Рішення № 95403270, 09.03.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.03.2021
Номер справи
160/1518/21
Номер документу
95403270
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 березня 2021 року Справа № 160/1518/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Луніної О. С., розглянувши в порядку письмового провадження у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Павлоградського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Приватне акціонерне товариство «ДТЕК Павлоградвугілля» про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

01.02.2021 року ОСОБА_1 року звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Павлоградського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області, в якій просить:

- визнати протиправними дії відповідача з відмови у оплаті часу знаходження позивача на тимчасовій працездатності з 21 квітня 2020 року по 20 травня 2020 року;

- зобов`язати відповідача нарахувати та оплатити відповідно до встановленого законом порядку позивачу за рахунок Фонду соціального страхування України допомогу по тимчасовій непрацездатності за період часу з 21 квітня 2020 року по 20 травня 2020 року в розмірі 22 138 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що згідно з листком непрацездатності серії АДЮ № 716994 та серії АДЮ № 661775 період тимчасової непрацездатності позивача складав з 21 квітня 2020 року по 15 травня 2020 року та з 15 травня 2020 року по 20 травня 2020 року відповідно. Наказом № 46 від 15 квітня 2020 року ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» в період часу з 20 квітня 2020 року по 15 травня 2020 року перебувало у простої. Перші 5 календарних днів перебування позивача на лікарняному оплачені підприємством відповідно до ст. 22 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування». Інший час перебування позивача на лікарняному повинен оплачувати відповідач, однак у оплаті тимчасової непрацездатності відмовлено, оскільки на час такої непрацездатності підприємство, де працює позивач перебувало у простої. Однак, під час простою підприємства не з вини працівника допомога по тимчасовій непрацездатності має надаватися працівнику на загальних підставах. Аналогічна позиція висловлена у листі Мінсоцполітики від 23 червня 2020 року № 6387/0/290-20/45 «Щодо виплати допомоги по тимчасовій непрацездатності під час запровадження простою на підприємстві». Враховуючи викладене, позивач вважає, що відповідачем протиправно відмовлено у виплаті допомоги за час тимчасової непрацездатності.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.02.2021 року відкрито провадження у адміністративній справі; справу №160/1518/21 та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

19.02.2021 року судом отримано відзив Павлоградського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області на позовну заяву ОСОБА_1 , в якому відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог, мотивуючи свої доводи наступним. Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону № 1105 допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати, у разі настання у неї страхового випадку. Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оплату праці» та ст. 94 КЗпП України, заробітна плата - це винагорода обчислена, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. В той же час, згідно ст. 12 Закону № 108, оплата за час простою відноситься до інших норм і гарантій в оплаті праці. До Павлоградського відділення 17.06.2020 від третьої особи - страхувальника ПрАТ «ДТЕК Павлогадвугілля» надійшла заява-розрахунок за номером 001826 про здійснення фінансування для надання матеріального забезпечення застрахованим особам. 24.06.2020 Павлоградським відділенням відхилено заяву-розрахунок, однією з причин є включення до неї листків непрацездатності працівників підприємства з періодом непрацездатності, що збігається з періодом простою підприємства. При цьому, ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» не підтверджено факту виходу таких працівників на роботу у період простою. За висновками норм КЗпП не передбачено втрату права працівника, який відповідно до наказу роботодавця знаходиться в простої, на отримання від роботодавця гарантованої виплати, передбаченої ст. 113 КЗпП України, у випадку його захворювання або травми не пов`язаної з нещасним випадком на виробництві, що співпали з періодом простою (при цьому не передбачений вихід на роботу), працівник повинен отримати виплату з розрахунку не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого розряду (окладу). Так як у цей період не відбувається факт втрати заробітної плати, допомога по тимчасовій непрацездатності за календарні дні тимчасової непрацездатності (у даному випадку з 26.04.2020 по 14.05.2020 та 15.05.2020), які збігаються з календарними днями перебування підприємства в простої (при цьому не передбачений вихід на роботу працівника), за рахунок коштів Фонду не надається, оскільки це буде суперечити нормам ч. 1 ст. 22 Закону № 1105. Павлоградським відділенням неодноразово надавалась інформація до ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» щодо призначення та виплати матеріального забезпечення під час простою підприємства, а також оплати днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів Фонду соціального страхування України за період непрацездатності, яка припадає на час простою не з вини працівника (якщо не передбачений вихід працівника на роботу) та триває після його закінчення, а саме про необхідність призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності застрахованим особам за календарні дні, починаючи з 16 травня 2020 року на умовах, визначених ст. 22 Закону № 1105 та вжиття заходів для забезпечення прав застрахованих осіб на своєчасне отримання матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування України. Таким чином, працівників не позбавлено права на тримання матеріальної допомоги у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності за період простою підприємства, за умови виробничої необхідності та обов`язкової присутності або виходу на роботу таких працівників, що повинно бути оформлено відповідним наказом по підприємству. Враховуючи норми діючого законодавства про соціальне страхування у сукупності, відповідачем відхилено заяву-розрахунок ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля», надійшла 17.06.2020 року у зв`язку з відсутністю правових підстав для її фінансування. Вимоги позивача зобов`язати Павлоградське відділення нарахувати та виплатити йому відповідно до встановленого законом порядку за рахунок Фонду соціального страхування України допомогу по тимчасовій непрацездатності за період часу з 21.04.2020 року по 20.05.2020 неможливо, оскільки: до функцій Фонду соціального страхування не належить нарахування та оплата листків непрацездатності саме застрахованій особі, зазначені дії суперечать Порядку № 12; відповідно до ч. 2 ст. 22 Закону № 1105 оплата перших п`яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов`язаної з нещасним випадком на виробництві, здійснюється за рахунок коштів роботодавця у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

22.02.2021 року судом отримано пояснення Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля», згідно з якими третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача, вважає позовні вимоги обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав. Наказом ВСП «Шахтоуправління імені Героїв Космосу» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» від 15.04.2020 року № 1089 з 20.04.2020 по 15.05.2020 року оголошено простій для працівників департаментів, відділів, дільниць, цехів ВСП «Шахтоуправління імені героїв Космосу». Цим наказом працівникам, які перебувають у простої, дозволяється не знаходитись в період простою за місцем роботи протягом всього робочого дня (зміни). Окрім цього, наказом встановлено, що оплату працівникам, які перебувають у простої, нараховувати у відповідності з положеннями Колективного договору та Галузевої угоди, у розмірі не нижче тарифної ставки (окладу). У період простою з 21.04.2020 року по 15.05.2020 року позивач перебував на лікарняному у зв`язку із загальним захворюванням, що підтверджується листком непрацездатності серії АДЮ № 716994 з 21.04.2020 року по 14.05.2020 року та продовження листка № 716994 серії АДЮ № 661775 з 15.05.2020 року по 20.05.2020 року. Відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» № 1105 допомога по тимчасовій непрацездатності - це матеріальне забезпечення, яке компенсує втрату заробітної плати. За умовами ст. 24 Закону № 1105 допомога по тимчасовій непрацездатності виплачується застрахованим особам залежно від страхового стажу у відсотковому відношенні від середньої заробітної плати, а час простою на підприємстві оплачується роботодавцем у розмірі тарифної ставки. Таким чином, час простою не з вини працівника підлягає оплаті, а для оплати лікарняного листка важливим фактом є нарахування заробітної плати. Якщо на підприємстві оголошено простій, і цей простій стався не з вини працівника, то оплата лікарняного здійснюється на загальних підставах. Відповідно до ч. 2 ст. 22 Закону № 1105, перші п`ять днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов`язаної з нещасним випадком на виробництві, оплачує роботодавець, решту - ФСС України. Роботодавець виконав обов`язок, визначений законодавством, оплативши перші п`ять днів тимчасової непрацездатності позивача по первинному ЛН серії АДЮ № 716994 з 21.04.2020 року по 25.04.2020 року на суму у розмірі 4427,60 грн.

Справа розглядається судом в порядку спрощеного провадження за приписами статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази у сукупності з нормами чинного законодавства України, суд зазначає наступне.

ОСОБА_1 згідно з відомостями трудової книжки НОМЕР_1 з 2002 року працює повний робочий день в ВСП «Шахтоуправління імені Героїв Космосу» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля».

Згідно з листками непрацездатності серії АДЮ 716994 та серії АДЮ 661775 позивач перебував на лікарняному з 21.04.2020 року по 14.05.2020 року та з 15.05.2020 року по 20.05.2020 року.

Наказом ВСП «Шахтоуправління імені Героїв Космосу» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» від 15.04.2020 року № 1089 з 20.04.2020 по 15.05.2020 року оголошено простій для працівників департаментів, відділів, дільниць, цехів ВСП «Шахтоуправління імені героїв Космосу».

Отже, у період тимчасової непрацездатності позивача ПрАТ ДТЕК «Павлоградвугілля» знаходилось у простої.

Відповідно до розрахунку заробітної плати сума нарахованої допомоги з тимчасової непрацездатності склала по першому лікарняному листку серія АДЮ № 716994 за перші 5 календарних днів за рахунок ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» в розмірі 4427,60 грн., за рахунок відповідача: за наступні 19 календарних днів в розмірі 16824,880 грн.

Згідно з розрахунком заробітної плати сума нарахованої допомоги з тимчасової непрацездатності склала по другому лікарняному листку серія АДЮ № 661775, який є продовженням лікарняного листка серія АДЮ № 716994, за рахунок відповідача: за наступні 6 календарних днів в розмірі 5313,12 грн.

Періоди тимчасової непрацездатності позивача з 26.04.2020 року по 14.05.2020 року в сумі 16824,88 грн. та з 15.05.2020 року по 20.05.2020 року в сумі 5313,12 грн. мають бути оплачені відповідачем, у зв`язку з чим 24.06.2020 року ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» подано відповідачу заяву-розрахунок про здійснення фінансування для надання матеріального забезпечення застрахованим особам.

Вказане підтверджується копією заяви-розрахунку та відповіддю ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» на заяву позивача від 22.09.2020 року, датовану 25.09.2020 року №241-15/3062.

24.06.2020 року Павлоградським відділенням відхилено заяву-розрахунок від 17.06.2020 у зв`язку з включеними до неї листків непрацездатності працівників підприємства з періодом непрацездатності, що збігається з періодом простою підприємства.

Не погоджуючись з відмовою у виплаті допомоги з тимчасової непрацездатності, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов`язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров`я визначаються Законом України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 року № 1105 (далі - Закон № 1105).

Відповідно до ст. 20 Закону №1105 надаються такі види матеріального забезпечення та соціальних послуг, зокрема, допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною).

Статтею 22 Закону №1105 передбачено, що допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу) у разі настання в неї одного з таких страхових випадків, зокрема тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов`язаної з нещасним випадком на виробництві.

Згідно статті 30 Закону №1105 рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування, що створюється (обирається) на підприємстві, в установі, організації, до складу якої входять представники адміністрації підприємства, установи, організації та застрахованих осіб (виборних органів первинної профспілкової організації (профспілкового представника) або інших органів, які представляють інтереси застрахованих осіб).

Комісія (уповноважений) із соціального страхування здійснює контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення, приймає рішення про відмову в його призначенні, про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково), розглядає підставу і правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.

На підставі ст. 31 Закону №1105 підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності.

Тобто, для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності єдиною і необхідною умовою, що підтверджує юридичний факт наявності права на її отримання, є належним чином виданий та оформлений листок непрацездатності.

Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я, за погодженням з Фондом.

Порядок оформлення і видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, регламентується Наказом Міністерства охорони здоров`я від 09 квітня 2008 року №189 "Про затвердження Положення про експертизу тимчасової непрацездатності" (далі - Порядок № 189).

Згідно з п. 3.2 Порядку № 189 організація експертизи тимчасової непрацездатності здійснюється відповідно до вимог чинного законодавства, у тому числі Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом МОЗ України від 13 листопада 2011 року №455 та Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої наказом МОЗ України від 03 листопада 2004 року № 532/274/136-ос/1406.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що листки непрацездатності видані на підставі та у відповідності до приписів законодавства. Будь-яких помилок, виправлень, відсутності реквізитів, визначених наведеними інструкціями, листки непрацездатності серії АДЮ 582923 та серії АДЮ №583055 не містять. Це підтверджується і тим фактом, що при прийнятті вказаних листків непрацездатності відповідачем не наведено будь-яких недоліків в оформлені відповідних документів на отримання матеріальної допомоги. Вказана обставина не є спірною і не заперечується відповідачем.

Підставою непризначення допомоги позивачу, як зазначає відповідач і підтверджується матеріалами справи, є те, що у період перебування позивача на лікарняному ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» знаходилось у простої.

Водночас приписи ст. 23 Закону № 1105 визначають підстави для відмови в наданні допомоги по тимчасовій непрацездатності:

1) у разі одержання застрахованою особою травм або її захворювання при вчиненні нею злочину;

2) у разі навмисного заподіяння шкоди своєму здоров`ю з метою ухилення від роботи чи інших обов`язків або симуляції хвороби;

3) за час перебування під арештом і за час проведення судово-медичної експертизи;

4) за час примусового лікування, призначеного за постановою суду;

5) у разі тимчасової непрацездатності у зв`язку із захворюванням або травмою, що сталися внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп`яніння або дій, пов`язаних з таким сп`янінням;

6) за період перебування застрахованої особи у відпустці без збереження заробітної плати, творчій відпустці, додатковій відпустці у зв`язку з навчанням.

Згідно із ч. 2 ст. 23 Закону № 1105 застраховані особи, які в період отримання допомоги по тимчасовій непрацездатності порушують режим, встановлений для них лікарем, або не з`являються без поважних причин у призначений строк на медичний огляд, у тому числі на лікарсько-консультативну комісію (ЛКК) чи медико-соціальну експертну комісію (МСЕК), втрачають право на цю допомогу з дня допущення порушення на строк, що встановлюється рішенням органу, який призначає допомогу по тимчасовій непрацездатності.

Відтак, наведена стаття містить вичерпний перелік підстав, при яких матеріальна допомога не призначається, і розширеному тлумаченню не підлягає.

Листом Мінсоцполітики від 23.06.2020 року №6387/0/290-20/45 «Щодо виплати допомоги по тимчасовій непрацездатності під час запровадження простою на підприємстві» роз`яснено підстави виплати допомоги по тимчасовій непрацездатності та зазначено, що період простою підприємства не належить до переліку підстав для відмови в наданні допомоги по тимчасовій непрацездатності, встановлених ст. 23 Закону №1105.

У листі також процитовані норми Закону №1105 та зазначено, що підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності.

Порядок і умови видачі листка непрацездатності визначає Інструкція про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затверджену наказом МОЗ України від 13.11.2001 року № 455, яка не містить положень, згідно з якими листок непрацездатності не видається у період простою підприємства.

У листі Мінсоцполітики від 23.06.2020 року №6387/0/290-20/45 зазначено, що під час простою підприємства не з вини працівника допомога по тимчасовій непрацездатності має надаватись працівнику на загальних підставах.

З огляду на викладене, суд вважає, що відповідачем не може бути відмовлено у виплаті допомоги по тимчасовій непрацездатності застрахованих особам з підстав інших, ніж передбачені ст. 23 Закону №1105.

Отже, судом наявності таких підстав не встановлено. Крім того, суду не надано доказів того, що вказані листки видані з порушеннями або є недійсними. Відповідачем ця обставина не спростована.

За викладених обставин, позовні вимоги в частині визнання протиправними дій відповідача з відмови у оплаті часу знаходження позивача на тимчасовій працездатності з 26 квітня 2020 року по 20 травня 2020 року є обгрунтованими та підлягають задоволенню.

Водночас, суд зазначає, що Порядок фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та окремих виплат потерпілим на виробництві за рахунок коштів Фонду соціального страхування України, затверджений постановою правління Фонду соціального страхування України 19.07.2018 № 12 (Порядок № 12).

Відповідно до п. 1 Порядку № 120 цей Порядок визначає механізм та умови фінансування страхувальників для надання за рахунок коштів Фонду соціального страхування України (далі - Фонд):

1) матеріального забезпечення у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності застрахованим особам, передбаченого статтею 20 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон), за такими видами:

- допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною);

- допомога по вагітності та пологах;

- допомога на поховання (крім поховання пенсіонерів, безробітних та осіб, які померли від нещасного випадку на виробництві).

Приписами п. 2 Порядку № 12 у разі настання у застрахованої особи страхового випадку, пов`язаного з тимчасовою втратою працездатності, комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства, з урахуванням вимог Положення про комісію (уповноваженого) із страхування з тимчасової втрати працездатності, на підставі поданих документів, передбачених статтею 31 Закону, приймає рішення про призначення матеріального забезпечення застрахованій особі.

На підставі рішення комісії (уповноваженого) із соціального страхування підприємства про призначення матеріального забезпечення (далі - комісія) страхувальник нараховує суми матеріального забезпечення та оформлює заяву-розрахунок, яка повинна бути передана до робочих органів виконавчої дирекції Фонду не пізніше 5 робочих днів з дати прийняття комісією такого рішення.

Відповідно до п. 4 Порядку № 12 фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам та окремих виплат потерпілим на виробництві здійснюється робочими органами виконавчої дирекції Фонду або їх відділеннями.

Підставою для фінансування страхувальників робочими органами виконавчої дирекції Фонду або їх відділеннями є оформлена за встановленим зразком заява-розрахунок, що містить інформацію про нараховані застрахованим особам суми матеріального забезпечення та окремих виплат потерпілим на виробництві за їх видами. Форма заяви-розрахунку наведена у додатку 1 до цього Порядку.

За умовами п. 5 Порядку № 12 страхувальник подає заяву-розрахунок до робочого органу виконавчої дирекції Фонду або його відділення за своїм місцезнаходженням чи місцем проживання.

Відповідно до п. 6 Порядку № 12 заява-розрахунок надається страхувальником в паперовому вигляді особисто до робочого органу виконавчої дирекції Фонду або його відділення, або надсилається в електронному вигляді із застосуванням електронного цифрового підпису.

Приписами п. 7 Порядку № 12 встановлено, що заява-розрахунок готується у двох примірниках, один з яких разом із наданими застрахованими особами документами, на підставі яких призначається матеріальне забезпечення та окремі виплати потерпілим на виробництві (членам їх сімей), зберігається у страхувальника, а другий подається до робочого органу виконавчої дирекції Фонду або його відділення.

У разі подання документа в електронному вигляді із застосуванням електронного цифрового підпису роздрукована заява-розрахунок разом із наданими застрахованими особами документами, на підставі яких призначались окремі виплати та матеріальне забезпечення, зберігається у страхувальника.

Інформація, внесена страхувальником до заяви-розрахунку, повинна повністю відповідати документам, на підставі яких здійснено призначення матеріального забезпечення та окремі виплати потерпілим на виробництві (членам їх сімей), та бути відображена в реєстрах бухгалтерського обліку. Відповідальність за достовірність даних, наведених у заяві-розрахунку, несе страхувальник.

Згідно із п. 8 Порядку № 12 робочий орган виконавчої дирекції Фонду або його відділення після надходження заяви-розрахунку здійснює перевірку інформації, наведеної у ній, перевіряє правильність заповнення реквізитів, наявність даних про страхувальника в Державному реєстрі загальнообов`язкового державного соціального страхування, дані про сплату ним єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, наявність у Фонді зареєстрованого нещасного випадку або профзахворювання (у разі проведення виплат потерпілим на виробництві (членам їх сімей), правильності нарахування виплат та у разі відсутності зауважень протягом десяти робочих днів здійснює фінансування сум, зазначених у заяві-розрахунку.

З огляду на викладене, нарахування допомоги по тимчасовій непрацездатності покладено на страхувальника, а саме, на підприємство, де працює позивач.

Як вже встановлено вище, ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» нарахувало позивачу допомогу по тимчасовій втраті працездатності та оформило заяву-розрахунок, до якої внесено відповідні суми, на які необхідно надати фінансування.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги щодо зобов`язання відповідача нарахувати допомогу по тимчасовій непрацездатності задоволенню не підлягають.

Водночас, робочий орган виконавчої дирекції Фонду або його відділення здійснюють фінансування сум, зазначених у заяві-розрахунку підприємства.

Згідно із ч. 2 ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Для ефективного захисту прав позивача, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог шляхом про зобов`язання відповідача здійснити фінансування Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля» в розмірі 22138 грн. для надання ОСОБА_1 матеріального забезпечення - допомоги по тимчасовій непрацездатності за 25 календарних днів тимчасової непрацездатності по лікарняному листку серія АДЮ №716994 за період з 26.04.2020 року по 14.05.2020 року та по лікарняному листку серія АДЮ № 661775 за період з 15.05.2020 року по 20.05.2020 року.

Частиною 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України закріплено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.

При вирішенні питання про розподіл судових витрат суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

За подання позовної заяви до суду позивачем сплачено суму судового збору у розмірі 908,00 грн., що підтверджується квитанцією від 26.01.2021 року №30560776.

Враховуючи повне задоволення основних позовних вимог, судовий збір у сумі 908,00 грн. підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Павлоградського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Приватне акціонерне товариство «ДТЕК Павлоградвугілля» про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Павлоградського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області з відмови у оплаті часу знаходження позивача на тимчасовій працездатності з 26 квітня 2020 року по 20 травня 2020 року

Зобов`язання Павлоградське відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області (вул. Соборна, 58, м. Павлоград, Дніпропетровська область, 51400, код ЄДРПОУ 41418540) здійснити фінансування Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля» (вул. Соборна, 76, м. Павлоград, Дніпропетровська область, 51400, код ЄДРПОУ 00178353) в розмірі 22138 грн. для надання ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) матеріального забезпечення - допомоги по тимчасовій непрацездатності за 25 календарних днів тимчасової непрацездатності по лікарняному листку серія АДЮ №716994 за період з 26.04.2020 року по 14.05.2020 року та по лікарняному листку серія АДЮ № 661775 за період з 15.05.2020 року по 20.05.2020 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Павлоградського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області (вул. Соборна, 58, м. Павлоград, Дніпропетровська область, 51400, код ЄДРПОУ 41418540) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) судові витрати з оплати судового збору у сумі 908,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.С. Луніна