
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 березня 2021 р. № 400/46/21 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідача:Державнго реєстратора Первомайської районної державної адміністрації Миколаївської області Крижанівської Олени Борисівни, вул. Чкалова, 12, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55213
треті особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача:Первомайська районна державна адміністрація, вул. Чкалова, 12, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55213 Чаусянська сільська рада Первомайського району Миколаївської області, вул. Перемоги, 29-а, с. Чаусове Друге, Первомайський район, Миколаївська область, 55235
про:визнання протиправним та скасування рішення від 24.12.2020; зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Державного реєстратора Первомайської районної державної адміністрації Миколаївської області Крижановської Олени Борисівни про визнання протиправним і скасування рішення від 24.12.2020 про відмову в державній реєстрації змін до відомостей про юридичну особу «Чаусянська сільська рада Первомайського району Миколаївської області» в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, зобов`язання провести державну реєстрацію до відомостей про юридичну особу «Чаусянська сільська рада Первомайського району Миколаївської області» в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відповідно до поданих документів згідно опису документів від 23.12.2020 реєстраційної справи № 152400189085.
Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що рішення про відмову в державній реєстрації є абсолютно необґрунтованим і незаконним. Рішення державного реєстратора повинно містити посилання на конкретну норму законодавства із зазначенням, що саме порушено під час оформлення та подання документів, а також повинно бути зазначено, який саме пункт чи стаття поданого заявником документа не відповідає нормам законодавства відповідно до ч.3 ст.28 Закону №755.Спірне рішення не відповідає вимогам рішення суб`єкта владних повноважень передбачених ст.2 КАС України.
Відповідач надав суду відзив, в якому позов не визнає, просить у задоволенні позову відмовити, оскільки відповідно до п.3 ст.192 ВК України, розпорядження КМУ № 719-р від 12.06.2020 Чаусянська територіальна громада увійшла до складу Первомайської територіальної громади. Таким чином 25.10.2020 вибори проводились Первомайського міського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі.11.12.2020 до ЄДР було внесено рішення Первомайської міської ради №2 від 10.12.2020 « Про початок реорганізації Чаусянської сільської ради шляхом приєднання до Первомайської міської ради, в якому визначено, що головою комісії з реорганізації є Первомайській міський голова Демченко О.М., який представляє Чаусянську сільську раду у відносинах з третіми особами.
Третя особа без самостійних вимог на предмет позову: Первомайська районна державна адміністрація надала суду пояснення, в яких просила у задоволенні позову відмовити, оскільки рішення державним реєстратором прийнято відповідно до вимог Закону України № 755. Відповідачем проаналізовані, подані позивачем документи та виявлено невідповідність документів чинному законодавству. Статтею 15 Закону України № 755 встановлені вимоги до оформлення документів, а саме рішення уповноваженого органу управління юридичної особи повинно бути оформлено з дотриманням вимог, встановлених законом та відповідати законодавству.
Третя особа без самостійних вимог на предмет позову: Чаусянська сільська рада пояснення суду не надала.
Відповідно до ст.262 КАС України справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Дослідив докази, суд встановив:
23.12.2020 ОСОБА_1 звернувся до державного реєстратора із заявою щодо державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, а саме внести зміни про керівника Чаусянської сільської ради Первомайського району Миколаївської області.
До заяви позивач надав рішення Чаусянської сільської ради Первомайського району Миколаївської області від 24.11.2020 № 1 « Про результати чергових місцевих виборів 25 жовтня 2020», яка вирішила взяти до відома постанову Ленінської сільської територіальної виборчої комісії Первомайського району Миколаївської області від 07.11.2020 № 9 « Про реєстрацію депутатів Чаусянської сільської ради Первомайського району Миколаївської області», взяти до відома постанову Ленінської сільської територіальної виборчої комісії Первомайського району Миколаївської області від 07.11.2020 № 10 « Про реєстрацію Чаусянського сільського голови Первомайського району Миколаївської області», протокол пленарного засідання першої сесії восьмого скликання Чаусянської сільської ради Первомайського району Миколаївської області від 24.11.2020, в якому зазначено, що голова Ленінської сільського територіальної виборчої комісії Первомайського району Миколаївської області ОСОБА_2 надала текст присяги посадової особи органу місцевого самоврядування обраному Чаусянському сільському голові ОСОБА_1 , який її зачитав та підписав.
24.12.2020 державний реєстратор Первомайської районної державної адміністрації Крижанівська О.Б. прийняла рішення про відмову у державній реєстрації в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, в якому зазначила, що розглянув документи, подані для проведення реєстраційної дії «Державна реєстрація змін до відомостей про юридичну особу» встановила, що документи суперечать вимогам Конституції та законів України, тому на підставі ст.28 Закону України « Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» вирішив: відмовити у державній реєстрації по заяві « Державна реєстрація змін до відомостей про юридичну особу» щодо Чаусянської сільської ради Первомайського району Миколаївської області.
Відповідно до ч.1,2 ст.25 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі: документів, що подаються заявником для державної реєстрації.
Порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації, включає:
1) заповнення форми заяви про державну реєстрацію - у разі подання документів особисто заявником (за бажанням заявника);
2) прийом документів за описом - у разі подання документів у паперовій формі;
3) виготовлення копій документів в електронній формі - у разі подання документів у паперовій формі;
4) внесення копій документів в електронній формі до Єдиного державного реєстру;
5) перевірку документів на наявність підстав для зупинення розгляду документів;
6) перевірку документів на наявність підстав для відмови в державній реєстрації;
7) прийняття рішення про проведення реєстраційної дії - для громадських формувань, символіки та засвідчення факту наявності всеукраїнського статусу громадського об`єднання;
8) проведення реєстраційної дії (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови в державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру;
9) формування та оприлюднення на порталі електронних сервісів або з використанням Єдиного державного вебпорталу електронних послуг виписки, результатів надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації та установчих документів;
10) видача за бажанням заявника виписки з Єдиного державного реєстру у паперовій формі за результатами проведеної реєстраційної дії (у разі подання заяви про державну реєстрацію у паперовій формі).
Згідно з п.5 ч.1 ст.28 Закону України №755 підстави для відмови у державній реєстрації: документи суперечать вимогам Конституції та законів України.
Повідомлення про відмову у проведенні державної реєстрації повинно містити посилання на конкретну норму (пункт, статтю) законодавства із зазначенням, що саме порушено під час оформлення та подання документів, а також повинно бути зазначено, який саме пункт чи стаття поданого заявником документа (статуту, протоколу тощо) не відповідає нормам законодавства (ч.3 ст.28 ЗУ №755).
Законом України № 562 від 16.04.2020 «Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад», який набрав чинності 14.05.2020 внесені зміни до Закону України « Про місцеве самоврядування» до розділу V "Прикінцеві та перехідні положення" , який доповнено пунктом 7-1 такого змісту, що:
"До прийняття закону про адміністративно-територіальний устрій України визначення адміністративних центрів територіальних громад та затвердження територій територіальних громад здійснює Кабінет Міністрів України.
Рішення Кабінету Міністрів України про визначення адміністративних центрів територіальних громад та затвердження територій територіальних громад подається до Центральної виборчої комісії для прийняття нею рішення про призначення перших місцевих виборів депутатів сільських, селищних, міських рад і сільських, селищних, міських голів відповідних територіальних громад".
Розділом II Прикінцеві положення Закону № 562 установлено, що:
1) визначення адміністративних центрів територіальних громад та затвердження територій територіальних громад здійснюються на основі затверджених Кабінетом Міністрів України перспективних планів формування територій громад Автономної Республіки Крим, областей;
2) у 2020 році перші місцеві вибори депутатів сільських, селищних, міських рад і відповідних сільських, селищних, міських голів територіальних громад, території яких затверджені Кабінетом Міністрів України на підставі цього Закону, проводяться одночасно з черговими місцевими виборами 2020 року;
3) вибори депутатів сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, старост сіл, селищ територіальних громад, які увійшли до складу територіальних громад, території яких затверджено Кабінетом Міністрів України на підставі цього Закону, не проводяться;
4) повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, старост сіл, селищ територіальних громад, які увійшли до складу територіальних громад, території яких затверджено Кабінетом Міністрів України на підставі цього Закону, припиняються в день набуття повноважень сільських, селищних, міських рад, обраних на перших місцевих виборах у 2020 році відповідно до підпункту 2 цього пункту.
Частиною сьомою статті 194 Виборчого кодексу України встановлено, що перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів призначаються Центральною виборчою комісією за відповідним зверненням уповноваженого органу.
Розпорядженням КМУ № 719-р від 12.06.2020 «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Миколаївської області» до Первомайської територіальної громади ввійшли територіальні громади: Первомайська, рушівська, Кам`янобалківська, Кінецьпільська, Підгороднянська, Чаусянська.
Постановою Центральної виборчої комісії № 160 від 08.08.020 «Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 25.10.2020» було призначено на неділю, 25 жовтня 2020 року, перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів за переліками згідно з додатками 1 - 24.
У додатку 13 визначено перелік сільських, селищних, міських територіальних громад Миколаївської області, у яких призначаються перші місцеві вибори 25.10.2020 та зазначено про проведення перших місцевих виборів у Первомайську міську територіальну громаду та обрання Первомайського міського голови Первомайського району Миколаївської області.
Законом України № 1009 від 17.11.2020 «Про внесення змін до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», а саме розділ V «Прикінцеві та перехідні положення» доповнено пунктами 6-1, яким передбачено, що:
"6-1. До прийняття закону про адміністративно-територіальний устрій України закінчення повноважень сільських, селищних, міських рад, їхніх виконавчих органів, а також реорганізація сільських, селищних, міських рад, їхніх виконавчих органів як юридичних осіб у зв`язку із змінами в адміністративно- територіальному устрої України здійснюються з урахуванням таких положень: день набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною територіальною громадою, територія якої затверджена Кабінетом Міністрів України (далі - сформована територіальна громада), припиняються повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, обраних територіальними громадами, територія яких включена до території сформованої територіальної громади (далі - розформовані територіальні громади)».
11 грудня 2020 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань внесено рішення Первомайської міської ради Миколаївської області від 10 грудня 2020 року № 2 «Про початок реорганізації Підгороднянської селищної ради, Чаусянської сільської ради, Кінецьпільської сільської ради, Грушівської сільської ради та Кам`янобалківської сільської ради шляхом приєднання до Первомайської міської ради» стосовно припинення Чаусянської сільської ради (код ЄДРПОУ 20905393) шляхом приєднання до Первомайської міської ради (код ЄДРПОУ 35926170), в якому визначено, що головою комісії з реорганізації є Первомайський міський голова Демченко Олег Михайлович.
Довідка з ЄДР Чаусянської сільської ради свідчить, що з 11.12.2020 сільська рада знаходиться в стані припинення з 11.12.2020 в результаті реорганізації.
Відтак, подані позивачем документи суперечать вимогам Закону України « Про місцеве самоврядування», оскільки п.3 та 4 Розділу ІІ Прикінцевих положень Закону України №562 від 16.04.2020 передбачено, що вибори міських голів територіальних громад, які увійшли до складу територіальних громад, території яких затверджено Кабінетом Міністрів України на підставі цього Закону, не проводяться. Також повноваження міських голів територіальних громад, які увійшли до складу територіальних громад, території яких затверджено Кабінетом Міністрів України на підставі цього Закону, припиняються в день набуття повноважень сільських, селищних, міських рад, обраних на перших місцевих виборах у 2020 році та п.6-1 розділу V«Прикінцеві та перехідні положення» ЗУ « Про місцеве самоврядування», яким передбачено, що у день набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною територіальною громадою, територія якої затверджена Кабінетом Міністрів України, припиняються повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, обраних територіальними громадами, територія яких включена до території сформованої територіальної громади.
Таким чином, 25.10.2020 вибори голови Чаусянівської сільської ради не проводились. А після набуття повноважень Первомайською міською радою припиняються повноваження сільського голови Чаусянівської сільської ради, територія якої включена до території сформованої Первомайської міської територіальної громади. Повноважною особою є голова комісії з реорганізації -Первомайський міський голова Демченко Олег Михайлович та у позивача не було повноважень звертатись до державного реєстратора із заявою про зміну керівника Чаусянської сільської ради. Ті недоліки спірного рішення, на які посилається позивач, як на підставу для задоволення позову, а саме не зазначення конкретного пункту Закону, якому протирічать подані документи, не можуть стати підставою для скасування спірного рішення, яке по суті прийнято правомірно.
Крім того, позивач, відповідно до ст.160 КАС України в позовній заяві повинен був обґрунтувати порушення оскаржуваним рішенням його прав, свобод, інтересів
Позивач у позові не зазначив, які його права порушені спірним рішенням.
За змістом статті 55 Конституції України, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
При цьому, обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду.
За правилами частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
На підставі частини 1 статті 5 КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Отже, адміністративне судочинство спрямоване на справедливе вирішення судом спорів з метою захисту саме порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин.
Обов`язковою умовою визнання протиправними рішення суб`єкта владних повноважень є доведеність позивачем порушених його прав та інтересів цим рішенням суб`єкта владних повноважень, тобто, обов`язковою умовою задоволення позову є доведеність позивачем порушення його прав та інтересів з боку відповідача.
Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражені права чи інтереси особи, яка стверджує про їх порушення. Неодмінним елементом правовідносин є їх зміст, тобто суб`єктивне право особи та її юридичний обов`язок. Відтак, судовому захисту підлягає суб`єктивне право особи, яке порушується у конкретних правовідносинах. Для відновлення порушеного права у зв`язку із прийняттям рішення суб`єктом владних повноважень особа повинна довести, яким чином відбулось порушення її прав.
Звернення до суду є способом захисту порушених суб`єктивних прав, а не способом відновлення законності та правопорядку у публічних правовідносинах.
Відсутність порушеного права та неправильний спосіб захисту встановлюються при розгляді справи по суті і є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.
Відповідно до статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно зі ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів та у доведенні перед судом їх переконливості.
Позивач не довів суду належними та допустимими доказами, що спірне рішення відповідача є протиправним та порушує його права, тому позов задоволенню не підлягає.
Судові витрати розподіляються відповідно до ст.139 КАС України та покладаються на позивача.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Державного реєстратора Первомайської районної державної адміністрації Миколаївської області Крижанівської Олени Борисівни (вул. Чкалова, 12, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55213 ) про визнання протиправним та скасування рішення від 24.12.2020; зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду – 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження – 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України і п. 15.5 Перехідних положень КАС України.
Суддя Т. О. Гордієнко