КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа № 2а-923/10/1070 (2а-7716/09/1070)
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 березня 2010 року у м. Києві Київський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Спиридонової В.О.,
за участю секретаря судового засідання Кубрак В.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора м. Славутича Київської області в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у м. Славутичі Київської області до відкритого акціонерного товариства «Ремонтно-будівельне управління» про стягнення податкового зобов’язання,
ВСТАНОВИВ:
28 травня 2009 року прокурор м. Славутича Київської області звернувся до Київського окружного адміністративного суду в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у м. Славутичі Київської області (далі – позивач) з позовом про стягнення з відкритого акціонерного товариства «Ремонтно-будівельне управління» (далі – відповідач) на користь Славутицької міської ради Київської області заборгованості зі сплати земельного податку за користування земельною ділянкою на підставі акту на право постійного користування у розмірі 30402 грн. 35 коп.
Свої позовні вимоги мотивує тим, що за результатами проведеної позивачем перевірки щодо додержання вимог земельного законодавства України, в частині повноти та своєчасності сплати орендних платежів за користування землями, що перебувають у розпорядженні Славутицької міської ради, було виявлено порушення ВАТ «Ремонтно-будівельне управління», яка за час користування земельною ділянкою загальною площею 2,6898 га. за період: 2008 рік та січень-березень 2009 року не сплатило земельного податку на суму 28160,15 грн. Крім цього, за несвоєчасну сплату земельного податку сума штрафних санкцій становить 2201,43 грн. та пені – 40,77 грн.
16 березня 2010 року до суду надійшла заява прокурора м. Славутича про зменшення позовних вимог, в якій прокурор заявляє про відмову від частини позовних вимог у сумі 15611,02 грн. у зв’язку із добровільною сплатою цієї суми податку, штрафних санкцій та пені.
В судовому засіданні на підставі ст. 51 КАС України представник позивача просив зменшити розмір позовних вимог та просив стягнути з відповідача заборгованості зі сплати земельного податку за користування земельною ділянкою у розмірі 14484 грн. 51 коп. та штрафні санкції у розмірі 306 грн. 82 коп., всього у сумі 14791 грн. 33 коп.
Відповідач в судове засідання не з’явився, хоча був належним чином повідомлений відповідно до вимог ст. ст. 35, 37 Кодексу адміністративного судочинства України. Ухвалами Київського окружного адміністративного суду від 28.05.2009 року та від 19.01.2010 року відповідачу запропоновано подати до суду письмові заперечення проти позову та всі наявні докази на їх підтвердження, однак відповідач заперечень проти позову та жодних документів до суду не надавав. Враховуючи вимоги ч. 6 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вирішує справу на основі наявних доказів.
Вислухавши представника позивача, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Як вбачається з матеріалів справи, відкрите акціонерне товариство «Ремонтно-будівельне управління» зареєстровано як юридична особа виконавчим комітетом Славутицької міської ради Київської області 09.12.1997 року, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію серії А00 № 106274. (а.с.10).
Відкрите акціонерне товариство «Ремонтно-будівельне управління» користується земельною діяльною загальною площею 2,6898 га., про що свідчить Державний акт на право постійного користування землею № 5 від 31.07.1998 р. (а.с. 14).
Судом встановлено, що працівниками ДПІ у м. Славутичі Київської області неодноразово були проведені камеральні перевірки ВАТ «Ремонтно-будівельне управління» щодо своєчасності сплати узгодженого податкового зобов’язання платником податків.
За результатами перевірок ДПІ у м. Славутичі Київської області складені Акти перевірок: № 90/15/24880543 від 28.01.2008 р., № 517/15/24880543 від 15.05.2008 р., № 817/15/24880543 від 28.07.2008 р., № 1155/15/24880543 від 03.10.2008 р., № 1154/15/24880543 від 03.10.2008 р.
Відповідно до Актів перевірки за період з січня 2008 року по березень 2009 року відповідачем було порушено пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ, а саме: несвоєчасно сплачено суму узгоджених податкових зобов’язань по земельному податку з юридичних осіб.
За результатами зазначеної перевірки та на підставі зазначених Актів перевірки ДПІ у м. Славутичі Київської області винесені податкові повідомлення-рішення форми «Ш» № 0000671501/0 від 30.01.2008 р., № 0002601501/0 від 16.05.2008 р., № 0003841501/0 від 31.07.2008 р., № 0005201501/0 від 07.10.2008 р., № 0005191501/0 від 07.10.2008 р.
ВАТ «Ремонтно-будівельне управління» було надано у постійне користування земельну ділянку площею 5,47 га. на підставі рішення Славутицької міської ради від 31.07.1998 року № 30, а рішеннями Славутицької міської ради від 04.02.2000 року № 149-22-ХІІ та від 11.12.2003 року №294-28-ІУ площу земельної ділянки зменшено до 2,6898 га. (а.с. 14).
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про плату за землю» від 03.07.1992 року № 2535-ХІІ (далі – Закон № 2535) власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Відповідно до податкового розрахунку земельного податку, складеного відповідачем на 2008-2009 роки, розмір річного земельного податку становив 37522,71 грн. в рік. В свою чергу розмір місячного платежу становить 3126,89 грн.
Таким чином за користування земельною ділянкою за 2008 рік та три місяці 2009 року відповідач повинен був сплатити земельний податок у розмірі 46903,38 грн. (37522,71 грн./рік + (3126,89 грн./міс. * 3 місці).
За вказаний період накладено штрафні санкції та пеню на суму 2320,5 грн. та 58,88 грн. відповідно.
За період користування земельною ділянкою відповідачем було сплачено земельного податку на суму 18880,41 грн. з яких: пеня - 18,11 грн., штрафні санкції – 119,07 грн., сплата земельного податку 18743,23 грн.
Як плата земельного податку також було зараховано переплату на 01.01.2008 рік на суму 58,74 грн.
До судового розгляду відповідач добровільно сплатив частину заборгованості по земельному податку у сумі 13675,64 грн., частину штрафних санкцій у розмірі 1894,61 грн. та пеню у повному обсязі.
Враховуючи зазначене, на момент вирішення спору у суді податкове зобов’язання відповідача становить 14791,33 грн., що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами у їх сукупності.
Відповідно до п. п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181 платник податків зобов’язаний самостійно сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Пункт 1.3. ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» визначає, що податковий борг (недоїмка) – податкове зобов’язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов’язання.
Пунктом 11 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу» від 04.12.1990 р. № 509-ХІІ визначено, що органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції у випадках, порядках та розмірах, встановлених законами України.
Відповідно до Закону України «Про плату за землю» від 03.07.1192 року № 2535-ХІІ, який визначає розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку - використання землі в Україні є платним.
Згідно зі ст. 2 вказаного Закону плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом.
Відповідно до ст. 14 Закону № 2535-ХІІ платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов’язку подання щомісячних декларацій.
Податкове зобов’язання по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (ст. 17 Закону № 2535-ХІІ).
Відповідно до ст. 25 Закону № 2535-ХІІ за прострочення встановлених строків сплати податку (30 календарних днів) справляється пеня у розмірах, визначених законом.
Контроль за правильністю обчислення і справляння орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби.
Оскільки податкові зобов’язання відповідача не були сплачені в установлені строки, такі зобов’язання визнаються судом податковим боргом.
Відповідно до п. 3.1.1 ст. 3 Закону України «Про порядок погашення зобов‘язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Відповідачем повна сума податкової заборгованості до цього часу в добровільному порядку не сплачена. Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючі викладені норми чинного законодавства, всебічно розглянувши матеріали адміністративної справи, суд дійшов висновку про правомірність заявлених позовних вимог і, відповідно, уточнені позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Оскільки спір вирішено на користь суб’єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) згідно ч. 4 ст. 94 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись ст. 124 Конституції України, ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», ст. ст. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 104-107, 110-111, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Ремонтно-будівельне управління» на користь Славутицької міської ради Київської області податковий борг у розмірі 14791 (чотирнадцять тисяч сімсот дев’яносто одну) грн. 33 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у порядку, встановленому статтями 185-187 КАС України, протягом десяти днів з дня її складання у повному обсязі шляхом подання через Київський окружний адміністративний суд заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя В.О. Спиридонова
Постанову складено у повному обсязі 18.03.2010 року.