; вересень - 6 тис. м. куб.; жовтень - 20,655 тис. м. куб.; листопад - 66 тис. м. куб.; грудень - 68 тис. м. кубічних.
У відповідності до п. 5.1 Договору встановлено, що постачання природного газу здійснюється за ціною, що встановлюється Постачальником та оприлюднюється ним на своєму сайті. Ціна природного газу розрахована з урахуванням тарифу на транспортування природного газу магістральними трубопроводами.
Крім того, п.п. 5.1.2 передбачено, що ціна на природний газ може змінюватись і є обов`язковою для сторін з дати вступу її в дію і оприлюднення Постачальником на власному сайті та в офіційних друкованих виданнях.
Пунктом 5.2. Договору передбачено, що ціна природного газу підлягає зміні у випадку зміни ціни за одиницю товару (у разі коливання ціни на ринку природного газу) більш ніж на 10 % та оформлюється відповідними додатковими угодами до Договору.
Водночас, у разі зміни ціни за одиницю товару (у разі коливання ціни на ринку природного газу), що не перевищує 10 %, та при відсутності письмових заперечень між сторонами, укладення окремих Додаткових угод до Договору не є обов`язковим.
Згідно п. 5.4 Договору вартість послуг по Договору складається з місячних сум вартості договірних обсягів постачання газу Споживачу і складає 3 301 802, 00 грн. з ПДВ.
Директором ТОВ «Одесагаз-Постачання» ОСОБА_1 , з метою забезпечення належних умов для реалізації свого злочинного наміру, навмисно, із корисливих мотивів, усупереч вимогам ч. 4 ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі» (від 25.12.2015 № 922-VІІ в чинній на той час редакції), внесено зміни до п. п. 5.2.2 договорувід 07.02.2018 № 00218 (18)-БТ (в частині можливості підвищення ціни на товар), які значно відрізнялись від умов Проекту договору на постачання природного газу, погодженого ТОВ «Одесагаз-Постачання», та розміщеного на сайті Публічних закупівель «Prozorro» під час проведення процедури відкритих торгів.
Після укладання договору № 00218 (18)-БТ від 07.02.2018 на постачання природного газу Спеціалізованому Одеському санаторію «Салют», продовжуючи свій злочинний умисел на привласнення та заволодіння чужим майном шляхом укладання незаконних додаткових угод про підвищення ціни на газ, ОСОБА_1 , як директор ТОВ «Одесагаз-Постачання», будучи обізнаним про ціни інших постачальників на території України, отримав в Одеській регіональній торгово-промисловій палаті України довідки № 000081 від 12.02.2018, № 000497 від 01.10.2018 та № 000509 від 02.10.2018 про вартість ціни на газ на внутрішньому ринку України, яка пропонувалась окремими постачальниками.
У зазначених довідках не відображалась інформація щодо фактичної середньоринкової ціни на природний газ по Україні на дату їх видачі, а викладену у них інформацію використано директором ТОВ «Одесагаз-Постачання» ОСОБА_1 для введення в оману посадових осіб Спеціалізованого Одеського санаторію «Салют» з метою незаконного підвищення ціни за одиницю товару шляхом укладення додаткових угод до договору усупереч вимогам п. 2 ч. 5 ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі».
Разом з тим, забезпечення належного функціонування та безперервність роботи державного підприємства залежить, в тому числі від безперебійної поставки природного газу, у зв`язку з чим посадові особи Спеціалізованого Одеського санаторію «Салют» були вимушені погодитись з незаконними вимогами ОСОБА_1 щодо укладання додаткових угод та підвищення цін на природний газ.
Надалі, реалізовуючи свій злочинний намір, спрямований на привласнення та заволодіння бюджетними грошовими коштами Спеціалізованого Одеського санаторію «Салют», а тому числі, на користь третіх осіб ТОВ «Одесагаз-Постачання» шляхом незаконного підвищення ціни за одиницю товару, упродовж дії договору № 000218 (18) - БТ від 07.02.2018, ОСОБА_1 ініційовано та укладено додаткові угод, а саме № 2 від 26.02.2018, № 3 від 19.10.2018 та № 4 від 22.10.2018, якими усупереч вимогам п. 2 ч. 4 ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі» зменшено обсяги поставки природного газу та підвищено ціну за одиницю товару.
Так, додатковою угодою № 2 від 26.02.2018 до Договору зменшено обсяги поставки природного газу з 338,155 тис. куб. м. до 312,197 тис. куб. м., тобто на 25,958 тис. куб. м., у зв`язку з чим вартість природного газу за 1 тис. куб. м. з 9764,16 грн. зросла до 10576,02 грн., тобто на 811,86 гривень.
Вказану додаткову угоду укладено на підставі листа директора ТОВ «Одесагаз-Постачання» ОСОБА_1 від 07.02.2018 № 0829, у якому постачальником висунуто бюджетному закладу вимогу про необхідність внесення змін до договору та збільшення ціни за 1 тис. куб. м. природного газу у зв`язку із підняттям ціни на цей товар на ринку України.
Листом Мінекономрозвитку від 27.10.2016 № 3302-06/34307-06 надано роз`яснення щодо змін істотних умов договору про закупівлю, в якому стосовно змін ціни товару за одиницю не більше ніж на 10 відсотків зазначено, що у залежності від коливання ціни товару на ринку, з урахуванням попередніх змін, сторони протягом дії договору про закупівлю в частині підвищення ціни до 10% можуть вносити зміни декілька разів, тобто наростаючим підсумком. Водночас внесення таких змін до договору про закупівлю має бути обґрунтованим та документально підтвердженим.
На виконання вимог Закону та інших нормативно-правових актів, що регулюють правовідносини у сфері державних закупівель, у якості підтвердження обґрунтованості та законності своїх вимог, директором ТОВ «Одесагаз-Постачання» ОСОБА_1 до листа долучено довідку Одеської регіональної торгово-промислової палати № 000081 від 12.02.2018 про ціну на газ на внутрішньому ринку України постачальника НАК «Нафтогаз України» станом на 01.02.2018. Зазначена довідка Одеської регіональної торгово-промислової палати фактично засвідчила лише розмір комерційної пропозицій окремого постачальника природного газу НАК «Нафтогаз України».
Таким чином, вказана довідка не містила інформацію про наявність коливання (збільшення або зменшення) ціни на ринку на природний газ, а також не відображала середньоринкові ціни на цей товар.
З метою забезпечення безперебійного постачання природного газу для забезпечення у зимовий період потреб закладу, а також належного виконання його функції, службові особи Спеціалізованого Одеського санаторію «Салют» вимушено погодились на виконання незаконних вимог директора ТОВ «Одесагаз-Постачання» ОСОБА_1 та уклали з постачальником додаткову угоду № 2 від 26.02.2018, якою було необґрунтовано збільшено ціну за 1 тис. куб. м. природного газу на 811, 86 грн., у порівнянні з ціною, передбаченою основним договором.
Листом від 04.02.2020 № 04/02-100 Товарна біржа «Українська енергетична біржа» повідомила, що у період з 07.02.2018 по 26.02.2018, тобто на дату укладення додаткової угоди № 2, на внутрішньому ринку України відбувалось падіння ціни на природний газ (ціна з 9 381, 46 грн. знизилась до 9 160, 96 грн.).
Діяльність Товарної біржі регламентовано Законом України «Про товарну біржу» від 10.12.1991 № 1956-XII. Відповідно до ч. 2 ст. 1 цього Закону Товарна біржа є організацією, що об`єднує юридичних і фізичних осіб, які здійснюють виробничу і комерційну діяльність, і має за мету надання послуг в укладені біржових угод, виявлення товарних цін, попиту і пропозицій на товари, вивчення, упорядкування і полегшення товарообігу і пов`язаних з ним торговельних операцій.
Товарна біржа «Українська енергетична біржа» оприлюднює інформацію щодо вартості місячних ресурсів природного газу, яка формується протягом періоду купівлі-продажу даного ресурсу, за середньозваженими цінами.
За таких обставин, директором ТОВ «Одесагаз-Постачання» ОСОБА_1 , з метою привласнення та заволодіння бюджетними коштами, в порушення вимог ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі», при відсутності законних та обґрунтованих підстав ініційовано та укладено незаконну додаткову угоду від № 2 від 26.02.2018 до договору № 000218 (18) - БТ від 07.02.2018 про збільшення ціни за одиницю товару.
Внаслідок укладення цієї додаткової угоди та закупівлі у подальшому за завищеною ціною природного газу, Спеціалізованим Одеським санаторієм «Салют» необґрунтовано витрачено бюджетні кошти в сумі 10576,02 грн., чим завдано матеріальну шкоду державним інтересам на вказану суму.
В подальшому, реалізовуючи свій злочинний намір, спрямований на привласнення та заволодіння бюджетними коштами, директор ТОВ «Одесагаз-Постачання» ОСОБА_1 , в порушення вимог п. 2 ч. 4 ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі» та всупереч умовам договору № 000218 (18) - БТ від 07.02.2018, забезпечив та здійснив у період з лютого по вересень 2018 року постачання Спеціалізованому Одеському санаторію «Салют» природного газу за цінами, які значно перевищували договірну ціну, піднявши в односторонньому порядку ціну за одиницю товару без укладення письмових додаткових угод до договору, шляхом оформлення та надання на адресу відповідальних службових осіб санаторію рахунків з вимогою оплати спожитого природного газу за завищеними цінами.
Таким чином, фактично ціни за одиницю товару, який було оплачено Спеціалізованим Одеським санаторієм «Салют», збільшувались постачальником ТОВ «Одесагаз-Постачання», в собі його директора ОСОБА_1 , відповідно до виставлених рахунків, а не у відповідності до умов договору та додаткових угод до нього, а також в супереч вимогам ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі».
Враховуючи, специфіку функціонування зазначеного бюджетного закладу та необхідність безперебійного постачання для його потреб природного газу, службові особи Спеціалізованого Одеського санаторію «Салют» вимушені були виконати незаконні вимоги ТОВ «Одессага-Постачання» та сплатити у період з лютого по вересень 2018 року виставлені рахунки у повному обсязі за цінами за спожитий природний газ, які значно перевищували договірні, внаслідок чого, на розрахунковий рахунок ТОВ «Одесагаз-Постачання», через необґрунтоване підняття ціни, незаконно сплачено бюджетні кошти за природний газ, а саме: у березні 2018 року незаконну переплату здійснено на суму 48 588,55 грн., у травні 2018 року – на 6114,67 грн., у червні 2018 року – на 7350,32 грн., у липні 2018року – 11612,10 грн., у серпні 2018 року – на 9773,23,у вересні 2018року – на 8892,78 грн. та у жовтні 2018 року – на 17598,73 грн., а всього за вказаний період здійснено необґрунтоване витрачання бюджетних коштів на загальну суму 109922,11 грн., які директором ТОВ «Одессага-Постачання» ОСОБА_1 привласнено, чим державним інтересам завдано матеріальну шкоду у вказаному розмірі.
У подальшому, з метою реалізації свого злочинного наміру, спрямованого на привласнення та заволодіння бюджетними коштами, ОСОБА_1 ініційовано та укладено з Спеціалізованим Одеським санаторієм «Салют» додаткову угоду № 3 від 19.10.2018 до Договору № 000218 (18) - БТ від 07.02.2018, якою зменшено обсяги поставки природного газу з 312,197 тис. куб. м. до 286,858 тис. куб. м., тобто на 25,339 тис. куб. м., у зв`язку з чим вартість природного газу за 1 тис. куб. м. зросла від договірної ціни на 1746,06 грн., тобто до 11510, 23 гривень.
Вказану додаткову угоду укладено на підставі листа директора ТОВ «Одесагаз-Постачання» ОСОБА_1 від 05.10.2018 № 4383, у якому постачальником висунуто державному закладу вимогу про необхідність внесення змін до договору та збільшення ціни за 1 тис. куб. м. природного газу, через підняття ціни на цей товар на ринку України.
На виконання вимог Закону та інших нормативно-правових актів, що регулюють правовідносини у сфері державних закупівель, у якості підтвердження обґрунтованості та законності своїх вимог, директором ТОВ «Одесагаз-Постачання» ОСОБА_1 до листа долучено довідку Одеської регіональної торгово-промислової палати № 000497 від 01.10.2018 про ціну на газ на внутрішньому ринку України постачальника НАК «Нафтогаз України» станом на 01.10.2018.
Відповідно до листа Товарної біржі «Українська енергетична біржа» № 04/02-100 від 04.02.2020 встановлено, що у період з 26.02.2018 по 19.10.2018, тобто на дату укладення додаткової угоди № 3, на внутрішньому ринку України відбувалось коливання цін на природний газ і бік збільшення, а саме у вказаний період ціна за 1 тис. куб. м. природного газу зросла з 9 160, 96 грн. до 12 385,83 гривень.
Разом з тим, у порушення вимог п. 2 ч. 4 ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі», про можливість зміни істотних умов договору, зокрема щодо зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку, на незаконну вимогу директора ТОВ «Одесагаз-Постачання» ОСОБА_1 зі Спеціалізованим Одеським санаторієм «Салют» укладено додаткову угоду № 3 від 19.10.2018, якою вартість природного газу за 1 тис. куб. м. незаконно збільшено на 1746,06 грн. (на 17,88% від договірної ціни), до 11510,23 грн., тобто, майже вдвічі незаконно перевищивши граничний десятивідсотковий законодавчо допустимий рівень підняття ціни.
Крім того, з метою подальшої реалізації злочинного наміру на привласнення та заволодіння бюджетними коштами, ОСОБА_1 ініційовано та укладено зі Спеціалізованим Одеським санаторієм «Салют» додаткову угоду № 4 від 22.10.2018 до договору № 000218 (18) - БТ від 07.02.2018, якою зменшено обсяги поставки природного газу з 286,858 тис. куб. м. до 279,424 тис. куб. м., а саме на 7,434 тис. куб. м., у зв`язку з чим вартість природного газу за 1 тис. куб. м. зросла від договірної ціни на 2052,29 грн., тобто до 11 816, 46 гривень.
Вказану додаткову угоду ініційовано листом директора ТОВ «Одесагаз-Постачання» ОСОБА_1 від 05.10.2018 № 4383, на підставі якого укладено попередню додаткову угоду № 3 від 19.10.2018 про збільшення ціни за 1 тис. куб. м. природного газу.
У якості підтвердження обґрунтованості та законності своїх вимог, директором ТОВ «Одесагаз-Постачання» ОСОБА_1 до листа долучено довідку Одеської регіональної торгово-промислової палати № 000509 від 02.10.2018, яка не містила інформацію про середньоринкову вартість цього енергетичного ресурсу, а також щодо коливання на цін на нього, а фактично відображала ціни станом на 01.10.2018 на внутрішньому ринку України окремих постачальників природного газ, а саме: ТОВ «Тернопіль-облгаз», ТОВ «Полтавагаз збут», ТОВ «Азовгаз» та ТОВ «Кременчукгаз-постачання».
Відповідно до листа Товарної біржі «Українська енергетична біржа» №04/02-100 від 04.02.2020 встановлено у період з 19.10.2018 по 22.10.2018 коливання цін не відбувалось, тобто ціна на газ не змінювалась у бік збільшення та не змінювалась у бік зменшення, що свідчило на відсутність підстав, передбачених вимогами ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі», для внесення змін до істотних умов договору щодо збільшення ціни за одиницю товару.
За таких обставин, у директора ТОВ «Одесагаз-Постачання» ОСОБА_1 були відсутні підстави для висунення вимог Спеціалізованому Одеському санаторію «Салют» щодо збільшення ціни за одиницю товару, укладення у подальшому додаткової угоди № 4 від 22.10.2018 та здійснення державному бюджетному закладу поставки природного газу за передбаченою нею завищеною ціною.
Внаслідок, вчинення директором ТОВ «Одесагаз-Постачання» ОСОБА_1 зазначених злочинних дій, спрямованих на привласнення та заволодіння бюджетними коштами, шляхом укладення та подальшого виконання умов незаконних додаткових угод № 3 від 19.10.2018 і № 4 від 22.10.2018 Спеціалізованим Одеським санаторієм «Салют» на розрахункові рахунки постачальника у період з жовтня 2018 року по грудень 2018 року через необґрунтоване збільшення ціну за 1 тис. куб. м. природного газу, зайво сплачено бюджетних коштів на загальну суму 378 104,70 грн., які ОСОБА_1 привласнено, у зв`язку з чим державним інтересам завдано збитків у вказаному розмірі.
Всього, за результатами виконання умов договору № 000218 (18)-БТ від 07.02.2018 на постачання природного газу Спеціалізованим Одеським санаторієм «Салют» у період з лютого 2018 року по грудень 2018 року через необґрунтоване підвищення ціни за одиницю товару, внаслідок умисного порушення вимог ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі», директор ТОВ «Одесагаз-Постачання» ОСОБА_1 привласнив та заволодів, в тому числі, на користь третіх осіб постачальника бюджетними коштами, завдавши державним інтересам матеріальну шкоду в сумі 488 026,83 грн., що в 600 та більше разів перевищує мінімальний неоподатковуваний дохід громадян та є особливо великим розміром.
Крім того досудовим розслідуванням встановлено, що в подальшому, реалізовуючи свій злочинний намір, спрямований на привласнення та заволодіння бюджетними коштами, зловживаючи своїм службовим становищем, директор ТОВ «Одесагаз-Постачання» ОСОБА_1 14.02.2019, перебуваючи у приміщенні офісу ТОВ «Одесагаз-Постачання», розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Чорноморського Козацтва, 23, отримав від працівників ТОВ «Одесагаз-Постачання» інформацію про оголошення Спеціалізованим Одеським санаторієм «Салют» відкритих торгів на закупівлю природного газу за кодом ДК 021:2015 – 09120000-6-газове паливо (оголошення «UA-2019-02-14-002381-b»).
Вивчивши тендерну документацію Спеціалізованого Одеського санаторію «Салют», ознайомившись з умовами торгів та проектом договору, а також будучі обізнаним про передбачену законом можливість внесення змін до договорів на закупівлю за державні кошти шляхом укладення додаткових угод з метою підвищення цін на товар, ОСОБА_1 , реалізовуючи розроблений заздалегідь злочинний план, діючи з прямим умислом із корисливих мотивів, маючи намір на привласнення та заволодіння чужим майном, переслідуючи ціль незаконного особистого збагачення, а також збагачення третіх осіб ТОВ «Одесагаз-Постачання», з метою створення умов та підготовки до вчинення злочину, 15.03.2019 погодив та підписав тендерну пропозицію для участі у відкритих конкурсних торгах «UA-2019-02-14-002381-b», оголошених Спеціалізованим Одеським санаторієм «Салют» на закупівлю природного газу (за кодом ДК 021:2015 – 09120000-6-газове паливо), які у подальшому було завантажено на сайт Публічних закупівель «Prozorro» працівниками підприємства за його вказівкою.
Для перемоги у вищевказаних конкурсних торгах, дотримуючись завчасно розробленого злочинного плану, будучи обізнаним про ціни окремих постачальників, ОСОБА_1 умисно запропонував ціну на природний газ у розмірі 7 320 грн. за 1 тис. куб. м. (з ПДВ), яка була значно нижчою, ніж ціна природного газу, яку пропонувало та використовувало ТОВ «Одесагаз-Постачання» для реалізації цього товару іншим учасникам ринку, а також значно нижчою, ніж середньоринкова ціна на газ у цей період у інших постачальників на території України. Зокрема, на час участі у торгах станом на березень 2019 року ціна природного газу на офіційному сайті ТОВ «Одесагаз-Постачання» становила 10 208 грн. 34 коп. з ПДВ за 1 тис. куб. метрів.
Свої злочинні наміри щодо, навмисного надання заниженої ціни на природний газ з метою одержання незаконної перемоги у торгах, ОСОБА_1 також фактично підтвердив, надавши у складі документів тендерної пропозиції ТОВ «Одесагаз-Постачання» експертний висновок Черкаської торгово-промислової палати № О-102 від 06.02.2019, який містив інформацію станом на 01.02.2019 про ціни на внутрішньому ринку України окремих постачальників природного газу, а саме: НАК «Нафтогаз України», «КиївГазЕнерджи», ТОВ «Полтавагаз збут», ТОВ «Уманьгаз збут», ТОВ «Херсорегіонгаз», розмір яких перевищував 11 тис. грн. за 1 тис. куб. метрів.
За вказаних умов із п`яти учасників аукціону тендерну пропозицію ТОВ «Одесагаз-Постачання» виявилась найбільш вигідною по рейтингу (нижчими), згідно реєстру тендерних пропозицій.
За результатами проведених Спеціалізованим Одеським санаторієм «Салют» відкритих торгів «UA-2019-02-14-002381-b» переможцем оголошено ТОВ «Одесагаз-Постачання» та його директором ОСОБА_1 укладено з цим підприємством договір від 22.03.2019 № 00218 (2019)-Т на постачання природного газу для споживачів, що не є побутовими (для бюджетних установ та організацій) на загальну суму1 756 800,00 (з ПДВ) гривень.
Пунктом 2.1. Договору визначено, що постачальник постачає Споживачеві наступний предмет закупівлі: Газ природний, скраплений або в газоподібному стані – за кодом CPV ДК 021:2015 09120000-6 Газове паливо (далі - газ) в обсягах і порядку, передбачених Договором для забезпечення потреб Споживача, а Споживач зобов`язується прийняти газ та оплатити Постачальнику його вартість у розмірах, строках, порядку та на умовах передбачених даним Договором.
Відповідно до п. 3.10 Договору передбачено, що річний плановий обсяг постачання газу, визначено у кількості 240,000 тис. куб. м. по місяцях: квітень - 35 тис. м. куб.; травень - 10 тис. м. куб; червень - 7 тис. м. куб.; липень - 7 тис. м. куб.; серпень - 7 тис. м. куб.; вересень - 9 тис. м. куб.; жовтень - 30 тис. м. куб.; листопад - 65 тис. м. куб. та грудень - 70 тис. м. кубічних.
У відповідності до п. 5.1 Договору встановлено, що постачання природного газу здійснюється за ціною, що встановлюється Постачальником та оприлюднюється ним на своєму сайті. Ціна природного газу розрахована з урахуванням тарифу на транспортування природного газу магістральними трубопроводами.
Крім того, п. п. 5.1.2 передбачено, що ціна на природний газ може змінюватись і є обов`язковою для сторін з дати вступу її в дію і оприлюднення Постачальником на власному сайті та в офіційних друкованих виданнях.
Пунктом 5.2. Договору передбачено, що ціна природного газу підлягає зміні у випадку зміни ціни за одиницю товару (у разі коливання ціни на ринку природного газу) більш ніж на 10 % та оформлюється відповідними додатковими угодами до Договору.
Водночас, у разі зміни ціни за одиницю товару (у разі коливання ціни на ринку природного газу), що не перевищує 10 %, та при відсутності письмових заперечень між сторонами, укладення окремих Додаткових угод до Договору не є обов`язковим.
Згідно п. 5.4 Договору вартість послуг по Договору складається з місячних сум вартості договірних обсягів постачання газу Споживачу і складає 1 756 800, 00 гривень. з ПДВ.
Директором ТОВ «Одесагаз-Постачання» ОСОБА_1 , з метою забезпечення належних умов для реалізації свого злочинного наміру, навмисно, із корисливих мотивів, усупереч вимогам ч. 4 ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі» (від 25.12.2015 № 922-VІІ в чинній на той час редакції), внесено зміни до п. п. 5.2.2 договору від 07.02.2018 № 00218 (18)-БТ (в частині можливості підвищення ціни на товар), які значно відрізнялись від умов Проекту договору на постачання природного газу, погодженого ТОВ «Одесагаз-Постачання», та розміщеного на сайті Публічних закупівель «Prozorro» під час проведення процедури відкритих торгів.
Після укладання договору № 00218 (2019)-Т від 22.03.2019 на постачання природного газу Спеціалізованому Одеському санаторію «Салют», продовжуючи свій злочинний умисел на привласнення та заволодіння чужим майном, шляхом укладання незаконних додаткових угод про підвищення ціни на газ ОСОБА_1 , як директор ТОВ «Одесагаз-Постачання», будучи обізнаним про ціни інших постачальників на території України, отримав в Черкаській торгово-промисловій палаті висновки № О-266 від 02.04.2019, № О-342 від 26.04.2019, № О-375/01 від 06.05.2019 та № О-517 від 10.07.2019 про вартість ціни на газ на внутрішньому ринку України, яка пропонувалась окремими постачальниками.
У зазначених висновках не відображалась інформація щодо наявності фактів коливання цін на ринку та фактичної середньоринкової ціни на природний газ по Україні на дату їх видачі, а викладену у них інформацію використано директором ТОВ «Одесагаз-Постачання» ОСОБА_1 для введення в оману посадових осіб Спеціалізованого Одеського санаторію «Салют» з метою незаконного підвищення ціни за одиницю товару шляхом укладення додаткових угод до договору усупереч вимогам п. 2 ч. 4 ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі».
У зв`язку з тим, що забезпечення належного функціонування та безперервність роботи державного бюджетного закладу залежала, в тому числі, від безперебійної поставки природного газу, посадові особи Спеціалізованого Одеського санаторію «Салют» були вимушені погодитись з незаконними вимогами ОСОБА_1 щодо укладання додаткових угод до договору та підвищення цін на природний газ.
Надалі, з метою реалізації свого злочинного наміру, спрямованого на привласнення та заволодіння бюджетними грошовими коштами Спеціалізованого Одеського санаторію «Салют», в тому числі на користь третіх осіб постачальника, шляхом незаконного підвищення ціни за одиницю товару, упродовж дії договору № 00218 (2019)-Т від 22.03.2019, ОСОБА_1 ініційовано та на його вимогу укладено наступні додаткові угоди: № 1 від 26.04.2019, № 2 від 17.05.2019 та № 3 від 23.07.2019, якими усупереч вимог п. 2 ч. 4 ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі» та за відсутністю підстав зменшено обсяги поставки природного газу та підвищено ціну за одиницю товару.
Так, додатковою угодою № 1 від 26.04.2019 до Договору зменшено обсяги поставки природного газу з 240,000 тис. куб. м. до 218,181819 тис. куб. м., тобто на 21, 818119 тис. куб. м., у зв`язку з чим вартість природного газу за 1 тис. куб. м. від договірної ціни 7 320 грн. зросла до 8 052 грн., тобто на 732 гривні.
Вказану додаткову угоду укладено на підставі листа ТОВ «Одесагаз-Постачання» від 16.04.2019 № 5.0-12/1284, у якому постачальником висунуто державному бюджетному закладу вимогу про необхідність внесення змін до договору та збільшення ціни за 1 тис. куб. м. природного газу у зв`язку із підняттям ціни на цей товар на ринку України.
Листом Мінекономрозвитку від 27.10.2016 № 3302-06/34307-06 надано роз`яснення щодо змін істотних умов договору про закупівлю, в якому стосовно змін ціни товару за одиницю не більше ніж на 10 відсотків зазначено, що у залежності від коливання ціни товару на ринку, з урахуванням попередніх змін, сторони протягом дії договору про закупівлю в частині підвищення ціни до 10% можуть вносити зміни декілька разів, тобто наростаючим підсумком. Водночас внесення таких змін до договору про закупівлю має бути обґрунтованим та документально підтвердженим.
На виконання вимог закону та інших нормативно-правових актів, що регулюють правовідносини у сфері державних закупівель, у якості підтвердження обґрунтованості та законності своїх вимог, директором ТОВ «Одесагаз-Постачання» ОСОБА_1 до листа долучено експертний висновок Черкаської торгово-промислової палати № О-266 від 02.04.2019, який не містив інформацію про середньоринкову вартість цього енергетичного ресурсу, а також щодо коливання цін на нього, а фактично відображав ціни на природний газ станом на 01.04.2019 на внутрішньому ринку України окремих постачальників природного газу, а саме: ТОВ «Полтавагаз збут», ТОВ «Уманьгаз збут», ТОВ «Херсон регіонгаз», ДП «КиївГазЕнерджи», ТОВ «Кременчукгаз-постачання».
З метою забезпечення безперебійного постачання природного газу та належного виконання функції закладу, посадові особи Спеціалізованого Одеського санаторію «Салют» вимушено погодились на виконання незаконних вимог директора ТОВ «Одесагаз-Постачання» ОСОБА_1 та уклали з постачальником додаткову угоду № 1 від 26.04.2019, якою було необґрунтовано збільшено ціну за 1 тис. куб. м. природного газу на 732 грн., у порівнянні з ціною, передбаченою договором.
Листом від 04.02.2020 № 04/02-100 Товарна біржа «Українська енергетична біржа» повідомила, що у період з 22.03.2019 по 26.04.2019, тобто на дату укладення додаткової угоди № 1, на внутрішньому ринку України відбувалось падіння ціни на 1 тис. куб. м. природного газу (ціна з 7 921, 16 грн. знизилась до 6 904, 48 грн.).
Діяльність Товарної біржі регламентовано Законом України «Про товарну біржу» від 10.12.1991 № 1956-XII. Відповідно до ч. 2 ст. 1 цього закону Товарна біржа є організацією, що об`єднує юридичних і фізичних осіб, які здійснюють виробничу і комерційну діяльність, і має за мету надання послуг в укладені біржових угод, виявлення товарних цін, попиту і пропозицій на товари, вивчення, упорядкування і полегшення товарообігу і пов`язаних з ним торговельних операцій.
Товарна біржа «Українська енергетична біржа» оприлюднює інформацію щодо вартості місячних ресурсів природного газу, яка формується протягом періоду купівлі-продажу даного ресурсу, за середньозваженими цінами.
За таких обставин, директором ТОВ «Одесагаз-Постачання» ОСОБА_1 , з метою привласнення та заволодіння бюджетних коштів, в порушення вимог ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі», за відсутності підстав ініційовано та укладено незаконну додаткову угоду від № 1 від 26.04.2019 до договору № 00218 (2019)-Т від 22.03.2019, про збільшення ціни за одиницю товару.
Внаслідок укладення цієї додаткової угоди та закупівлі у подальшому за завищеною ціною цього товару, Спеціалізованим Одеським санаторієм «Салют» необґрунтовано витрачено бюджетні кошти в сумі 24 475,15 грн. на користь ТОВ «Одесагаз-Постачання», які у подальшому привласнено ОСОБА_1 , чим завдано матеріальну шкоду на вказану суму.
У подальшому, з метою реалізації свого злочинного наміру, спрямованого на привласнення та заволодіння бюджетними грошовими коштами, ОСОБА_1 ініційовано та укладено додаткову угоду № 2 від 17.05.2019 до Договору № 00218 (2019)-Т від 22.03.2019, якою зменшено обсяги поставки природного газу з 218, 181819 тис. куб. м. до 201, 387 тис. куб. м., тобто на 16, 795075 тис. куб. м., у зв`язку з чим вартість природного газу за 1 тис. куб. м. зросла від договірної ціни на 1 403,50 грн., тобто до 8 723, 50 гривень.
Вказану додаткову угоду укладено на підставі листа директора ТОВ «Одесагаз-Постачання» ОСОБА_1 від 15.05.2019 № 4212Т, у якому постачальником висунуто державному бюджетному закладу вимогу про необхідність внесення змін до договору та збільшення ціни за 1 тис. куб. м. природного газу у зв`язку із підняттям ціни на цей товар на ринку України.
На виконання вимог закону та інших нормативно-правових актів, що регулюють правовідносини у сфері державних закупівель, у якості підтвердження обґрунтованості та законності своїх вимог, директором ТОВ «Одесагаз-Постачання» ОСОБА_1 до листа долучено експертні висновки Черкаської торгово-промислової палати № О-342 від 26.04.2019 та № О-375/01 від 06.05.2019, які не містили інформацію про середньоринкову вартість цього енергетичного ресурсу, а також щодо коливання цін на нього, а фактично відображали ціни станом на 01.04.2019 та 01.05.2019 на внутрішньому ринку України окремих постачальників природного газу, а саме: ТОВ «Полтавагаз збут», ТОВ «Уманьгаз збут», ТОВ «Херсон регіонгаз», ДП «КиївГазЕнерджи», ТОВ «Кременчукгаз-постачання».
Таким чином, зазначені експертні висновки Черкаської торгово-промислової палати фактично засвідчили наявні комерційні пропозицій окремих постачальників щодо цін на природний газ та не містили інформацію щодо наявності коливання (збільшення або зменшення) ціни на ринку на цей товар, а також не відображали середньоринкові ціни на нього.
Відповідно до листа Товарної біржі «Українська енергетична біржа» № 04/02-100 від 04.02.2020 встановлено, що у період з 26.04.2019 по 17.05.2019, тобто на дату укладення додаткової угоди № 2, на внутрішньому ринку України відбувалось коливання цін на природний газ у бік збільшення, а саме у вказаний період ціна за 1 тис. куб. м. природного газу зросла з 6 904,48 грн. до 6 976,50 гривень.
Разом з тим, у порушення вимог п. 2 ч. 4 ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі», якою передбачено можливість зміни істотних умов договору, зокрема щодо зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку, на незаконну вимогу директора ТОВ «Одесагаз-Постачання» ОСОБА_1 зі Спеціалізованим Одеським санаторієм «Салют» укладено додаткову угоду № 2 від 17.05.2019, якою вартість природного газу за 1 тис. куб. м. незаконно збільшено на 1 403, 5 грн. (на 19,10 % від умов основного договору) до 8 723,50 грн., тобто, майже вдвічі незаконного перевищивши граничний десятивідсотковий законодавчо допустимий рівень підняття ціни.
Крім того, з метою подальшої реалізації злочинного наміру на привласнення та заволодіння бюджетними коштами, ОСОБА_1 ініційовано та укладено з Спеціалізованим Одеським санаторієм «Салют» додаткову угоду № 3 від 23.07.2019 до договору № 00218 (2019)-Т від 22.03.2019, у відповідно до п. 5 ч. 4 ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі» обсяг поставки природного газу порівняно з обсягом, який погоджено умовами додаткової угоди № 2 залишився незмінним (201,386744 тис. куб. м.) та ціну за 1 тис. куб. м. природного газу підвищено до 8 812, 80 гривень.
Вказану додаткову угоду укладено на підставі листа директора ТОВ «Одесагаз-Постачання» ОСОБА_1 від 15.07.2019 № 5.0-12/4447-Т, у якому постачальником висунуто державному бюджетному закладу вимогу про необхідність внесення змін до договору та зменшення ціни за 1 тис. куб. м. природного газу у зв`язку із коливанням ціни на цей товар на ринку України.
На виконання вимог закону та інших нормативно-правових актів, що регулюють правовідносини у сфері державних закупівель, у якості підтвердження обґрунтованості та законності своїх вимог, директором ТОВ «Одесагаз-Постачання» ОСОБА_1 до листа долучено експертний висновок Черкаської торгово-промислової палати № О-517 від 10.07.2019, який не містив інформацію про середньоринкову вартість цього енергетичного ресурсу, а також щодо коливання цін на нього, а фактично відображав ціни станом на 01.07.2019 на внутрішньому ринку України окремих постачальників природного газу, а саме: ТОВ «Полтавагаз збут», ТОВ «Херсон регіон», ТОВ «Кременчукгаз-постачання», ДП «Газпостач» ПрАТ, ТОВ «ТД» Лубнигаз.
Таким чином, зазначений експертний висновок Черкаської торгово-промислової палати фактично засвідчили наявні комерційні пропозицій окремих постачальників щодо цін на природний газ та не містили інформацію щодо наявності коливання (збільшення або зменшення) ціни на ринку на цей товар, а також не відображали середньоринкові ціни на нього.
З метою забезпечення безперебійного постачання природного газу та виконання функції бюджетного закладу, посадові особи Спеціалізованого Одеського санаторію «Салют» вимушено погодились на виконання незаконних вимог директора ТОВ «Одесагаз-Постачання» ОСОБА_1 та уклали з постачальником додаткову угоду № 3 від 23.07.2019, якою було необґрунтовано збільшено ціну за 1 тис. куб. м. природного газу на 1 492,8 грн., у порівнянні з ціною, передбаченою договором.
Листом від 04.02.2020 №04/02-100 Товарна біржа «Українська енергетична біржа» повідомила, що у період з 17.05.2019 по 23.07.2019, тобто на дату укладення додаткової угоди № 1, на внутрішньому ринку України відбувалось падіння ціни на 1 тис. куб. м. природного газу (ціна з 6 976,50 грн. знизилась до 5 781,66 грн.).
За таких обставин, директором ТОВ «Одесагаз-Постачання» ОСОБА_1 , з метою привласнення та заволодіння бюджетними коштами, в порушення вимог ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі», при відсутності підстав ініційовано та укладено незаконну додаткову угоду № 3 від 23.07.2019 до договору № 00218 (2019)-Т від 22.03.2019 про збільшення ціни за одиницю товару.
В подальшому, реалізовуючи свій злочинний намір, спрямований на привласнення та заволодіння бюджетними коштами, директор ТОВ «Одесагаз-Постачання» ОСОБА_1 , в порушення вимог п. 2 ч. 4 ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі» та всупереч умовам договору № 000218 (2019) - Т від 22.03.2019, забезпечив та здійснив у період з липня по грудень 2019 року постачання Спеціалізованому Одеському санаторію «Салют» природного газу за цінами, які значно перевищували договірні ціни, піднявши в односторонньому порядку ціни за одиницю товару без укладення письмових додаткових угод до договору, шляхом оформлення та надання на адресу відповідальних службових осіб санаторію рахунків з вимогою оплати спожитого природного газу за завищеними цінами.
Таким чином, фактично ціни за одиницю товару, який було оплачено Спеціалізованим Одеським санаторієм «Салют», збільшувались постачальником ТОВ «Одесагаз-Постачання», в особі його директора ОСОБА_1 , відповідно до виставлених рахунків, а не у відповідності до умов договору та додаткових угод до нього, а також в супереч вимогам ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі».
Враховуючи, специфіку функціонування зазначеного бюджетного закладу та необхідність безперебійного постачання для його потреб природного газу, службові особи Спеціалізованого Одеського санаторію «Салют» вимушені були виконати незаконні вимоги ТОВ «Одессага-Постачання» та сплатити у період з травня по грудень 2019 року виставлені рахунки у повному обсязі за цінами за спожитий природний газ, які значно перевищували договірні, внаслідок чого, на розрахунковий рахунок ТОВ «Одесагаз-Постачання», через необґрунтоване підняття ціни, незаконно сплачено бюджетні кошти за природний газ, а саме: у травні незаконну переплату здійснено на суму 13176,50, у червні 2019 року - 9107,32 грн., у липні – 8755,35 грн., у серпні 2019 року – на 7874,12 грн., у вересні 2019 року – на 8220,55 грн., у жовтні 2019 року – 20 584,22 грн., у листопаді 2019 року – на 62992,98, у грудні 2019 року – на 81927,29 грн., а всього за вказаний період здійснено необґрунтоване витрачання бюджетних коштів на загальну суму 212658,33 грн., чим державним інтересам завдано матеріальну шкоду у вказаному розмірі.
Всього, за результатами виконання умов договору № 000218 (2019) - Т від 22.03.2019 на постачання природного газу Спеціалізованим Одеським санаторієм «Салют» у період з квітня 2019 року по грудень 2019 року через необґрунтоване підвищення ціни за одиницю товару, внаслідок умисного порушення вимог ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі», директор ТОВ «Одесагаз-Постачання» ОСОБА_1 привласнив та заволодів, в тому числі на користь третіх осіб постачальника, бюджетними грошовими коштами на загальну суму 237 113,48 грн., завдавши державним інтересам матеріальну шкоду.
Всього, в наслідок своєї злочинної діяльності, директор ТОВ «Одесагаз-Постачання» ОСОБА_1 , через необґрунтоване та незаконне підвищення ціни на природний газ на виконання умов договорів № 000218 (2019) - Т від 22.03.2019 та № 00218 (18)-БТ від 07.02.2018 у період 2018-2019 років, внаслідок умисного порушення вимог ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі», привласнив та заволодів, в тому числі на користь третіх осіб постачальника, бюджетними грошовими коштами на загальну суму 725 140,31 грн., завдавши державним інтересам матеріальну шкоду в особливо великих розмірах.
Сторона обвинувачення звертається з клопотанням, обґрунтовуючи його тим, що під час досудового розслідування встановлена наявність ризиків, передбачених в п. п. 1, 2, 3, 4 ч. 1 ст. 177 КПК України, і в обґрунтування необхідності застосування запобіжного заходу стосовно ОСОБА_1 ставиться запобігання спробам:
- переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду:оскільки директор ТОВ «Одесагаз-Постачання» ОСОБА_1 підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. ч. 3, 5 ст.191 КК України, максимальне покарання за які передбачені у вигляді позбавленням волі до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна, в особливо великих розмірах. За таких обставин, маються достатні підстави вважати, що підозрювана з метою уникнення кримінальної відповідальності може здійснити спроби переховуватися від органів досудового розслідування та суду;
- запобігання спроби знищити, сховати чи зіпсувати будь-яку з речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального провадження: на теперішній час слідством не вилучено всіх документів щодо укладання та виконання ТОВ «Одесагаз-Постачання» договорів на постачання природного газу інших замовників, не вилучено оригінали платіжних документів щодо оплати поставленого природного газу Спеціалізованим Одеським санаторієм «Салют», не вилучено внутрішню документацію замовника та постачальника щодо руху документів, пов`язаних з укладанням договорів та додаткових угод до них, підготовкою проектів документів та їх візування тощо;
- незаконно впливати на свідків в даному кримінальному проваджені:а саме не допитаних раніше у якості свідків ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , які підлягають додатковим допитам щодо обставин вчинення кримінального правопорушення, та працівників ТОВ «Одесагаз-Постачання» та Спеціалізованого Одеського санаторію «Салют», яких ще не допитано у кримінальному провадженні, а також інших осіб, причетних до вчинення кримінального правопорушення, які на даний час встановлюються слідством, та яких ще не притягнуто до кримінальної відповідальності.
2.Позиції учасників судового засідання.
Прокурор в судовому засіданні клопотання підтримав в повному обсязі та просив задовольнити.
Захисник підозрюваного – адвокат Веселов О.В. в судовому засіданні заперечував проти задоволення клопотання, надавши письмові заперечення, та просив застосувати більш м`який запобіжний захід у вигляді особистого зобов`язання, вказавши, що підозра необґрунтована, в діях підозрюваного відсутній склад злочину, кваліфікація невірна, ризики необґрунтовані, досудове розслідування здійснюється вже тривалий час, протягом якого ОСОБА_1 не намагався ні з ким зустрітися, зі свідками не спілкувався, не переховувався, добровільно надавав докази по справі, вся документація по договорам знищена, підозрюваний має міцні соціальні зв`язки, є інвалідом ІІ групи, переніс операцію на серці, потребує постійного медичного контролю.
Захисник підозрюваного – адвокат Кравцан В.М. в судовому засіданні підтримав думку захисника Веселова О.В., додавши, що підозра необґрунтована, ризик відсутні.
Підозрюваний в судовому засіданні заперечував проти задоволення клопотання та вказав, що підозра необґрунтована, він не має наміру переховуватися, співпрацював зі слідством, всі документи були вилучені.
3. Норми законодавства, якими керується слідчий суддя при вирішенні клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
Згідно ч. 1 ст. 177 КПК України, метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання спробам: 1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; 2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; 3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; 4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; 5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.
Згідно ч. 1 ст. 183 КПК України, тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м`яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 цього Кодексу, крім випадків, передбачених частиною п`ятою статті 176 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1, ч. 4 ст. 194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов`язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: 1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; 2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; 3) недостатність застосування більш м`яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.
4. Висновки слідчого судді.
Вивчивши клопотання та матеріали, які обґрунтовують доводи клопотання, вислухавши думку учасників судового засідання, слідчий суддя приходить до наступного переконання.
4.1. Обставини, які свідчать про наявність обґрунтованої підозри за фактом вчинення ОСОБА_1 кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 191, ч. 5 ст. 191 КК України.
Згідно матеріалів поданого клопотання, 26.02.2021 року ОСОБА_1 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених: ч. 5 ст. 191 КК України, за ознаками: привласнення та заволодіння чужим майном, шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинене в особливо великих розмірах; ч. 3 ст. 191 КК України, за ознаками: привласнення та заволодіння чужим майном, шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинене повторно.
Слідчий суддя зазначає, що нормами чинного КПК України не закріплено поняття обґрунтованості пред`явленої підозри, в зв`язку з чим, при вирішенні такого питання слід звертатися до практики ЄСПЛ, оскільки кримінальне процесуальне законодавство України застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини (ч. 5 ст. 9 КПК України).
Так, слідчий суддя зазначає, що стандарт доказування «обґрунтована підозра» передбачає існування фактів чи інформації, які б переконали об`єктивного спостерігача, що відповідна особа могла вчинити кримінальне правопорушення (п. 32 рішення ЄСПЛ у справі Fox, Campbell and Hartley v. the United Kingdom, п. 175 рішення ЄСПЛ у справі Нечипорук і Йонкало проти України, п. 161 рішення ЄСПЛ у справі Selahattin Demirtaє v. Turkey, п. 88 рішення ЄСПЛ у справі Ilgar Mammadov v. Azerbaijan, п. 51 рішення ЄСПЛ у справі Erdagoz v. Turkey).
Враховуючи наявні у слідчого судді матеріали, якими обґрунтовується подане клопотання, з огляду на вищенаведену практику ЄСПЛ (п. 32 рішення ЄСПЛ у справі Fox, Campbell and Hartley v. The United Kingdom, п. 175 рішення ЄСПЛ у справі Нечипорук і Йонкало проти України, п. 161 рішення ЄСПЛ у справі Selahattin Demirtaє v. Turkey, п. 88 рішення ЄСПЛ у справі Ilgar Mammadov v. Azerbaijan, п. 51 рішення ЄСПЛ у справі Erdagoz v. Turkey), слідчий суддя приходить до переконання про існування в рамках даного кримінального провадження обґрунтованої підозри за фактом можливого ОСОБА_1 кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 191, ч. 5 ст. 191 КК України.
Обґрунтованість підозри у вчиненні ОСОБА_1 кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 3, 5 ст. 191 КК України, підтверджується: висновком комплексної судової економічної та товарознавчої експертизи від 28.01.2021 року; протоколами оглядів електронної системи державних закупівель «ProZorro» (сайт prozorro.gov.ua), статутом ТОВ «Одесагаз-Постачання» в редакції, затвердженої Загальними зборами учасників від 07.08.2017 року (протокол № 15); протоколом Загальних зборів Учасників ТОВ «Одесагаз-Постачання» від 28.09.2017 (протокол № 16) щодо надання директору товариства ОСОБА_1 повноважень на укладення правочинів, без обмеження суми договорів; статутом в редакції, затвердженої Загальними зборами учасників ТОВ «Одесагаз-Постачання» від 22.08.2018 (протокол № 21); договорами № 000218 (2019) - Т від 22.03.2019 року та № 00218 (18)-БТ від 07.02.2018 року на постачання природного газу для споживачів, що не є побутовими (для бюджетних установ та організацій); додатковими угодами до договору № 00218 (18)-БТ від 07.02.2018: № 2 від 26.02.2018, № 3 від 19.10.2018 та № 4 від 22.10.2018; додатковими угодами до договору № 000218 (2019) - Т від 22.03.2019: № 1 від 26.04.2019, № 2 від 17.05.2019 та № 3 від 23.07.2019; листами: Мінекономрозвитку від 27.10.2016 № 3302-06/34307-06 та Товарної біржі «Українська енергетична біржа» від 04.02.2020 № 04/02-100; платіжними дорученнями, протоколом допиту свідка ОСОБА_2 від 09.04.2020 року, протоколом додаткового допиту свідка ОСОБА_2 від 29.10.2020 року, та іншими матеріалами клопотання в сукупності.
Зважаючи на дані, які містяться в наданих слідчому судді матеріалах, а також приймаючи до уваги п. 175 рішення ЄСПЛ у справі «Нечипорук і Йонкало проти України» від 21.07.2011 року, згідно якого термін «обґрунтована підозра» означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об`єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення, слідчий суддя вважає доведеним у судовому засіданні наявність обґрунтованої підозри за фактом можливого вчинення ОСОБА_1 кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 191, ч. 5 ст. 191 КК України.
При цьому, слідчий суддя акцентує увагу, що слідчий суддя не вирішує питання винуватості особи у вчиненні тих чи інших кримінальних правопорушень, а лише на підставі долучених до клопотання доказів, вирішує питання наявності обґрунтованої підозри за фактом можливого вчинення таких кримінальних правопорушень.
Щодо доводів сторони захисту про те, що органом досудового розслідування не було надано доказів винуватості ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованих йому кримінальних правопорушень, слідчий суддя зазначає, що вказані доводи є передчасними, оскільки на теперішній час здійснюється досудове розслідування зазначеного кримінального провадження, проводяться слідчі та інші процесуальні дії для встановлення обставин подій, проте зібрані на даний час по кримінальному провадженню докази є достатніми для висновку поза розумним сумнівом про наявність на теперішній час обґрунтованої підозри щодо причетності ОСОБА_1 до вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 191, ч. 5 ст. 191 КК України.
4.2 Обставини, які свідчать про наявність/відсутність в рамках даного кримінального провадження ризиків, передбачених ч. 1 ст. 177 КПК України.
Так, слідчий суддя враховує обґрунтованість підозри у вчиненні ОСОБА_1 кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 191, ч. 5 ст. 191 КК України, одне з яких є особливо тяжким, тяжкість покарання, що загрожує підозрюваному у разі визнання його винуватим у вчиненні кримінальних правопорушень, беручи до уваги суспільно-небезпечний характер такого кримінального правопорушення, те що ОСОБА_1 , будучи службовою особою, підозрюється у вчиненні корисливих кримінальних правопорушень, слідчий суддя приходить до переконання, що існує ризик, передбачений п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме ризик можливого переховування підозрюваного від органу досудового розслідування та суду.
В частині ризику можливого незаконного впливу підозрюваного на свідків ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , в рамках даного кримінального провадження, слідчий суддя приходить до переконання про необґрунтованість існування такого ризику, оскільки до матеріалів клопотання був долучений тільки протокол допиту свідка ОСОБА_2 , щодо допитів інших свідків у слідчого судді відсутні відомості, а саме протоколи допиту останніх. Крім того, враховуючи час, який минув з моменту виявлення ймовірного вчинення кримінальних правопорушень (дата реєстрація кримінального провадження 15.01.2020 року), з клопотання та долучених матеріалів не вбачається, що протягом цього часу підозрюваним ОСОБА_1 здійснювались будь-які заходи незаконного впливу на свідка ОСОБА_2 ..
В частині наявності зазначеного в клопотанні ризику знищення, приховання або спотворення речей та документів, які мають значення для досудового розслідування, слідчий суддя зазначає, що вищевказаний ризик є мінімальним, з огляду на те, що з початку досудового розслідування всі необхідні докази були вилучені під час слідчих дій, крім того, у органу досудового розслідування була можливість забезпечити схоронність вказаних речей та документів, а в судовому засіданні прокурор не довів, що підозрюваний здійснював будь-які спроби направлені на знищення, приховання або спотворення речей і документів.
5.3. Вирішення питання щодо можливості застосування відносно підозрюваного ОСОБА_1 більш м`якого запобіжного заходу.
Згідно ч. 4 ст. 194 КПК України, якщо при розгляді клопотання про обрання запобіжного заходу прокурор доведе обставини, передбачені пунктами 1 та 2 частини першої цієї статті, але не доведе обставини, передбачені пунктом 3 частини першої цієї статті, слідчий суддя, суд має право застосувати більш м`який запобіжний захід, ніж той, який зазначений у клопотанні, а також покласти на підозрюваного, обвинуваченого обов`язки, передбачені частиною п`ятою цієї статті, необхідність покладення яких встановлена з наведеного прокурором обґрунтування клопотання.
У п. 80 рішення Європейського суду з прав людини від 10 лютого 2011 року у справі «Марченко проти України» зазначено: «Тримання особи під вартою буде свавільним, оскільки національні суди не обґрунтували необхідність такого тримання і не було розглянуто можливість застосування більш м`якого запобіжного заходу», про це ж вказується у п. 29 рішення Європейського суду з прав людини від 11.10.2010 року по справі «Хайреддінов проти України».
При цьому на користь звільнення свідчать відсутність судимостей, наявність постійного місця проживання, роботи, усталений спосіб життя, наявність утриманців, відсутність спроб ухилитися від правосуддя (Справа Європейського суду з прав людини «Пунцельт проти Чехії»).
Слідчий суддя враховує те, що ОСОБА_1 раніше до кримінальної відповідальності не притягувався, одружений, має постійне місце реєстрації та проживання, працює, тобто має постійне джерело прибутку та міцні соціальні зв`язки, є інвалідом ІІ групи, страждає на ряд захворювань, відповідно до наданих стороною захисту медичних документів, що вказує на можливість запобігання встановленим ризикам, шляхом застосування більш м`якого запобіжного заходу, зокрема, у вигляді домашнього арешту у нічний час.
Крім того, сторона обвинувачення, попри встановлені в судовому засіданні ризики, передбачені ст. 177 КПК України, всупереч п. 6 ч. 1 ст. 184 КПК України, жодним чином не обґрунтовує неможливість запобігання таким ризикам шляхом застосування більш м`якого запобіжного заходу.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 182 КПК України, домашній арешт полягає в забороні підозрюваному, обвинуваченому залишати житло цілодобово або у певний період доби. Домашній арешт може бути застосовано до особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину, за вчинення якого законом передбаченого покарання у виді позбавлення волі.
Враховуючи характеризуючи дані підозрюваної та встановлені в судовому засіданні обставини, слідчий суддя приходить до переконання, що відносно підозрюваного ОСОБА_1 слід застосувати запобіжний захід у вигляді домашнього арешту, з покладенням на підозрюваного обов`язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України, оскільки вказаний запобіжний захід є достатнім для забезпечення належної процесуальної поведінки підозрюваного та в повній мірі здатний запобігти встановленим в судовому засіданні ризикам.
З урахуванням викладеного, керуючись ст.ст. 176-178, 181, 183, 184, 193, 194, 196 КПК України, слідчий суддя, –
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Одеській області Богданової Є.М., яке погоджене прокурором відділу Одеської обласної прокуратури Муравйовим П.Г., про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою в рамках кримінального провадження №12020160000000019 від 15.01.2020 року – відмовити.
Застосувати до ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді домашнього арешту строком до 26.04.2021 року, в межах строку досудового розслідування, із забороною залишати житло за адресою: АДРЕСА_1 , у період часу з 23 години 00 хвилин по 06 годину 00 хвилин.
Покласти на підозрюваного ОСОБА_1 строком до 26.04.2021 року, наступні обов`язки:
- прибувати по першому виклику до слідчого, прокурора чи суду на визначений ними час;
- не відлучатися із населеного пункту, в якому він зареєстрований, проживає чи перебуває, без дозволу слідчого, прокурора або суду;
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;
- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну.
Копію ухвали про застосування відносно підозрюваного ОСОБА_1 запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту направити для виконання до Одеського районного управління поліції №1 ГУНП в Одеській області.
Ухвала підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя Федулеєва Ю. О.