Єдиний державний реєстр судових рішень справа № 2а-6844/09/0670
категорія 2.11.3
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 березня 2010 р. м.Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючий - суддя Капинос О.В.,
при секретарях - Новицькому Є.А., Господарчук І.В.,
за участю представника позивача, представників відповідача,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом Словечанського споживчого товариства до Овруцької міжрайонної державної податкової інспекції про скасування податкових повідомлень - рішень,-
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить скасувати податкові повідомлення-рішення ДПІ в Овруцькому районі №0000252301/0 від 01.07.2009 року та №0000242301/0 від 01.07.2009 року. Вимоги мотивує тим, що під час проведення перевірки встановлено порушення Закону України "Про податок на додану вартість" та Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" а саме: по наданих у 2007-2008 роках послугах по харчуванню дітей, на думку податкового органу, підприємством неправомірно застосовано пільгу з податку на додану вартість та включено до складу валових витрат ПДВ сплачений в складі ціни придбання товарів, використаних для харчування учнів навчальних закладів, оскільки кошти на фінансування операцій з харчування учнів надходили на рахунок Словечанського СТ не безпосередньо з бюджету, а через Підприємство «Першотравневий комбінат громадського харчування». З вказаними порушеннями не погоджуються, оскільки переможцем тендеру з харчування учнів навчальних закладів визнано Підприємство «Першотравневий комбінат громадського харчування», яким було укладено договори з Словечанським СТ, відповідно до яких безпосередньо останній надавав послуги з організації харчування дітей. На думку позивача, той факт, що кошти на фінансування операцій з харчування учнів надходили на рахунок позивача не безпосередньо з бюджету, а через Першотравневий комбінат громадського харчування, не змінює характер та зміст фінансових правовідносин, правову природу зазначених коштів, характеру походження, вартості норм харчування.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечив з тих підстав, що в результаті проведення перевірки встановлено, що Словечанське споживче товариство уклало договори з Підприємством «Першотравневий комбінат громадського харчування» на організацію харчування учнів у загальноосвітніх школах району, розташованих на території радіоактивного забруднення та надавав послуги по харчуванню дітей за цінами згідно з додатками до договорів та складав акти щодо підтвердження виконання послуг, в яких вказувалася ставка податку без ПДВ. Позивач не відобразив у складі податкового кредиту суми ПДВ по придбаних продуктах на харчування для дітей, постраждалих від аварії на ЧАЕС в сумі 187697 грн. Перевіркою встановлено, що Словечанське СТ в порушення Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" занизило на 46955,00 грн. податок на прибуток та в результаті порушення Закону України "Про податок на додану вартість" занизило на 312365,00 грн. ПДВ. Вважають податкові повідомлення-рішення правомірними, та такими що не підлягають скасуванню.
Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, встановив: з 13.05.2009 року по 09.06.2009 року ДПІ в Овруцькому районі була проведена планова виїзна перевірка правильності дотримання вимог податкового та валютного законодавства Словечанського споживчого товариства за період з 01.04.2006 року по 31.03.2009 року, про що складено акт №299/23-01-01750252 від 16.06.2009 року.
В результаті проведення перевірки встановлено порушення п.п. 5.3.3 п. 5.3 ст. 5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" - занижено податкове зобов"язання з податку на прибуток в сумі 46925,00грн.; п.п.4.1 ст. 4, п.п.5.1.10 п.5.1 ст. 5, п.п. 7.4.1 п. 7.4 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" - встановлено завищення податку на додану вартість в розмірі 208243,00грн..
На підставі акту перевірки ДПІ в Овруцькому районі винесено податкові повідомлення-рішення №0000242301/0 від 01.07.2009 року про визначення податку на прибуток підприємств в розмірі 70388,00 грн., а саме: основний платіж - 46925,00грн., штрафні (фінансові) санкції - 23463,00 грн. та №0000252301/0 від 01.07.2009 року про визначення податку на додану вартість в розмірі 312365,00 грн., а саме: основний платіж - 208243,00 грн., штрафні (фінансові) санкції - 104122,00 грн.
З вказаними порушеннями суд не погоджується, виходячи з наступного.
Як вбачається з листа Міністерства праці та соціальної політики України № 1538/0/14-08/01 від 20.02.2009 року, переможцем тендеру на закупівлю послуг з організації харчування дітей, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи в Овруцькому районі Житомирської області було визначено Підприємство «Першотравневий комбінат громадського харчування» .
11.01.2007 р. № 07/25 та від 28.02.2008 р. № 08/99 між Міністерством праці та соціальної політики України та Підприємством «Першотравневий КГХ» були укладені договори на організацію безоплатного харчування дітей, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи у 2007-2008 роках.
Пунктом 1.1 вказаних договорів встановлено, що виконавець надає послуги з організації харчування дітей за цінами згідно додатку 1 до цього договору, а замовник зобов'язується прийняти та оплатити зазначені послуги на умовах та в порядку, визначених Договором.
Також визначено, що відповідно до п.1.6 договорів виконавець має право залучати до виконання умов договору субпідрядників.
Пунктами 5.1 договору визначено, що відшкодування витрат, пов'язаних з харчуванням дітей, проводиться помісячно платіжним дорученням на рахунок виконавця з дотриманням вимог чинного законодавства України. Оплата проводиться за фактично надані послуги згідно рахунку та акту виконаних робіт виконавця по мірі надходження бюджетних коштів.
В додатках до договорів №2 наведений перелік навчальних закладів в районах та кількість потерпілих дітей, на харчування яких будуть направлятись кошти з Міністерства праці та соціальної політики України, серед яких школи Овруцького району Житомирської області.
14.01.2007 року та 14.01.2008 р. між відділом освіти Овруцької РДА та Словечанськии СТ укладено договори про спільну організацію безкоштовного харчування учнів, які навчаються у 9 ЗОШ і мають статус потерпілих внаслідок аварії на ЧАЕС.
В акті перевірки зазначено, що на виконання умов договору Словечанське СТ (виконавець) надало послуги по харчуванню дітей, а замовник (Підприємство «Першотравневий комбінат громадського харчування») дані послуги прийняв згідно актів здачі - прийняття робіт (надання послуг) та оплатив безпосередньому виконавцю даних послуг (Словечанському СТ), на що виписані акти виконаних робіт та товарно-грошові звіти, а також не заперечується представником відповідача в судовому засіданні.
На виконання умов договору Словечанське СТ надав послуги по харчуванню дітей за цінами згідно додатку №2 договору від 11.01.2007 року та додатку № 3 до договору від 28.02.2008 року, а замовник (Підприємство «Першотравневий КГХ») дані послуги прийняв згідно актів здачі - прийняття робіт (надання послуг) та оплатив безпосередньому виконавцю даних послуг (Словечанське СТ), на що виписані акти здачі-прийняття робіт (надання послуг).
Загальна сума наданих послуг Підприємству «Першотравневий КГХ» за період 01.07.2007 року по 31.03.2009 року становить 1979705,21 грн. без ПДВ.
Словечанське СТ самостійно організувало харчування дітей, а в кінці кожного місяця складало акти щодо підтвердження виконання послуг по харчуванню дітей.
Розрахунки між Словечанським СТ та Підприємством «Першотравневий КГХ» проводились у безготівковій формі.
Зазначені вище обставини встановлені в акті перевірки, підтверджені матеріалами справи та не заперечуються представниками сторін.
Судом встановлено, що оплата вказаних послуг через рахунок Підприємство «Першотравневий КГХ» на розрахунковий рахунок позивача проводилась не змінюючи їх цільове призначення, характеру походження, вартості норм харчування та із зазначенням в платіжних дорученнях, в графі призначення платежу: "Оплата послуг по організації харчування дітей, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи згідно договорів без ПДВ", що підтверджується банківськими виписками.
Статтею 67 Конституції України встановлено обов'язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Закон України "Про податок на додану вартість" визначає платників ПДВ, об'єкти, базу та ставки оподаткування, особливості оподаткування експортних та імпортних операцій, поняття податкової накладної, порядок обліку, звітування та внесення податку до бюджету.
Пунктом 4.1. ст.4 Закону України "Про податок на додану вартість" визначено, що база оподаткування операції з поставки товарів (послуг) визначається виходячи з їх договірної (контрактної) вартості, визначеної за вільними цінами, але не нижче за звичайні ціни, з урахуванням акцизного збору, ввізного мита, інших загальнодержавних податків та зборів (обов'язкових платежів), згідно із законами України з питань оподаткування (за винятком податку на додану вартість, а також збору на обов'язкове державне пенсійне страхування на послуги стільникового рухомого зв'язку, що включається до ціни товарів (послуг)). До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податку безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу в зв'язку з компенсацією вартості товарів (послуг).
Відповідно до п.6.1 ст. 6 Закону України "Про податок на додану вартість" об'єкти оподаткування, визначені статтею 3 цього Закону, за винятком операцій, звільнених від оподаткування, та операцій, до яких застосовується нульова ставка згідно з цим Законом, оподатковуються за ставкою 20 відсотків. Податок становить 20 відсотків бази оподаткування, визначеної статтею 4 цього Закону, та додається до ціни товарів (робіт, послуг).
Відповідно до п.п. 5.1.10 п. 5.1 ст. 5 Закону України "Про податок на додану вартість" звільняються від оподаткування операції з поставки в порядку та в межах норм, встановлених Кабінетом Міністрів України, послуг з:
- утримання дітей у дошкільних закладах, школах-інтернатах, кімнатах-розподільниках установ Міністерства внутрішніх справ України,
- утримання осіб у будинках для престарілих та інвалідів,
- харчування та облаштування на нічліг осіб, які не мають житла, у спеціально відведених для цього місцях,
- харчування дітей у школах, професійно-технічних училищах та громадян у закладах охорони здоров'я;
- харчування, забезпечення речовим майном, комунально-побутовими та іншими послугами, що надаються особам, які тримаються в установах виконання покарань і слідчих ізоляторах, згідно з переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України.
В свою чергу, згідно постанови КМ України від 03.11.1997 року № 1200 "Про порядок та норми надання послуг з харчування учнів у професійно-технічних училищах та середніх навчальних закладах, операції з надання яких звільняються від оподаткування податком на додану вартість" на виконання абз. 5 п.п. 5.1.10 п. 5.1 ст. 5 Закону України "Про податок на додану вартість" КМ України затвердив "Порядок та норми надання послуг з харчування учнів у професійно-технічних училищах та середніх навчальних закладах, операції з надання яких звільняються від оподаткування податком на додану вартість".
Як встановлено, Підприємство "Першотравневий КГХ" збирало первинну документацію по наданню послуг по харчування дітей, що постраждали від наслідків аварії на ЧАЕС. Позивачем, після безпосереднього надання таких послуг, надавались зведені акти про кількість учнів, які фактично харчувались в їдальнях, де виконавцем зазначено саме Словечанське СТ, а не Підприємство "Першотравневий КГХ". Зведені акти Підприємства "Першотравневий КГХ" направлялися до Міністерства праці та соціальної політики України, яке проводило оплату даних послуг через розрахунковий рахунок Підприємства "Першотравневий КГХ" на розрахунковий рахунок позивача.
Отже, оскільки саме Словечанське СТ виконувало обов'язки з організації харчування дітей на виконання вимог Постанови КМУ від 03.11.1997 року №1200, а податком на додану вартість оподатковуються саме здійснені господарські операції, а не підприємства, то суд приходить до висновку про те, що відповідно до п.п. 5.1.10 п. 5.1 ст. 5 Закону України "Про податок на додану вартість" позивач звільнений від оподаткування операцій з поставки в порядку та в межах норм, встановлених Постановою КМУ. При цьому, ні в акті перевірки, ні в судовому засіданні податкова інспекція не заперечувала факту, що харчування дітей проводилось з дотриманням порядку та в межах норм, які затверджені Постановою КМУ від 03.11.1997 року за №1200, тобто оплата за надані послуги проведена за цінами без додаткового врахування сум ПДВ, відповідно до законодавчих норм харчування.
Крім того, ні в ст. 5 Закону України "Про податок на додану вартість", ні в Постанові КМУ від 03.11.1997 року №1200 не містяться вимоги про те, що даною пільгою може користуватись лише особа, яка отримує бюджетні кошти на свій рахунок.
Твердження відповідача на те, що пільгою по оподаткуванню вказаних операцій податком на додану вартість скористалось Підприємство "Першотравневий КГХ" ґрунтуються на припущеннях, які не знайшли свого підтвердження в ході розгляду адміністративної справи.
Згідно до вимог п.п. 4.4.1. п.4.4. ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" у разі коли норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.
Відповідно до п 5.1 ст.5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" валові витрати виробництва та обігу (далі - валові витрати) - сума будь-яких витрат платника податку у грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, здійснюваних як компенсація вартості товарів (робіт, послуг), які придбаваються (виготовляються) таким платником податку для їх подальшого використання у власній господарській діяльності. Тому, позивач правомірно відніс до складу валових витрат податок на додану вартість, сплачений в ціні придбання товарів для харчування шкіл в зоні посиленого радіоактивного контролю.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. При цьому, відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірності спірних податкових повідомлень-рішень, що є підставою для визнання їх протиправними та такими , що підлягають скасування.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що податкові повідомлення-рішення державної податкової інспекції в Овруцькому районі №0000252301/0 від 01.07.2009 року та №0000242301/0 від 01.07.2009 року підлягають скасуванню.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Позивач поніс судові витрати у вигляді судового збору в сумі 10 грн. 20 коп., що підтверджується квитанціями про сплату № 1 від 01.10.2009 р.,, № 1923 від 12.10.2009 р., № 1924 від12.10.2009 р., а тому на його користь з Державного бюджету слід відшкодувати понесені судові витрати.
Керуючись ст..ст. 86 94, 158-162 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
постановив:
Позов задовільнити.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Овруцької міжрайонної державної податкової інспекції № 0000252301\0 від 01.07.2009 р. та № 0000242301/0 від 01.07.2009 р..
Відшкодувати Словечанському споживчому товариству з Державного бюджету України через Головне управління Державного казначейства України в Житомирській області 10 грн. 20 коп. сплаченого судового збору.
Постанова Житомирського окружного адміністративного суду набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження подається через Житомирський окружний адміністративний суд до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня виготовлення повного тексту постанови. Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий суддя: О.В. Капинос
Повний текст постанови виготовлено: 17 березня 2010 р.