Постанова № 9546319, 26.03.2010, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.03.2010
Номер справи
2а-2141/10
Номер документу
9546319
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 2а-2141/10/1070 (2а-10955/09/1070)

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 березня 2010 року Київський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Спиридонової В.О.,

при секретарі Касянчук І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом виконуючого обов’язки прокурора Оболонського району м. Києва в інтересах держави в особі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» Міністерства палива та енергетики України до товариства з обмеженою відповідальністю «Екобуд» про стягнення штрафу,

ВСТАНОВИВ:

Виконуючий обов’язки прокурора Оболонського району м. Києва в інтересах держави в особі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» Міністерства палива та енергетики України (далі – позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Екобуд» (далі - відповідач) про стягнення з відповідача штрафу в сумі 1 020,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач порушив Правила користування електричною енергією. Порушення були встановлені Білоцерківським відділенням Державної інспекції з енергетичного нагляду споживання електричної та теплової енергії в ході перевірки енергогосподарства відповідача і підтверджені актом обстеження від 26 вересня 2008 року № Б-305. Вимоги припису від 26 вересня 2008 року № Б-305 про усунення виявлених порушень чинного законодавства відповідач не виконав у повному обсязі, що підтверджується актом перевірки від 26 грудня 2008 року № 185.

Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Київській області відповідно до ст. 27 Закону України «Про електроенергетику», та пунктів 2, 7 та 8 Положення про порядок накладання на суб’єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 року № 1312, за ухилення від виконання припису від 26 вересня 2008 року № Б-305 постановою від 21 січня 2009 року № 3 наклала на відповідача штраф у розмірі шестидесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 1 020,00 грн. та який сплачується до Державного бюджету України. До цього часу штраф в сумі 1 020,00 грн. до Державного бюджету України відповідачем не перераховано, чим порушено п. 10 Положення про порядок накладення на суб’єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику про сплату штрафу протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення.

Відповідач в судове засідання не з’явився та письмові заперечення проти адміністративного позову суду не надав.

Суд, заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи і докази, наявні у справі, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про електроенергетику», Правилами користування електричною енергією, затвердженими Постановою НКРЕ від 31.07.1996 року № 28 та зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 18.11.2005 року за № 1399/11679, Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 року № 929, Положенням про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року № 1312.

Відносини, що виникають у зв'язку з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, державним наглядом за безпечним виконанням робіт на об'єктах електроенергетики незалежно від форм власності, безпечною експлуатацією енергетичного обладнання і державним наглядом за режимами споживання електричної і теплової енергії регулюються Законом України «Про електроенергетику» (надалі - Закон).

Згідно зі ст. 9 Закону державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України.

Статтею 26 Закону встановлено, що споживач енергії зобов'язаний додержуватися вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії. Безпечну експлуатацію енергетичних установок споживача та їх належний технічний стан забезпечує сам споживач. Споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.

Відповідно до ст. 9 Закону державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії здійснює нагляд за електричними і тепловикористовуючими установками та тепловими мережами споживачів та суб'єктів електроенергетики. Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право: безперешкодного доступу до електричних і тепловикористовуючих установок та теплових мереж споживачів та суб'єктів електроенергетики; надавати приписи щодо неприпустимості продовження експлуатації електричних і тепловикористовуючих установок споживачів, якщо це створює загрозу життю обслуговуючого персоналу, здоров'ю населення; застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.

Так, в межах наданих повноважень Білоцерківським відділенням Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Київській області 26 вересня 2008 року було проведено обстеження ТОВ «Екобуд», про що складено акт № Б-305. У вказаному акті зазначено, що при здійсненні вказаного заходу були виявлені порушення чинного законодавства, перелік яких міститься у вказаному акті (а.с. 12).

Згідно з пунктом 7.4 Правил користування електричною енергією, затверджених Постановою НКРЕ 31 липня 1996 року № 28 (у редакції постанови НКРЕ від 17 жовтня 2005 року № 910) та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18 листопада 2005 року за № 1399/11679 у разі незадовільного технічного стану електроустановок споживачів, який загрожує аварією, пожежею і створює загрозу життю обслуговуючого персоналу, населенню і сільськогосподарським тваринам, у разі невиконання вимог щодо усунення недоліків в електроустановках, уповноважений представник органу виконавчої влади, на який покладено відповідні обов'язки згідно із законодавством України, зобов'язаний видати споживачу припис щодо негайного (протягом години) припинення споживання електричної енергії та направити відповідний припис електропередавальній організації та/або постачальнику електричної енергії.

На підставі акту № Б-305 Білоцерківським відділенням Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Київській області було винесено припис від 26 вересня 2008 року № Б-305, за яким керівнику ТОВ «Банк «Екобуд» приписано усунути виявлені порушення в термін до 3 грудня 2008 року. Припис отриманий керівником відповідача, про що свідчить його підпис на приписі.

26 грудня 2008 року Білоцерківським відділенням Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Київській області була проведена перевірка виконання вимог припису та установлено невиконання вказаного, про що складено акт перевірки № 185 від 26 грудня 2008 року.

У відповідності до ч. 2 п. 7.4 Правил користування електричною енергією, невиконання споживачем або електропередавальною організацією та/або постачальником електричної енергії припису тягне за собою відповідальність, встановлену законодавством України.

Згідно із ч. 3 ст. 27 Закону за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність у вигляді штрафу у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Санкції, передбачені цією частиною статті, застосовуються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

У відповідності до Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 року № 1312, накладати на суб'єктів господарської діяльності штрафи мають право державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.

Згідно з п. 7 та п. 8 вказаного Положення рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарської діяльності, складеного посадовими особами Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.

На підставі акту перевірки № 185 від 26 грудня 2008 року Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Київській області 21 січня 2009 року прийнята постанова № 3 про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику, у відповідності до якої на ТОВ «Екобуд» накладено штраф у розмірі шестидесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1 020, 00 грн.

Відповідно до пункту 11 Положення рішення про накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів може бути оскаржене в установленому законом порядку. Як свідчать матеріали справи та не заперечується відповідачем, останнім не оскаржувалася постанова № 3 від 21 січня 2009 року.

Згідно з п. 15 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 серпня 1996 року № 929 законні вимоги посадових осіб Держенергонагляду є обов'язковими для виконання керівниками та посадовими особами суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії незалежно від форми власності.

Пунктом 10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику визначено, що суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.

Як вбачається з матеріалів справи та зазначено представником позивача відповідачем не сплачено 1 020,00 грн. штрафу за порушення законодавства про електроенергетику, що накладені згідно з постановою Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Київській області № 3 від 21 січня 2009 року.

Відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 11, 14, 70- 72, 86, 159 - 163, 254 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Екобуд» в доход Державного бюджету України на розрахунковий рахунок 31114106700002, одержувач - ВДК у м. Біла Церква, банк одержувач ГУ ДКУ у Київській області, МФО 821018, ЄДРПОУ 23570409, код бюджетної класифікації 21081100, штраф у сумі 1 020, 00 (одна тисяча двадцять) грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у порядку, встановленому статтями 185-187 КАС України, протягом десяти днів з дня її складання у повному обсязі шляхом подання через Київський окружний адміністративний суд заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя В.О. Спиридонова

Постанову складено у повному обсязі 31.03.2010 року.