Рішення № 95435256, 05.03.2021, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.03.2021
Номер справи
440/7971/20
Номер документу
95435256
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 березня 2021 року м. ПолтаваСправа №440/7971/20

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шевякова І.С., розглянув у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Квант Плюс" до Головного управління ДПС в Полтавській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії.

Позовні вимоги:

- визнати протиправними та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №2160603/31618527 від 23.11.2020;

- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну, складену та подану на реєстрацію Товариством з обмеженою відповідальністю "Квант Плюс", в строки визначені нормами діючого законодавства, №113 від 31.10.2020 на суму 54 600 грн, в т.ч. ПДВ 9 100 грн, - направлена на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних 04.11.2020, реєстраційний номер документу 9286513845;

- встановити судовий контроль за виконанням судового рішення в адміністративній справі, зобов`язавши відповідача 2 - Державну податкову службу України, подати в тижневий строк після набрання законної сили рішення суду, звіт про виконання судового рішення.

Під час розгляду справи суд

В С Т А Н О В И В:

29.12.2020 Товариство з обмеженою відповідальністю "Квант Плюс" (далі - позивач, ТОВ "Квант Плюс") звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС в Полтавській області (далі - відповідач 1, ГУ ДПС у Полтавській області), Державної податкової служби України (далі - відповідач 2, ДПС України) про визнання протиправним та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 04.01.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, а також призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

Аргументи учасників справи

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що оскаржуване рішення є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки на вимогу контролюючого органу після зупинення реєстрації податкової накладної №113 від 31.10.2020 позивачем надано відповідачу 2 відповідні пояснення та підтверджуючі документи, достатні для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової зазначеної накладної, однак податковим органом було відмовлено в реєстрації вказаної податкової накладної, у зв`язку з ненаданням платником податку копій розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків. При цьому, наголошував, що контролюючим органом не враховано умов договору оренди транспортного засобу №020120-ОР від 02.01.2020, відповідно до пункту 5.2 якого розрахунки за цим договором здійснюються орендарем шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок орендодавця на підставі рахунку-фактури до 20 числа наступного місяця. А отже, станом на дату подання пояснень та копій документів щодо ПН/РК, реєстрацію яких зупинено, розрахунок за послуги оренди транспортного засобу не здійснений, адже строк здійснення розрахунків за договором оренди транспортного засобу №020120-ОР від 02.01.2020 не настав.

19.01.2021 до суду від ГУ ДПС у Полтавській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача 1 просила у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі, посилаючись на правомірність та обґрунтованість оскаржуваного рішення. Представник відповідача 1 вказувала, що позивачем не надано контролюючому органу розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків за надані послуги оренди. При цьому, представник відповідача зауважувала, що станом на дату прийняття рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №2160603/31618527 від 23.11.2020 граничний строк сплати, відповідно до умов договору оренди транспортного засобу №020120-ОР від 02.01.2020, вже настав.

01.02.2021 до суду від ТОВ "Квант Плюс" надійшла відповідь на відзив, у якій представник позивача наголошував на тому, що повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено, було подано платником податку на адресу контролюючого органу 17.11.2020, тобто до настання граничного строку розрахунку, визначеного сторонами в відповідному господарському договорі. До того ж позивач вказував, що контролюючим органом не вчинялось жодних дій, спрямованих на отримання від платника податків будь-яких додаткових документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної.

Відповідач 2 правом на подання відзиву на позов не скористався.

Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось на підставі частини четвертої статті 229 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.

Обставини справи, встановлені судом

ТОВ "Квант Плюс" (код ЄДРПОУ 31618527) зареєстроване в якості юридичної особи 08.08.2001, дата та номер запису в ЄДР про включення відомостей про юридичну особу від 01.09.2005 №1 588 120 0000 002781, видом діяльності товариства, зокрема, є "77.39 Надання в оренду інших машин, устаткування та товарів. н. в. і. у."

02.01.2020 між ТОВ "Квант Плюс" (Орендодавець) та ПП "БКН" (Орендар) був укладений договір оренди транспортного засобу №020120-ОР, відповідно до пункту 1 якого Орендодавець передає, а Орендар бере в тимчасове платне володіння та користування наступне майно: транспортний засіб: МАЗ 5337, спеціальний вантажний автокран 10-20Т-С, білого кольору, номер шасі НОМЕР_1 , 1995 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_2 .

Відповідно до пункту 5.1 цього Договору, орендна плата встановлюється в розмірі 54 600 грн, з урахуванням ПДВ за місяць.

Згідно зі пунктом 5.2 вказаного Договору, розрахунки за цим Договором здійснюються Орендарем шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок Орендодавця на підставі рахунку-фактури до 20 числа наступного місяця.

Актом приймання-передачі транспортного засобу в оренду від 02.01.2020 підтверджено факт передання у строкове платне користування ПП "БКН" транспортного засобу МАЗ 5337, спеціальний вантажний автокран 10-20Т-С, білого кольору, номер шасі НОМЕР_1 , 1995 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_2 .

31.10.2020 між ТОВ "Квант Плюс" (Орендодавець) та ПП "БКН" (Орендар) був складений акт надання послуг з оренди МАЗ 5337, спеціальний вантажний автокран 10-20Т-С, білого кольору, номер шасі НОМЕР_1 , 1995 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_2 за жовтень 2020 року на суму з ПДВ - 54 600 грн.

Матеріалами справи підтверджено, що 31.10.2020 позивачем виставлено ПП "БКН" рахунок №941 на оплату послуг з оренди МАЗ 5337, спеціальний вантажний автокран 10-20Т-С, білого кольору, номер шасі НОМЕР_1 , 1995 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_2 за жовтень 2020 року на суму 54 600 грн, у тому числі ПДВ - 9 100 грн.

За результатами здійснення господарських операцій з постачання послуг з оренди за договором від 02.01.2020 №020120-ОР ТОВ "Квант Плюс" складено та направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №113 від 31.10.2020.

Позивач, ТОВ "Квант Плюс" 04.11.2020 отримав через Автоматизовану систему "Єдине вікно подання електронних документів" ДПС України, версія 2.3.4.75" квитанцію, у якій, з-іншого, зазначено: "Документ прийнято. Реєстрація зупинена. Відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 31.10.2020 №113 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 77.39, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомляємо: показник "D"=.4200%, "P"=2177189.01".

Позивачем складено та подано до відповідача 1 повідомлення №65 від 17.11.2020 про подання пояснень та копій документів щодо податкової накладної №113 від 31.10.2020, реєстрацію якої зупинено, до якого додано такі документи: договір оренди транспортного засобу від 02.01.2020 №020120-ОР; акт приймання-передачі транспортного засобу в оренду від 02.01.2020; акт надання послуг оренди № 1013 від 31.10.2020; рахунок на оплату № 940 від 31.10.2020; свідоцтво про право власності.

Рішенням Головного управління ДПС у Полтавській області №2160603/31618527 від 23.11.2020 про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних - у реєстрації податкової накладної №113 від 31.10.2020 відмовлено, у зв`язку з ненаданням платником податку копій розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.

Позивач, вважаючи вказане рішення №2160603/31618527 від 23.11.2020 протиправним та таким, що підлягає скасуванню, звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із наступного.

Норми права, які підлягають застосуванню

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов`язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов`язкових платежів), нарахування і сплату пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків і визначає заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу є Податковий кодекс України від 02.12.2010 №2755-VI (далі - ПК України).

За змістом підпункту "б" пункту 185.1 статті 185 ПК України, об`єктом оподаткування є операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.

Пунктом 187.1 статті 187 ПК України визначено, що датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Положенням пункту 201.10 статті 201 ПК України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 01.07.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно зі пунктом 201.16 статті 201 ПК України, реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Механізм зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов`язки їх членів визначений Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, що затверджений постановою Кабінетом Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (далі - Порядок №1165).

За змістом пункту 2 Порядку №1165, автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної / розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.

У силу пункту 5 Порядку №1165, платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2). Податкова накладна / розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Відповідно до пункту 7 Порядку №1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Пунктами 10 та 11 Порядку №1165 передбачено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної / розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

З урахуванням положень наведеної норми, суд відзначає, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної контролюючий орган має зазначити конкретний критерій ризиковості та деталізувати, у чому саме податкова накладна відповідає такому критерію.

Додатком 3 до Порядку №1165 визначено Критерії ризиковості здійснення операцій, відповідно до пункту 4 яких до цих Критеріїв віднесено складення розрахунку коригування постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, якщо передбачається зміна номенклатури товару/послуги (для товарів за кодами згідно з УКТЗЕД - зміна перших чотирьох цифр кодів, а для послуг за кодами відповідно до Державного класифікатора продукції та послуг - перших двох цифр кодів), за умови відсутності такого/такої товару/послуги, зазначеного/зазначеної в розрахунку коригування, поданому для реєстрації в Реєстрі, у таблиці даних платника податку як товару/послуги, що на постійній основі постачається (надається).

Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України визначений Порядком прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, що затверджений наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520 (далі - Порядок №520).

Пунктами 2-6, 9-11 Порядку №520 передбачено, що прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня). Комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу. У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі. Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством. Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування. Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня. Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку. Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Відповідно до пунктів 201.1, 201.10 статті 201 ПК України, реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних віднесено до обов`язків платника податків.

У той же час, наведені норми розраховані на відсутність спірних відносин, тому у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм її подальшої реєстрації в ЄРПН є іншим.

Відповідно до пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:

- прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;

- набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення);

- неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Висновки щодо правозастосування

З матеріалів справи слідує, що у якості підстави для відмови у реєстрації податкової накладної №113 від 31.10.2020 у Єдиному реєстрі податкових накладних відповідач 1 посилався на ненадання платником податку копій розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків за надані послуги з оренди.

Крім того, відповідно до витягу з протоколу засідання Комісії №1 ГУ ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 23.11.2020 №236, за результатами якого прийнято оскаржуване рішення, відповідач 1, з-поміж іншого вказав, що "в ході опрацювання первинних документів, поданих ТОВ "Квант Плюс" до податкової накладної №113 від 31.10.2020 на реалізацію послуг щодо оренди крана встановлено, що платником порушено пункт 5 Порядку прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, що затверджений наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520, а саме відсутні копії платіжних документів, банківських виписок з особових рахунків за надані послуги оренди".

Матеріалами справи встановлено, що позивачем до повідомлення №65 від 17.11.2020 про подання пояснень та копій документів щодо податкової накладної №113 від 31.10.2020, реєстрацію якої зупинено, додано наступні документи: договір оренди транспортного засобу від 02.01.2020 №020120-ОР; акт приймання-передачі транспортного засобу в оренду від 02.01.2020; акт надання послуг оренди № 1013 від 31.10.2020; рахунок на оплату № 940 від 31.10.2020; свідоцтво про право власності.

Водночас, суд враховує, що квитанція про зупинення реєстрації розрахунку коригування не містила пропозиції щодо надання конкретних документів, що є достатніми для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію розрахунку коригування, що позбавило позивача можливості надати документи на підтвердження обґрунтованості складення податкової накладної №113 від 31.10.2020.

Також суд наголошує на тому, що податковим органом не враховано, що пунктом 5.2 договору оренди транспортного засобу №020120-ОР від 02.01.2020, який укладений позивачем з ПП "БКН", та який надавався контролюючому органу до повідомлення №65 від 17.11.2020, передбачено, що розрахунки за цим договором здійснюються орендарем шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок орендодавця на підставі рахунку-фактури до 20 числа наступного місяця.

При цьому, суд відзначає, що рахунок на оплату послуг з оренди транспортного засобу МАЗ 5337, спеціальний вантажний автокран 10-20Т-С, білого кольору, номер шасі НОМЕР_1 , 1995 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_2 за жовтень 2020 року, датований 31.10.2020, а отже, з урахуванням умов, визначених пунктом 5.2 договору оренди транспортного засобу №020120-ОР від 02.01.2020, станом на 17.11.2020 (дата подання повідомлення №65 від 17.11.2020 про подання пояснень та копій документів щодо податкової накладної №113 від 31.10.2020, реєстрацію якої зупинено) строк оплати за цим договором не настав.

З огляду на наведене, висновки контролюючого органу щодо відсутності розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків за надання ТОВ "Квант Плюс" послуг з оренди МАЗ 5337, спеціальний вантажний автокран 10-20Т-С, білого кольору, номер шасі НОМЕР_1 , 1995 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_2 є безпідставними та не беруться судом до уваги.

Суд відзначає, що будь-які рішення чи дії суб`єкта владних повноважень мають бути законними та обґрунтованими, прийнятими чи вчиненими в межах наданих повноважень, містити конкретні об`єктивні факти, на підставі яких його ухвалено або вчинено, а суд, відповідно до частини другої статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, перевіряє чи прийнято такі рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Однак, оскаржуване рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийняте відповідачем з допущенням формального підходу до розгляду поданих платником документів, що свідчить про його необґрунтованість.

Таким чином, відповідачами у ході судового розгляду справи не доведено наявності достатніх підстав для зупинення та відмови у реєстрації податкової накладної №113 від 31.10.2020, складеної ТОВ "Квант Плюс", у ЄРПН.

За наведених обставин, рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №2160603/31618527 від 23.11.2020 підлягає визнанню протиправним та скасуванню.

Щодо позовних вимог про зобов`язання відповідача 2 зареєструвати в ЄРПН складену позивачем податкову накладну №113 від 31.10.2020, суд зазначає наступне.

Відповідно до пунктів 201.1, 201.10 статті 201 ПК України, реєстрацію податкової накладної в ЄРПН віднесено до обов`язків платника податків.

У той же час, наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, тому у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм її подальшої реєстрації в ЄРПН є іншим.

Згідно зі пунктами 9-20 Порядку ведення ЄРПН, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Реєстрація в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію яких попередньо було зупинено, є повноваженнями ДПС України.

Наданими позивачем копіями документів належним чином підтверджено обґрунтованість складення податкової накладної №113 від 31.10.2020, а отже, контролюючий орган мав достатні підстави для її реєстрації в ЄРПН. Обставин, які б перешкоджали реєстрації податкової накладної в ЄРПН, судом не встановлено.

З метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких ТОВ "Квант Плюс" звернулось до суду, та з метою дотримання судом гарантій про те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, суд дійшов висновку про необхідність зобов`язання ДПС України зареєструвати в ЄРПН податкову накладну позивача датою її фактичного надходження.

За викладених обставин адміністративний позов підлягає задоволенню.

Стосовно клопотання позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі, зобов`язавши відповідача подати в тижневий строк після набрання законної сили рішення суду, звіт про виконання судового рішення, суд зазначає про відсутність підстав для його задоволення з огляду на таке.

Відповідно до частини першої статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Отже, за приписами вказаної норми покладення таких зобов`язань на суб`єкта владних повноважень є правом, а не обов`язком суду.

Суд не вбачає підстав для застосування зазначеної форми контролю за виконанням судового рішення, оскільки не вважає, що відповідачем ДПС після набрання рішенням суду законної сили не будуть добровільно вживатися заходи з метою виконання даного судового рішення.

Розподіл судових витрат

Згідно зі частиною першою статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Разом із цим, як визначено частиною восьмою цієї статті, у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

Позивач при зверненні до суду сплатив судовий збір у розмірі 2102 грн, що підтверджено платіжним дорученням №ГФ4895 від 24.12.2020.

Оскільки передумовою для виникнення цього спору є прийняття комісією ГУ ДПС у Полтавській області протиправного рішення про відмову у реєстрації розрахунку коригування у ЄРПН, то судовий збір належить стягнути у повному обсязі за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС України у Полтавській області.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Квант Плюс" (вул. Конституції, 13, м. Полтава, 36020, код ЄДРПОУ 31618527) до Головного управління ДПС в Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ 43142831), Державної податкової служби України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправним та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Полтавській області №2160603/31618527 від 23.11.2020.

Зобов`язати Державну податкову службу України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №113 від 31.10.2020 на суму 54 600 грн, в т.ч. ПДВ 9 100 грн, складену та подану на реєстрацію Товариством з обмеженою відповідальністю "Квант Плюс" (вул. Конституції, 13, м. Полтава, 36020, код ЄДРПОУ 31618527), - направлена на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних 04.11.2020, реєстраційний номер документу 9286513845.

У задоволенні клопотання щодо встановлення судового контролю відмовити.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Квант Плюс" (вул. Конституції, 13, м. Полтава, 36020, код ЄДРПОУ 31618527) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ 43142831) витрати зі сплати судового збору у розмірі 2102 грн.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини першої Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, з урахуванням положень пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя І.С. Шевяков