
Справа № 265/7602/20
Провадження № 2/265/405/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(заочне)
09 березня 2021 року місто Маріуполь
Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі головуючого судді головуючого судді - Вайновського А.М.,
при секретарі судового засідання - Гавшиної А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу № 265/7602/20 за позовом Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів допомоги одиноким матерям,
В С Т А Н О В И В
Представник позивача звернувся із вказаним позовом, обґрунтовуючи його тим, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Департаменті соціального захисту населення Маріупольської міської ради як отримувач допомоги на дітей одиноким матерям. 07.10.2019 року відповідач звернулась до департаменту з питання призначення допомоги на дітей одиноким матерям на дитину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Згідно наданої відповідачем декларації від 10.10.2019 рокупро доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги дохід її родини за попередній шість місяців складався з допомоги на дітей одиноким матерям та стипендії сина. Також в декларації зазначено, що інших доходів родина не мала. В особистій заяві від 07.10.2019 року відповідач особисто зазначила, що вона не працює. На вказане звернення відповідачу була призначена допомога на дітей одиноким матерям (з урахуванням доходу сім`ї) на період з 01.10.2019 по 31.03.2020 року. За результатами проведеної перевірки встановлено, що відповідачем не надано інформацію про доходи у вигляді заробітної плати від фізичної особи ОСОБА_3 . Вказані доходи не були враховані при здійсненні розрахунку призначення допомоги. Після здійснення перерахунку раніше призначеної та виплаченої ОСОБА_1 допомоги на дітей одиноким матерям рішенням Департаменту від 06.03.2020 року було встановлено, що права на отримання допомоги за період з 01.10.2019 по 31.03.2020 року ОСОБА_1 не мала, тобто кошти було виплачено надмірно у зв`язку з наданням неповної інформації про доходи. Отже, внаслідок подання недостовірної інформації Департаментом було надмірно виплачено кошти у розмірі 7323,48 гривні. В добровільному порядку суму заборгованості відповідачем не погашено. У зв`язку з чим позивач просить суд стягнути з відповідача незаконно отриману суму допомоги на дітей одиноким матерям в розмірі 7323,48 гривні, та судові витрати у справі.
Ухвалою суду від 18 грудня 2020 року відкрите спрощене позовне провадження у справі з викликом сторін.
У судове засідання представник позивача ОСОБА_4 , діюча на підставі довіреності, не з`явилась, надала заяву, в якій підтримала позовні вимоги, просила розглянути справу без її участі, не заперечувала проти заочного розгляду справи.
Відповідачка ОСОБА_1 своєчасно і належним чином повідомлена про час і місце судового розгляду справи у спрощеному порядку, у судове засідання не з`явилася, не використала наданого законом права на подачу відзиву на позовну заяву, тому суд, враховуючи згоду представника позивача, відповідно до положень частини першої статті 280 ЦПК України, вважає можливим провести заочний розгляд справи, вирішити справу за наявними в матеріалах доказами та ухвалити заочне рішення.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини справи та відповідні їм правовідносини.
Як вбачається з матеріалів справи, 07.10.2019 року ОСОБА_1 звернулась до Департаменту з питання призначення допомоги на дітей одинокій матері з урахуванням доходів родини з відповідним пакетом документів.
Відповідно до п. 34 постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року №1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми» визначено, що допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Середньомісячний сукупний дохід сім`ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.
Порядком призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми (п.34), затвердженим постановою КМУ від 27 грудня 2001 року № 1751 на момент виникнення спірних правовідносин було визначено, що середньомісячний сукупний дохід сім`ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.
Пп. 5.1 п. 5 вказаної Методики визначено, що до сукупного доходу сімей (одержувачів) входять нарахована заробітна плата, у тому числі за надурочну роботу, за роботу в святкові неробочі дні і вихідні дні та за роботу за сумісництвом; плата за роботу в колективному сільськогосподарському підприємстві; надбавки і доплати всіх видів; премії, установлені системами оплати праці на підприємстві, в установі, організації, незалежно від періодичності і джерел їх виплати; відсоткові надбавки і щорічна винагорода з фонду матеріального заохочення за підсумками роботи за рік підприємства, установи чи організації. Премії і щорічні винагороди включаються до сукупного доходу на час їх нарахування, при цьому за рік ураховується не більше однієї винагороди за вислугу років.
Пп. 9.1 п. 9 Методики визначено, що загальна сума сукупного доходу одержувача допомоги включає в себе суму всіх доходів кожної особи, яка враховується при наданні допомоги, визначених на підставі наданих документів за останні шість календарних місяців або два квартали, що передують місяцю звернення за призначенням соціальної допомоги, якщо інше не передбачене законодавством.
Як вбачається з декларації ОСОБА_1 про доходи та майновий стан, наданої 10.10.2019 року, остання зазначила, що доходи її сім`ї за останні півроку складаються з допомоги на дітей одиноким матерям та стипендії сина.
Так, відповідними рішеннями Департаменту соціального захисту населення, відповідачу 24.10.2019 призначалася державна соціальна допомога на дітей як одинокій матері (з урахуванням доходів) на період з 01 жовтня 2019 року по 31 березня 2020 року.
Згідно з п.49 Постанови Кабінету Міністрів України №1751 від 27.12.2001 року «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми» на осіб, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, покладено обов`язок повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначені види допомог, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо), також згідно даного пункту суми державної допомоги сім`ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
За результатами проведених відділом соціальних інспекторів департаменту перевірок даних, наданих відповідачем при зверненні за призначенням допомоги, було встановлено, що ОСОБА_1 надана неповна інформація про доходи.
Так, відповідно до акту перевірки №1420 від 03.03.2020 року та згідно інформації, завантаженої з баз даних ДФС, ОСОБА_1 не надано інформацію про доходи у вигляді заробітної плати від фізичної особи ОСОБА_3 за другий та третій квартал 2019 року.
Отже, оскільки відповідачем отримані доходи не задекларувала, вони не були враховані при здійсненні розрахунку призначення допомоги.
Таким чином, відповідач під час звернення до Департаменту для призначення державної соціальної допомоги одиноким матерям надала недостовірні дані про дохід її сім`ї, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти.
Внаслідок зловживання з боку відповідача, Департаментом були надміру виплачені кошти державної допомоги на дітей одинокій матері у розмірі 7323,48 гривні за період з 01.10.2019 року по 31.03.2020 року, що підтверджується відповідним розрахунком
Відповідно до ч.1,2 ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Положення цієї глави (глава 83 ЦПК) застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
З приписів ч.2 ст. 1214 ЦК України, глави 13 ЦК України (зокрема ст.ст.179, 181, 190, 192 ЦК України) випливає, що норми ст.1212 ЦК України повною мірою стосуються і випадків безпідставного набуття або збереження грошей.
Таким чином, враховуючи, що відповідач в добровільному порядку не повернула надміру виплачені кошти, вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 141 ЦПК України з відповідачки на користь позивача підлягають стягненню судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 2102,00 гривень.
Керуючись ст.ст. 12, 81, 259, 263-265, 280-282 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В
Позовні вимоги Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів допомоги на дітей одиноким матерям - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради надмірно виплачені кошти допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 7323 (сім тисяч триста двадцять три) гривні 48 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради судовий збір у розмірі 2102 (дві тисячі сто дві) гривні.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Заочне рішення може бути оскаржено позивачем в загальному порядку до Донецького апеляційного суду шляхом подання в 30-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене відповідачем в загальному порядку. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги до Донецького апеляційного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або в разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Дата складання повного судового рішення 09 березня 2021 року.
Відомості про сторін
Позивач: Департамент соціального захисту населення Маріупольської міської ради, ЄДРПОУ 41336065, юридична адреса: місто Маріуполь, проспект Миру 70.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Суддя А.М. Вайновський